Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Slovenien
Sport
Langrend
Slovenian Athletes in Cross Country*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 2007
Sprint K
SLO
Petra Majdic
Langrend 2011
10 km K
SLO
Anja Erzen
Alenka Cebasek
Vesna Fabjan
Petra Majdic
Skiatlon K
SLO
Barbara Jezersek
30 km K
SLO
Mirjam Cossettini
Barbara Jezersek
Sprint K
SLO
Vesna Fabjan
Alenka Cebasek
Petra Majdic
Katja Visnar
Langrend 2013
10 km K
SLO
Vesna Fabjan
Alenka Cebasek
Barbara Jezersek
Lea Einfalt
Skiatlon K
SLO
Nika Razinger
Barbara Jezersek
4x5 km K
SLO
Alenka Cebasek
Vesna Fabjan
Barbara Jezersek
Katja Visnar
Sprint K
SLO
Alenka Cebasek
Katja Visnar
Vesna Fabjan
Nika Razinger
Sprint M
SLO
Rok Trsan
Bostjan Klavzar
Holdsprint K
SLO
Katja Visnar
Vesna Fabjan
Holdsprint M
SLO
Bostjan Klavzar
Rok Trsan
Langrend 2015
10 km K
SLO
Lea Einfalt
Katja Visnar
Skiatlon K
SLO
Lea Einfalt
Anamarija Lampic
4x5 km K
SLO
Nika Razinger
Lea Einfalt
Katja Visnar
Anamarija Lampic
Sprint K
SLO
Anamarija Lampic
Nika Razinger
Katja Visnar
Holdsprint K
SLO
Nika Razinger
Katja Visnar
Langrend 2017
10 km K
SLO
Vesna Fabjan
Katja Visnar
Anamarija Lampic
Alenka Cebasek
Skiatlon K
SLO
Alenka Cebasek
4x5 km K
SLO
Katja Visnar
Alenka Cebasek
Anamarija Lampic
Lea Einfalt
Sprint K
SLO
Anamarija Lampic
Vesna Fabjan
Katja Visnar
Alenka Cebasek
Sprint M
SLO
Janez Lampic
Miha Dolar
Miha Simenc
Holdsprint K
SLO
Katja Visnar
Anamarija Lampic
Holdsprint M
SLO
Miha Simenc
Janez Lampic
Langrend 2019
10 km K
SLO
Anamarija Lampic
Anita Klemencic
15 km M
SLO
Benjamin Crv
Skiatlon K
SLO
Alenka Cebasek
Barbara Jezersek
30 km K
SLO
Barbara Jezersek
4x5 km K
SLO
Katja Visnar
Anamarija Lampic
Alenka Cebasek
Eva Urevc
Sprint K
SLO
Eva Urevc
Barbara Jezersek
Anamarija Lampic
Katja Visnar
Alenka Cebasek
Sprint M
SLO
Janez Lampic
Miha Simenc
Holdsprint K
SLO
Katja Visnar
Anamarija Lampic
Holdsprint M
SLO
Miha Simenc
Janez Lampic
Langrend 2021
10 km K
SLO
Anja Mandelic
Anamarija Lampic
15 km M
SLO
Benjamin Crv
Vili Crv
30 km K
SLO
Anamarija Lampic
Sprint K
SLO
Anamarija Lampic
Eva Urevc
Sprint M
SLO
Vili Crv
Janez Lampic
Holdsprint K
SLO
Eva Urevc
Anamarija Lampic
Holdsprint M
SLO
Janez Lampic
Vili Crv
Langrend 2023
10 km K
SLO
Anita Klemencic
Neza Zerjav
Eva Urevc
Anja Mandelic
Lucija Medja
15 km M
SLO
Miha Licef
Miha Simenc
Vili Crv
Jost Mulej
Skiatlon K
SLO
Neza Zerjav
Lucija Medja
Eva Urevc
Anita Klemencic
Skiatlon M
SLO
Miha Licef
Jost Mulej
Bostjan Korosec
Izidor Karnicar
30 km K
SLO
Neza Zerjav
50 km M
SLO
Miha Simenc
Jost Mulej
Miha Licef
4x5 km K
SLO
Neza Zerjav
Eva Urevc
Anja Mandelic
Anita Klemencic
4x10 km M
SLO
Vili Crv
Bostjan Korosec
Miha Simenc
Miha Licef
Sprint K
SLO
Anja Mandelic
Anita Klemencic
Klara Mali
Eva Urevc
Sprint M
SLO
Vili Crv
Anze Gros
Bostjan Korosec
Miha Simenc
Holdsprint K
SLO
Anja Mandelic
Eva Urevc
Holdsprint M
SLO
Vili Crv
Miha Simenc
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Slovenske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy