Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Finland
Sport
Atletik
Finish Athletes in Athletics*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1983
Spydkast K
FIN
Tiina Lillak
5000 m M
FIN
Martti Vainio
Atletik 1987
Spydkast M
FIN
Seppo Räty
Atletik 1991
10 km kapgang K
FIN
Sari Essayah
Spydkast M
FIN
Kimmo Kinnunen
Seppo Räty
Atletik 1993
10 km kapgang K
FIN
Sari Essayah
50 km kapgang M
FIN
Valentin Kononen
Spydkast M
FIN
Kimmo Kinnunen
Atletik 1995
Spydkast K
FIN
Mikaela Ingberg
50 km kapgang M
FIN
Valentin Kononen
Kuglestød M
FIN
Mika Halvari
Atletik 1997
Tikamp M
FIN
Eduard Hämäläinen
Atletik 1999
Spydkast M
FIN
Arki Parviainen
Atletik 2001
Kuglestød M
FIN
Arsi Harju
Spydkast M
FIN
Arki Parviainen
Atletik 2003
3000 m forhindringsløb M
FIN
Jukka Keskisalo
Trespring K
FIN
Heli Koivula-Kruger
400 m hæk M
FIN
Ari-Pekka Lattu
110 m hæk M
FIN
Matti Niemi
100 m M
FIN
Markus Pöyhönen
Hammerkast K
FIN
Sini Pöyry
Spydkast K
FIN
Taina Kolkkala
Mikaela Ingberg
Paula Tarvainen
Længdespring K
FIN
Johanna Halkoaho
Højdespring M
FIN
Oskari Frösen
Stangspring M
FIN
Matti Mononen
Kuglestød M
FIN
Conny Karlsson
Ville Tiisanoja
Tepa Reinikainen
Hammerkast M
FIN
Olli-Pekka Karjalainen
Spydkast M
FIN
Arki Parviainen
200 m K
FIN
Johanna Manninen
800 m M
FIN
Wilson Kirwa
Maraton M
FIN
Jussi Utriainen
Atletik 2005
3000 m forhindringsløb M
FIN
Jukka Keskisalo
200 m M
FIN
Tommi Hartonen
Trespring K
FIN
Natalia Kilpeläinen
100 m hæk K
FIN
Hanna Korell
400 m hæk M
FIN
Ari-Pekka Lattu
400 m hæk K
FIN
Ilona Ranta
4x100 m M
FIN
Nghi Tran
Markus Pöyhönen
Jarkko Ruostekivi
Tommi Hartonen
110 m hæk M
FIN
Matti Niemi
100 m M
FIN
Markus Pöyhönen
Hammerkast K
FIN
Sini Pöyry
Spydkast K
FIN
Mikaela Ingberg
Paula Tarvainen
Syvkamp K
FIN
Tiia Hautala
3000 m forhindringsløb K
FIN
Anni Tuimala
4x100 m K
FIN
Ilona Ranta
Katja Salivaara
Heidi Hannula
Sari Keskitalo
20 km kapgang K
FIN
Outi Sillanpää
Højdespring K
FIN
Hanna Mikkonen
Længdespring K
FIN
Natalia Kilpeläinen
50 km kapgang M
FIN
Jani Lehtinen
Antti Kempas
Højdespring M
FIN
Oskari Frösen
Stangspring M
FIN
Matti Mononen
Længdespring M
FIN
Tommi Evilä
Trespring M
FIN
Johan Meriluoto
Kuglestød M
FIN
Tepa Reinikainen
Ville Tiisanoja
Diskoskast M
FIN
Timo Tompuri
Hammerkast M
FIN
Olli-Pekka Karjalainen
Spydkast M
FIN
Esko Mikkola
Tero Pitkämäki
Arki Parviainen
Tikamp M
FIN
Jaako Ojaniemi
100 m K
FIN
Heidi Hannula
400 m K
FIN
Kirsi Mykkänen
1500 m K
FIN
Johanna Risku
Maraton K
FIN
Maija Oravamäki
800 m M
FIN
Juha Kukkamo
1500 m M
FIN
Jonas Hamm
Maraton M
FIN
Janne Holmen
Francis Kirwa
Tuomo Lehtinen
Yrjö Pesonen
Atletik 2007
200 m M
FIN
Visa Hongisto
400 m hæk K
FIN
Ilona Ranta
Hammerkast K
FIN
Merja Korpela
Spydkast K
FIN
Taina Kolkkala
Paula Tarvainen
Syvkamp K
FIN
Salla Rinne
4x100 m K
FIN
Sari Keskitalo
Heidi Hannula
Ilona Ranta
Johanna Manninen
Stangspring K
FIN
Minna Nikkanen
50 km kapgang M
FIN
Antti Kempas
Jarkko Kinnunen
Højdespring M
FIN
Oskari Frösen
Kuglestød M
FIN
Robert Häggblom
Mika Vasara
Diskoskast M
FIN
Frantz Kruger
Mikko Kyyrö
Hammerkast M
FIN
Olli-Pekka Karjalainen
David Söderberg
Spydkast M
FIN
Teemu Wirkkala
Tero Järvenpää
Tero Pitkämäki
100 m K
FIN
Johanna Manninen
Maraton M
FIN
Francis Kirwa
Janne Holmen
Atletik 2009
3000 m forhindringsløb M
FIN
Jukka Keskisalo
400 m hæk M
FIN
Jussi Heikkilä
Hammerkast K
FIN
Merja Korpela
Spydkast K
FIN
Mikaela Ingberg
3000 m forhindringsløb K
FIN
Sandra Eriksson
Højdespring K
FIN
Hanna Grobler
Stangspring K
FIN
Minna Nikkanen
50 km kapgang M
FIN
Jarkko Kinnunen
Højdespring M
FIN
Oskari Frösen
Stangspring M
FIN
Eemeli Salomäki
Længdespring M
FIN
Tommi Evilä
Hammerkast M
FIN
David Söderberg
Olli-Pekka Karjalainen
Spydkast M
FIN
Teemu Wirkkala
Antti Ruuskanen
Tero Pitkämäki
Tero Järvenpää
Atletik 2011
3000 m forhindringsløb M
FIN
Jukka Keskisalo
200 m M
FIN
Jonathan Åstrand
Hammerkast K
FIN
Merja Korpela
3000 m forhindringsløb K
FIN
Sandra Eriksson
50 km kapgang M
FIN
Antti Kempas
Jarkko Kinnunen
Højdespring M
FIN
Osku Torro
Stangspring M
FIN
Jere Bergius
Hammerkast M
FIN
Olli-Pekka Karjalainen
Spydkast M
FIN
Antti Ruuskanen
Ari Mannio
Tero Pitkämäki
Atletik 2013
100 m hæk K
FIN
Nooralotta Neziri
3000 m forhindringsløb K
FIN
Sandra Eriksson
20 km kapgang K
FIN
Anne Halkivaha
50 km kapgang M
FIN
Veli-Matti Partanen
Jarkko Kinnunen
Stangspring M
FIN
Jere Bergius
Spydkast M
FIN
Tero Pitkämäki
Antti Ruuskanen
Teemu Wirkkala
100 m K
FIN
Hanna-Maari Latvala
200 m K
FIN
Hanna-Maari Latvala
Atletik 2015
Trespring K
FIN
Kristiina Mäkelä
100 m hæk K
FIN
Nooralotta Neziri
Diskoskast K
FIN
Sanna Kämäräinen
Spydkast K
FIN
Sanni Utriainen
3000 m forhindringsløb K
FIN
Camilla Richardsson
Sandra Eriksson
Stangspring K
FIN
Minna Nikkanen
50 km kapgang M
FIN
Jarkko Kinnunen
Veli-Matti Partanen
Aleksi Ojala
Hammerkast M
FIN
Tuomas Seppänen
David Söderberg
Spydkast M
FIN
Antti Ruuskanen
Tero Pitkämäki
Ari Mannio
Maraton K
FIN
Anne-Mari Hyryläinen
Maraton M
FIN
Henri Manninen
Atletik 2017
Trespring K
FIN
Kristiina Mäkelä
3000 m forhindringsløb K
FIN
Camilla Richardsson
Højdespring K
FIN
Linda Sandblom
Stangspring K
FIN
Minna Nikkanen
50 km kapgang M
FIN
Jarkko Kinnunen
Aleksi Ojala
Veli-Matti Partanen
Længdespring M
FIN
Arttu Pajulahti
Trespring M
FIN
Simo Lipsanen
Hammerkast M
FIN
David Söderberg
Spydkast M
FIN
Tero Pitkämäki
Maraton K
FIN
Anne-Mari Hyryläinen
Atletik 2019
3000 m forhindringsløb M
FIN
Topi Raitanen
Trespring K
FIN
Kristiina Mäkelä
100 m hæk K
FIN
Reetta Hurske
Nooralotta Neziri
Annimari Korte
110 m hæk M
FIN
Elmo Lakka
Hammerkast K
FIN
Krista Tervo
Syvkamp K
FIN
Maria Huntington
3000 m forhindringsløb K
FIN
Camilla Richardsson
Højdespring K
FIN
Ella Junnila
Stangspring K
FIN
Wilma Murto
Længdespring K
FIN
Taika Koilahti
50 km kapgang M
FIN
Veli-Matti Partanen
Jarkko Kinnunen
Trespring M
FIN
Simo Lipsanen
Spydkast M
FIN
Oliver Helander
Lassi Etelätalo
Antti Ruuskanen
800 m K
FIN
Sara Kuivisto
1500 m K
FIN
Sara Kuivisto
Maraton K
FIN
Anne-Mari Hyryläinen
Alisa Vainio
50 km kapgang K
FIN
Tiia Kuikka
Atletik 2022
3000 m forhindringsløb M
FIN
Topi Raitanen
20 km kapgang M
FIN
Aleksi Ojala
Trespring K
FIN
Senni Salminen
Kristiina Mäkelä
100 m hæk K
FIN
Reetta Hurske
400 m hæk K
FIN
Kristiina Halonen
Viivi Lehikoinen
110 m hæk M
FIN
Elmo Lakka
Diskoskast K
FIN
Salla Sipponen
Hammerkast K
FIN
Suvi Koskinen
Silja Kosonen
Krista Tervo
Spydkast K
FIN
Sanne Erkkola
20 km kapgang K
FIN
Enni Nurmi
Højdespring K
FIN
Ella Junnila
Heta Tuuri
Sini Lällä
Stangspring K
FIN
Elina Lampela
Saga Andersson
Wilma Murto
Stangspring M
FIN
Mikko Paavola
Tommi Holttinen
Længdespring M
FIN
Kristian Pulli
Hammerkast M
FIN
Aaron Kangas
Tuomas Seppänen
Spydkast M
FIN
Lassi Etelätalo
Oliver Helander
Toni Keränen
200 m K
FIN
Anniina Kortetmaa
800 m K
FIN
Eveliina Määttänen
1500 m K
FIN
Nathalie Blomqvist
5000 m K
FIN
Camilla Richardsson
Maraton K
FIN
Alisa Vainio
35 km kapgang K
FIN
Tiia Kuikka
Elisa Neuvonen
35 km kapgang M
FIN
Aleksi Ojala
Veli-Matti Partanen
Atletik 2023
100 m hæk K
FIN
Reetta Hurske
Lotta Harala
400 m hæk K
FIN
Viivi Lehikoinen
20 km kapgang M
FIN
Jerry Jokinen
Veli-Matti Partanen
5000 m K
FIN
Camilla Richardsson
10000 m K
FIN
Camilla Richardsson
Spydkast K
FIN
Anni-Linnea Alanen
110 m hæk M
FIN
Elmo Lakka
Kuglestød K
FIN
Eveliina Rouvali
Emilia Kangas
Senja Mäkitörmä
Diskoskast K
FIN
Salla Sipponen
Hammerkast K
FIN
Suvi Koskinen
Krista Tervo
Silja Kosonen
Trespring M
FIN
Aaro Davidila
Stangspring K
FIN
Saga Andersson
Wilma Murto
Elina Lampela
Trespring K
FIN
Kristiina Mäkelä
Senni Salminen
1500 m K
FIN
Nathalie Blomqvist
800 m K
FIN
Eveliina Määttänen
Hammerkast M
FIN
Aaron Kangas
Stangspring M
FIN
Juho Alasaari
Urho Kujanpää
1500 m M
FIN
Joonas Rinne
Syvkamp K
FIN
Saga Vanninen
Maraton K
FIN
Alisa Vainio
Nina Chydenius
800 m M
FIN
Joonas Rinne
3000 m forhindringsløb M
FIN
Topi Raitanen
400 m K
FIN
Mette Baas
200 m K
FIN
Aino Pulkkinen
Anniina Kortetmaa
Spydkast M
FIN
Lassi Etelätalo
Oliver Helander
Toni Kuusela
Højdespring K
FIN
Heta Tuuri
Ella Junnila
35 km kapgang M
FIN
Veli-Matti Partanen
Aleksi Ojala
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Finske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Budapest 2023
Athletics World Championships
August 19 - August 27
About Athletics Worlds
Budapest 2023 Schedule
2023 Medal Table
Event App
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy