United States of America in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Benjamin Adams | Standing high jump M | Final | 1,60 | ||||
Qualifying Round | 1,50 | 1 | q | ||||
Standing long jump M | Final | 3,28 | |||||
Platt Adams | High jump M | Qualifying Round | 1,70 | 7 | |||
Standing high jump M | Final | 1,63 | |||||
Qualifying Round | 1,50 | 1 | q | ||||
Standing long jump M | Final | 3,36 | |||||
Triple jump M | Final | 14,09 | 5 | ||||
Fred Allen | Long jump M | Final | 6,94 | 6 | |||
Harry Babcock | Decathlon M | Final | dnf | - | |||
Pole vault M | Final | 3,95 | OR | ||||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
Samuel Bellah | Pole vault M | Final | 3,75 | 7 | |||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
Frank Belote | 100 m M | Final | -- | 5 | |||
Semifinal | 11,1 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 11,0 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | (42,2) | - | dq | |||
Round 1 | 43,7 | 1 | OR | ||||
Standing high jump M | Qualifying Round | 1,45 | 5 | ||||
Tell Berna | 3000 m team M | Final | 9 | ||||
Round 1 | 9 | 1 | Q | ||||
5000 m M | Final | 15.10,0 | 5 | ||||
Round 1 | 15.53,3 | 3 | Q | ||||
Cross country individual M | Final | dnf | - | ||||
Cross country team M | Final standing | dnf | - | ||||
Vaughn Blanchard | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 16,0 | 2 | Q | ||||
George Bonhag | 3000 m team M | Final | 9 | ||||
Round 1 | 9 | 1 | Q | ||||
5000 m M | Final | 15.09,8 | 4 | ||||
Round 1 | 15.22,6 | 1 | OR | ||||
Cross country individual M | Final | dnf | - | ||||
Cross country team M | Final standing | dnf | - | ||||
Avery Brundage | Decathlon M | Final | dnf | - | |||
Discus throw M | Final | 37,85 | 22 | ||||
Pentathlon M | Final | 31 | 5 | ||||
Jervis Burdick | High jump M | Qualifying Round | 1,80 | 6 | |||
Richard Byrd | Discus throw M | Final | 42,32 | ||||
Discus throw both hands M | Final | 62,32 | 17 | ||||
Standing high jump M | Final | 1,50 | 4 | ||||
Qualifying Round | 1,50 | 1 | q | ||||
Standing long jump M | Final | 3,12 | 8 | ||||
Daniel Caldwell | 800 m M | Final | 1.52,8 | 4 | |||
Semifinal | 1.55,9 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 1.58,4 | 1 | Q | ||||
John Case | 110 m hurdles M | Final | 15,3 | 4 | |||
Semifinal | 15,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 15,6 | 1 | Q | ||||
Clarence Childs | Hammer throw M | Final | 48,17 | ||||
George Chisholm | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 15,4 | 1 | Q | ||||
Carl Cooke | 200 m M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 22,5 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | (42,2) | - | dq | |||
Round 1 | 43,7 | 1 | OR | ||||
Ira Courtney | 100 m M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 11,2 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | -- | 3 | ||||
Round 1 | 22,7 | 1 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | (42,2) | - | dq | |||
Round 1 | 43,7 | 1 | OR | ||||
Frank Coyle | Pole vault M | Final | 3,65 | 8 | |||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
Ralph Craig | 100 m M | Final | 10,8 | ||||
Semifinal | 10,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 11,2 | 1 | Q | ||||
200 m M | Final | 21,7 | |||||
Semifinal | 21,9 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 22,6 | 1 | Q | ||||
Ira Davenport | 400 m M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
800 m M | Final | 1.52,0 | |||||
Semifinal | 1.55,9 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 1.59,0 | 1 | Q | ||||
Clarence De Mar | Marathon M | Final | 2.50.46,6 | 12 | |||
James Donahue | Decathlon M | Final | 7093 | 4 | |||
Pentathlon M | Final | 29 | |||||
Howard Drew | 100 m M | Final | dns | - | |||
Semifinal | 11,0 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 11,0 | 1 | Q | ||||
Gordon Dukes | Pole vault M | Final | 3,65 | 8 | |||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
James Duncan | Discus throw M | Final | 42,28 | ||||
Discus throw both hands M | Final | 71,03 | 5 | ||||
Clarence Edmundson | 400 m M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 50,2 | 1 | Q | ||||
800 m M | Final | -- | 7 | ||||
Semifinal | 1.55,8 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 1.56,5 | 1 | Q | ||||
John Eller | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 16,0 | 1 | Q | ||||
Pentathlon M | Final | 47 | 18 | ||||
Harold Enright | High jump M | Qualifying Round | 1,75 | 7 | |||
Joseph Erxleben | Marathon M | Final | 2.45.47,4 | 8 | |||
Edward Farrell | Long jump M | Final | 6,71 | 14 | |||
Triple jump M | Final | 13,57 | 13 | ||||
Edward Fitzgerald | 5000 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Forest Fletcher | Standing high jump M | Qualifying Round | 1,45 | 5 | |||
Standing long jump M | Final | 3,11 | 9 | ||||
Joseph Forshaw | Marathon M | Final | 2.49.49,4 | 10 | |||
William Fritz | Pole vault M | Final | 3,65 | 8 | |||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
John Gallagher | Marathon M | Final | 2.44.19,4 | 7 | |||
Peter Gerhardt | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | 11,2 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | 22,9 | 1 | Q | ||||
Simon Gillis | Hammer throw M | Final | nm | - | |||
Leo Goehring | Standing high jump M | Final | 1,50 | 4 | |||
Qualifying Round | 1,50 | 1 | q | ||||
Standing long jump M | Final | 3,14 | 5 | ||||
Harry Grumpelt | High jump M | Final | 1,85 | 6 | |||
Qualifying Round | 1,83 | 1 | q | ||||
Albert Gutterson | Long jump M | Final | 7,60 | OR | |||
Carroll Haff | 400 m M | Final | 49,5 | 5 | |||
Semifinal | 49,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 50,4 | 1 | Q | ||||
Thomas Halpin | 800 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
Martin Hawkins | 110 m hurdles M | Final | 15,3 | ||||
Semifinal | 15,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 16,1 | 1 | Q | ||||
Frederick Hedlund | 1500 m M | Final | 10 | ||||
Round 1 | 4.10,8 | 2 | Q | ||||
Harold Heiland | 100 m M | Round 1 | -- | 3 | |||
200 m M | Semifinal | -- | 5 | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
Harry Hellawell | 10000 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Cross country individual M | Final | 48.12,0 | 12 | ||||
Cross country team M | Final standing | dnf | - | ||||
Harlan Holden | 800 m M | Semifinal | -- | - | |||
Round 1 | 1.58,1 | 1 | Q | ||||
George Horine | High jump M | Final | 1,89 | ||||
Qualifying Round | 1,83 | 1 | q | ||||
Francis Irons | Long jump M | Final | 6,80 | 9 | |||
John Johnstone | High jump M | Final | 1,85 | 6 | |||
Qualifying Round | 1,83 | 1 | q | ||||
John Paul Jones | 1500 m M | Final | 3.57,2 | 4 | |||
Round 1 | 4.12,4 | 2 | Q | ||||
800 m M | Round 1 | 2.01,8 | 1 | Q | |||
Frederick Kaiser | 10 km walk M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 51.31,8 | 5 | Q | ||||
Frederick Kelly | 110 m hurdles M | Final | 15,1 | ||||
Semifinal | 15,5 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 16,4 | 1 | Q | ||||
Abel Kiviat | 1500 m M | Final | 3.56,9 | ||||
Round 1 | 4.04,4 | 1 | Q | ||||
3000 m team M | Final | 9 | |||||
Round 1 | 9 | 1 | Q | ||||
William Kramer | 10000 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Cross country individual M | Final | dnf | - | ||||
Cross country team M | Final standing | dnf | - | ||||
Thomas Lilley | Marathon M | Final | 2.59.35,4 | 18 | |||
Edward Lindberg | 400 m M | Final | 48,4 | ||||
Semifinal | 48,9 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 50,6 | 1 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.16,6 | WR | ||||
Round 1 | 3.23,3 | 1 | Q | ||||
Donald Lippincott | 100 m M | Final | 10,9 | ||||
Semifinal | 10,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 10,6 | 1 | OR | ||||
200 m M | Final | 21,8 | |||||
Semifinal | 21,8 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 22,8 | 1 | Q | ||||
Louis Madeira | 1500 m M | Final | 13 | ||||
Round 1 | 4.27,9 | 2 | Q | ||||
Hugh Maguire | 10000 m M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 34.32,0 | 5 | Q | ||||
Walter McClure | 1500 m M | Final | 12 | ||||
Round 1 | 4.07,3 | 2 | Q | ||||
800 m M | Round 1 | -- | 3 | ||||
Wallace McCurdy | 5000 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Patrick McDonald | Shot put M | Final | 15,34 | OR | |||
Shot put both hands M | Final | 27,53 | |||||
Matthew McGrath | Hammer throw M | Final | 54,74 | OR | |||
James Austin Menaul | Pentathlon M | Final | 30 | 4 | |||
Eugene Mercer | Decathlon M | Final | 7075 | 5 | |||
Long jump M | Final | 6,97 | 5 | ||||
James Meredith | 400 m M | Final | 49,2 | 4 | |||
Semifinal | 48,8 | 1 | Q | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.16,6 | WR | ||||
Round 1 | 3.23,3 | 1 | Q | ||||
800 m M | Final | 1.51,9 | WR | ||||
Semifinal | 1.54,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
Alvah Meyer | 100 m M | Final | 10,9 | ||||
Semifinal | 10,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 11,3 | 1 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | 24,1 | 1 | Q | ||||
Arlie Mucks | Discus throw M | Final | 40,93 | 6 | |||
Discus throw both hands M | Final | 63,83 | 15 | ||||
Emil Muller | Discus throw M | Final | 39,35 | 12 | |||
Discus throw both hands M | Final | 69,56 | 6 | ||||
Frank Murphy | Pole vault M | Final | 3,80 | 4 | |||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
Frank Nelson | Pole vault M | Final | 3,85 | ||||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
John Nicholson | 110 m hurdles M | Final | dnf | - | |||
Semifinal | 15,4 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 15,5 | 1 | Q | ||||
High jump M | Qualifying Round | nm | - | ||||
Wesley Oler | High jump M | Qualifying Round | 1,75 | 4 | |||
Norman Patterson | 1500 m M | Round 1 | 4.05,5 | 3 | |||
George Philbrook | Decathlon M | Final | dnf | - | |||
Discus throw M | Final | 40,92 | 7 | ||||
Shot put M | Final | 13,13 | 5 | ||||
Richard Piggott | Marathon M | Final | 2.46.40,7 | 9 | |||
Edwin Pritchard | 110 m hurdles M | Semifinal | -- | 2 | |||
Round 1 | 16,4 | 1 | Q | ||||
Herbert Putnam | 1500 m M | Round 1 | 4.07,6 | 3 | |||
800 m M | Final | -- | 8 | ||||
Semifinal | 1.55,0 | 4 | Q | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
Charles Reidpath | 200 m M | Final | 22,3 | 5 | |||
Semifinal | 22,1 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 22,6 | 1 | Q | ||||
400 m M | Final | 48,2 | OR | ||||
Semifinal | 48,7 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 51,2 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.16,6 | WR | ||||
Round 1 | 3.23,3 | 1 | Q | ||||
Edward Renz | 10 km walk M | Round 1 | 53.30,8 | 7 | |||
John Reynolds | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Alma Richards | High jump M | Final | 1,93 | OR | |||
Qualifying Round | 1,83 | 1 | q | ||||
Ralph Rose | Discus throw M | Final | 39,65 | 11 | |||
Hammer throw M | Final | 42,58 | 8 | ||||
Shot put M | Final | 15,25 | |||||
Shot put both hands M | Final | 27,70 | |||||
James Rosenberger | 400 m M | Semifinal | -- | 5 | |||
Round 1 | 50,6 | 1 | Q | ||||
Michael Ryan | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Samuel Schwartz | 10 km walk M | Round 1 | 53.30,8 | 6 | |||
Henry Louis Scott | 3000 m team M | Final | 9 | ||||
Round 1 | 9 | 1 | Q | ||||
5000 m M | Final | -- | 7 | ||||
Round 1 | 15.23,5 | 1 | Q | ||||
Cross country individual M | Final | 53.51,4 | 24 | ||||
Cross country team M | Final standing | dnf | - | ||||
Louis Scott | 10000 m M | Final | dnf | - | |||
Round 1 | 34.14,2 | 3 | Q | ||||
Melvin Sheppard | 1500 m M | Final | 8 | ||||
Round 1 | 4.27,6 | 1 | Q | ||||
400 m M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | 1.06,6 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.16,6 | WR | ||||
Round 1 | 3.23,3 | 1 | Q | ||||
800 m M | Final | 1.52,0 | |||||
Semifinal | 1.54,8 | 3 | Q | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
Benjamin Sherman | Hammer throw M | Final | 38,77 | 12 | |||
Harry Smith | Marathon M | Final | 2.52.53,8 | 17 | |||
Andrew Sockalexis | Marathon M | Final | 2.42.07,9 | 4 | |||
Gaston Strobino | Marathon M | Final | 2.37.42,4 | ||||
Norman Taber | 1500 m M | Final | 3.56,9 | ||||
Round 1 | 4.25,5 | 1 | Q | ||||
3000 m team M | Final | 9 | |||||
Round 1 | 9 | 1 | Q | ||||
Lewis Tewanima | Marathon M | Final | 2.52.41,4 | 16 | |||
Louis Tewanima | 10000 m M | Final | 32.06,6 | ||||
Round 1 | 32.31,4 | 2 | Q | ||||
Rupert Thomas | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
James Thorpe | Decathlon M | Final | 8412 | WR | |||
High jump M | Final | 1,87 | 4 | ||||
Qualifying Round | 1,83 | 1 | q | ||||
Long jump M | Final | 6,89 | 7 | ||||
Pentathlon M | Final | 7 | |||||
Alfred Voellmeke | 10 km walk M | Round 1 | 52.29,2 | 6 | |||
James Wendell | 110 m hurdles M | Final | 15,2 | ||||
Semifinal | 15,5 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 15,7 | 2 | Q | ||||
Lawrence Whitney | Discus throw M | Final | 37,91 | 20 | |||
Shot put M | Final | 13,93 | |||||
Shot put both hands M | Final | 24,09 | 4 | ||||
Garnett Wikoff | 5000 m M | Round 1 | dnf | - | |||
Clement Wilson | 100 m M | Semifinal | -- | 3 | |||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
200 m M | Semifinal | -- | 2 | ||||
Round 1 | -- | 2 | Q | ||||
4x100 m M | Semifinal | (42,2) | - | dq | |||
Round 1 | 43,7 | 1 | OR | ||||
Harry Worthington | Long jump M | Final | 7,03 | 4 | |||
Marcus Wright | Pole vault M | Final | 3,85 | ||||
Qualifying Round | 3,65 | 1 | q | ||||
Donnell Young | 200 m M | Final | 22,3 | 6 | |||
Semifinal | 21,9 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 22,8 | 1 | Q | ||||
400 m M | Semifinal | dq | - | ||||
Round 1 | 50,4 | 2 | Q | ||||
* The list of American olympians in Athletics at the Stockholm 1912 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about United States of America in Athletics at the Olympic Games in Stockholm 1912 is based on the official olympic reports and Olympian Database |