Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Home
Nations
Soviet Union
Rome 1960
Soviet medalists at the Rome 1960 Olympics
Facts
Medals
Athletes
Sports
Event
Medalists
Gold medalists
Athletics
10000 m M
URS
Pyotr Bolotnikov
20 km walk M
URS
Vladimir Holubnychy
High jump M
URS
Robert Shavlakadze
Hammer throw M
URS
Vasily Rudenkov
Javelin throw M
URS
Viktor Tsybulenko
800 m W
URS
Lyudmila Shevtsova
80 m hurdles W
URS
Irina Press
Long jump W
URS
Vera Krepkina
Shot put W
URS
Tamara Press
Discus throw W
URS
Nina Ponomaryeva
Javelin throw W
URS
Elvira Ozolina
Boxing
Bantamweight M
URS
Oleg Grigoryev
Wrestling
Greco-Roman bantamweight M
URS
Oleg Karavayev
Greco-Roman lightweight M
URS
Avtandil Koridze
Greco-Roman heavyweight M
URS
Ivan Bohdan
Cycling
Road race M
URS
Viktor Kapitonov
Fencing
Foil individual M
URS
Viktor Zhdanovich
Foil team W
URS
Tatyana Petrenko
Aleksandra Zabelina
Galina Gorokhova
Valentina Prudskova
Lyudmila Shishova
Valentina Rastvorova
Foil team M
URS
German Sveshnikov
Viktor Zhdanovich
Mark Midler
Yuri Sissikin
Yuri Rudov
Gymnastics
Individual all-round W
URS
Larysa Latynina
Individual all-round M
URS
Boris Shakhlin
Team W
URS
Larysa Latynina
Tamara Lyukhina
Marharyta Nikolayeva
Sofia Muratova
Lidiya Ivanova
Polina Astakhova
Floor W
URS
Larysa Latynina
Vault W
URS
Marharyta Nikolayeva
Uneven bars W
URS
Polina Astakhova
Vault M
URS
Boris Shakhlin
Pommel horse M
URS
Boris Shakhlin
Rings M
URS
Albert Azaryan
Parallel bars M
URS
Boris Shakhlin
Canoe & Kayak
K1 500 m W
URS
Antonina Seredina
K2 500 m W
URS
Antonina Seredina
Maria Chubina
C2 1000 m M
URS
Leonid Geishtor
Sergei Makarenko
Equestrian
Dressage individual
URS
Sergei Filatov
Rowing
Single sculls M
URS
Vyacheslav Ivanov
Pair without coxswain M
URS
Valentin Boreyko
Oleg Golovanov
Sailing
Star
URS
Fyodor Shutkov
Timir Pinegin
Shooting
Rifle three positions M
URS
Viktor Shamburkin
Free pistol M
URS
Aleksei Gushchin
Weightlifting
Featherweight M
URS
Yevgeny Minayev
Lightweight M
URS
Viktor Bushuyev
Middleweight M
URS
Aleksandr Kurynov
Middle-heavyweight M
URS
Arkady Vorobyev
Heavyweight M
URS
Yuriy Vlasov
Silver medalists
Athletics
3000 m steeplechase M
URS
Nikolai Sokolov
4x100 m M
URS
Edvins Ozolins
Leonid Bartenyev
Yuri Konovalov
Gusman Kosanov
High jump M
URS
Valery Brumel
Triple jump M
URS
Vladimir Goryayev
Discus throw W
URS
Tamara Press
Basketball
Basketball M
URS
Albert Valtin
Aleksandr Petrov
Guram Minaschvili
Viktor Zubkov
Janis Krümins
Maigonis Valdmanis
Gennady Volnov
Vladimir Ugrekhelidze
Cezars Ozers
Yuri Korneyev
Mikhail Semyonov
Valdis Muiznieks
Boxing
Flyweight M
URS
Sergei Sivko
Welterweight M
URS
Yuri Radonyak
Wrestling
Freestyle lightweight M
URS
Vladimir Synyavski
Freestyle middleweight M
URS
Georgy Skhirtladze
Fencing
Foil individual W
URS
Valentina Rastvorova
Foil individual M
URS
Yuri Sissikin
Gymnastics
Individual all-round W
URS
Sofia Muratova
Team M
URS
Nikolai Miligulo
Vladimir Portnoy
Boris Shakhlin
Valery Kerdemelidi
Albert Azaryan
Yuri Titov
Floor W
URS
Polina Astakhova
Vault W
URS
Sofia Muratova
Balance beam W
URS
Larysa Latynina
Uneven bars W
URS
Larysa Latynina
Floor M
URS
Yuri Titov
Rings M
URS
Boris Shakhlin
Canoe & Kayak
C1 1000 m M
URS
Aleksandr Silayev
Modern Pentathlon
Team M
URS
Hanno Selg
Igor Novikov
Nikolai Tarassov
Rowing
Double sculls M
URS
Aleksandr Berkutov
Yuri Tyukalov
Pair with coxswain M
URS
Igor Rudakov
Atanas Bagdanacicius
Zigmas Jukna
Sailing
Finn M
URS
Aleksandr Tsutselov
Shooting
Rifle three positions M
URS
Marat Niyazov
Free pistol M
URS
Makhmud Umarov
Weightlifting
Middle-heavyweight M
URS
Trofim Lomakin
Water Polo
Water polo M
URS
Anatoly Kartashov
Leri Gogoladze
Vyacheslav Kurennoi
Boris Goikhman
Salzyn Yevgeny
Yuri Grigorovsky
Givi Chikvanaya
Pyotr Mshvenieradze
Viktor Ageyev
Vladimir Novikov
Vladimir Semyonov
Bronze medalists
Athletics
3000 m steeplechase M
URS
Semyon Rzhischin
Long jump M
URS
Igor Ter-Ovanesian
Triple jump M
URS
Vitold Kreer
Decathlon M
URS
Vassily Kuznetsov
Javelin throw W
URS
Birute Kalediene
Boxing
Light-middleweight M
URS
Boris Lagutin
Middleweight M
URS
Yevgeny Feofanov
Wrestling
Freestyle featherweight M
URS
Vladimir Rubashvili
Freestyle light-heavyweight M
URS
Anatoly Albul
Freestyle heavyweight M
URS
Savkuds Dzarasov
Greco-Roman featherweight M
URS
Konstantin Vyrupayev
Greco-Roman light-heavyweight M
URS
Givy Kartoziya
Cycling
Road race team M
URS
Yury Melikhov
Viktor Kapitonov
Aleksei Petrov
Yevgeny Klevtsov
Team pursuit M
URS
Leonid Kolumbet
Stanislav Moskvin
Arnold Belgardt
Viktor Romanov
1000 m time trial M
URS
Rostislav Vargashkin
Tandem M
URS
Boris Vasilyev
Vladimir Leonov
Fencing
Epee individual M
URS
Bruno Habarovs
Epee team M
URS
Aleksandr Pavlovsky
Arnold Chernushevich
Bruno Habarovs
Valentin Cheinnikov
Guram Kostava
Gymnastics
Individual all-round W
URS
Polina Astakhova
Individual all-round M
URS
Yuri Titov
Floor W
URS
Tamara Lyukhina
Vault W
URS
Larysa Latynina
Balance beam W
URS
Sofia Muratova
Uneven bars W
URS
Tamara Lyukhina
Vault M
URS
Vladimir Portnoy
Horizontal bar M
URS
Boris Shakhlin
Rowing
Four without coxswain M
URS
Anatoly Tarabrin
Yuri Bachurov
Valentin Morkoykin
Igor Akhremchik
Shooting
Free rifle M
URS
Vassily Borissov
Rapid fire pistol M
URS
Aleksandr Zabelin
Trap M
URS
Sergei Kalinin
Diving
Platform W
URS
Ninel Krutova
This information about Soviet Union at the olympic summer games in Rome 1960 is based on the official olympic reports and
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy