Olympian Database
Olympic Games
Summer Olympics
Paris 2024
Winter Olympics
Milano-Cortina 2026
World Championships
Athletics
Football
Nordic Skiing
Swimming
Lists of Champions
Tennis Majors
Golf Majors
Cycling Grand Tours
Continental Games
Asian Games
European Games
Articles
Olympic Biographies
Olympic Competition Recaps
Olympic Games Recaps
Sports Calendar
2024 Top Sports Event Schedule
Paris 2024 Event Schedule
Nationer
Tyskland
Sport
Skihop
German Athletes in Ski Jumping*
Medaljer
Atleter
Discipliner
Disciplin
Deltagere
Skihop 1991
Stor bakke M
GER
Jens Weissflog
Hold M
GER
Andre Kiesewetter
Heiko Hunger
Jens Weissflog
Dieter Thoma
Skihop 1995
Stor bakke M
GER
Jens Weissflog
Hold M
GER
Gerd Siegmund
Dieter Thoma
Jens Weissflog
Hansjörg Jäkle
Skihop 1997
Stor bakke M
GER
Dieter Thoma
Hold M
GER
Martin Schmitt
Hansjörg Jäkle
Christof Duffner
Dieter Thoma
Skihop 1999
Stor bakke M
GER
Sven Hannawald
Martin Schmitt
Hold M
GER
Martin Schmitt
Dieter Thoma
Sven Hannawald
Christof Duffner
Skihop 2001
Hold normal bakke M
GER
Alexander Herr
Michael Uhrmann
Sven Hannawald
Martin Schmitt
Normal bakke M
GER
Martin Schmitt
Stor bakke M
GER
Martin Schmitt
Hold M
GER
Sven Hannawald
Alexander Herr
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Skihop 2005
Hold normal bakke M
GER
Michael Neumayer
Georg Späth
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Skihop 2009
Normal bakke K
GER
Ulrike Grässler
Stor bakke M
GER
Martin Schmitt
Skihop 2011
Hold normal bakke M
GER
Michael Neumayer
Severin Freund
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
Skihop 2013
Normal bakke K
GER
Svenja Würth
Ulrike Grässler
Katharina Althaus
Carina Vogt
Normal bakke M
GER
Richard Freitag
Michael Neumayer
Andreas Wank
Severin Freund
Stor bakke M
GER
Richard Freitag
Severin Freund
Andreas Wank
Michael Neumayer
Hold M
GER
Richard Freitag
Severin Freund
Andreas Wank
Michael Neumayer
Mixed Team Event
GER
Richard Freitag
Ulrike Grässler
Carina Vogt
Severin Freund
Skihop 2015
Normal bakke K
GER
Carina Vogt
Ulrike Grässler
Juliane Seyfarth
Katharina Althaus
Normal bakke M
GER
Richard Freitag
Andreas Wellinger
Marinus Kraus
Severin Freund
Stor bakke M
GER
Severin Freund
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Andreas Wellinger
Hold M
GER
Richard Freitag
Severin Freund
Michael Neumayer
Markus Eisenbichler
Mixed Team Event
GER
Katharina Althaus
Richard Freitag
Severin Freund
Carina Vogt
Skihop 2017
Normal bakke K
GER
Carina Vogt
Katharina Althaus
Gianini Ernst
Ramona Straub
Svenja Würth
Normal bakke M
GER
Andreas Wellinger
Richard Freitag
Stephan Leyhe
Markus Eisenbichler
Stor bakke M
GER
Stephan Leyhe
Markus Eisenbichler
Andreas Wellinger
Richard Freitag
Hold M
GER
Andreas Wellinger
Richard Freitag
Markus Eisenbichler
Stephan Leyhe
Mixed Team Event
GER
Svenja Würth
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Carina Vogt
Skihop 2019
Normal bakke K
GER
Carina Vogt
Juliane Seyfarth
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Ramona Straub
Normal bakke M
GER
Stephan Leyhe
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Karl Geiger
Stor bakke M
GER
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
Richard Freitag
Hold M
GER
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Markus Eisenbichler
Richard Freitag
Mixed Team Event
GER
Katharina Althaus
Juliane Seyfarth
Karl Geiger
Markus Eisenbichler
Hold K
GER
Carina Vogt
Ramona Straub
Katharina Althaus
Juliane Seyfarth
Skihop 2021
Mixed Team Event
GER
Karl Geiger
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Markus Eisenbichler
Normal bakke K
GER
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Carina Vogt
Juliane Seyfarth
Normal bakke M
GER
Constantin Schmid
Pius Paschke
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
Stor bakke M
GER
Pius Paschke
Karl Geiger
Martin Hamann
Markus Eisenbichler
Severin Freund
Hold M
GER
Severin Freund
Pius Paschke
Karl Geiger
Markus Eisenbichler
Hold K
GER
Juliane Seyfarth
Luisa Görlich
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Stor bakke K
GER
Juliane Seyfarth
Katharina Althaus
Luisa Görlich
Anna Rupprecht
Skihop 2023
Normal bakke K
GER
Luisa Görlich
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Selina Freitag
Mixed Team Event
GER
Katharina Althaus
Selina Freitag
Andreas Wellinger
Karl Geiger
Normal bakke M
GER
Karl Geiger
Markus Eisenbichler
Constantin Schmid
Andreas Wellinger
Stor bakke M
GER
Karl Geiger
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Constantin Schmid
Hold M
GER
Andreas Wellinger
Markus Eisenbichler
Karl Geiger
Constantin Schmid
Hold K
GER
Selina Freitag
Katharina Althaus
Luisa Görlich
Anna Rupprecht
Stor bakke K
GER
Katharina Althaus
Anna Rupprecht
Selina Freitag
Pauline Hessler
* Listen ovenfor viser kun et udvalg af Tyske skispringere gennem OL's historie - Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen.
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy