OL i Atlanta 1996 | |||||
Discipliner |
Olympiske mestre |
||||
50 m fri stil K | USA | Amy Van Dyken | |||
50 m fri stil M | RUS | Aleksandr Popov | |||
100 m fri stil K | CHN | Le Jingyi | |||
100 m fri stil M | RUS | Aleksandr Popov | |||
200 m fri stil K | CRC | Claudia Poll | |||
200 m fri stil M | NZL | Danyon Loader | |||
400 m fri stil K | IRL | Michelle Smith | |||
400 m fri stil M | NZL | Danyon Loader | |||
800 m fri stil K | USA | Brooke Bennett | |||
1500 m fri stil M | AUS | Kieren Perkins | |||
4x100 m fri stil K | USA | Angel Martino | |||
Amy Van Dyken | |||||
Melanie Valerio | |||||
Jennifer Thompson | |||||
Lisa Jacob | |||||
Catherine Fox | |||||
4x100 m fri stil M | USA | David Fox | |||
Bradley Schumacher | |||||
Jon Olsen | |||||
Josh Davis | |||||
Scott Tucker | |||||
Gary Hall jr. | |||||
4x200 m fri stil K | USA | Jennifer Thompson | |||
Ashley Whitney | |||||
Cristina Teuscher | |||||
Lisa Jacob | |||||
Sheila Taormina | |||||
Trina Jackson | |||||
Annette Salmeen | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Joseph Hudepohl | |||
Bradley Schumacher | |||||
Jon Olsen | |||||
Josh Davis | |||||
Ryan Berube | |||||
200 m medley K | IRL | Michelle Smith | |||
200 m medley M | HUN | Attila Czene | |||
400 m medley K | IRL | Michelle Smith | |||
400 m medley M | USA | Tom Dolan | |||
4x100 m medley K | USA | Angel Martino | |||
Kristine Quance | |||||
Amy Van Dyken | |||||
Catherine Fox | |||||
Jennifer Thompson | |||||
Whitney Hedgepeth | |||||
Amanda Beard | |||||
Beth Botsford | |||||
4x100 m medley M | USA | Gary Hall jr. | |||
Jeremy Linn | |||||
Tripp Schwenk | |||||
John Hargis | |||||
Jeff Rouse | |||||
Kurt Grote | |||||
Josh Davis | |||||
Mark Henderson | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Beth Botsford | |||
100 m rygcrawl M | USA | Jeff Rouse | |||
200 m rygcrawl K | HUN | Krisztina Egerszegi | |||
200 m rygcrawl M | USA | Brad Bridgewater | |||
100 m brystsvømning K | RSA | Penelope Heyns | |||
100 m brystsvømning M | BEL | Frederic Deburghgraeve | |||
200 m brystsvømning K | RSA | Penelope Heyns | |||
200 m brystsvømning M | HUN | Norbert Rozsa | |||
100 m butterfly K | USA | Amy Van Dyken | |||
100 m butterfly M | RUS | Denis Pankratov | |||
200 m butterfly K | AUS | Susan O'Neill | |||
200 m butterfly M | RUS | Denis Pankratov | |||
Informationen om Svømning ved de olympiske sommerlege ved OL i Atlanta 1996 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||