British athletes at the Tokyo 2020 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | GBR | Patrick Huston | |||
James Woodgate | |||||
Tom Hall | |||||
Individual W | GBR | Bryony Pitman | |||
Naomi Folkard | |||||
Sarah Bettles | |||||
Team M | GBR | James Woodgate | |||
Tom Hall | |||||
Patrick Huston | |||||
Team W | GBR | Naomi Folkard | |||
Bryony Pitman | |||||
Sarah Bettles | |||||
Team Mixed | GBR | Sarah Bettles | |||
Patrick Huston | |||||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Shijindu Ujah | |||
Zharnel Hughes | |||||
Reece Prescod | |||||
200 m M | GBR | Adam Gemili | |||
Nethaneel Mitchell-Blake | |||||
800 m M | GBR | Daniel Rowden | |||
Elliot Giles | |||||
Oliver Dustin | |||||
1500 m M | GBR | Josh Kerr | |||
Jake Wightman | |||||
Jake Heyward | |||||
5000 m M | GBR | Marc Scott | |||
Andrew Butchart | |||||
10000 m M | GBR | Sam Atkin | |||
Marc Scott | |||||
Marathon M | GBR | Christopher Thompson | |||
Callum Hawkins | |||||
Ben Connor | |||||
110 m hurdles M | GBR | Andrew Pozzi | |||
David King | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Zak Seddon | |||
Phil Norman | |||||
4x100 m M | GBR | Richard Kilty | |||
Nethaneel Mitchell-Blake | |||||
Zharnel Hughes | |||||
Shijindu Ujah | |||||
4x400 m M | GBR | Joseph Brier | |||
Lee Thompson | |||||
Michael Ohioze | |||||
Cameron Chalmers | |||||
20 km walk M | GBR | Tom Bosworth | |||
Callum Wilkinson | |||||
High jump M | GBR | Tom Gale | |||
Pole vault M | GBR | Harry Coppell | |||
Triple jump M | GBR | Benjamin Williams | |||
Shot put M | GBR | Scott Lincoln | |||
Discus throw M | GBR | Lawrence Okoye | |||
Hammer throw M | GBR | Nick Miller | |||
Taylor Campbell | |||||
100 m W | GBR | Dina Asher-Smith | |||
Asha Philip | |||||
Daryll Neita | |||||
200 m W | GBR | Beth Dobbin | |||
400 m W | GBR | Jodie Williams | |||
Nicole Yeargin | |||||
Ama Pipi | |||||
800 m W | GBR | Jemma Reekie | |||
Keely Hodgkinson | |||||
Alexandra Bell | |||||
1500 m W | GBR | Revee Walcott-Nolan | |||
Katie Snowden | |||||
Laura Muir | |||||
5000 m W | GBR | Jessica Judd | |||
Amy-Eloise Markovic | |||||
Eilish McColgan | |||||
10000 m W | GBR | Jessica Judd | |||
Eilish McColgan | |||||
Marathon W | GBR | Jess Piasecki | |||
Stephanie Davis | |||||
Stephanie Twell | |||||
100 m hurdles W | GBR | Cindy Sember | |||
Tiffany Porter | |||||
400 m hurdles W | GBR | Meghan Beesley | |||
Jessie Knight | |||||
Jessica Turner | |||||
3000 m steeplechase W | GBR | Elizabeth Bird | |||
Aimee Pratt | |||||
4x100 m W | GBR | Daryll Neita | |||
Dina Asher-Smith | |||||
Imani Lansiquot | |||||
Asha Philip | |||||
4x400 m W | GBR | Jodie Williams | |||
Laviai Nielsen | |||||
Zoey Clark | |||||
Ama Pipi | |||||
Nicole Yeargin | |||||
Emily Diamond | |||||
High jump W | GBR | Emily Borthwick | |||
Morgan Lake | |||||
Pole vault W | GBR | Holly Bradshaw | |||
Long jump W | GBR | Lorraine Ugen | |||
Jazmin Sawyers | |||||
Abigail Irozuru | |||||
Shot put W | GBR | Sophie McKinna | |||
Heptathlon W | GBR | Katarina Johnson-Thompson | |||
4x400 m Mixed | GBR | Lee Thompson | |||
Niclas Baker | |||||
Cameron Chalmers | |||||
Zoey Clark | |||||
Nicole Yeargin | |||||
Emily Diamond | |||||
Badminton | |||||
Singles M | GBR | Toby Penty | |||
Doubles M | GBR | Ben Lane | |||
Sean Vendy | |||||
Singles W | GBR | Kirsty Gilmour | |||
Doubles W | GBR | Lauren Smith | |||
Chloe Birch | |||||
Doubles mixed | GBR | Marcus Ellis | |||
Lauren Smith | |||||
Boxing | |||||
Flyweight M | GBR | Galal Yafai | |||
Featherweight M | GBR | Peter Mcgrail | |||
Flyweight W | GBR | Charley-Sian Davison | |||
Lightweight M | GBR | Luke McCormack | |||
Welterweight M | GBR | Pat McCormack | |||
Light-heavyweight M | GBR | Benjamin Whittaker | |||
Heavyweight M | GBR | Cheavon Clarke | |||
Super-heavyweight M | GBR | Frazer Clarke | |||
Lightweight W | GBR | Caroline Dubois | |||
Middleweight W | GBR | Lauren Price | |||
Featherweight W | GBR | Karriss Artingstall | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 200 m W | GBR | Deborah Kerr | |||
Emily Lewis | |||||
K1 500 m W | GBR | Deborah Kerr | |||
Emily Lewis | |||||
K1 200 m M | GBR | Liam Heath | |||
K1 slalom W | GBR | Kimberley Woods | |||
K1 slalom M | GBR | Bradley Forbes-Cryans | |||
C1 slalom M | GBR | Adam Burgess | |||
C1 200 m W | GBR | Katie Reid | |||
C1 slalom W | GBR | Mallory Franklin | |||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | Geraint Thomas | |||
Simon Yates | |||||
Adam Yates | |||||
Tao Geoghegan Hart | |||||
Road race W | GBR | Elizabeth Deignan | |||
Anna Shackley | |||||
Time trial W | GBR | Anna Shackley | |||
Time trial M | GBR | Tao Geoghegan Hart | |||
Geraint Thomas | |||||
Omnium W | GBR | Laura Kenny | |||
Omnium M | GBR | Matthew Walls | |||
Team pursuit M | GBR | Charles Tanfield | |||
Ethan Hayter | |||||
Ethan Vernon | |||||
Oliver Wood | |||||
Edward Clancy | |||||
Keirin W | GBR | Katy Marchant | |||
Team pursuit W | GBR | Laura Kenny | |||
Josie Knight | |||||
Elinor Barker | |||||
Neah Evans | |||||
Katie Archibald | |||||
Sprint M | GBR | Jack Carlin | |||
Jason Kenny | |||||
Sprint W | GBR | Katy Marchant | |||
Team sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Ryan Owens | |||||
Jack Carlin | |||||
Keirin M | GBR | Jack Carlin | |||
Jason Kenny | |||||
Mountainbike M | GBR | Thomas Pidcock | |||
Mountainbike W | GBR | Evie Richards | |||
BMX M | GBR | Kye Whyte | |||
BMX W | GBR | Bethany Shriever | |||
Madison M | GBR | Matthew Walls | |||
Ethan Hayter | |||||
Madison W | GBR | Katie Archibald | |||
Laura Kenny | |||||
BMX freestyle Park W | GBR | Charlotte Worthington | |||
BMX freestyle Park M | GBR | Declan Brooks | |||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | James Heatly | |||
Jack Laugher | |||||
Springboard W | GBR | Scarlett Mew Jensen | |||
Grace Reid | |||||
Platform M | GBR | Noah Williams | |||
Thomas Daley | |||||
Platform W | GBR | Andrea Spendolini Sirieix | |||
Lois Toulson | |||||
Synchronized springboard M | GBR | Jack Laugher | |||
Daniel Goodfellow | |||||
Synchronized springboard W | GBR | Katherine Torrance | |||
Grace Reid | |||||
Synchronized platform M | GBR | Matty Lee | |||
Thomas Daley | |||||
Synchronized platform W | GBR | Lois Toulson | |||
Eden Cheng | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GBR | Charlotte Fry | |||
Carl Hester | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Dressage team | GBR | Carl Hester | |||
Charlotte Dujardin | |||||
Charlotte Fry | |||||
Eventing individual | GBR | Laura Collett | |||
Tom McEwen | |||||
Oliver Townend | |||||
Eventing team | GBR | Oliver Townend | |||
Laura Collett | |||||
Tom McEwen | |||||
Jumping individual | GBR | Benjamin Maher | |||
Scott Brash | |||||
Harry Charles | |||||
Fencing | |||||
Foil individual M | GBR | Marcus Mepstead | |||
Football | |||||
Football W | GBR | Rachel Daly | |||
Niamh Charles | |||||
Sandy Maciver | |||||
Demi Stokes | |||||
Sophie Ingle | |||||
Kim Little | |||||
Lotte Wubben-Moy | |||||
Jill Scott | |||||
Ellen White | |||||
Carly Telford | |||||
Lauren Hemp | |||||
Ellie Roebuck | |||||
Caroline Weir | |||||
Georgia Stanway | |||||
Stephanie Houghton | |||||
Lucy Bronze | |||||
Fran Kirby | |||||
Millie Bright | |||||
Leah Williamson | |||||
Keira Walsh | |||||
Nikita Parris | |||||
Ella Toone | |||||
Golf | |||||
Individual W | GBR | Jodi Ewart Shadoff | |||
Mel Reid | |||||
Individual M | GBR | Tommy Fleetwood | |||
Paul Casey | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | GBR | Alice Kinsella | |||
Jessica Gadirova | |||||
Jennifer Gadirova | |||||
Amelie Morgan | |||||
Individual all-round M | GBR | Joe Fraser | |||
James Hall | |||||
Giarnni Regini-Moran | |||||
Team W | GBR | Jessica Gadirova | |||
Amelie Morgan | |||||
Jennifer Gadirova | |||||
Alice Kinsella | |||||
Team M | GBR | Joe Fraser | |||
James Hall | |||||
Giarnni Regini-Moran | |||||
Max Whitlock | |||||
Floor W | GBR | Jessica Gadirova | |||
Jennifer Gadirova | |||||
Amelie Morgan | |||||
Alice Kinsella | |||||
Vault W | GBR | Jessica Gadirova | |||
Balance beam W | GBR | Alice Kinsella | |||
Jessica Gadirova | |||||
Jennifer Gadirova | |||||
Amelie Morgan | |||||
Uneven bars W | GBR | Jessica Gadirova | |||
Jennifer Gadirova | |||||
Amelie Morgan | |||||
Alice Kinsella | |||||
Floor M | GBR | Giarnni Regini-Moran | |||
Joe Fraser | |||||
James Hall | |||||
Vault M | GBR | Giarnni Regini-Moran | |||
Pommel horse M | GBR | Joe Fraser | |||
James Hall | |||||
Max Whitlock | |||||
Giarnni Regini-Moran | |||||
Rings M | GBR | Giarnni Regini-Moran | |||
Joe Fraser | |||||
James Hall | |||||
Parallel bars M | GBR | Joe Fraser | |||
James Hall | |||||
Max Whitlock | |||||
Giarnni Regini-Moran | |||||
Horizontal bar M | GBR | James Hall | |||
Max Whitlock | |||||
Giarnni Regini-Moran | |||||
Joe Fraser | |||||
Trampoline individual W | GBR | Laura Gallagher | |||
Bryony Page | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Chris Griffiths | |||
Jack Waller | |||||
Adam Dixon | |||||
Brendan Creed | |||||
James Gall | |||||
Sam Ward | |||||
Jacob Draper | |||||
Tom Sorsby | |||||
Ian Sloan | |||||
Ollie Payne | |||||
Phil Roper | |||||
Rupert Shipperley | |||||
Zach Wallace | |||||
Liam Sanford | |||||
Liam Ansell | |||||
David Ames | |||||
Hockey W | GBR | Susannah Townsend | |||
Laura Unsworth | |||||
Sarah Jones | |||||
Shona McCallin | |||||
Fiona Crackles | |||||
Grace Balsdon | |||||
Leah Wilkinson | |||||
Sarah Robertson | |||||
Lily Owsley | |||||
Giselle Ansley | |||||
Maddie Hinch | |||||
Anna Toman | |||||
Elena Rayer | |||||
Hannah Martin | |||||
Isabelle Petter | |||||
Hollie Pearne-Webb | |||||
Judo | |||||
Half-lightweight W | GBR | Chelsie Giles | |||
Half-middleweight W | GBR | Lucy Renshall | |||
Middleweight W | GBR | Gemma Howell | |||
Half-heavyweight W | GBR | Natalie Powell | |||
Heavyweight W | GBR | Sarah Adlington | |||
Extra-lightweight M | GBR | Ashley McKenzie | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | GBR | Kate French | |||
Joanna Muir | |||||
Individual M | GBR | James Cooke | |||
Joseph Choong | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | GBR | Victoria Thornley | |||
Double sculls M | GBR | John Collins | |||
Graeme Thomas | |||||
Pair without coxswain W | GBR | Polly Swann | |||
Helen Glover | |||||
Quadruple sculls without cox W | GBR | Hannah Scott | |||
Charlotte Hodgkins Byrne | |||||
Mathilda Hodgkins Byrne | |||||
Lucy Glover | |||||
Quadruple sculls M | GBR | Harry Leask | |||
Angus Groom | |||||
Tom Barras | |||||
Jack Beaumont | |||||
Four without coxswain M | GBR | Sholto Carnegie | |||
Oliver Cook | |||||
Rory Gibbs | |||||
Matthew Rossiter | |||||
Eight with coxswain W | GBR | Beccy Muzerie | |||
Chloe Brew | |||||
Matilda Horn | |||||
Caragh Mcmurtry | |||||
Fiona Gammond | |||||
Sara Parfett | |||||
Katherine Douglas | |||||
Rebecca Edwards | |||||
Emily Ford | |||||
Eight with coxswain M | GBR | Charles Elwes | |||
Henry Fieldman | |||||
Josh Bugajski | |||||
Oliver Wynne-Griffith | |||||
James Rudkin | |||||
Jacob Dawson | |||||
Thomas George | |||||
Thomas Ford | |||||
Mohamed Sbihi | |||||
Lightweight double sculls W | GBR | Imogen Grant | |||
Emily Craig | |||||
Four without coxswain W | GBR | Rowan McKellar | |||
Rebecca Shorten | |||||
Karen Bennett | |||||
Harriet Taylor | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens W | GBR | Celia Quansah | |||
Abigail Brown | |||||
Alex Matthews | |||||
Holly Aitchison | |||||
Abi Burton | |||||
Deborah Fleming | |||||
Emma Uren | |||||
Megan Jones | |||||
Hannah Smith | |||||
Jasmine Joyce | |||||
Helena Rowland | |||||
Natasha Hunt | |||||
Rugby sevens M | GBR | Ben Harris | |||
Tom Mitchell | |||||
Max Mcfarland | |||||
Dan Norton | |||||
Robbie Fergusson | |||||
Harry Glover | |||||
Oliver Lindsay-Hague | |||||
Alec Coombes | |||||
Alex Davis | |||||
Ethan Waddleton | |||||
Ross McCann | |||||
Dan Bibby | |||||
Sailing | |||||
49er W | GBR | Charlotte Dobson | |||
Saskia Tidey | |||||
Nacra 17 | GBR | Anna Burnet | |||
John Gimson | |||||
49er M | GBR | Stuart Bithell | |||
Dylan Fletcher-Scott | |||||
470 W | GBR | Eilidh McIntyre | |||
Hannah Mills | |||||
470 M | GBR | Luke Patience | |||
Chris Grube | |||||
Finn M | GBR | Giles Scott | |||
Laser W | GBR | Alison Young | |||
Laser M | GBR | Elliot Hanson | |||
Windsurfer W | GBR | Emma Wilson | |||
Windsurfer M | GBR | Tom Squires | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions W | GBR | Seonaid McIntosh | |||
Air rifle W | GBR | Seonaid McIntosh | |||
Trap W | GBR | Kirsty Hegarty | |||
Trap M | GBR | Matthew John Coward Holley | |||
Aaron Heading | |||||
Skeet W | GBR | Amber Hill | |||
Trap team Mixed | GBR | Kirsty Hegarty | |||
Matthew John Coward Holley | |||||
Skateboarding | |||||
Park W | GBR | Bombette Martin | |||
Sky Brown | |||||
Sport Climbing | |||||
Combined W | GBR | Shauna Coxsey | |||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | GBR | Anna Hopkin | |||
50 m freestyle M | GBR | Benjamin Proud | |||
100 m freestyle W | GBR | Freya Anderson | |||
Anna Hopkin | |||||
100 m freestyle M | GBR | Jacob Whittle | |||
Matthew Richards | |||||
200 m freestyle W | GBR | Freya Anderson | |||
200 m freestyle M | GBR | Thomas Dean | |||
Duncan Scott | |||||
400 m freestyle M | GBR | Kieran Bird | |||
1500 m freestyle M | GBR | Daniel Jervis | |||
100 m backstroke W | GBR | Kathleen Dawson | |||
Cassie Wild | |||||
100 m backstroke M | GBR | Luke Greenbank | |||
200 m backstroke W | GBR | Cassie Wild | |||
200 m backstroke M | GBR | Luke Greenbank | |||
Brodie Williams | |||||
100 m breaststroke W | GBR | Sarah Vasey | |||
100 m breaststroke M | GBR | Adam Peaty | |||
James Wilby | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Molly Renshaw | |||
Abbie Wood | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Ross Murdoch | |||
James Wilby | |||||
100 m butterfly W | GBR | Harriet Jones | |||
100 m butterfly M | GBR | Jacob Thomas Peters | |||
James Guy | |||||
Benjamin Hockin | |||||
200 m butterfly W | GBR | Laura Stephens | |||
Alys Margaret Thomas | |||||
200 m medley W | GBR | Alicia Wilson | |||
Abbie Wood | |||||
200 m medley M | GBR | Joe Litchfield | |||
Duncan Scott | |||||
400 m medley W | GBR | Aimee Willmott | |||
400 m medley M | GBR | Max Litchfield | |||
Brodie Williams | |||||
4x100 m freestyle W | GBR | Abbie Wood | |||
Freya Anderson | |||||
Lucy Hope | |||||
Anna Hopkin | |||||
4x100 m freestyle M | GBR | Joe Litchfield | |||
James Guy | |||||
Jacob Whittle | |||||
Matthew Richards | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Calum Jarvis | |||
James Guy | |||||
Matthew Richards | |||||
Duncan Scott | |||||
Thomas Dean | |||||
4x100 m medley W | GBR | Cassie Wild | |||
Harriet Jones | |||||
Freya Anderson | |||||
Sarah Vasey | |||||
4x100 m medley M | GBR | Luke Greenbank | |||
Adam Peaty | |||||
James Guy | |||||
James Wilby | |||||
Duncan Scott | |||||
Marathon 10 km W | GBR | Alice Dearing | |||
Marathon 10 km M | GBR | Hector Pardoe | |||
800 m freestyle M | GBR | Kieran Bird | |||
4x100 m medley Mixed | GBR | Adam Peaty | |||
Kathleen Dawson | |||||
James Guy | |||||
Anna Hopkin | |||||
Freya Anderson | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | GBR | Isabelle Thorpe | |||
Kate Shortman | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | GBR | Liam Pitchford | |||
Paul Drinkhall | |||||
Singles W | GBR | Tin-Tin Ho | |||
Taekwondo | |||||
Featherweight W | GBR | Jade Jones | |||
Welterweight W | GBR | Lauren Williams | |||
Heavyweight W | GBR | Bianca Walkden | |||
Featherweight M | GBR | Bradly Sinden | |||
Heavyweight M | GBR | Mahama Cho | |||
Tennis | |||||
Singles M | GBR | Liam Broady | |||
Doubles M | GBR | Joe Salisbury | |||
Neal Skupski | |||||
Andy Murray | |||||
Jamie Murray | |||||
Singles W | GBR | Heather Watson | |||
Triathlon | |||||
Individual W | GBR | Jessica Learmonth | |||
Georgia Taylor-Brown | |||||
Vicky Holland | |||||
Individual M | GBR | Alex Yee | |||
Jonathan Brownlee | |||||
Team relay Mixed | GBR | Jessica Learmonth | |||
Jonathan Brownlee | |||||
Georgia Taylor-Brown | |||||
Alex Yee | |||||
Weightlifting | |||||
Lightweight W | GBR | Zoe Smith | |||
Middleweight W | GBR | Sarah Davies | |||
Light-heavyweight W | GBR | Emily Godley | |||
Super-heavyweight W | GBR | Emily Jade Campbell | |||
* The list of British athletes in the 2020 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Tokyo 2020 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||