Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Norge
Sport
Langrend
Norwegian Athletes in Cross Country*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Langrend 1924
18 km M
NOR
Thorleif Haug
Johan Grøttumsbråten
50 km M
NOR
Thoralf Strømstad
Johan Grøttumsbråten
Thorleif Haug
Langrend 1926
50 km M
NOR
Olav Kjelbotn
Langrend 1928
18 km M
NOR
Reidar Ødegaard
Johan Grøttumsbråten
Ole Hegge
Langrend 1930
50 km M
NOR
Arne Rustadstuen
Langrend 1931
18 km M
NOR
Kristian Hovde
Johan Grøttumsbråten
50 km M
NOR
Ole Stenen
Martin Vangli
Langrend 1932
50 km M
NOR
Arne Rustadstuen
Langrend 1935
18 km M
NOR
Oddbjørn Hagen
Olaf Hoffsbakken
50 km M
NOR
Trygve Brodahl
4x10 km M
NOR
Bjarne Iversen
Trygve Brodahl
Olaf Hoffsbakken
Oddbjørn Hagen
Langrend 1936
18 km M
NOR
Oddbjørn Hagen
4x10 km M
NOR
Bjarne Iversen
Sverre Brodahl
Olaf Hoffsbakken
Oddbjørn Hagen
Langrend 1937
18 km M
NOR
Lars Bergendahl
4x10 km M
NOR
Oskar Fredriksen
Annar Ryen
Lars Bergendahl
Sigurd Røen
Langrend 1938
50 km M
NOR
Lars Bergendahl
4x10 km M
NOR
Arne Larsen
Lars Bergendahl
Olav Økern
Ragnar Ringstad
Langrend 1939
50 km M
NOR
Oscar Gjørslien
Lars Bergendahl
Langrend 1948
4x10 km M
NOR
Olav Hagen
Reidar Nyborg
Olav Økern
Erling Evensen
Langrend 1950
18 km M
NOR
Arnljot Nyaas
4x10 km M
NOR
Martin Stokken
Eilert Dahl
Henry Hermansen
Kristian Bjørn
Langrend 1952
50 km M
NOR
Magnar Estenstad
4x10 km M
NOR
Magnar Estenstad
Hallgeir Brenden
Martin Stokken
Mikal Kirkholt
15 km M
NOR
Hallgeir Brenden
Langrend 1956
15 km M
NOR
Hallgeir Brenden
Langrend 1960
4x10 km M
NOR
Harald Grønningen
Einar Østby
Håkon Brusveen
Hallgeir Brenden
15 km M
NOR
Håkon Brusveen
Langrend 1962
15 km M
NOR
Harald Grønningen
Einar Østby
Langrend 1964
15 km M
NOR
Harald Grønningen
30 km M
NOR
Harald Grønningen
Langrend 1966
50 km M
NOR
Gjermund Eggen
3x5 km K
NOR
Berit Mørdre
Inger Aufles
Ingrid Wigernæs
4x10 km M
NOR
Gjermund Eggen
Ole Ellefsæter
Odd Martinsen
Harald Grønningen
15 km M
NOR
Gjermund Eggen
Ole Ellefsæter
Odd Martinsen
Langrend 1968
10 km K
NOR
Inger Aufles
Berit Mørdre
50 km M
NOR
Ole Ellefsæter
3x5 km K
NOR
Berit Mørdre
Barbra Enger Damon
Inger Aufles
4x10 km M
NOR
Harald Grønningen
Ole Ellefsæter
Pål Tyldum
Odd Martinsen
15 km M
NOR
Harald Grønningen
30 km M
NOR
Odd Martinsen
Langrend 1970
30 km M
NOR
Odd Martinsen
15 km M
NOR
Odd Martinsen
Langrend 1972
50 km M
NOR
Magnar Myrmo
Pål Tyldum
4x5 km K
NOR
Aslaug Dahl
Inger Aufles
Berit Mørdre-Lammedal
4x10 km M
NOR
Ivar Formo
Johannes Harviken
Oddvar Brå
Pål Tyldum
15 km M
NOR
Ivar Formo
30 km M
NOR
Pål Tyldum
Johannes Harviken
Langrend 1974
4x10 km M
NOR
Ivar Formo
Oddvar Brå
Magnar Myrmo
Odd Martinsen
15 km M
NOR
Magnar Myrmo
Langrend 1976
50 km M
NOR
Ivar Formo
4x10 km M
NOR
Ivar Formo
Einar Sagstuen
Odd Martinsen
Pål Tyldum
Langrend 1978
4x10 km M
NOR
Ivar Formo
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Oddvar Brå
Langrend 1980
4x5 km K
NOR
Berit Aunli
Brit Pettersen
Anette Bøe
Marit Myrmæl
4x10 km M
NOR
Per Knut Aaland
Oddvar Brå
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
15 km M
NOR
Ove Aunli
Langrend 1982
5 km K
NOR
Brit Pettersen
Berit Aunli
10 km K
NOR
Berit Aunli
20 km K
NOR
Berit Aunli
50 km M
NOR
Lars Erik Eriksen
4x5 km K
NOR
Brit Pettersen
Anette Bøe
Berit Aunli
Inger Helene Nybråten
4x10 km M
NOR
Lars Erik Eriksen
Ove Aunli
Oddvar Brå
Pål Gunnar Mikkelsplass
15 km M
NOR
Oddvar Brå
30 km M
NOR
Lars Erik Eriksen
Langrend 1984
5 km K
NOR
Berit Aunli
10 km K
NOR
Brit Pettersen
20 km K
NOR
Anne Jahren
4x5 km K
NOR
Anne Jahren
Brit Pettersen
Berit Aunli
Inger Helene Nybråten
Langrend 1985
5 km K
NOR
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anette Bøe
10 km K
NOR
Anette Bøe
Grete Ingeborg Nykkelmo
20 km K
NOR
Brit Pettersen
Grete Ingeborg Nykkelmo
Anette Bøe
50 km M
NOR
Ove Aunli
4x5 km K
NOR
Anette Bøe
Berit Aunli
Anne Jahren
Grete Ingeborg Nykkelmo
4x10 km M
NOR
Pål Gunnar Mikkelsplass
Arild Monsen
Tor Håkon Holte
Ove Aunli
30 km M
NOR
Ove Aunli
Langrend 1987
10 km K
NOR
Anne Jahren
Brit Pettersen
4x5 km K
NOR
Nina Skeime
Marianne Dahlmo
Anette Bøe
Anne Jahren
4x10 km M
NOR
Pål Gunnar Mikkelsplass
Terje Langli
Vegard Ulvang
Ove Aunli
Langrend 1989
15 km M
NOR
Vegard Ulvang
Pål Gunnar Mikkelsplass
4x5 km K
NOR
Nina Skeime
Anne Jahren
Marianne Dahlmo
Inger Helene Nybråten
30 km M
NOR
Vegard Ulvang
Langrend 1991
5 km K
NOR
Trude Dybendahl
10 km M
NOR
Terje Langli
15 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
4x5 km K
NOR
Inger Helene Nybråten
Solveig Pedersen
Trude Dybendahl
Elin Nilsen
4x10 km M
NOR
Terje Langli
Vegard Ulvang
Bjørn Dæhlie
Øyvind Skaanes
15 km K
NOR
Trude Dybendahl
30 km M
NOR
Vegard Ulvang
Langrend 1993
5 km K
NOR
Trude Dybendahl
10 km M
NOR
Vegard Ulvang
Sture Sivertsen
10+15 km forfølgelse M
NOR
Bjørn Dæhlie
50 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
4x5 km K
NOR
Elin Nilsen
Trude Dybendahl
Anita Moen
Inger Helene Nybråten
4x10 km M
NOR
Terje Langli
Vegard Ulvang
Sture Sivertsen
Bjørn Dæhlie
30 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
Vegard Ulvang
Langrend 1995
10 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
50 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
4x5 km K
NOR
Anita Moen Guidon
Inger Helene Nybråten
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
4x10 km M
NOR
Sture Sivertsen
Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
Thomas Alsgaard
15 km K
NOR
Inger Helene Nybråten
30 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
Langrend 1997
10 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
10+15 km forfølgelse M
NOR
Bjørn Dæhlie
30 km K
NOR
Marit Mikkelsplass
50 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
Erling Jevne
4x5 km K
NOR
Trude Dybendahl Hartz
Elin Nilsen
Marit Mikkelsplass
Bente Martinsen
4x10 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
Sture Sivertsen
Erling Jevne
30 km M
NOR
Thomas Alsgaard
Bjørn Dæhlie
Langrend 1999
5 km K
NOR
Bente Martinsen
10 km M
NOR
Odd-Bjørn Hjelmeset
10+15 km forfølgelse M
NOR
Thomas Alsgaard
4x10 km M
NOR
Espen Bjervig
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
Erling Jevne
30 km M
NOR
Bjørn Dæhlie
Thomas Alsgaard
Langrend 2001
10 km K
NOR
Bente Skari
15 km M
NOR
Odd-Bjørn Hjelmeset
4x5 km K
NOR
Hilde G. Pedersen
Bente Skari
Anita Moen
Elin Nilsen
4x10 km M
NOR
Frode Estil
Tor Arne Hetland
Odd-Bjørn Hjelmeset
Thomas Alsgaard
Sprint M
NOR
Tor Arne Hetland
Haavard Solbakken
15 km K
NOR
Bente Skari
30 km M
NOR
Frode Estil
Langrend 2003
10 km K
NOR
Bente Skari
Hilde G. Pedersen
15 km M
NOR
Frode Estil
Skiatlon M
NOR
Tore Hofstad
4x5 km K
NOR
Hilde G. Pedersen
Vibeke Skofterud
Anita Moen
Marit Bjørgen
4x10 km M
NOR
Frode Estil
Tore Hofstad
Thomas Alsgaard
Anders Aukland
Sprint K
NOR
Marit Bjørgen
Hilde G. Pedersen
Sprint M
NOR
Haavard Bjerkeli
Tor Arne Hetland
15 km K
NOR
Bente Skari
30 km M
NOR
Thomas Alsgaard
Frode Estil
Anders Aukland
Langrend 2005
10 km K
NOR
Marit Bjørgen
15 km M
NOR
Tore Hofstad
Skiatlon K
NOR
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Skiatlon M
NOR
Frode Estil
30 km K
NOR
Marit Bjørgen
50 km M
NOR
Odd-Bjørn Hjelmeset
Frode Estil
Anders Aukland
4x5 km K
NOR
Hilde G. Pedersen
Vibeke Skofterud
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
4x10 km M
NOR
Tore Hofstad
Lars Berger
Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
Sprint M
NOR
Tor Arne Hetland
Holdsprint K
NOR
Marit Bjørgen
Hilde G. Pedersen
Holdsprint M
NOR
Tor Arne Hetland
Tore Hofstad
Langrend 2007
15 km M
NOR
Lars Berger
Skiatlon K
NOR
Kristin Størmer Steira
30 km K
NOR
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
50 km M
NOR
Frode Estil
Odd-Bjørn Hjelmeset
4x5 km K
NOR
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Vibeke Skofterud
Kristin Størmer Steira
Marit Bjørgen
4x10 km M
NOR
Lars Berger
Petter Northug
Eldar Rønning
Odd-Bjørn Hjelmeset
Sprint K
NOR
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Sprint M
NOR
Jens Arne Svartedal
Eldar Rønning
Holdsprint K
NOR
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Langrend 2009
Skiatlon K
NOR
Kristin Størmer Steira
Skiatlon M
NOR
Petter Northug
50 km M
NOR
Petter Northug
4x10 km M
NOR
Tore Hofstad
Petter Northug
Odd-Bjørn Hjelmeset
Eldar Rønning
Sprint M
NOR
Ola Vigen Hattestad
Johan Kjølstad
Holdsprint M
NOR
Johan Kjølstad
Ola Vigen Hattestad
Langrend 2011
10 km K
NOR
Vibeke Skofterud
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Therese Johaug
15 km M
NOR
Martin Johnsrud Sundby
Eldar Rønning
Skiatlon K
NOR
Kristin Størmer Steira
Therese Johaug
Marit Bjørgen
Marthe Kristoffersen
Skiatlon M
NOR
Petter Northug
30 km K
NOR
Marit Bjørgen
Therese Johaug
Kristin Størmer Steira
Vibeke Skofterud
50 km M
NOR
Tord Asle Gjerdalen
Petter Northug
4x5 km K
NOR
Therese Johaug
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Vibeke Skofterud
4x10 km M
NOR
Eldar Rønning
Martin Johnsrud Sundby
Tord Asle Gjerdalen
Petter Northug
Sprint K
NOR
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Maiken Caspersen Falla
Celine Brun-Lie
Sprint M
NOR
Petter Northug
Holdsprint K
NOR
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Maiken Caspersen Falla
Holdsprint M
NOR
Ola Vigen Hattestad
Petter Northug
Langrend 2013
10 km K
NOR
Heidi Weng
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Therese Johaug
Martine Hagen
15 km M
NOR
Finn Haagen Krogh
Petter Northug
Tord Asle Gjerdalen
Sjur Røthe
Skiatlon K
NOR
Kristin Størmer Steira
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Marit Bjørgen
Therese Johaug
Heidi Weng
Skiatlon M
NOR
Eldar Rønning
Sjur Røthe
Tord Asle Gjerdalen
Martin Johnsrud Sundby
Petter Northug
30 km K
NOR
Kristin Størmer Steira
Heidi Weng
Therese Johaug
Marit Bjørgen
50 km M
NOR
Petter Eliassen
Eldar Rønning
Tord Asle Gjerdalen
Sjur Røthe
Petter Northug
4x5 km K
NOR
Marit Bjørgen
Kristin Størmer Steira
Heidi Weng
Therese Johaug
4x10 km M
NOR
Sjur Røthe
Tord Asle Gjerdalen
Eldar Rønning
Petter Northug
Sprint K
NOR
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
Celine Brun-Lie
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Sprint M
NOR
Ola Vigen Hattestad
Eirik Brandsdal
Petter Northug
Paal Golberg
Holdsprint K
NOR
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
Holdsprint M
NOR
Petter Northug
Paal Golberg
Langrend 2015
10 km K
NOR
Therese Johaug
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heidi Weng
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
15 km M
NOR
Finn Haagen Krogh
Chris Andre Jespersen
Petter Northug
Anders Gløersen
Sjur Røthe
Skiatlon K
NOR
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Martine Hagen
Marit Bjørgen
Heidi Weng
Therese Johaug
Skiatlon M
NOR
Petter Northug
Niklas Dyrhaug
Sjur Røthe
Didrik Tønseth
30 km K
NOR
Therese Johaug
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
Martine Hagen
50 km M
NOR
Martin Johnsrud Sundby
Niklas Dyrhaug
Didrik Tønseth
Petter Northug
4x5 km K
NOR
Heidi Weng
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Marit Bjørgen
Therese Johaug
4x10 km M
NOR
Anders Gløersen
Petter Northug
Niklas Dyrhaug
Didrik Tønseth
Sprint K
NOR
Celine Brun-Lie
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
Kari Vikhagen Gjeitnes
Sprint M
NOR
Eirik Brandsdal
Tomas Northug
Petter Northug
Ola Vigen Hattestad
Holdsprint K
NOR
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
Holdsprint M
NOR
Petter Northug
Finn Haagen Krogh
Langrend 2017
10 km K
NOR
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Marit Bjørgen
15 km M
NOR
Niklas Dyrhaug
Martin Johnsrud Sundby
Didrik Tønseth
Johannes Høsflot Klæbo
Skiatlon K
NOR
Marit Bjørgen
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heidi Weng
Skiatlon M
NOR
Finn Haagen Krogh
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Didrik Tønseth
30 km K
NOR
Ragnhild Haga
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heidi Weng
50 km M
NOR
Sjur Røthe
Martin Johnsrud Sundby
Anders Gløersen
Hans Christer Holund
Petter Northug
4x5 km K
NOR
Heidi Weng
Maiken Caspersen Falla
Marit Bjørgen
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
4x10 km M
NOR
Didrik Tønseth
Martin Johnsrud Sundby
Niklas Dyrhaug
Finn Haagen Krogh
Sprint K
NOR
Kathrine Rolsted Harsem
Marit Bjørgen
Ingvild Flugstad Østberg
Heidi Weng
Maiken Caspersen Falla
Sprint M
NOR
Petter Northug
Emil Iversen
Sindre Bjørnestad Skar
Johannes Høsflot Klæbo
Finn Haagen Krogh
Holdsprint K
NOR
Maiken Caspersen Falla
Heidi Weng
Holdsprint M
NOR
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Langrend 2019
10 km K
NOR
Ingvild Flugstad Østberg
Therese Johaug
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heidi Weng
15 km M
NOR
Didrik Tønseth
Emil Iversen
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Skiatlon K
NOR
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Therese Johaug
Skiatlon M
NOR
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
30 km K
NOR
Therese Johaug
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Ingvild Flugstad Østberg
Ragnhild Haga
50 km M
NOR
Simen Hegstad Krueger
Sjur Røthe
Martin Johnsrud Sundby
Hans Christer Holund
4x5 km K
NOR
Therese Johaug
Ingvild Flugstad Østberg
Heidi Weng
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
4x10 km M
NOR
Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Sjur Røthe
Emil Iversen
Sprint K
NOR
Mari Eide
Tiril Udnes Weng
Maiken Caspersen Falla
Lotta Udnes Weng
Kristine Stavaas Skistad
Sprint M
NOR
Johannes Høsflot Klæbo
Emil Iversen
Finn Haagen Krogh
Sindre Bjørnestad Skar
Holdsprint K
NOR
Maiken Caspersen Falla
Ingvild Flugstad Østberg
Holdsprint M
NOR
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Langrend 2021
10 km K
NOR
Therese Johaug
Ragnhild Haga
Heidi Weng
Helene Marie Fossesholm
Tiril Udnes Weng
15 km M
NOR
Simen Hegstad Krueger
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Harald Østberg Amundsen
Hans Christer Holund
Skiatlon K
NOR
Anne Kjersti Kalvaa
Therese Johaug
Helene Marie Fossesholm
Lotta Udnes Weng
Heidi Weng
Skiatlon M
NOR
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Sjur Røthe
Simen Hegstad Krueger
Hans Christer Holund
30 km K
NOR
Tiril Udnes Weng
Helene Marie Fossesholm
Anne Kjersti Kalvaa
Therese Johaug
Heidi Weng
50 km M
NOR
Hans Christer Holund
Emil Iversen
Simen Hegstad Krueger
Johannes Høsflot Klæbo
Paal Golberg
4x5 km K
NOR
Heidi Weng
Therese Johaug
Tiril Udnes Weng
Helene Marie Fossesholm
4x10 km M
NOR
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
Hans Christer Holund
Paal Golberg
Sprint K
NOR
Tiril Udnes Weng
Anna Svendsen
Maiken Caspersen Falla
Ane Stenseth
Lotta Udnes Weng
Sprint M
NOR
Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
Håvard Taugbøl
Paal Golberg
Emil Iversen
Holdsprint K
NOR
Tiril Udnes Weng
Maiken Caspersen Falla
Holdsprint M
NOR
Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
Langrend 2023
10 km K
NOR
Anne Kjersti Kalvaa
Silje Theodorsen
Ingvild Flugstad Østberg
Tiril Udnes Weng
15 km M
NOR
Simen Hegstad Krueger
Sjur Røthe
Harald Østberg Amundsen
Johannes Høsflot Klæbo
Hans Christer Holund
Skiatlon K
NOR
Anne Kjersti Kalvaa
Silje Theodorsen
Astrid Øyre Slind
Ingvild Flugstad Østberg
Skiatlon M
NOR
Johannes Høsflot Klæbo
Sjur Røthe
Paal Golberg
Simen Hegstad Krueger
30 km K
NOR
Anne Kjersti Kalvaa
Tiril Udnes Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Øyre Slind
50 km M
NOR
Didrik Tønseth
Johannes Høsflot Klæbo
Martin Løwstrøm Nyenget
Emil Iversen
Paal Golberg
4x5 km K
NOR
Anne Kjersti Kalvaa
Astrid Øyre Slind
Tiril Udnes Weng
Ingvild Flugstad Østberg
4x10 km M
NOR
Simen Hegstad Krueger
Paal Golberg
Johannes Høsflot Klæbo
Hans Christer Holund
Sprint K
NOR
Kristine Stavaas Skistad
Anna Svendsen
Lotta Udnes Weng
Tiril Udnes Weng
Sprint M
NOR
Håvard Taugbøl
Even Northug
Johannes Høsflot Klæbo
Erik Valnes
Paal Golberg
Holdsprint K
NOR
Tiril Udnes Weng
Anne Kjersti Kalvaa
Holdsprint M
NOR
Johannes Høsflot Klæbo
Paal Golberg
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Norske langrendsløbere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy