Belarusian athletes at the Tokyo 2020 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual W | BLR | Hanna Marusava | |||
Karyna Kazlouskaya | |||||
Karyna Dziominskaya | |||||
Team W | BLR | Hanna Marusava | |||
Karyna Kazlouskaya | |||||
Karyna Dziominskaya | |||||
Athletics | |||||
110 m hurdles M | BLR | Vitali Parokhonka | |||
20 km walk M | BLR | Aliaksandr Liakhovich | |||
50 km walk M | BLR | Dzmitry Dziubin | |||
High jump M | BLR | Maksim Nedasekau | |||
Dzmitry Nabokau | |||||
Discus throw M | BLR | Yauheni Bahutski | |||
Hammer throw M | BLR | Hleb Dudarau | |||
Yury Vasilchanka | |||||
Ivan Tikhon | |||||
Javelin throw M | BLR | Pavel Mialeshka | |||
Aliaksei Katkavets | |||||
Decathlon M | BLR | Vitaliy Zhuk | |||
100 m W | BLR | Krystsina Tsimanouskaya | |||
Marathon W | BLR | Nina Savina | |||
Volha Mazuronak | |||||
100 m hurdles W | BLR | Elvira Herman | |||
4x400 m W | BLR | Elvira Herman | |||
Yuliya Bliznets | |||||
Aliaksandra Khilmanovich | |||||
Asteria Uzo Limai | |||||
20 km walk W | BLR | Viktoryia Rashchupkina | |||
Anna Terlyukevich | |||||
Anastasiya Rarovskaya | |||||
High jump W | BLR | Karyna Demidik | |||
Pole vault W | BLR | Iryna Zhuk | |||
Long jump W | BLR | Nastassia Mironchyk-Ivanova | |||
Triple jump W | BLR | Viyaleta Skvartsova | |||
Shot put W | BLR | Aliona Dubitskaya | |||
Hammer throw W | BLR | Hanna Malyshik | |||
Nastassia Maslava | |||||
Javelin throw W | BLR | Tatsiana Khaladovich | |||
Boxing | |||||
Lightweight M | BLR | Dzmitry Asanau | |||
Welterweight M | BLR | Aliaksandr Radzionau | |||
Middleweight M | BLR | Vitali Bandarenka | |||
Heavyweight M | BLR | Uladzislau Smiahlikau | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | BLR | Maryna Litvinchuk | |||
Volha Khudzenka | |||||
K2 500 m W | BLR | Maryna Litvinchuk | |||
Volha Khudzenka | |||||
K4 500 m W | BLR | Volha Khudzenka | |||
Maryna Litvinchuk | |||||
Nadzeya Papok | |||||
Marharyta Makhneva | |||||
K1 1000 m M | BLR | Aleh Yurenia | |||
K2 1000 m M | BLR | Aleh Yurenia | |||
Mikita Borykau | |||||
C1 200 m W | BLR | Alena Nazdrova | |||
C2 500 m W | BLR | Nadzeya Makarchanka | |||
Daryna Pikuleva | |||||
K4 500 m M | BLR | Ilya Fedarenka | |||
Mikita Borykau | |||||
Dzmitry Natynchyk | |||||
Uladzislau Litvinau | |||||
Cycling | |||||
Road race M | BLR | Aleksandr Riabushenko | |||
Road race W | BLR | Alena Amialiusik | |||
Time trial W | BLR | Alena Amialiusik | |||
Omnium W | BLR | Tatsiana Sharakova | |||
Omnium M | BLR | Yauheni Karaliok | |||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | BLR | Hanna Traukova | |||
Floor W | BLR | Hanna Traukova | |||
Balance beam W | BLR | Hanna Traukova | |||
Uneven bars W | BLR | Hanna Traukova | |||
Rhythmic group W | BLR | Anastasiya Rybakova | |||
Arina Tsitsilina | |||||
Anastasiya Malakanava | |||||
Karyna Yarmolenka | |||||
Hanna Haidukevich | |||||
Rhythmic individual all-round W | BLR | Alina Harnasko | |||
Anastasiia Salos | |||||
Trampoline individual M | BLR | Ivan Litvinovich | |||
Uladzislau Hancharou | |||||
Judo | |||||
Heavyweight W | BLR | Maryna Slutskaya | |||
Half-lightweight M | BLR | Dzmitry Minkou | |||
Half-heavyweight M | BLR | Mikita Sviryd | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | BLR | Volha Silkina | |||
Anastasiya Prokopenko | |||||
Individual M | BLR | Ilya Palazkov | |||
Rowing | |||||
Single sculls W | BLR | Tatsiana Klimovich | |||
Pair without coxswain M | BLR | Dzmitry Furman | |||
Siarhei Valadzko | |||||
Lightweight double sculls W | BLR | Alena Furman | |||
Ina Nikulina | |||||
Sailing | |||||
Laser W | BLR | Tatiana Drozdovskaya | |||
Windsurfer M | BLR | Mikita Tsirkun | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Rifle three positions W | BLR | Maria Martynova | |||
Air rifle M | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Air rifle W | BLR | Maria Martynova | |||
Sports pistol W | BLR | Viktoria Chayka | |||
Air pistol W | BLR | Viktoria Chayka | |||
Air rifle team Mixed | BLR | Yury Shcherbatsevich | |||
Maria Martynova | |||||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | BLR | Anastasiya Shkurdai | |||
100 m backstroke W | BLR | Anastasiya Shkurdai | |||
100 m backstroke M | BLR | Mikita Tsmyh | |||
100 m breaststroke W | BLR | Alina Zmushka | |||
100 m breaststroke M | BLR | Ilya Shymanovich | |||
200 m breaststroke W | BLR | Alina Zmushka | |||
100 m butterfly W | BLR | Anastasiya Shkurdai | |||
100 m butterfly M | BLR | Yauhen Tsurkin | |||
4x100 m medley Mixed | BLR | Mikita Tsmyh | |||
Ilya Shymanovich | |||||
Anastasiya Shkurdai | |||||
Anastasiya Kuliashova | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | BLR | Daria Kulagina | |||
Vasilina Khandoshka | |||||
Tennis | |||||
Singles M | BLR | Ilya Ivashka | |||
Egor Gerasimov | |||||
Doubles M | BLR | Egor Gerasimov | |||
Ilya Ivashka | |||||
Singles W | BLR | Aryna Sabalenka | |||
Weightlifting | |||||
Light-heavyweight W | BLR | Darya Naumava | |||
Light-heavyweight M | BLR | Yauheni Tsikhantsou | |||
Wrestling | |||||
Freestyle welterweight M | BLR | Mahamedkhabib Kadzimahamedau | |||
Freestyle middleweight M | BLR | Ali Shabanau | |||
Freestyle heavyweight M | BLR | Aliaksandr Hushtyn | |||
Freestyle super-heavyweight M | BLR | Dzianis Khramiankou | |||
Freestyle lightweight W | BLR | Vanesa Kaladzinskaya | |||
Freestyle heavyweight W | BLR | Vasilisa Marzaliuk | |||
Freestyle welterweight W | BLR | Iryna Kurachkina | |||
Greco-Roman middleweight M | BLR | Kiryl Maskevich | |||
* The list of Belarusian athletes in the 2020 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about Belarusian athletes in the Olympic Summer Games in Tokyo 2020 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||