Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Kina
Sport
Atletik
Chinese Athletes in Athletics*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1983
Højdespring M
CHN
Zhu Jianhua
Atletik 1987
10 km kapgang K
CHN
Yan Hong
Atletik 1991
Kuglestød K
CHN
Huang Zhihong
Spydkast K
CHN
Xu Demei
10000 m K
CHN
Wang Xiuting
Zhong Huandi
Atletik 1993
Kuglestød K
CHN
Huang Zhihong
Diskoskast K
CHN
Min Chunfeng
1500 m K
CHN
Liu Dong
3000 m K
CHN
Zhang Linli
Qu Yunxia
Zhang Lirong
10000 m K
CHN
Zhong Huandi
Wang Junxia
Atletik 1995
Kuglestød K
CHN
Huang Zhihong
Atletik 1999
20 km kapgang K
CHN
Liu Hongyu
Wang Yan
Atletik 2003
200 m M
CHN
Yang Yaozu
20 km kapgang M
CHN
Xu Xingde
Yu Chaohong
Trespring K
CHN
Huang Qiuyan
Zhang Hao
100 m hæk K
CHN
Feng Yun
Su Yiping
4x100 m M
CHN
Yang Yaozu
Chen Haijian
He Jun
Shen Yunbao
110 m hæk M
CHN
Liu Xiang
Shi Dongpeng
100 m M
CHN
Chen Haijian
Kuglestød K
CHN
Li Meiju
Zhang Xiaoyu
Diskoskast K
CHN
Song Aimin
Hammerkast K
CHN
Zhao Wei
Gu Yuan
Zhang Wenxiu
Spydkast K
CHN
Ma Ning
20 km kapgang K
CHN
Song Hongjuan
Gao Kelian
Xu Aihui
Stangspring K
CHN
Gao Shuying
Længdespring K
CHN
Guan Yingnan
50 km kapgang M
CHN
Wang Yinhang
Yu Chaohong
Bian Aiguo
Længdespring M
CHN
Lao Jianfeng
Spydkast M
CHN
Li Rongxiang
Tikamp M
CHN
Qi Haifeng
5000 m K
CHN
Sun Yingjie
Xing Huina
10000 m K
CHN
Xing Huina
Sun Yingjie
Maraton K
CHN
Zhang Shujing
Li Helan
Li Jin
Atletik 2005
200 m M
CHN
Yang Yaozu
20 km kapgang M
CHN
Liu Yunfeng
Zhu Hongjun
Yu Chaohong
Trespring K
CHN
Huang Qiuyan
100 m hæk K
CHN
Feng Yun
400 m hæk K
CHN
Wang Xing
Huang Xiaoxiao
110 m hæk M
CHN
Liu Xiang
Shi Dongpeng
Wu Youjia
Kuglestød K
CHN
Li Meiju
Diskoskast K
CHN
Song Aimin
Ma Shuli
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Gu Yuan
Spydkast K
CHN
Xue Juan
20 km kapgang K
CHN
Wang Liping
Jiang Jing
Song Hongjuan
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Gao Shuying
Zhao Yingying
50 km kapgang M
CHN
Zhao Chengliang
Xing Shucai
Han Yucheng
Stangspring M
CHN
Liu Feiliang
Trespring M
CHN
Li Yanxi
Diskoskast M
CHN
Wu Tao
Spydkast M
CHN
Li Rongxiang
Tikamp M
CHN
Qi Haifeng
5000 m K
CHN
Sun Yingjie
Xing Huina
10000 m K
CHN
Sun Yingjie
Xing Huina
Maraton K
CHN
Zhou Chunxiu
Atletik 2007
20 km kapgang M
CHN
Li Gaobo
Dong Jimin
Han Yucheng
Trespring K
CHN
Xie Limei
Li Qian
400 m hæk M
CHN
Meng Yan
400 m hæk K
CHN
Huang Xiaoxiao
110 m hæk M
CHN
Liu Xiang
Shi Dongpeng
Xing Yanan
Kuglestød K
CHN
Li Meiju
Li Ling
Gong Lijiao
Diskoskast K
CHN
Song Aimin
Ma Xuejun
Sun Taifeng
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Liu Yinghui
Hao Shuai
Spydkast K
CHN
Chang Chunfeng
3000 m forhindringsløb K
CHN
Jin Yuan
Li Zhenzhu
Zhu Yanmei
4x100 m K
CHN
Tao Yujia
Qin Wangping
Chen Jue
Jiang Lan
20 km kapgang K
CHN
Jiang Jing
Liu Hong
Song Hongjuan
Stangspring K
CHN
Gao Shuying
Zhang Yingning
Længdespring K
CHN
Chen Yaling
50 km kapgang M
CHN
Yu Chaohong
Sun Chao
Zhao Chengliang
Højdespring M
CHN
Huang Haiqiang
Stangspring M
CHN
Liu Feiliang
Længdespring M
CHN
Li Runrun
Zhang Xiaoyi
Trespring M
CHN
Zhong Minwei
Gu Junjie
Li Yanxi
Spydkast M
CHN
Qin Qiang
800 m K
CHN
Liu Qing
1500 m K
CHN
Liu Qing
Maraton K
CHN
Zhu Xiaolin
Zhang Shujing
Sun Weiwei
Wei Yanan
Zhou Chunxiu
Maraton M
CHN
Su Wei
Zheng Yunshan
Ren Longyun
Deng Haiyang
Li Zhuhong
Atletik 2009
20 km kapgang M
CHN
Wang Hao
Zhu Yafei
Li Jianbo
Trespring K
CHN
Xie Limei
400 m hæk K
CHN
Huang Xiaoxiao
110 m hæk M
CHN
Yin Jing
Shi Dongpeng
Ji Wei
Kuglestød K
CHN
Liu Xiangrong
Gong Lijiao
Li Meiju
Diskoskast K
CHN
Song Aimin
Xu Shaoyang
Ma Xuejun
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
20 km kapgang K
CHN
Yang Mingxia
Yang Yawei
Liu Hong
Stangspring K
CHN
Li Ling
Gao Shuying
50 km kapgang M
CHN
Xu Faguang
Li Lei
Zhao Chengliang
Længdespring M
CHN
Li Jinzhe
Trespring M
CHN
Li Yanxi
Spydkast M
CHN
Qin Qiang
10000 m K
CHN
Zhang Yingying
Maraton K
CHN
Bai Xue
Zhu Xiaolin
Sun Weiwei
Zhou Chunxiu
Atletik 2011
20 km kapgang M
CHN
Wang Zhen
Chu Yafei
Wang Hao
Trespring K
CHN
Xie Limei
Li Yanmei
100 m hæk K
CHN
Sun Yawei
400 m hæk M
CHN
Cheng Wen
Li Zhilong
4x100 m M
CHN
Liang Jiahong
Chen Qiang
Yi Lao
Su Bingtian
110 m hæk M
CHN
Jiang Fan
Liu Xiang
Shi Dongpeng
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Li Ling
Liu Xiangrong
Diskoskast K
CHN
Ma Xuejun
Li Yanfeng
Tan Jian
Hammerkast K
CHN
Liu Tingting
Zhang Wenxiu
Spydkast K
CHN
Liu Chunhua
4x100 m K
CHN
Liang Qiuping
Tao Yujia
Wei Yongli
Jiang Lan
4x400 m K
CHN
Tang Xiaoyin
Chen Jingwen
Zheng Zhihui
Chen Yanmei
20 km kapgang K
CHN
Liu Hong
Gao Ni
Qieyang Shenjie
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Wu Sha
Li Ling
50 km kapgang M
CHN
Li Jianbo
Xu Faguang
Si Tianfeng
Højdespring M
CHN
Zhang Guowei
Længdespring M
CHN
Su Xiongfeng
Trespring M
CHN
Li Yanxi
Diskoskast M
CHN
Wu Jian
Spydkast M
CHN
Chen Qi
Maraton K
CHN
Zhu Xiaolin
Wang Xuequin
Chen Rong
Jia Chaofeng
Wang Jiali
Maraton M
CHN
Dong Guojian
Wu Shiwei
Li Zicheng
Atletik 2013
200 m M
CHN
Xie Zhenye
20 km kapgang M
CHN
Wang Zheng
Cai Zelin
Chen Ding
100 m hæk K
CHN
Wu Shujiao
4x100 m M
CHN
Guo Fan
Su Bingtian
Liang Jiahong
Zhang Peimeng
110 m hæk M
CHN
Jiang Fan
Xie Wenjun
100 m M
CHN
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Kuglestød K
CHN
Li Ling
Gong Lijiao
Liu Xiangrong
Diskoskast K
CHN
Gu Siyu
Tan Jian
Su Xinyue
Hammerkast K
CHN
Zhang Wenxiu
Liu Tingting
Wang Zheng
Spydkast K
CHN
Li Zhang
Li Lingwei
4x100 m K
CHN
Liang Xiaojing
Wei Yongli
Li Meijuan
Tao Yujia
20 km kapgang K
CHN
Sun Huanhuan
Liu Hong
Qieyang Shenjie
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Li Ling
50 km kapgang M
CHN
Si Tianfeng
Xu Faguang
Li Jianbo
Højdespring M
CHN
Bi Xiaoliang
Wang Yu
Zhang Guowei
Stangspring M
CHN
Zhang Wei
Yang Yansheng
Xue Changrui
Længdespring M
CHN
Li Jinzhe
Wang Jianan
Trespring M
CHN
Dong Bin
Spydkast M
CHN
Zhao Qinggang
400 m K
CHN
Zhao Yanmin
800 m K
CHN
Wang Chunyu
Maraton K
CHN
Jia Chaofeng
Wei Xiaojie
He Yinli
Cao Mojie
Ding Changqin
Maraton M
CHN
Yin Shujin
Atletik 2015
200 m M
CHN
Xie Zhenye
20 km kapgang M
CHN
Wang Zhen
Chen Ding
Cai Zelin
Trespring K
CHN
Li Yanmei
Wang Wupin
Li Xiaohong
100 m hæk K
CHN
Wu Shujiao
400 m hæk M
CHN
Cheng Wen
400 m hæk K
CHN
Xiao Xia
4x100 m M
CHN
Zhang Peimeng
Su Bingtian
Xie Zhenye
Mo Youxue
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
Zhang Honglin
100 m M
CHN
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Guo Tianqian
Gao Yang
Diskoskast K
CHN
Tan Jian
Lu Xiaoxin
Su Xinyue
Hammerkast K
CHN
Liu Tingting
Wang Zheng
Zhang Wenxiu
Spydkast K
CHN
Zhang Li
Li Lingwei
Lyu Huihui
3000 m forhindringsløb K
CHN
Zhang Xinyan
4x100 m K
CHN
Kong Lingwei
Lin Huijun
Wei Yongli
Liang Xiaojing
4x400 m K
CHN
Cheng Chong
Li Xuemei
Huang Guifen
Wang Huan
20 km kapgang K
CHN
Lu Xiuzhi
Nie Jingjing
Liu Hong
Højdespring K
CHN
Zheng Xingjuan
Stangspring K
CHN
Ren Mengqian
Li Ling
Længdespring K
CHN
Lu Minjia
50 km kapgang M
CHN
Zhang Lin
Wu Qianlong
Yu Wei
Højdespring M
CHN
Wang Yu
Zhang Guowei
Stangspring M
CHN
Yao Jie
Zhang Wei
Længdespring M
CHN
Wang Jianan
Li Jinzhe
Gao Xinglong
Trespring M
CHN
Xu Xiaolong
Dong Bin
Cao Shuo
Spydkast M
CHN
Zhao Qinggang
100 m K
CHN
Wei Yongli
200 m K
CHN
Liang Xiaojing
800 m K
CHN
Zhao Jing
Maraton K
CHN
Ding Changqin
Wang Xueqin
He Yinli
400 m M
CHN
Guo Zhongze
5000 m M
CHN
Duo Bujie
Maraton M
CHN
Xu Wang
Muhan Hasi
Guan Siyang
Atletik 2017
20 km kapgang M
CHN
Jin Xiangqian
Wang Rui
Wang Kaihua
4x100 m M
CHN
Su Bingtian
Wu Zhiqiang
Zhang Peimeng
Xie Zhenye
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
100 m M
CHN
Xie Zhenye
Su Bingtian
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Gao Yang
Bian Ka
Diskoskast K
CHN
Su Xinyue
Chen Yang
Feng Bin
Hammerkast K
CHN
Luo Na
Zhang Wenxiu
Wang Zheng
Spydkast K
CHN
Liu Shiying
Lyu Huihui
Li Lingwei
4x100 m K
CHN
Liang Xiaojing
Tao Yujia
Ge Manqi
Wei Yongli
20 km kapgang K
CHN
Yang Jiayu
Lyu Xiuzhi
Wang Na
50 km kapgang M
CHN
Niu Wenbin
Wu Qianlong
Yu Wei
Højdespring M
CHN
Zhang Guowei
Wang Yu
Stangspring M
CHN
Yao Jie
Xue Changrui
Længdespring M
CHN
Huang Changzhou
Wang Jianan
Shi Yuhao
Trespring M
CHN
Wu Ruiting
Fang Yaoqing
100 m K
CHN
Wei Yongli
Maraton K
CHN
Cao Mojie
Liu Qinghong
50 km kapgang K
CHN
Yang Shuqing
Yin Hang
Atletik 2019
200 m M
CHN
Xie Zhenye
20 km kapgang M
CHN
Wang Kaihua
Cai Zelin
Yin Jiaxing
4x100 m M
CHN
Xu Zhouzheng
Su Bingtian
Wu Zhiqiang
Bie Ge
Xie Zhenye
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
Zeng Jianhang
100 m M
CHN
Su Bingtian
Xu Zhouzheng
Xie Zhenye
Kuglestød K
CHN
Zhang Linru
Song Jiayuan
Gong Lijiao
Diskoskast K
CHN
Feng Bin
Chen Yang
Hammerkast K
CHN
Wang Zheng
Luo Na
Liu Tingting
Spydkast K
CHN
Su Lingdan
Lyu Huihui
Liu Shiying
Yu Yuzhen
3000 m forhindringsløb K
CHN
Xu Shuangshuang
Zhang Xinyan
4x100 m K
CHN
Kong Lingwei
Wei Yongli
Liang Xiaojing
Ge Manqi
20 km kapgang K
CHN
Yang Jiayu
Yang Liujing
Liu Hong
Qieyang Shenjie
Stangspring K
CHN
Xu Huiqin
Li Ling
50 km kapgang M
CHN
Luo Yadong
Niu Wenbin
Wang Qin
Højdespring M
CHN
Yu Wang
Stangspring M
CHN
Yao Jie
Huang Bokai
Ding Bangchao
Længdespring M
CHN
Wang Jianan
Zhang Yaoguang
Huang Changzhou
Trespring M
CHN
Fang Yaoqing
Wu Ruiting
Zhu Yaming
Spydkast M
CHN
Zhao Qinggang
Liu Qizhen
100 m K
CHN
Wei Yongli
Ge Manqi
Liang Xiaojing
200 m K
CHN
Zhang Man
Liang Xiaojing
800 m K
CHN
Wang Chunyu
Maraton K
CHN
Li Dan
Ciren Cuomu
Ma Yugui
Maraton M
CHN
Duo Bujie
Yang Shaohui
50 km kapgang K
CHN
Ma Faying
Li Maocuo
Liang Rui
Atletik 2022
200 m M
CHN
Xie Zhenye
20 km kapgang M
CHN
Wang Kaihua
Cui Lihong
Zhang Jun
400 m hæk K
CHN
Mo Jiadie
4x100 m M
CHN
Tang Xingqiang
Chen Guanfeng
Su Bingtian
Xie Zhenye
110 m hæk M
CHN
Xie Wenjun
100 m M
CHN
Su Bingtian
Kuglestød K
CHN
Gong Lijiao
Song Jiayuan
Zhang Linru
Diskoskast K
CHN
Feng Bin
Hammerkast K
CHN
Zhao Jie
Luo Na
Li Jiangyan
Spydkast K
CHN
Lyu Huihui
Liu Shiying
3000 m forhindringsløb K
CHN
Xu Shuangshuang
4x100 m K
CHN
Wei Yongli
Ge Manqi
Liang Xiaojing
Li He
20 km kapgang K
CHN
Liu Hong
Wu Quanming
Ma Zhenxia
Qieyang Shenjie
Højdespring K
CHN
Lu Jiawen
Stangspring K
CHN
Li Ling
Xu Huiqin
Niu Chunge
Stangspring M
CHN
Huang Bokai
Længdespring M
CHN
Wang Jianan
Huang Changzhou
Trespring M
CHN
Fang Yaoqing
Zhu Yaming
100 m K
CHN
Ge Manqi
Liang Xiaojing
Maraton K
CHN
Li Zhixuan
Zhang Deshun
Maraton M
CHN
Peng Jianhua
Dong Guojian
Yang Shaohui
35 km kapgang K
CHN
Li Maocuo
Qieyang Shenjie
Yin Lamei
35 km kapgang M
CHN
He Xianghong
Xu Hao
Zhaxi Yangben
Atletik 2023
20 km kapgang K
CHN
Liu Hong
Yang Jiayu
Ma Zhenxia
400 m hæk M
CHN
Xie Zhiyu
20 km kapgang M
CHN
Wang Zhaozhao
Zhang Jun
Niu Wenchao
5000 m K
CHN
He Wuga
Spydkast K
CHN
Liu Shiying
110 m hæk M
CHN
Zhu Shenglong
Kuglestød K
CHN
Zhang Linru
Song Jiayuan
Gong Lijiao
Diskoskast K
CHN
Wang Fang
Feng Bin
Hammerkast K
CHN
Li Ji
Zhao Jie
Wang Zheng
Længdespring M
CHN
Zhang Mingkun
Wang Jianan
Zhang Jingqiang
Trespring M
CHN
Fang Yaoqing
Su Wen
Zhu Yaming
Stangspring K
CHN
Niu Chunge
Xu Huiqin
Li Ling
Maraton M
CHN
He Jie
Yang Shaohui
Feng Peiyou
Stangspring M
CHN
Zhong Tao
Huang Bokai
Yao Jie
Maraton K
CHN
Zhang Deshun
Li Zhixuan
35 km kapgang K
CHN
Li Maocuo
Qieyang Shenjie
Bai Xueying
35 km kapgang M
CHN
He Xianghong
Zhaxi Yangben
Wang Qin
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Kinesiske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Budapest 2023
Athletics World Championships
August 19 - August 27
About Athletics Worlds
Budapest 2023 Schedule
2023 Medal Table
Event App
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy