Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Sydafrika
Sport
Atletik
South African Athletes in Athletics*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1997
400 m hæk M
RSA
Llewelyn Herbert
Spydkast M
RSA
Marius Corbett
Atletik 1999
4x400 m M
RSA
Adriaan Botha
Hendrik Mokganyetsi
Jopie van Oudtshoorn
Arnaud Malherbe
800 m M
RSA
Hezekiel Sepeng
Atletik 2001
4x100 m M
RSA
Morne Nagel
Lee Roy Newton
Mathew Quinn
Corne du Plessis
Højdespring K
RSA
Hestrie Cloete
Atletik 2003
3000 m forhindringsløb M
RSA
Alexandra Motone
4x400 m M
RSA
Alwyn Myburgh
Ockert Cilliers
Marcus la Grange
Paul Gorries
200 m M
RSA
Sherwin Vries
400 m hæk M
RSA
Ockert Cilliers
Llewelyn Herbert
Alwyn Myburgh
400 m hæk K
RSA
Surita Febbraio
110 m hæk M
RSA
Shaun Bownes
Spydkast K
RSA
Sunette Viljoen
Højdespring K
RSA
Hestrie Cloete
Højdespring M
RSA
Jacques Freitag
Stangspring M
RSA
Okkert Brits
Kuglestød M
RSA
Janus Robberts
Diskoskast M
RSA
Frantz Kruger
100 m K
RSA
Geraldine Pillay
200 m K
RSA
Geraldine Pillay
400 m K
RSA
Heide Seyerling
400 m M
RSA
Marcus la Grange
Paul Gorries
800 m M
RSA
Graham Davidson
Mbulaeni Mulaudzi
Hezekiel Sepeng
Maraton M
RSA
Ezael Thlobo
Josia Thugwane
Ian Syster
Gert Thys
Hendrick Ramaala
Atletik 2005
3000 m forhindringsløb M
RSA
Ruben Ramolefi
4x400 m M
RSA
Pieter de Villiers
Jan Van Der Merwe
Louis Jacobus van Zyl
Ockert Cilliers
200 m M
RSA
Leigh Julius
400 m hæk M
RSA
Pieter de Villiers
Louis Jacobus van Zyl
Llewelyn Herbert
400 m hæk K
RSA
Surita Febbraio
100 m M
RSA
Leigh Julius
Diskoskast K
RSA
Elizna Naude
Syvkamp K
RSA
Janice Josephs
4x400 m K
RSA
Surita Febbraio
Dominique Koster
Estie Wittstock
Amanda Kotze
Højdespring M
RSA
Jacques Freitag
Længdespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Kuglestød M
RSA
Janus Robberts
Diskoskast M
RSA
Frantz Kruger
Hammerkast M
RSA
Chris Harmse
Spydkast M
RSA
Lohan Rautenbach
100 m K
RSA
Geraldine Pillay
200 m K
RSA
Geraldine Pillay
400 m K
RSA
Estie Wittstock
400 m M
RSA
Ofentse Mogawane
800 m M
RSA
Mbulaeni Mulaudzi
1500 m M
RSA
Johan Cronje
Maraton M
RSA
Gert Thys
Makhosonke Fika
Shadrack Hoff
Collin Khoza
Hendrick Ramaala
Atletik 2007
3000 m forhindringsløb M
RSA
Ruben Ramolefi
200 m M
RSA
Morne Nagel
Christian Krone
400 m hæk M
RSA
Alwyn Myburgh
Pieter de Villiers
Louis Jacobus van Zyl
4x100 m M
RSA
Christian Krone
Snyman Prinsloo
Sherwin Vries
Leigh Julius
110 m hæk M
RSA
Shaun Bownes
100 m M
RSA
Sherwin Vries
3000 m forhindringsløb K
RSA
Tebogo Masehla
Længdespring K
RSA
Janice Josephs
Længdespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Hammerkast M
RSA
Chris Harmse
Spydkast M
RSA
John Robert Oosthuizen
Gerhardus Pienaar
100 m K
RSA
Nombulelo Constance Mkenku
200 m K
RSA
Geraldine Pillay
Maraton K
RSA
Tanith Maxwell
Poppy Mlambo
800 m M
RSA
Mbulaeni Mulaudzi
Maraton M
RSA
George Mofokeng
Bethuel Netshifhefhe
Zongamele Dyubeni
Hendrick Ramaala
Norman Dlomo
Atletik 2009
3000 m forhindringsløb M
RSA
Ruben Ramolefi
4x400 m M
RSA
Jacob Mothsodi Ramokoka
Sibusiso Sishi
Pieter Smith
Ofentse Mogawane
200 m M
RSA
Thuso Mpuang
400 m hæk M
RSA
Louis Jacobus van Zyl
4x100 m M
RSA
Hannes Dreyer
Louis Jacobus van Zyl
Thuso Mpuang
Leigh Julius
110 m hæk M
RSA
Lehann Fourie
100 m M
RSA
Simon Magakwe
Diskoskast K
RSA
Elizna Naude
Spydkast K
RSA
Sunette Viljoen
Længdespring K
RSA
Janice Josephs
Længdespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Diskoskast M
RSA
Frantz Kruger
Hammerkast M
RSA
Chris Harmse
Spydkast M
RSA
John Robert Oosthuizen
Tikamp M
RSA
Willem Coertzen
200 m K
RSA
Isabel Le Roux
800 m K
RSA
Caster Semenya
Maraton K
RSA
Tanith Maxwell
400 m M
RSA
Pieter Smith
800 m M
RSA
Mbulaeni Mulaudzi
Samson Ngoepe
1500 m M
RSA
Johan Cronje
Peter Van Der Westhuizen
Maraton M
RSA
Johannes Kekana
Norman Dlomo
Coolboy Ngamole
Atletik 2011
3000 m forhindringsløb M
RSA
Ruben Ramolefi
4x400 m M
RSA
Ofentse Mogawane
Willem de Beer
Oscar Pistorius
Louis Jacobus van Zyl
Shane Victor
200 m M
RSA
Lebogang Moeng
Thuso Mpuang
400 m hæk M
RSA
Cornel Fredericks
Louis Jacobus van Zyl
400 m hæk K
RSA
Wenda Theron
4x100 m M
RSA
Thuso Mpuang
Hannes Dreyer
Ofentse Mogawane
Roscoe Engel
110 m hæk M
RSA
Lehann Fourie
100 m M
RSA
Simon Magakwe
Kuglestød K
RSA
Simoné Du Toit
Spydkast K
RSA
Justine Robbeson
Sunette Viljoen
Længdespring M
RSA
Luvo Manyonga
Godfrey Khotso Mokoena
Trespring M
RSA
Tumelo Thagane
Spydkast M
RSA
John Robert Oosthuizen
Tikamp M
RSA
Willem Coertzen
800 m K
RSA
Caster Semenya
Maraton K
RSA
Tanith Maxwell
Annerien Van Schalkwyk
Rene Kalmer
400 m M
RSA
Oscar Pistorius
5000 m M
RSA
Elroy Gelant
10000 m M
RSA
Stephen Mokoka
Maraton M
RSA
Coolboy Ngamole
David Ngakane
Modike Lucky Mohale
Atletik 2013
200 m M
RSA
Anaso Jobodwana
20 km kapgang M
RSA
Lebogang Shange
400 m hæk M
RSA
Pieter Beneke
Cornel Fredericks
Louis Jacobus van Zyl
400 m hæk K
RSA
Anneri Ebersohn
100 m M
RSA
Anaso Jobodwana
Akani Simbine
Spydkast K
RSA
Sunette Viljoen
Længdespring K
RSA
Lynique Prinsloo
50 km kapgang M
RSA
Marc Mundell
Længdespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Zack Visser
Kuglestød M
RSA
Orazio Cremona
Diskoskast M
RSA
Victor Hogan
Hammerkast M
RSA
Chris Harmse
Spydkast M
RSA
John Robert Oosthuizen
Tikamp M
RSA
Willem Coertzen
200 m K
RSA
Justine Palframan
Maraton K
RSA
Tanith Maxwell
400 m M
RSA
Wayde van Niekerk
800 m M
RSA
Andre Olivier
1500 m M
RSA
Johan Cronje
5000 m M
RSA
Elroy Gelant
10000 m M
RSA
Stephen Mokoka
Maraton M
RSA
Sibusiso Nzima
Hendrick Ramaala
Atletik 2015
3000 m forhindringsløb M
RSA
Tumisang Monnatlala
Dikotsi Lekopa
200 m M
RSA
Akani Simbine
Anaso Jobodwana
20 km kapgang M
RSA
Lebogang Shange
400 m hæk M
RSA
Louis Jacobus van Zyl
Cornel Fredericks
400 m hæk K
RSA
Wenda Nel
4x100 m M
RSA
Anaso Jobodwana
Akani Simbine
Henricho Bruintjies
Antonio Alkana
110 m hæk M
RSA
Antonio Alkana
100 m M
RSA
Akani Simbine
Anaso Jobodwana
Henricho Bruintjies
Spydkast K
RSA
Sunette Viljoen
50 km kapgang M
RSA
Marc Mundell
Længdespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Zarck Visser
Rushwal Samaai
Trespring M
RSA
Godfrey Khotso Mokoena
Kuglestød M
RSA
Jaco Engelbrecht
Orazio Cremona
Diskoskast M
RSA
Victor Hogan
Spydkast M
RSA
Rocco van Rooyen
Tikamp M
RSA
Willem Coertzen
100 m K
RSA
Carina Horn
200 m K
RSA
Justine Palframan
400 m K
RSA
Justine Palframan
800 m K
RSA
Caster Semenya
Maraton K
RSA
Tanith Maxwell
400 m M
RSA
Berend Koekemoer
Wayde van Niekerk
800 m M
RSA
Reinhardt Van Rensburg
1500 m M
RSA
Johan Cronje
Dumisane Hlaselo
10000 m M
RSA
Stephen Mokoka
Maraton M
RSA
Thabiso Moeng
Desmond Mokgobu
Sibusiso Nzima
Atletik 2017
200 m M
RSA
Akani Simbine
Wayde van Niekerk
Clarence Munyai
20 km kapgang M
RSA
Lebogang Shange
400 m hæk K
RSA
Wenda Nel
110 m hæk M
RSA
Antonio Alkana
100 m M
RSA
Thando Roto
Akani Simbine
4x400 m K
RSA
Wenda Nel
Ariane Nel
Justine Palframan
Gena Löfstrand
Længdespring M
RSA
Luvo Manyonga
Zarck Visser
Ruswahl Samaai
Kuglestød M
RSA
Orazio Cremona
Jaco Engelbrecht
Diskoskast M
RSA
Victor Hogan
Spydkast M
RSA
Rocco van Rooyen
100 m K
RSA
Carina Horn
200 m K
RSA
Justine Palframan
800 m K
RSA
Gena Löfstrand
Caster Semenya
1500 m K
RSA
Caster Semenya
Maraton K
RSA
Jenna Challenor
Mapaseka Makhanya
400 m M
RSA
Wayde van Niekerk
Pieter Conradie
10000 m M
RSA
Stephen Mokoka
Maraton M
RSA
Sibusiso Nzima
Desmond Mokgobu
Atletik 2019
3000 m forhindringsløb M
RSA
Rantso Mokopane
4x400 m M
RSA
Gardeoi Saacs
Derrick Mokaleng
Thapelo Phora
Ranti Marvin Dikgale
200 m M
RSA
Anaso Jobodwana
Clarence Munyai
20 km kapgang M
RSA
Wayne Snyman
100 m hæk K
RSA
Rikenette Steenkamp
400 m hæk M
RSA
Lindsay Hanekom
400 m hæk K
RSA
Zeney Van Der Walt
4x100 m M
RSA
Simon Magakwe
Thando Dlodlo
Akani Simbine
Clarence Munyai
110 m hæk M
RSA
Ruan De Vries
Antonio Alkana
100 m M
RSA
Simon Magakwe
Akani Simbine
Thando Dlodlo
Spydkast K
RSA
Sunette Viljoen
50 km kapgang M
RSA
Marc Mundell
Længdespring M
RSA
Luvo Manyonga
Ruswahl Samaai
Kuglestød M
RSA
Orazio Cremona
100 m K
RSA
Tebogo Mamathu
5000 m K
RSA
Dominique Scott
400 m M
RSA
Derrick Mokaleng
Thapelo Phora
800 m M
RSA
Tshepo Tshite
Maraton M
RSA
Desmond Mokgobu
Stephen Mokoka
Thabiso Moeng
Atletik 2022
200 m M
RSA
Shaun Maswanganyi
Sinesipho Dambile
Luxolo Adams
20 km kapgang M
RSA
Wayne Snyman
100 m hæk K
RSA
Marione Fourie
400 m hæk M
RSA
Sokwakhana Zazini
400 m hæk K
RSA
Taylon Bieldt
Zeney Van Der Walt
4x100 m M
RSA
Gift Leotlela
Emile Erasmus
Akani Simbine
Clarence Munyai
110 m hæk M
RSA
Antonio Alkana
100 m M
RSA
Gift Leotlela
Akani Simbine
Clarence Munyai
Kuglestød K
RSA
Ischke Senekal
Spydkast K
RSA
Jo-Ane Van Dyk
4x400 m K
RSA
Zeney Van Der Walt
Marlie Viljoen
Miranda Coetzee
Gontse Martha Morake
Længdespring M
RSA
Ruswahl Samaai
Jovan Van Vuuren
Cheswill Johnson
Diskoskast M
RSA
Victor Hogan
Werner Visser
Spydkast M
RSA
Johan Grobler
100 m K
RSA
Carina Horn
200 m K
RSA
Shirley Nekhubui
400 m K
RSA
Miranda Coetzee
800 m K
RSA
Prudence Sekgodiso
5000 m K
RSA
Caster Semenya
10000 m K
RSA
Dominique Scott
400 m M
RSA
Wayde van Niekerk
Zakithi Nene
800 m M
RSA
Tshepo Tshite
1500 m M
RSA
Mafori Ryan Mphahlele
5000 m M
RSA
Adriaan Wildschutt
Lesiba Mashele
Maraton M
RSA
Melikhaya Frans
Tumelo Motlagale
35 km kapgang M
RSA
Wayne Snyman
Atletik 2023
4x100 m M
RSA
Benjamin Richardson
Akani Simbine
Clarence Munyai
Shaun Maswanganyi
100 m hæk K
RSA
Taylon Bieldt
Marione Fourie
400 m hæk K
RSA
Zeney Van Der Walt
10000 m M
RSA
Adriaan Wildschutt
Diskoskast M
RSA
Victor Hogan
Spydkast K
RSA
Jo-Ane Van Dyk
110 m hæk M
RSA
Antonio Alkana
100 m M
RSA
Shaun Maswanganyi
Benjamin Richardson
Akani Simbine
Kuglestød K
RSA
Ischke Senekal
Diskoskast K
RSA
Yolandi Stander
Længdespring M
RSA
Cheswill Johnson
Stangspring K
RSA
Mirè Reinstorf
200 m M
RSA
Luxolo Adams
Sinesipho Dambile
Shaun Maswanganyi
400 m M
RSA
Wayde van Niekerk
Zakithi Nene
Lythe Pillay
1500 m K
RSA
Carina Viljoen
Maraton M
RSA
Tumelo Motlagale
Melikhaya Frans
Simon Sibeko
800 m K
RSA
Prudence Sekgodiso
Stangspring M
RSA
Kyle Rademeyer
1500 m M
RSA
Tshepo Tshite
Mafori Ryan Mphahlele
Maraton K
RSA
Irvette Van Zyl
400 m K
RSA
Zeney Van Der Walt
Miranda Coetzee
Marlie Viljoen
Spydkast M
RSA
Douw Smit
Kuglestød M
RSA
Kyle Blignaut
Burger Lambrechts Jr.
35 km kapgang M
RSA
Wayne Snyman
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Sydafrikanske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Budapest 2023
Athletics World Championships
August 19 - August 27
About Athletics Worlds
Budapest 2023 Schedule
2023 Medal Table
Event App
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy