OL i Tokyo 2020 | |||||
Discipliner |
Olympiske mestre |
||||
50 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
50 m fri stil M | USA | Caeleb Dressel | |||
100 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
100 m fri stil M | USA | Caeleb Dressel | |||
200 m fri stil K | AUS | Ariarne Titmus | |||
200 m fri stil M | GBR | Thomas Dean | |||
400 m fri stil K | AUS | Ariarne Titmus | |||
400 m fri stil M | TUN | Ahmed Hafnaoui | |||
800 m fri stil K | USA | Katie Ledecky | |||
800 m fri stil M | USA | Robert Finke | |||
1500 m fri stil K | USA | Katie Ledecky | |||
1500 m fri stil M | USA | Robert Finke | |||
4x100 m fri stil K | AUS | Emma McKeon | |||
Bronte Campbell | |||||
Mollie O'Callaghan | |||||
Cate Campbell | |||||
Meg Harris | |||||
Madison Wilson | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Bowen Becker | |||
Blake Pieroni | |||||
Caeleb Dressel | |||||
Brooks Curry | |||||
Zach Apple | |||||
4x200 m fri stil K | CHN | Li Bingjie | |||
Yang Junxuan | |||||
Dong Jie | |||||
Zhang Yifan | |||||
Zhang Yufei | |||||
Tang Muhan | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Thomas Dean | |||
James Guy | |||||
Duncan Scott | |||||
Calum Jarvis | |||||
Matthew Richards | |||||
200 m medley K | JPN | Yui Ohashi | |||
200 m medley M | CHN | Wang Shun | |||
400 m medley K | JPN | Yui Ohashi | |||
400 m medley M | USA | Chase Kalisz | |||
4x100 m medley K | AUS | Mollie O'Callaghan | |||
Emily Seebohm | |||||
Chelsea Hodges | |||||
Cate Campbell | |||||
Kaylee McKeown | |||||
Brianna Throssell | |||||
Emma McKeon | |||||
4x100 m medley M | USA | Ryan Murphy | |||
Michael Andrew | |||||
Caeleb Dressel | |||||
Zach Apple | |||||
Tom Shields | |||||
Andrew Wilson | |||||
Blake Pieroni | |||||
Hunter Armstrong | |||||
4x100 m medley Mixed | GBR | James Guy | |||
Adam Peaty | |||||
Freya Anderson | |||||
Anna Hopkin | |||||
Kathleen Dawson | |||||
100 m rygcrawl K | AUS | Kaylee McKeown | |||
100 m rygcrawl M | ROC | Yevgeny Rylov | |||
200 m rygcrawl K | AUS | Kaylee McKeown | |||
200 m rygcrawl M | ROC | Yevgeny Rylov | |||
100 m brystsvømning K | USA | Lydia Jacoby | |||
100 m brystsvømning M | GBR | Adam Peaty | |||
200 m brystsvømning K | RSA | Tatjana Schoenmaker | |||
200 m brystsvømning M | AUS | Izaac Stubblety-Cook | |||
100 m butterfly K | CAN | Margaret MacNeil | |||
100 m butterfly M | USA | Caeleb Dressel | |||
200 m butterfly K | CHN | Zhang Yufei | |||
200 m butterfly M | HUN | Kristof Milak | |||
Marathon 10 km K | BRA | Ana Marcela Cunha | |||
Marathon 10 km M | GER | Florian Wellbrock | |||
Informationen om Svømning ved de olympiske sommerlege ved OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||