Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Australien
Sport
Atletik
Australian Athletes in Athletics*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Atletik 1983
Maraton M
AUS
Robert de Castella
Atletik 1987
400 m hæk K
AUS
Debra Flintoff-King
10 km kapgang K
AUS
Kerry Saxby Junna
Atletik 1993
Diskoskast K
AUS
Daniela Costian
Atletik 1995
4x100 m M
AUS
Damien Marsh
Steve Brimacombe
Paul Henderson
Timothy Jackson
4x400 m K
AUS
Melinda Gainsford Taylor
Lee Naylor
Renee Poetschka
Cathy Freeman
Atletik 1997
Spydkast K
AUS
Joanna Stone
Højdespring M
AUS
Timothy Forsythe
400 m K
AUS
Cathy Freeman
Maraton M
AUS
Steve Moneghetti
Atletik 1999
20 km kapgang K
AUS
Kerry Saxby Junna
Stangspring K
AUS
Tatiana Grigorieva
Stangspring M
AUS
Dmitriy Markov
400 m K
AUS
Cathy Freeman
Atletik 2001
4x100 m M
AUS
Steve Brimacombe
Adam Basil
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
Hammerkast K
AUS
Bronwyn Eagles
Stangspring M
AUS
Dmitriy Markov
Atletik 2003
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Nowill
4x400 m M
AUS
Clinton Hill
Paul Pearce
John Steffensen
Mark Ormrod
200 m M
AUS
Patrick Johnson
20 km kapgang M
AUS
Luke Adams
400 m hæk K
AUS
Jana Pittman
4x100 m M
AUS
Patrick Johnson
Adam Basil
Matthew Shirvington
Paul Di Bella
100 m M
AUS
Patrick Johnson
Matthew Shirvington
Hammerkast K
AUS
Bronwyn Eagles
Brooke Krueger
4x100 m K
AUS
Lauren Hewitt
Sharon Cripps
Sally Pearson
Amy Harris
4x400 m K
AUS
Jana Pittman
Susan Andrews
Tamsyn Manou
Lauren Hewitt
20 km kapgang K
AUS
Jane Saville
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
Stangspring M
AUS
Viktor Chistiakov
Dmitriy Markov
Kuglestød M
AUS
Justin Anlezark
Hammerkast M
AUS
Stuart Rendell
200 m K
AUS
Lauren Hewitt
Sharon Cripps
800 m K
AUS
Tamsyn Manou
10000 m K
AUS
Benita Willis
400 m M
AUS
Daniel Batman
Clinton Hill
800 m M
AUS
Kris McCarthy
1500 m M
AUS
Youcef Abdi
Maraton M
AUS
Roderick de Highden
Lee Troop
Nicholas Harrison
Shane Nankervis
Andrew Letherby
Atletik 2005
3000 m forhindringsløb M
AUS
Peter Nowill
200 m M
AUS
Daniel Batman
Patrick Johnson
20 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Jared Tallent
4x100 m M
AUS
Daniel Batman
Matthew Shirvington
Patrick Johnson
Joshua Ross
Kristopher Neofytou
100 m M
AUS
Patrick Johnson
Joshua Ross
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
20 km kapgang K
AUS
Jane Saville
Cheryl Webb
Stangspring K
AUS
Tatiana Grigorieva
Stangspring M
AUS
Dmitriy Markov
Steven Hooker
200 m K
AUS
Lauren Hewitt
10000 m K
AUS
Benita Johnson
400 m M
AUS
John Steffensen
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Maraton M
AUS
Scott Westcott
Atletik 2007
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
Kurt Mulcahy
Sean Wroe
Dylan Grant
Mark Ormrod
200 m M
AUS
Patrick Johnson
20 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
Luke Adams
100 m hæk K
AUS
Sally McLellan
400 m hæk K
AUS
Jana Rawlinson
4x100 m M
AUS
Tim Williams
Matthew Shirvington
Adam Miller
Aaron Rouge-Serret
100 m M
AUS
Patrick Johnson
Joshua Ross
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Syvkamp K
AUS
Kylie Wheeler
3000 m forhindringsløb K
AUS
Victoria Mitchell
Donna MacFarlane
4x100 m K
AUS
Melanie Kleeberg
Fiona Cullen
Sally McLellan
Crystal Attenborough
20 km kapgang K
AUS
Jane Saville
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Vicky Parnov
Kym Howe
Længdespring K
AUS
Bronwyn Thompson
50 km kapgang M
AUS
Nathan Deakes
Duane Cousins
Chris Erickson
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Paul Burgess
Længdespring M
AUS
Chris Noffke
Kuglestød M
AUS
Scott Martin
Spydkast M
AUS
Joshua Robinson
Jarrod Bannister
100 m K
AUS
Sally McLellan
800 m K
AUS
Tamsyn Lewis
1500 m K
AUS
Sarah Jamieson
Lisa Corrigan
10000 m K
AUS
Benita Johnson
400 m M
AUS
Sean Wroe
John Steffensen
800 m M
AUS
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Mark Fountain
5000 m M
AUS
Craig Mottram
Atletik 2009
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
Joel Milburn
Tristan Thomas
Sean Wroe
John Steffensen
Ben Offereins
20 km kapgang M
AUS
Adam Rutter
Luke Adams
Jared Tallent
100 m hæk K
AUS
Sally McLellan
400 m hæk M
AUS
Brendan Cole
Tristan Thomas
4x100 m M
AUS
Joshua Ross
Matt Davies
Anthony Alozie
Aaron Rouge-Serret
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
3000 m forhindringsløb K
AUS
Donna MacFarlane
4x400 m K
AUS
Pirrenee Steinert
Tamsyn Lewis
Madeleine Pape
Caitlin Willis-Pincott
20 km kapgang K
AUS
Claire Tallent
Cheryl Webb
Jess Rothwell
Højdespring K
AUS
Petrina Price
50 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
Luke Adams
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Længdespring M
AUS
Mitchell Watt
Fabrice Lapierre
Trespring M
AUS
Alwyn Jones
Kuglestød M
AUS
Scott Martin
Justin Anlezark
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
800 m K
AUS
Madeleine Pape
Maraton K
AUS
Lisa Jane Weightman
400 m M
AUS
Sean Wroe
Joel Milburn
John Steffensen
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
Jeremy Roff
Jeffrey Riseley
5000 m M
AUS
Collis Birmingham
10000 m M
AUS
Collis Birmingham
David McNeill
Maraton M
AUS
Scott Westcott
Mark Tucker
Martin Dent
Andrew Letherby
Atletik 2011
3000 m forhindringsløb M
AUS
Youcef Abdi
4x400 m M
AUS
Ben Offereins
Sean Wroe
Steven Solomon
Tristan Thomas
20 km kapgang M
AUS
Jared Tallent
Adam Rutter
100 m hæk K
AUS
Sally Pearson
400 m hæk K
AUS
Lauren Boden
4x100 m M
AUS
Matt Davies
Isaac Ntiamoah
Anthony Alozie
Aaron Rouge-Serret
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
4x100 m K
AUS
Charlotte Van Veenendaal
Sally Pearson
Hayley Butler
Melissa Breen
4x400 m K
AUS
Caitlin Sargent-Jones
Anneliese Rubie
Caitlin Willis-Pincott
Lauren Boden
20 km kapgang K
AUS
Regan Lamble
Claire Tallent
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
50 km kapgang M
AUS
Luke Adams
Jared Tallent
Nathan Deakes
Stangspring M
AUS
Steven Hooker
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Mitchell Watt
Robert Crowther
Trespring M
AUS
Henry Frayne
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Jarrod Bannister
1500 m K
AUS
Kaila McKnight
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
1500 m M
AUS
Jeffrey Riseley
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
Ben St. Lawrence
Collis Birmingham
Craig Mottram
Maraton M
AUS
Jeff Hunt
Atletik 2013
4x400 m M
AUS
Tristan Thomas
Steven Solomon
Alexander Beck
Craig Burns
200 m M
AUS
Joshua Ross
20 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
Dane Bird-Smith
100 m hæk K
AUS
Sally Pearson
400 m hæk M
AUS
Tristan Thomas
400 m hæk K
AUS
Lauren Boden
4x100 m M
AUS
Andrew McCabe
Joshua Ross
Tim Leathart
Jarrod Geddes
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
Kathryn Mitchell
20 km kapgang K
AUS
Tanya Holliday
Jess Rothwell
50 km kapgang M
AUS
Chris Erickson
Ian Rayson
Jared Tallent
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Diskoskast M
AUS
Julian Wruck
Benn Harradine
Spydkast M
AUS
Hamish Peacock
100 m K
AUS
Melissa Breen
200 m K
AUS
Melissa Breen
400 m K
AUS
Caitlin Sargent-Jones
800 m K
AUS
Kelly Hetherington
1500 m K
AUS
Zoe Buckman
5000 m K
AUS
Jackie Areson
10000 m K
AUS
Lara Tamsett
Maraton K
AUS
Jessica Trengove
Nicole Chapple
Jane Fardell
Lauren Shelley
800 m M
AUS
Alexander Rowe
5000 m M
AUS
Ben St. Lawrence
Brett Robinson
10000 m M
AUS
Ben St. Lawrence
Collis Birmingham
Maraton M
AUS
Shawn Forrest
Martin Dent
Atletik 2015
3000 m forhindringsløb M
AUS
James Nipperess
20 km kapgang M
AUS
Dane Bird-Smith
Chris Erickson
Jared Tallent
100 m hæk K
AUS
Michelle Jenneke
400 m hæk K
AUS
Lauren Wells
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
Diskoskast K
AUS
Dani Samuels
Spydkast K
AUS
Kimberley Mickle
Kelsey-Lee Roberts
Kathryn Mitchell
3000 m forhindringsløb K
AUS
Madeline Heiner Hills
Victoria Mitchell
Genevieve Lacaze
4x400 m K
AUS
Jessica Gulli
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
Lauren Wells
20 km kapgang K
AUS
Kelly Ruddick
Rachel Tallent
Beki Smith
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Stangspring K
AUS
Alana Boyd
Nina Kennedy
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
50 km kapgang M
AUS
Chris Erickson
Jared Tallent
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Joel Baden
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
Julian Wruck
Spydkast M
AUS
Hamish Peacock
100 m K
AUS
Melissa Breen
200 m K
AUS
Ella Nelson
400 m K
AUS
Anneliese Rubie
1500 m K
AUS
Melissa Duncan
Heidi See
5000 m K
AUS
Madeline Heiner Hills
Eloise Wellings
Maraton K
AUS
Julia Degan
Sinead Diver
Sarah Klein
800 m M
AUS
Joshua Ralph
Jeffrey Riseley
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
5000 m M
AUS
Collis Birmingham
Brett Robinson
Atletik 2017
3000 m forhindringsløb M
AUS
Stewart McSweyn
20 km kapgang M
AUS
Dane Bird-Smith
Rhydian Cowley
100 m hæk K
AUS
Sally Pearson
Michelle Jenneke
400 m hæk K
AUS
Lauren Wells
4x100 m M
AUS
Trae Williams
Tom Gamble
Nick Andrews
Rohan Browning
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
Diskoskast K
AUS
Taryn Gollshewsky
Dani Stevens
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts
Kathryn Mitchell
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Lacaze
Victoria Mitchell
4x400 m K
AUS
Morgan Mitchell
Ella Connolly
Lauren Wells
Anneliese Rubie
20 km kapgang K
AUS
Regan Lamble
Beki Smith
Claire Tallent
Højdespring K
AUS
Nicola McDermott
Stangspring K
AUS
Liz Parnov
Længdespring K
AUS
Naa Anang
Brooke Stratton
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Fabrice Lapierre
Henry Frayne
Kuglestød M
AUS
Damien Birkinhead
Diskoskast M
AUS
Benn Harradine
Mitchell Cooper
Spydkast M
AUS
Hamish Peacock
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
200 m K
AUS
Riley Day
Ella Nelson
400 m K
AUS
Morgan Mitchell
800 m K
AUS
Lora Storey
Brittany McGowan
Georgia Griffith
1500 m K
AUS
Linden Hall
Georgia Griffith
Zoe Buckman
5000 m K
AUS
Madeline Heiner Hills
Eloise Wellings
Heidi See
10000 m K
AUS
Eloise Wellings
Madeline Heiner Hills
Maraton K
AUS
Jessica Trengove
Sinead Diver
Milly Clark
400 m M
AUS
Steven Solomon
800 m M
AUS
Peter Bol
1500 m M
AUS
Ryan Gregson
Jordan Williamsz
Luke Mathews
5000 m M
AUS
Morgan McDonald
Patrick Tiernan
Sam McEntee
10000 m M
AUS
Patrick Tiernan
Maraton M
AUS
Jack Colreavy
Brad Milosevic
Josh Harris
Atletik 2019
3000 m forhindringsløb M
AUS
Ben Buckingham
4x400 m M
AUS
Alexander Beck
Ian Halpin
Steven Solomon
Murray Goodwin
20 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
Dane Bird-Smith
100 m hæk K
AUS
Celeste Mucci
Michelle Jenneke
Brianna Beahan
400 m hæk K
AUS
Sarah Klein
Sarah Carli
Lauren Boden
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
100 m M
AUS
Rohan Browning
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
3000 m forhindringsløb K
AUS
Genevieve Gregson
Georgia Winkcup
Paige Campbell
4x100 m K
AUS
Nana Adoma Owusu-Afriyie
Melissa Breen
Celeste Mucci
Maddie Coates
4x400 m K
AUS
Lauren Boden
Bendere Oboya
Rebecca Bennett
Ellie Beer
20 km kapgang K
AUS
Katie Hayward
Jemima Montag
Højdespring K
AUS
Alysha Burnett
Nicola McDermott
Stangspring K
AUS
Elizaveta Parnova
Længdespring K
AUS
Brooke Stratton
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Joel Baden
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Darcy Roper
Henry Smith
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
400 m K
AUS
Bendere Oboya
Gabriella O'Grady
800 m K
AUS
Morgan Mitchell
Catriona Bisset
Carley Thomas
1500 m K
AUS
Linden Hall
Jessica Hull
Georgia Griffith
5000 m K
AUS
Melissa Duncan
10000 m K
AUS
Ellie Pashley
Sinead Diver
Maraton K
AUS
Rochelle Rodgers
400 m M
AUS
Steven Solomon
800 m M
AUS
Luke Mathews
Peter Bol
1500 m M
AUS
Stewart McSweyn
Ryan Gregson
Matthew Ramsden
5000 m M
AUS
Morgan McDonald
Patrick Tiernan
Stewart McSweyn
Maraton M
AUS
Julian Spence
Atletik 2022
3000 m forhindringsløb M
AUS
Ben Buckingham
Edward Trippas
200 m M
AUS
Calab Law
Aidan Murphy
20 km kapgang M
AUS
Declan Tingay
Kyle Swan
Rhydian Cowley
100 m hæk K
AUS
Michelle Jenneke
Celeste Mucci
Liz Clay
400 m hæk K
AUS
Sarah Carli
110 m hæk M
AUS
Nicholas Hough
Chris Douglas
100 m M
AUS
Rohan Browning
Jake Doran
Hammerkast K
AUS
Alexandra Hulley
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
Mackenzie Little
Kathryn Mitchell
3000 m forhindringsløb K
AUS
Cara Feain-Ryan
Brielle Erbacher
Amy Cashin
20 km kapgang K
AUS
Jemima Montag
Rebecca Henderson
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Nicola Olyslagers
Stangspring K
AUS
Nina Kennedy
Længdespring K
AUS
Samantha Dale
Brooke Buschkuehl
Højdespring M
AUS
Yual Reath
Joel Baden
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
Længdespring M
AUS
Christopher Mitrevski
Henry Frayne
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
Spydkast M
AUS
Cameron McEntyre
Cruz Hogan
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
Daniel Golubovic
Ashley Moloney
100 m K
AUS
Bree Masters
200 m K
AUS
Ella Connolly
Jacinta Beecher
800 m K
AUS
Claudia Hollingsworth
Tess Kirsopp-Cole
Catriona Bisset
1500 m K
AUS
Linden Hall
Jessica Hull
Georgia Griffith
5000 m K
AUS
Rose Davies
Natalie Rule
Maraton K
AUS
Sarah Klein
400 m M
AUS
Steven Solomon
Alexander Beck
800 m M
AUS
Peter Bol
1500 m M
AUS
Oliver Hoare
Matthew Ramsden
Stewart McSweyn
5000 m M
AUS
Ky Robinson
Matthew Ramsden
10000 m M
AUS
Jack Rayner
35 km kapgang K
AUS
Kelly Ruddick
35 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
Carl Gibbons
Atletik 2023
20 km kapgang K
AUS
Olivia Sandery
Jemima Montag
Rebecca Henderson
100 m hæk K
AUS
Celeste Mucci
Michelle Jenneke
Hannah Jones
400 m hæk K
AUS
Sarah Carli
20 km kapgang M
AUS
Declan Tingay
Kyle Swan
Rhydian Cowley
5000 m M
AUS
Morgan McDonald
Stewart McSweyn
3000 m forhindringsløb K
AUS
Amy Cashin
Cara Feain-Ryan
Brielle Erbacher
Diskoskast M
AUS
Matthew Denny
5000 m K
AUS
Jessica Hull
Lauren Ryan
Rose Davies
Spydkast K
AUS
Kelsey-Lee Roberts-Barber
Kathryn Mitchell
Mackenzie Little
110 m hæk M
AUS
Nick Andrews
Jacob McCorry
100 m M
AUS
Rohan Browning
Jake Doran
Diskoskast K
AUS
Taryn Gollshewsky
Hammerkast K
AUS
Stephanie Ratcliffe
Længdespring M
AUS
Henry Frayne
Liam Adcock
Christopher Mitrevski
Trespring M
AUS
Julian Konle
Aiden Hinson
Stangspring K
AUS
Nina Kennedy
Længdespring K
AUS
Brooke Buschkuehl
Samantha Dale
Højdespring M
AUS
Brandon Starc
Joel Baden
200 m M
AUS
Aidan Murphy
1500 m K
AUS
Linden Hall
Jessica Hull
Abbey Caldwell
800 m K
AUS
Catriona Bisset
Abbey Caldwell
Ellie Sanford
100 m K
AUS
Torrie Lewis
Bree Masters
Stangspring M
AUS
Kurtis Marschall
1500 m M
AUS
Adam Spencer
Matthew Ramsden
Stewart McSweyn
Maraton K
AUS
Isobel Batt-Doyle
Sarah Klein
Lisa Jane Weightman
800 m M
AUS
Riley McGown
Joseph Deng
Peter Bol
3000 m forhindringsløb M
AUS
Matthew Clarke
200 m K
AUS
Ella Connolly
Tikamp M
AUS
Cedric Dubler
Ashley Moloney
Daniel Golubovic
Spydkast M
AUS
Cameron McEntyre
Højdespring K
AUS
Eleanor Patterson
Erin Shaw
Nicola Olyslagers
4x100 m K
AUS
Torrie Lewis
Bree Masters
Ebony Lane
Kristie Edwards
35 km kapgang K
AUS
Allanah Pitcher
Rebecca Henderson
35 km kapgang M
AUS
Rhydian Cowley
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Australske atletikudøvere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Budapest 2023
Athletics World Championships
August 19 - August 27
About Athletics Worlds
Budapest 2023 Schedule
2023 Medal Table
Event App
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy