South Korean athletes at the Doha 2006 Asian Games* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | KOR | Im Dong-hyun | |||
Individual W | KOR | Yun Ok-hee | |||
Park Sung-hyun | |||||
Team M | KOR | Park Kyung-mo | |||
Lee Chang-hwan | |||||
Im Dong-hyun | |||||
Jang Yong-ho | |||||
Team W | KOR | Yun Mi-jin | |||
Yun Ok-hee | |||||
Lee Tuk-young | |||||
Park Sung-hyun | |||||
Athletics | |||||
100 m hurdles W | KOR | Lee Yeon-kyung | |||
20 km walk M | KOR | Kim Hyun-sub | |||
Triple jump M | KOR | Kim Deok-hyeon | |||
Javelin throw M | KOR | Park Jae-myong | |||
Decathlon M | KOR | Kim Kun-woo | |||
Badminton | |||||
Singles M | KOR | Lee Hyun-il | |||
Doubles M | KOR | Lee Yong-dae | |||
Jung Jae-sung | |||||
Singles W | KOR | Hwang Hye-youn | |||
Doubles W | KOR | Lee Kyung-won | |||
Lee Hyo-jung | |||||
Team W | KOR | Lee Hyun-jin | |||
Lee Yun-hwa | |||||
Ha Jung-eun | |||||
Jun Jae-youn | |||||
Hwang Yu-mi | |||||
Hwang Hye-youn | |||||
Lee Hyo-jung | |||||
Lee Kyung-won | |||||
Team M | KOR | Hwang Ji-man | |||
Hwang Jung-woon | |||||
Lee Hyun-il | |||||
Shon Seung-mo | |||||
Lee Yong-dae | |||||
Park Sung-hwan | |||||
Jung Jae-sung | |||||
Lee Jae-jin | |||||
Baseball | |||||
Baseball M | KOR | Jang Sung-ho | |||
Cho In-sung | |||||
Cho Dong-chan | |||||
Lee Hei-chun | |||||
Lee Taek-keun | |||||
Lee Jin-young | |||||
Jang Won-sam | |||||
Yoon Suk-min | |||||
Oh Seung-hwan | |||||
Lee Yong-kyu | |||||
Lee Byung-kyu | |||||
Woo Kyu-min | |||||
Lee Dae-ho | |||||
Park Jae-hong | |||||
Kang Min-ho | |||||
Son Min-han | |||||
Park Jin-man | |||||
Park Ki-hyuk | |||||
Ryu Hyun-jin | |||||
Shin Chul-in | |||||
Jeong Keun-woo | |||||
Jung Min-hyuk | |||||
Bodybuilding | |||||
80 kg M | KOR | Lee Do-hee | |||
85 kg M | KOR | Kang Kyung-won | |||
Bowling | |||||
Trios W | KOR | Nam Bo-ra | |||
Kim Hyo-mi | |||||
Choi Jin-a | |||||
Hwang Sun-ok | |||||
Kim Yeau-jin | |||||
Gang Hye-eun | |||||
Team of 5 W | KOR | Kim Hyo-mi | |||
Hwang Sun-ok | |||||
Gang Hye-eun | |||||
Nam Bo-ra | |||||
Kim Yeau-jin | |||||
Choi Jin-a | |||||
Masters W | KOR | Choi Jin-a | |||
Kim Yeau-jin | |||||
Masters M | KOR | Choi Bok-eum | |||
Jo Nam-yi | |||||
Doubles W | KOR | Kim Yeau-jin | |||
Choi Jin-a | |||||
All-events W | KOR | Choi Jin-a | |||
Singles M | KOR | Choi Bok-eum | |||
Team of 5 M | KOR | Joung Seoung-joo | |||
Park Sang-pil | |||||
Jo Nam-yi | |||||
Byun Ho-jin | |||||
Kang Hee-won | |||||
Choi Bok-eum | |||||
Boxing | |||||
Light-welterweight M | KOR | Shin Myung-hoon | |||
Bantamweight M | KOR | Han Soonchul | |||
Light-flyweight M | KOR | Hong Moo-won | |||
Light-heavyweight M | KOR | Song Hak-sung | |||
Canoe & Kayak | |||||
K2 500 m W | KOR | Lee Sun-ja | |||
Lee Ae-yeon | |||||
K1 1000 m M | KOR | Moon Chul-wook | |||
Cue Sports | |||||
Eight-ball singles W | KOR | Kim Ga-young | |||
Three-cushion singles M | KOR | Kim Kyung-roul | |||
Cycling | |||||
Team sprint M | KOR | Choi Lae-seon | |||
Kang Dong-jin | |||||
Yang Hee-chun | |||||
Keirin M | KOR | Kang Dong-jin | |||
Team pursuit M | KOR | Park Sung-baek | |||
Hwang In-hyeok | |||||
Jang Sun-jae | |||||
Kim Dong-hun | |||||
Sprint M | KOR | Choi Lae-seon | |||
Sprint W | KOR | You Jin-a | |||
Road race M | KOR | Park Sung-baek | |||
Road race W | KOR | Han Song-hee | |||
Time trial W | KOR | Lee Min-hye | |||
500 m time trial W | KOR | You Jin-a | |||
Points race W | KOR | Lee Min-hye | |||
Individual pursuit M | KOR | Hwang In-hyeok | |||
Jang Sun-jae | |||||
Individual pursuit W | KOR | Lee Min-hye | |||
Madison M | KOR | Jang Sun-jae | |||
Park Sung-baek | |||||
1000 m time trial M | KOR | Kang Dong-jin | |||
Diving | |||||
Synchronized springboard M | KOR | Kwon Kyung-min | |||
Cho Kwan-hoon | |||||
Synchronized platform M | KOR | Cho Kwan-hoon | |||
Kwon Kyung-min | |||||
Equestrian | |||||
Jumping team | KOR | Song Sang-wuk | |||
Hwang Sun-won | |||||
Ju Jeong-hyeon | |||||
Park Jae-hong | |||||
Dressage individual | KOR | Choi Jun-sang | |||
Dressage team | KOR | Seo Jeong-gyun | |||
Kim Dong-seon | |||||
Shin Soo-jin | |||||
Choi Jun-sang | |||||
Jumping individual | KOR | Ju Jeong-hyeon | |||
Fencing | |||||
Sabre team W | KOR | Kim Keum-hwa | |||
Kim Hye-lim | |||||
Lee Shin-mi | |||||
Jang Hyun-kyung | |||||
Epee individual W | KOR | Park Se-ra | |||
Shin A-lam | |||||
Epee individual M | KOR | Kim Seung-gu | |||
Epee team W | KOR | Shin A-lam | |||
Choi Eun-sook | |||||
Jung Hyojung | |||||
Park Se-ra | |||||
Sabre individual W | KOR | Kim Keum-hwa | |||
Sabre individual M | KOR | Oh Eunseok | |||
Foil team M | KOR | Choi Byung-chul | |||
Lee Cheon-woong | |||||
Ha Chang-deok | |||||
Cha Hyung-woo | |||||
Foil individual W | KOR | Nam Hyunhee | |||
Seo Mi-jung | |||||
Foil individual M | KOR | Lee Cheon-woong | |||
Epee team M | KOR | Kim Seung-gu | |||
Park Sang-sun | |||||
Jung Jin-sun | |||||
Kim Won-jin | |||||
Foil team W | KOR | Jeon Hee-sook | |||
Seo Mi-jung | |||||
Nam Hyunhee | |||||
Jung Gil-ok | |||||
Sabre team M | KOR | Oh Seung-hwan | |||
Won Woo-young | |||||
Lee Hyuk | |||||
Oh Eunseok | |||||
Golf | |||||
Individual W | KOR | Ryu So-yeon | |||
Choi Ho-young | |||||
Individual M | KOR | Kim Kyung-tae | |||
Team W | KOR | Chung Jae-eun | |||
Ryu So-yeon | |||||
Choi Ho-young | |||||
Team M | KOR | Kim Do-hoon 753 | |||
Kim Kyung-tae | |||||
Kim Do-hoon 752 | |||||
Kang Sung-hoon | |||||
Gymnastics | |||||
Team W | KOR | Yu Han-sol | |||
Kang Ji-na | |||||
Yeo Su-jung | |||||
Kim Hyo-bin | |||||
Han Eun-bi | |||||
Bae Mul-eum | |||||
Team M | KOR | Kim Dae-eun | |||
Yoo Won-chul | |||||
Kim Seung-il | |||||
Yang Tae-young | |||||
Kim Ji-hoon | |||||
Kim Soo-myun | |||||
Floor M | KOR | Kim Soo-myun | |||
Pommel horse M | KOR | Kim Soo-myun | |||
Parallel bars M | KOR | Kim Dae-eun | |||
Horizontal bar M | KOR | Kim Ji-hoon | |||
Handball | |||||
Handball W | KOR | Lee Gong-joo | |||
Moon Pil-hee | |||||
Yoon Hyun-kyung | |||||
Huh Young-sook | |||||
Choi Im-jeong | |||||
Park Chung-hee | |||||
Huh Soon-young | |||||
Kang Ji-hey | |||||
Myoung Bok-hee | |||||
Moon Kyeong-ha | |||||
Woo Sun-hee | |||||
Yu Ji-yeong | |||||
Lee Min-hee | |||||
Kwon Geun-hae | |||||
An Jung-hwa | |||||
Kim Cha-youn | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | KOR | Yeo Woon-kon | |||
Kim Yong-bae | |||||
Yoon Sung-hoon | |||||
Lee Nam-yong | |||||
Kang Seong-jung | |||||
Kim Chul | |||||
Hong Eun-seong | |||||
Hong Sung-kweon | |||||
Lee Seung-il | |||||
Jang Jong-hyun | |||||
Seo Jong-ho | |||||
You Hyo-sik | |||||
Lee Myung-ho | |||||
Cha Jong-bok | |||||
Yeo Chang-yong | |||||
Ko Dong-sik | |||||
Judo | |||||
Lightweight M | KOR | Lee Won-hee | |||
Middleweight M | KOR | Hwang Hee-tae | |||
Half-heavyweight M | KOR | Jang Sung-ho | |||
Heavyweight W | KOR | Kim Na-young | |||
Extra-lightweight M | KOR | Cho Nam-suk | |||
Half-lightweight M | KOR | Kim Kwang-sub | |||
Extra-lightweight W | KOR | Kim Young-ran | |||
Lightweight W | KOR | Kang Sin-young | |||
Half-middleweight W | KOR | Kong Ja-young | |||
Middleweight W | KOR | Bae Eun-hye | |||
Half-heavyweight W | KOR | Lee So-yeon | |||
Open class M | KOR | Kim Sung-bum | |||
Rowing | |||||
Single sculls M | KOR | Shin Eun-chul | |||
Double sculls W | KOR | Kim Ok-kyung | |||
Shin Yeong-eun | |||||
Double sculls M | KOR | Kim Dal-ho | |||
Ham Jung-wook | |||||
Four without coxswain W | KOR | Min Su-hyoun | |||
Kim Soon-rye | |||||
Eom Mi-seon | |||||
Im Eun-seon | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens M | KOR | Yun Hi-su | |||
Kim Jong-su | |||||
Kwak Chul-woong | |||||
Chun Jong-man | |||||
Lee Myung-geun | |||||
Youn Kwon-woo | |||||
You Young-nam | |||||
Yang Young-hun | |||||
Chae Jae-young | |||||
Yoo Min-hyung | |||||
Kim Hyung-ki | |||||
Lee Kwang-moon | |||||
Sailing | |||||
470 M | KOR | Jung Sung-ahn | |||
Kim Dae-young | |||||
Laser M | KOR | Kim Ho-kon | |||
Open match racing | KOR | Kim Tae-jung | |||
Kim Sang-suk | |||||
Yoon Cheul | |||||
Kim Hyeong-tae | |||||
Open Hobie 16 | KOR | Park Kyu-tae | |||
Sung Chang-il | |||||
Sepaktakraw | |||||
Team regu W | KOR | Song Jung-a | |||
Yu Yeong-sim | |||||
Park Na-yeon | |||||
Kim Hee-jin | |||||
Ahn Soon-ok | |||||
Jung Ji-yung | |||||
Jeong In-seon | |||||
Lee Myung-eun | |||||
Park Keum-duk | |||||
Kim Mi-jeong | |||||
Shooting | |||||
Air pistol team W | KOR | Lee Ho-lim | |||
Kim Byung-hee | |||||
Boo Soon-hee | |||||
Air pistol team M | KOR | Jin Jongoh | |||
Kim Young-wook | |||||
Lee Dae-myung | |||||
Sports pistol W | KOR | Kim Byung-hee | |||
Air pistol W | KOR | Kim Byung-hee | |||
Air pistol M | KOR | Jin Jongoh | |||
Rifle three positions W | KOR | Na Yoon-kyung | |||
Air rifle M | KOR | Yu Jae-chul | |||
Standard pistol team M | KOR | Park Byung-taek | |||
Jang Dae-kyu | |||||
Hwang Yoon-sam | |||||
Trap team W | KOR | Lee Bo-na | |||
Lee Myung-ae | |||||
Lee Jung-a | |||||
Skeet team W | KOR | Son Hye-kyoung | |||
Kim Yeun-hee | |||||
Kwak Yu-hyun | |||||
Double trap team W | KOR | Kim Mi-jin | |||
Lee Bo-na | |||||
Son Hye-kyoung | |||||
Double trap W | KOR | Lee Bo-na | |||
Son Hye-kyoung | |||||
Rifle three positions team W | KOR | Na Yoon-kyung | |||
Yi Sang-soon | |||||
Lee Hye-jin | |||||
Free pistol team M | KOR | Kim Young-wook | |||
Lee Sang-do | |||||
Jin Jongoh | |||||
Running target team M | KOR | Hwang Young-do | |||
Cho Se-jong | |||||
Jeong Youjin | |||||
Air rifle team M | KOR | Chae Keun-bae | |||
Kim Hye-sung | |||||
Yu Jae-chul | |||||
Standard pistol M | KOR | Park Byung-taek | |||
Center fire pistol team M | KOR | Hong Seong-hwan | |||
Park Byung-taek | |||||
Jang Dae-kyu | |||||
Rifle prone team M | KOR | Lee Hyun-tae | |||
Park Bong-duk | |||||
Jeon Dong-ju | |||||
Swimming | |||||
100 m breaststroke W | KOR | Back Suyeon | |||
1500 m freestyle M | KOR | Park Tae-hwan | |||
200 m freestyle M | KOR | Park Tae-hwan | |||
100 m freestyle M | KOR | Park Tae-hwan | |||
400 m freestyle M | KOR | Park Tae-hwan | |||
400 m freestyle W | KOR | Lee Ji-eun | |||
4x100 m freestyle M | KOR | Sung Min | |||
Park Tae-hwan | |||||
Han Kyu-chul | |||||
Lim Nam-gyun | |||||
200 m butterfly W | KOR | Choi Hye-ra | |||
200 m medley M | KOR | Han Kyu-chul | |||
200 m breaststroke W | KOR | Jung Seul-ki | |||
400 m medley M | KOR | Han Kyu-chul | |||
4x200 m freestyle W | KOR | Lee Keo-ra | |||
Park Na-ri | |||||
Lee Ji-eun | |||||
Jung Yoo-jin | |||||
4x200 m freestyle M | KOR | Lim Nam-gyun | |||
Han Kyu-chul | |||||
Park Tae-hwan | |||||
Kang Yong-hwan | |||||
4x100 m medley W | KOR | Lee Nam-eun | |||
Ryu Yoon-ji | |||||
Shin Hae-in | |||||
Jung Seul-ki | |||||
4x100 m medley M | KOR | Sung Min | |||
Jeong Doo-hee | |||||
You Seung-hun | |||||
Park Tae-hwan | |||||
50 m backstroke M | KOR | Sung Min | |||
Table Tennis | |||||
Team W | KOR | Lee Eun-hee | |||
Kim Kyungah | |||||
Moon Hyun-jung | |||||
Kwak Bang-bang | |||||
Park Mi-young | |||||
Team M | KOR | Oh Sang-eun | |||
Yoon Jae-young | |||||
Lee Jung-woo | |||||
Ryu Seung-min | |||||
Joo Sae-Hyuk | |||||
Singles M | KOR | Ryu Seung-min | |||
Doubles Mixed | KOR | Lee Jung-woo | |||
Kim Kyung-ah | |||||
Lee Eun-hee | |||||
Joo Sae-Hyuk | |||||
Taekwondo | |||||
Flyweight M | KOR | You Young-dae | |||
Featherweight M | KOR | Song Myeong-seob | |||
Featherweight W | KOR | Lee Sung-hye | |||
Heavyweight M | KOR | Kim Hak-hwan | |||
Welterweight W | KOR | Hwang Kyung-seon | |||
Flyweight W | KOR | Kwon Eun-kyung | |||
Middleweight M | KOR | Park Kyeong-hoon | |||
Middleweight W | KOR | Lee In-jong | |||
Lightweight M | KOR | Lee Young-yeoul | |||
Bantamweight M | KOR | Kim Ju-young | |||
Bantamweight W | KOR | Kim Bo-hye | |||
Tennis | |||||
Singles M | KOR | Lee Hyung-taik | |||
Doubles M | KOR | Jun Woong-sun | |||
Kim Sun-yong | |||||
Soft tennis singles M | KOR | Nam Taek-ho | |||
Soft tennis team W | KOR | Lee Kyung-pyo | |||
Min Soo-kyoung | |||||
Kim Ji-eun | |||||
Lee Bok-soon | |||||
Kim Kyung-ryun | |||||
Soft tennis team M | KOR | Kim Jae-bok | |||
Nam Taek-ho | |||||
We Hyu-hwan | |||||
You Young-dong | |||||
Jong Young-pal | |||||
Soft tennis doubles mixed | KOR | Kim Kyung-ryun | |||
We Hyu-hwan | |||||
Kim Ji-eun | |||||
You Young-dong | |||||
Team M | KOR | Jun Woong-sun | |||
Chung Hee-seok | |||||
Lee Hyung-taik | |||||
An Jae-sung | |||||
Soft tennis doubles W | KOR | Kim Kyung-ryun | |||
Lee Kyung-pyo | |||||
Soft tennis doubles M | KOR | You Young-dong | |||
Kim Jae-bok | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | KOR | Yun Bong-woo | |||
Who In-Jung | |||||
Lee Sun-kyu | |||||
Shin Jin-Sik | |||||
Song Byung-il | |||||
Lee Kyung-Soo | |||||
Kim Yo-han | |||||
Chang Byung-Chul | |||||
Yeo Oh-hyun | |||||
Kwon Young-min | |||||
Ha Kyoung-min | |||||
Moon Sung-min | |||||
Weightlifting | |||||
Middleweight M | KOR | Kim Seon-jong | |||
Featherweight W | KOR | Kim Mi-kyung | |||
Light-heavyweight M | KOR | Lee Ung-jo | |||
Light-heavyweight W | KOR | Kim Mi-kyung | |||
Heavyweight W | KOR | Kim Soon-hee | |||
Super-heavyweight W | KOR | Jang Mi-ran | |||
Featherweight M | KOR | Kim Sun-bae | |||
Lightweight M | KOR | Lee Jeong-jae | |||
Flyweight M | KOR | Lee Jong-hoon | |||
Wrestling | |||||
Freestyle bantamweight M | KOR | Kim Hyo-sub | |||
Greco-Roman heavyweight M | KOR | Han Tae-young | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | KOR | Kim Gwang-seok | |||
Greco-Roman middleweight M | KOR | Kim Jung-sub | |||
Freestyle middleweight M | KOR | Noh Je-hyoun | |||
Freestyle welterweight M | KOR | Cho Byung-kwan | |||
Freestyle super-heavyweight M | KOR | Lee Se-hyung | |||
Freestyle flyweight W | KOR | Kim Hyungjoo | |||
Greco-Roman lightweight M | KOR | Kim Min-chul | |||
Freestyle featherweight M | KOR | Song Jae-myung | |||
Freestyle lightweight M | KOR | Baek Jin-kuk | |||
Wushu | |||||
Nanquan-nangun M | KOR | Lee Seung-kuen | |||
Sanda 56 kg M | KOR | Kim Jun-yul | |||
Sanda 70 kg M | KOR | Ahn Yong-woon | |||
* The list of South Korean athletes in the 2006 Asian Games is not yet complete | |||||