Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
Storbritannien
Tokyo 2020
Britiske medaljer ved OL i Tokyo 2020
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Boksning
Fluevægt M
GBR
Galal Yafai
Mellemvægt K
GBR
Lauren Price
Cykling
Omnium M
GBR
Matthew Walls
Keirin M
GBR
Jason Kenny
Mountainbike M
GBR
Thomas Pidcock
BMX K
GBR
Bethany Shriever
Parløb K
GBR
Laura Kenny
Katie Archibald
BMX freestyle Park K
GBR
Charlotte Worthington
Gymnastik
Bensving M
GBR
Max Whitlock
Moderne femkamp
Individuelt K
GBR
Kate French
Individuelt M
GBR
Joseph Choong
Ridning
Military hold
GBR
Tom McEwen
Oliver Townend
Laura Collett
Ridebanespringning individuelt
GBR
Benjamin Maher
Sejlsport
49er M
GBR
Dylan Fletcher-Scott
Stuart Bithell
470 K
GBR
Eilidh McIntyre
Hannah Mills
Finnjolle M
GBR
Giles Scott
Svømning
200 m fri stil M
GBR
Thomas Dean
100 m brystsvømning M
GBR
Adam Peaty
4x200 m fri stil M
GBR
Calum Jarvis
James Guy
Matthew Richards
Duncan Scott
Thomas Dean
4x100 m medley Mixed
GBR
Freya Anderson
James Guy
Anna Hopkin
Adam Peaty
Kathleen Dawson
Triatlon
Hold Mix
GBR
Alex Yee
Jessica Learmonth
Jonathan Brownlee
Georgia Taylor-Brown
Udspring
Synkron tårnspring M
GBR
Thomas Daley
Matty Lee
Sølvmedaljer
Atletik
800 m K
GBR
Keely Hodgkinson
1500 m K
GBR
Laura Muir
Boksning
Weltervægt M
GBR
Pat McCormack
Letsværvægt M
GBR
Benjamin Whittaker
Cykling
Holdforfølgelse K
GBR
Josie Knight
Elinor Barker
Neah Evans
Katie Archibald
Laura Kenny
Holdsprint M
GBR
Ryan Owens
Jack Carlin
Jason Kenny
BMX M
GBR
Kye Whyte
Parløb M
GBR
Matthew Walls
Ethan Hayter
Kano & kajak
C1 slalom K
GBR
Mallory Franklin
Ridning
Military individuelt
GBR
Tom McEwen
Roning
Dobbeltfirer M
GBR
Harry Leask
Angus Groom
Tom Barras
Jack Beaumont
Sejlsport
Nacra 17
GBR
John Gimson
Anna Burnet
Svømning
200 m fri stil M
GBR
Duncan Scott
200 m medley M
GBR
Duncan Scott
4x100 m medley M
GBR
Duncan Scott
Luke Greenbank
Adam Peaty
James Guy
James Wilby
Taekwondo
Weltervægt K
GBR
Lauren Williams
Fjervægt M
GBR
Bradly Sinden
Triatlon
Individuelt K
GBR
Georgia Taylor-Brown
Individuelt M
GBR
Alex Yee
Vægtløftning
Supersværvægt K
GBR
Emily Jade Campbell
Bronzemedaljer
Atletik
1500 m M
GBR
Josh Kerr
4x100 m K
GBR
Daryll Neita
Dina Asher-Smith
Imani Lansiquot
Asha Philip
Stangspring K
GBR
Holly Bradshaw
Boksning
Supersværvægt M
GBR
Frazer Clarke
Fjervægt K
GBR
Karriss Artingstall
Cykling
Sprint M
GBR
Jack Carlin
BMX freestyle Park M
GBR
Declan Brooks
Gymnastik
Hold K
GBR
Amelie Morgan
Jennifer Gadirova
Alice Kinsella
Jessica Gadirova
Trampolin individuelt K
GBR
Bryony Page
Hockey
Hockey K
GBR
Sarah Jones
Shona McCallin
Elena Rayer
Hannah Martin
Leah Wilkinson
Maddie Hinch
Fiona Crackles
Grace Balsdon
Giselle Ansley
Sarah Robertson
Anna Toman
Lily Owsley
Isabelle Petter
Hollie Pearne-Webb
Susannah Townsend
Laura Unsworth
Judo
Halv-letvægt K
GBR
Chelsie Giles
Kano & kajak
K1 200 m M
GBR
Liam Heath
Ridning
Dressur individuelt
GBR
Charlotte Dujardin
Dressur hold
GBR
Carl Hester
Charlotte Dujardin
Charlotte Fry
Roning
Otter M
GBR
Josh Bugajski
Oliver Wynne-Griffith
James Rudkin
Jacob Dawson
Thomas George
Thomas Ford
Henry Fieldman
Charles Elwes
Mohamed Sbihi
Sejlsport
Windsurfer K
GBR
Emma Wilson
Skateboard
Park K
GBR
Sky Brown
Skydning
Trap M
GBR
Matthew John Coward Holley
Svømning
200 m rygcrawl M
GBR
Luke Greenbank
Taekwondo
Sværvægt K
GBR
Bianca Walkden
Udspring
3 m spring M
GBR
Jack Laugher
Tårnspring M
GBR
Thomas Daley
Informationen om Storbritannien ved de olympiske sommerlege ved OL i Tokyo 2020 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy