Danske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | DEN | Maja Jager | |||
Atletik | |||||
100 m M | DEN | Kojo Musah | |||
Maraton M | DEN | Thijs Nijhuis | |||
Abdi Hakin Ulad | |||||
3000 m forhindringsløb M | DEN | Ole Hesselbjerg | |||
4x100 m M | DEN | Frederik Schou-Nielsen | |||
Kojo Musah | |||||
Tazana Kamanga-Dyrbak | |||||
Simon Hansen | |||||
400 m hæk K | DEN | Sara Slott Petersen | |||
3000 m forhindringsløb K | DEN | Anna Emilie Møller | |||
4x100 m K | DEN | Astrid Glenner-Frandsen | |||
Mathilde Kramer | |||||
Ida Karstoft | |||||
Emma Beiter Bomme | |||||
Badminton | |||||
Single M | DEN | Viktor Axelsen | |||
Anders Antonsen | |||||
Double M | DEN | Anders Skaarup Rasmussen | |||
Kim Astrup | |||||
Single K | DEN | Mia Blichfeldt | |||
Double K | DEN | Sara Thygesen | |||
Maiken Fruergaard | |||||
Mixdouble | DEN | Aleksandra Bøje | |||
Mathias Christiansen | |||||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | DEN | Sara Corfixsen Milthers | |||
Emma Aastrand Jørgensen | |||||
K1 500 m K | DEN | Emma Aastrand Jørgensen | |||
K2 500 m K | DEN | Bolette Nyvang Iversen | |||
Julie Frølund Funch | |||||
K4 500 m K | DEN | Julie Frølund Funch | |||
Sara Corfixsen Milthers | |||||
Emma Aastrand Jørgensen | |||||
Bolette Nyvang Iversen | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | DEN | Jakob Fuglsang | |||
Christopher Juul Jensen | |||||
Kasper Asgreen | |||||
Michael Valgren | |||||
Landevejsløb K | DEN | Emma Cecilie Jørgensen | |||
Cecilie Uttrup Ludwig | |||||
Enkeltstart K | DEN | Emma Cecilie Jørgensen | |||
Enkeltstart M | DEN | Kasper Asgreen | |||
Omnium K | DEN | Amalie Dideriksen | |||
Omnium M | DEN | Niklas Larsen | |||
Holdforfølgelse M | DEN | Rasmus Lund Pedersen | |||
Lasse Norman Hansen | |||||
Niklas Larsen | |||||
Frederik Rodenberg Madsen | |||||
Mountainbike M | DEN | Sebastian Fini Carstensen | |||
Mountainbike K | DEN | Caroline Bohé | |||
Malene Degn | |||||
BMX K | DEN | Simone Tetsche Christensen | |||
Parløb M | DEN | Michael Mørkøv | |||
Lasse Norman Hansen | |||||
Parløb K | DEN | Amalie Dideriksen | |||
Julie Leth | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | DEN | Nanna Skodborg Merrald | |||
Catherine Dufour | |||||
Carina Cassøe Krüth | |||||
Dressur hold | DEN | Nanna Skodborg Merrald | |||
Catherine Dufour | |||||
Carina Cassøe Krüth | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | DEN | Nanna Koerstz Madsen | |||
Emily Kristine Pedersen | |||||
Individuelt M | DEN | Rasmus Højgaard | |||
Joachim Hansen | |||||
Håndbold | |||||
Håndbold M | DEN | Mathias Gidsel | |||
Lasse Andersson | |||||
Morten Olsen | |||||
Magnus Landin | |||||
Mads Mensah Larsen | |||||
Henrik Toft Hansen | |||||
Kevin Møller | |||||
Magnus Saugstrup | |||||
Niklas Landin | |||||
Johan Hansen | |||||
Mikkel Hansen | |||||
Henrik Møllgaard | |||||
Jacob Holm | |||||
Lasse Svan Hansen | |||||
Judo | |||||
Halv-mellemvægt K | DEN | Lærke Olsen | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | DEN | Sverri Nielsen | |||
Toer uden styrmand K | DEN | Hedvig Lærke Rasmussen | |||
Fie Udby Erichsen | |||||
Toer uden styrmand M | DEN | Joachim Sutton | |||
Frederic Vystavel | |||||
Firer uden styrmand K | DEN | Trine Dahl Pedersen | |||
Frida Sanggaard Nielsen | |||||
Christina Johansen | |||||
Ida Goertz Jacobsen | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | DEN | Ida Marie Baad Nielsen | |||
Marie Thusgaard Olsen | |||||
Nacra 17 | DEN | Christian Peter Lübeck | |||
Lin Cenholt | |||||
49er M | DEN | Jonas Warrer | |||
Jakob Precht Jensen | |||||
Laser K | DEN | Anne-Marie Rindom | |||
Windsurfer K | DEN | Lærke Buhl-Hansen | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | DEN | Steffen Olsen | |||
Riffel tre positioner K | DEN | Rikke Mæng Ibsen | |||
Luftriffel K | DEN | Anna Nielsen | |||
Rikke Mæng Ibsen | |||||
Skeet M | DEN | Jesper Hansen | |||
Luftriffel hold Mix | DEN | Steffen Olsen | |||
Anna Nielsen | |||||
Skateboard | |||||
Park M | DEN | Rune Glifberg | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | DEN | Pernille Blume | |||
Julie Kepp Jensen | |||||
100 m fri stil K | DEN | Signe Bro | |||
Pernille Blume | |||||
1500 m fri stil M | DEN | Anton Ørskov Ipsen | |||
Alexander Nørgaard | |||||
100 m brystsvømning M | DEN | Tobias Bjerg | |||
100 m butterfly K | DEN | Emilie Beckmann | |||
200 m butterfly K | DEN | Helena Rosendahl Bach | |||
4x100 m fri stil K | DEN | Jeanette Ottesen | |||
Julie Kepp Jensen | |||||
Pernille Blume | |||||
Signe Bro | |||||
800 m fri stil M | DEN | Alexander Nørgaard | |||
Anton Ørskov Ipsen | |||||
1500 m fri stil K | DEN | Helena Rosendahl Bach | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | DEN | Jonathan Groth | |||
Brydning | |||||
Græsk romersk letvægt M | DEN | Fredrik Bjerrehuus | |||
* Listen ovenfor over Danske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Danske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||