Aserbajdsjanske deltagere ved OL i Tokyo 2020 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Trespring M | AZE | Nazim Babayev | |||
Hammerkast K | AZE | Hanna Skydan | |||
Badminton | |||||
Single M | AZE | Ade Resky Dwicahyo | |||
Boksning | |||||
Fjervægt M | AZE | Tayfur Aliyev | |||
Letvægt M | AZE | Javid Chalabiyev | |||
Weltervægt M | AZE | Lorenzo Sotomayor Collazo | |||
Letsværvægt M | AZE | Loren Berto Alfonso Dominguez | |||
Supersværvægt M | AZE | Mahammad Abdullayev | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AZE | Elchin Asadov | |||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt K | AZE | Anna Bashta | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | AZE | Marina Nekrasova | |||
Individuelt M | AZE | Ivan Tikhonov | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Gulv K | AZE | Marina Nekrasova | |||
Spring på hest K | AZE | Marina Nekrasova | |||
Bom K | AZE | Marina Nekrasova | |||
Forskudt barre K | AZE | Marina Nekrasova | |||
Gulv M | AZE | Petro Pakhnyuk | |||
Ivan Tikhonov | |||||
Spring på hest M | AZE | Ivan Tikhonov | |||
Bensving M | AZE | Ivan Tikhonov | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Ringe M | AZE | Ivan Tikhonov | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Barre M | AZE | Petro Pakhnyuk | |||
Ivan Tikhonov | |||||
Reck M | AZE | Ivan Tikhonov | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | AZE | Laman Alimuradova | |||
Yelyzaveta Luzan | |||||
Darya Sorokina | |||||
Zeynab Hummatova | |||||
Narmina Samadova | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | AZE | Zohra Aghamirova | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | AZE | Aisha Gurbanli | |||
Sværvægt K | AZE | Iryna Kindzerska | |||
Ekstra-letvægt M | AZE | Karamat Huseynov | |||
Halv-letvægt M | AZE | Orkhan Safarov | |||
Letvægt M | AZE | Rustam Orujov | |||
Halv-mellemvægt M | AZE | Murad Fatiyev | |||
Mellemvægt M | AZE | Mammadali Mehdiyev | |||
Halv-sværvægt M | AZE | Zelym Kotsoiev | |||
Sværvægt M | AZE | Ushangi Kokauri | |||
Karate | |||||
Kumite +61 kg K | AZE | Iryna Zaretska | |||
Kumite 67 kg M | AZE | Firdovsi Farzaliyev | |||
Kumite 75 kg M | AZE | Rafael Aghayev | |||
Skydning | |||||
Silhuetpistol M | AZE | Ruslan Lunev | |||
Luftpistol M | AZE | Ruslan Lunev | |||
Skeet M | AZE | Emin Jafarov | |||
Svømning | |||||
100 m butterfly K | AZE | Mariam Sheikh Alizadeh | |||
400 m medley M | AZE | Maksym Shemberev | |||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | AZE | Farida Azizova | |||
Weltervægt M | AZE | Milad Beigi Harchegani | |||
Triatlon | |||||
Individuelt M | AZE | Rostyslav Pevtsov | |||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | AZE | Elis Manolova | |||
Fri stil letvægt M | AZE | Haji Aliyev | |||
Fri stil weltervægt M | AZE | Turan Bayramov | |||
Fri stil sværvægt M | AZE | Sharif Sharifov | |||
Fri stil fluevægt K | AZE | Mariya Stadnik | |||
Græsk romersk weltervægt M | AZE | Rafig Huseynov | |||
Græsk romersk mellemvægt M | AZE | Islam Abbasov | |||
* Listen ovenfor over Aserbajdsjanske deltagere ved OL i 2020 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Aserbajdsjanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Tokyo 2020 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||