Litauiske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
200 m M | LTU | Gediminas Truskauskas | |||
20 km kapgang M | LTU | Marius Ziukas | |||
50 km kapgang M | LTU | Artur Mastianica | |||
Højdespring M | LTU | Adrijus Glebauskas | |||
Diskoskast M | LTU | Andrius Gudzius | |||
Spydkast M | LTU | Edis Matusevicius | |||
400 m K | LTU | Agne Serksniene | |||
20 km kapgang K | LTU | Brigita Virbalyté | |||
Højdespring K | LTU | Airiné Palsyte | |||
Trespring K | LTU | Diana Zagainova | |||
Spydkast K | LTU | Liveta Jasiunaite | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m M | LTU | Mindaugas Maldonis | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | LTU | Evaldas Siskevicius | |||
Landevejsløb K | LTU | Rasa Leleivyte | |||
Omnium K | LTU | Olivija Baleisyte | |||
Keirin K | LTU | Migle Marozaite | |||
Simona Krupeckaite | |||||
Holdsprint K | LTU | Migle Marozaite | |||
Simona Krupeckaite | |||||
Sprint K | LTU | Migle Marozaite | |||
Simona Krupeckaite | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Gulv M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Spring på hest M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Bensving M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Ringe M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Barre M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Reck M | LTU | Robert Tvorogal | |||
Judo | |||||
Sværvægt K | LTU | Sandra Jablonskyte | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | LTU | Laura Asadauskaite | |||
Gintare Venckauskaite | |||||
Individuelt M | LTU | Justinas Kinderis | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | LTU | Mindaugas Griskonis | |||
Dobbeltsculler K | LTU | Milda Valciukaite | |||
Donata Karaliene | |||||
Dobbeltsculler M | LTU | Aurimas Adomavicius | |||
Saulius Ritter | |||||
Dobbeltfirer M | LTU | Dominykas Jancionis | |||
Martynas Dziaugys | |||||
Armandas Kelmelis | |||||
Dovydas Nemeravicius | |||||
Sejlsport | |||||
Laser K | LTU | Viktorija Andrulyte | |||
Windsurfer M | LTU | Juozas Bernotas | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | LTU | Karolis Girulis | |||
Luftriffel M | LTU | Karolis Girulis | |||
Svømning | |||||
200 m fri stil M | LTU | Danas Rapsys | |||
400 m fri stil M | LTU | Danas Rapsys | |||
100 m brystsvømning K | LTU | Kotryna Teterevkova | |||
100 m brystsvømning M | LTU | Giedrius Titenis | |||
Andrius Sidlauskas | |||||
200 m brystsvømning K | LTU | Kotryna Teterevkova | |||
200 m brystsvømning M | LTU | Andrius Sidlauskas | |||
200 m medley M | LTU | Danas Rapsys | |||
Vægtløftning | |||||
Sværvægt M | LTU | Arnas Sidiskis | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk supersværvægt M | LTU | Mantas Knystautas | |||
* Listen ovenfor over Litauiske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Litauiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||