Soviet Olympic Medals in Athletics |
|||||||
Event |
|
Medalists |
Gold medals | |||||
Athletics 1952 | |||||
Shot put W | URS | Galina Zybina | |||
Discus throw W | URS | Nina Romaschkova | |||
Athletics 1956 | |||||
5000 m M | URS | Vladimir Kuts | |||
10000 m M | URS | Vladimir Kuts | |||
20 km walk M | URS | Leonid Spirin | |||
Shot put W | URS | Tamara Tyshkevich | |||
Javelin throw W | URS | Inessa Iaunzeme | |||
Athletics 1960 | |||||
10000 m M | URS | Pyotr Bolotnikov | |||
20 km walk M | URS | Vladimir Holubnychy | |||
High jump M | URS | Robert Shavlakadze | |||
Hammer throw M | URS | Vasily Rudenkov | |||
Javelin throw M | URS | Viktor Tsybulenko | |||
800 m W | URS | Lyudmila Shevtsova | |||
80 m hurdles W | URS | Irina Press | |||
Long jump W | URS | Vera Krepkina | |||
Shot put W | URS | Tamara Press | |||
Discus throw W | URS | Nina Ponomaryeva | |||
Javelin throw W | URS | Elvira Ozolina | |||
Athletics 1964 | |||||
High jump M | URS | Valery Brumel | |||
Hammer throw M | URS | Romuald Klim | |||
Shot put W | URS | Tamara Press | |||
Discus throw W | URS | Tamara Press | |||
Pentathlon W | URS | Irina Press | |||
Athletics 1968 | |||||
20 km walk M | URS | Vladimir Holubnychy | |||
Triple jump M | URS | Viktor Saneyev | |||
Javelin throw M | URS | Janis Lusis | |||
Athletics 1972 | |||||
100 m M | URS | Valery Borzov | |||
200 m M | URS | Valery Borzov | |||
High jump M | URS | Juri Tarmak | |||
Triple jump M | URS | Viktor Saneyev | |||
Hammer throw M | URS | Anatoly Bondarchuk | |||
Decathlon M | URS | Nikolai Avilov | |||
1500 m W | URS | Lyudmila Bragina | |||
Shot put W | URS | Nadezhda Chizhova | |||
Discus throw W | URS | Faina Melnik | |||
Athletics 1976 | |||||
Triple jump M | URS | Viktor Saneyev | |||
Hammer throw M | URS | Yuri Sedykh | |||
800 m W | URS | Tatyana Kazankina | |||
1500 m W | URS | Tatyana Kazankina | |||
Athletics 1980 | |||||
400 m M | URS | Viktor Markin | |||
4x100 m M | URS | Andrei Prokofyev | |||
Vladimir Muravyov | |||||
Aleksandr Aksinin | |||||
Nikolai Sidorov | |||||
4x400 m M | URS | Viktor Burakov | |||
Remigijus Valiulis | |||||
Nikolai Chernetsky | |||||
Viktor Markin | |||||
Mikhail Linge | |||||
Triple jump M | URS | Jaak Uudmae | |||
Shot put M | URS | Vladimir Kyselyov | |||
Discus throw M | URS | Viktor Rashchupkin | |||
Hammer throw M | URS | Yuri Sedykh | |||
Javelin throw M | URS | Dainis Kula | |||
100 m W | URS | Lyudmila Kondratyeva | |||
800 m W | URS | Nadiya Olizarenko | |||
1500 m W | URS | Tatyana Kazankina | |||
100 m hurdles W | URS | Vera Komisova | |||
4x400 m W | URS | Nina Zyuskova | |||
Tatyana Goishchik | |||||
Tatyana Prorochenko | |||||
Irina Nazarova | |||||
Olga Mineyeva | |||||
Lyudmila Tchernova | |||||
Long jump W | URS | Tatyana Kolpakova | |||
Pentathlon W | URS | Nadiya Tkachenko | |||
Athletics 1988 | |||||
4x100 m M | URS | Vladimir Muravyov | |||
Vitaly Savin | |||||
Viktor Bryzgin | |||||
Vladimir Krylov | |||||
50 km walk M | URS | Vyacheslav Ivanenko | |||
High jump M | URS | Gennady Avdeyenko | |||
Pole vault M | URS | Sergey Bubka | |||
Hammer throw M | URS | Sergey Litvinov | |||
400 m W | URS | Olga Bryzgina | |||
3000 m W | URS | Tatyana Samolenko | |||
10000 m W | URS | Olga Bondarenko | |||
4x400 m W | URS | Olga Bryzgina | |||
Mariya Pinihina | |||||
Tatyana Ledovskaya | |||||
Olga Nazarova | |||||
Lyudmila Dzhigalova | |||||
Shot put W | URS | Natalya Lisovskaya | |||
Silver medals | |||||
Athletics 1952 | |||||
400 m hurdles M | URS | Yuri Lituyev | |||
3000 m steeplechase M | URS | Vladimir Kazantsev | |||
4x100 m M | URS | Vladimir Sukharev | |||
Levan Sanadze | |||||
Boris Tokarev | |||||
Levan Kalyayev | |||||
Triple jump M | URS | Leonid Sherbakov | |||
80 m hurdles W | URS | Maria Golubnichaya | |||
Long jump W | URS | Alexandra Chudina | |||
Discus throw W | URS | Yelisaveta Bagryantseva | |||
Javelin throw W | URS | Alexandra Chudina | |||
Athletics 1956 | |||||
4x100 m M | URS | Yuri Konovalov | |||
Leonid Bartenyev | |||||
Boris Tokarev | |||||
Vladimir Sukharev | |||||
20 km walk M | URS | Antanas Mikenas | |||
50 km walk M | URS | Yevgeny Maskinskov | |||
Hammer throw M | URS | Mikhail Krivonosov | |||
High jump W | URS | Maria Pissaryeva | |||
Shot put W | URS | Galina Zybina | |||
Discus throw W | URS | Irina Begliakova | |||
Athletics 1960 | |||||
3000 m steeplechase M | URS | Nikolai Sokolov | |||
4x100 m M | URS | Edvins Ozolins | |||
Gusman Kosanov | |||||
Yuri Konovalov | |||||
Leonid Bartenyev | |||||
High jump M | URS | Valery Brumel | |||
Triple jump M | URS | Vladimir Goryayev | |||
Discus throw W | URS | Tamara Press | |||
Athletics 1964 | |||||
Triple jump M | URS | Oleg Fedoseyev | |||
Decathlon M | URS | Rein Aun | |||
Athletics 1968 | |||||
Hammer throw M | URS | Romuald Klim | |||
High jump W | URS | Antonina Okorokova | |||
Athletics 1972 | |||||
800 m M | URS | Yevgeny Arzhanov | |||
4x100 m M | URS | Vladimir Lovetski | |||
Aleksandr Kornelyuk | |||||
Valery Borzov | |||||
Juris Silovs | |||||
20 km walk M | URS | Vladimir Holubnychy | |||
50 km walk M | URS | Veniamin Soldatenko | |||
Javelin throw M | URS | Janis Lusis | |||
Decathlon M | URS | Leonid Litvinenko | |||
800 m W | URS | Nijole Sabaite | |||
Athletics 1976 | |||||
Shot put M | URS | Yevgeny Mironov | |||
Hammer throw M | URS | Aleksei Spiridonov | |||
100 m hurdles W | URS | Tatyana Anisimova | |||
Shot put W | URS | Nadezhda Chizhova | |||
Athletics 1980 | |||||
400 m hurdles M | URS | Vasil Arkhypenko | |||
20 km walk M | URS | Pyotr Pochichuk | |||
Pole vault M | URS | Konstantin Volkov | |||
Triple jump M | URS | Viktor Saneyev | |||
Shot put M | URS | Aleksandr Baryshnikov | |||
Hammer throw M | URS | Sergey Litvinov | |||
Javelin throw M | URS | Aleksandr Makarov | |||
Decathlon M | URS | Yuri Kutsenko | |||
200 m W | URS | Natalya Bochina | |||
800 m W | URS | Olga Mineyeva | |||
4x100 m W | URS | Lyudmila Maslakova | |||
Vera Komisova | |||||
Natalya Bochina | |||||
Vera Anisimova | |||||
Shot put W | URS | Svetlana Krachevskaya | |||
Javelin throw W | URS | Saida Gunba | |||
Pentathlon W | URS | Olga Rukavishnikova | |||
Athletics 1988 | |||||
Pole vault M | URS | Rodion Gataulin | |||
Triple jump M | URS | Igor Lapshin | |||
Discus throw M | URS | Romas Ubartas | |||
Hammer throw M | URS | Yuri Sedykh | |||
1500 m W | URS | Laimute Baikauskaite | |||
400 m hurdles W | URS | Tatyana Ledovskaya | |||
Bronze medals | |||||
Athletics 1952 | |||||
10000 m M | URS | Aleksandr Anufriev | |||
10 km walk M | URS | Bruno Junk | |||
200 m W | URS | Nadezhda Khnykina | |||
High jump W | URS | Alexandra Chudina | |||
Shot put W | URS | Klavdia Tochenova | |||
Discus throw W | URS | Nina Dumbadze | |||
Javelin throw W | URS | Yelena Gorchakova | |||
Athletics 1956 | |||||
400 m M | URS | Ardalion Ignatyev | |||
20 km walk M | URS | Bruno Junk | |||
High jump M | URS | Igor Kashkarov | |||
Triple jump M | URS | Vitold Kreer | |||
Hammer throw M | URS | Anatoly Samotsvetov | |||
Javelin throw M | URS | Viktor Tsybulenko | |||
Decathlon M | URS | Vassily Kuznetsov | |||
Long jump W | URS | Nadezhda Dvalischvili | |||
Discus throw W | URS | Nina Ponomaryeva | |||
Javelin throw W | URS | Nadiya Koniayeva | |||
Athletics 1960 | |||||
3000 m steeplechase M | URS | Semyon Rzhischin | |||
Long jump M | URS | Igor Ter-Ovanesian | |||
Triple jump M | URS | Vitold Kreer | |||
Decathlon M | URS | Vassily Kuznetsov | |||
Javelin throw W | URS | Birute Kalediene | |||
Athletics 1964 | |||||
110 m hurdles M | URS | Anatoly Mikhailov | |||
3000 m steeplechase M | URS | Ivan Belyayev | |||
20 km walk M | URS | Vladimir Holubnychy | |||
Long jump M | URS | Igor Ter-Ovanesian | |||
Triple jump M | URS | Viktor Kravchenko | |||
Javelin throw M | URS | Janis Lusis | |||
High jump W | URS | Taisa Chenchik | |||
Long jump W | URS | Tatyana Shelkanova | |||
Shot put W | URS | Galina Zybina | |||
Javelin throw W | URS | Yelena Gorchakova | |||
Pentathlon W | URS | Galina Bystrova | |||
Athletics 1968 | |||||
20 km walk M | URS | Nikolai Smaha | |||
High jump M | URS | Valentin Gavrilov | |||
Shot put M | URS | Eduard Gushchin | |||
400 m W | URS | Natalya Pechenkina | |||
4x100 m W | URS | Lyudmila Samotysova | |||
Vera Popkova | |||||
Lyudmilla Zharkova | |||||
Galina Bukharina | |||||
High jump W | URS | Valentina Kozyr | |||
Long jump W | URS | Tatyana Talysheva | |||
Shot put W | URS | Nadezhda Chizhova | |||
Athletics 1972 | |||||
Hammer throw M | URS | Vasily Khmelevski | |||
Athletics 1976 | |||||
100 m M | URS | Valery Borzov | |||
400 m hurdles M | URS | Yevgeny Gavrilenko | |||
4x100 m M | URS | Aleksandr Aksinin | |||
Juris Silovs | |||||
Valery Borzov | |||||
Nikolai Kolesnikov | |||||
Shot put M | URS | Aleksandr Baryshnikov | |||
Hammer throw M | URS | Anatoly Bondarchuk | |||
Decathlon M | URS | Nikolai Avilov | |||
100 m hurdles W | URS | Natalya Lebedeva | |||
4x100 m W | URS | Lyudmila Maslakova | |||
Tatyana Prorochenko | |||||
Nadezhda Bezfamilnaya | |||||
Vera Anisimova | |||||
4x400 m W | URS | Natalya Sokolova | |||
Inta Klimovica | |||||
Lyudmila Aksenova | |||||
Nadezhda Ilyina | |||||
Long jump W | URS | Lidiya Alfeyeva | |||
Athletics 1980 | |||||
800 m M | URS | Nikolai Kirov | |||
Marathon M | URS | Satymkul Dzumanazarov | |||
110 m hurdles M | URS | Aleksandr Puchkov | |||
50 km walk M | URS | Yevgeny Ivchenko | |||
Long jump M | URS | Valery Podluzhny | |||
Hammer throw M | URS | Juri Tamm | |||
Decathlon M | URS | Sergei Zhelanov | |||
800 m W | URS | Tatyana Providokhina | |||
1500 m W | URS | Nadiya Olizarenko | |||
Long jump W | URS | Tetyana Skachko | |||
Discus throw W | URS | Tatyana Lesovaya | |||
Pentathlon W | URS | Olga Kuragina | |||
Athletics 1988 | |||||
High jump M | URS | Rudolf Povarnitsyn | |||
Pole vault M | URS | Grigory Yegorov | |||
Triple jump M | URS | Aleksandr Kovalenko | |||
Hammer throw M | URS | Juri Tamm | |||
400 m W | URS | Olga Nazarova | |||
1500 m W | URS | Tatyana Samolenko | |||
10000 m W | URS | Olena Zhupiyova | |||
4x100 m W | URS | Marina Zhirova | |||
Galina Malchugina | |||||
Lyudmila Kondratyeva | |||||
Maya Azarashvili | |||||
Natalya Pomoshchnikova | |||||
High jump W | URS | Tamara Bykova | |||
Long jump W | URS | Galina Chistyakova | |||
This list about Soviet Union in Athletics at the Olympic Games is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||