Liste over Polske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Robert Korzeniowski (Athletics) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
2. | Irena Szewinska (Athletics) |
3 | 2 | 2 | 7 | ||
3. | Kamil Stoch (Ski Jumping) |
3 | 0 | 1 | 4 | ||
4. | Anita Wlodarczyk (Athletics) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
5. | Justyna Kowalczyk (Cross Country) |
2 | 1 | 2 | 5 | ||
6. | Witold Woyda (Fencing) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
7. | Renata Mauer-Rozanska (Shooting) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
8. | Jozef Schmidt (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Waldemar Baszanowski (Weightlifting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Jerzy Kulej (Boxing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Tomasz Kucharski (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Tomasz Majewski (Athletics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Robert Sycz (Rowing) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Arkadiusz Skrzypaszek (Modern Pentathlon) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Waldemar Legien (Judo) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Andrzej Wronski (Wrestling) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
17. | Jerzy Pawlowski (Fencing) |
1 | 3 | 1 | 5 | ||
18. | Otylia Jedrzejczak (Swimming) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
19. | Teresa Ciepla-Wieczorek (Athletics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Egon Franke (Fencing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
21. | Antoni Szymanowski (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Leslaw Cmikiewicz (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Kazimierz Deyna (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Szymon Kolecki (Weightlifting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jerzy Gorgon (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Tadeusz Slusarski (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Natalia Kaczmarek (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Bronislaw Malinowski (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Kazimierz Kmiecik (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Iga Baumgart-Witan (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jozef Grudzien (Boxing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Malgorzata Holub-Kowalik (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Zygmunt Maszcyk (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jan Kowalczyk (Equestrian) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Justyna Swiety-Ersetic (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Grzegorz Lato (Football) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jacek Wszola (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Elsbieta Krzesinska (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Stanislawa Walasiewicz (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
40. | Marian Kasprzyk (Boxing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wojciech Nowicki (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Leszek Blanik (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Magdalena Fularczyk (Rowing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Kazimierz Lipien (Wrestling) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jerzy Rybicki (Boxing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Halina Gorecka (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Mateusz Kusznierewicz (Sailing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Lech Koziejowski (Fencing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Ewa Klobukowska (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zbigniew Brodka (Speed Skating) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Ireneusz Palinski (Weightlifting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
52. | Maciej Czyzowicz (Modern Pentathlon) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Edward Skorek (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zygmunt Smalcerz (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Szymon Ziólkowski (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Kraska (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wladyslaw Kozakiewicz (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Konrad Wasielewski (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zbigniew Zarzycki (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wladyslaw Komar (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wlodzimierz Zawadzki (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dariusz Gozdziak (Modern Pentathlon) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Wojtowicz (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jozef Zapedzki (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zygfryd Szoltysik (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marek Dabrowski (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Kusocinski (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marek Kolbowicz (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marek Karbarz (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ryszard Wolny (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jozef Zapedski (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wieslaw Gawlowski (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wlodzimierz Lubanski (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Halina Konopacka (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Karol Zalewski (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Michal Jelinski (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kazimierz Pazdzior (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dariusz Kowaluk (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Mieczyslaw Rybaczewski (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Robert Gadocha (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kajetan Duszynski (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zygmunt Chychla (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wlodzimierz Stefanki (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hubert Kostka (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Adam Korol (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Adrian Edward Zielinski (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Kaczmarek (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zbigniew Lubiejewski (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ryszard Szymczak (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bronislaw Bebel (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zbigniew Gut (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jan Szczepanski (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Arkadiusz Godel (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ryszard Bosek (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Marian Ostafinski (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Pyciak-Peciak (Modern Pentathlon) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zdzislaw Krzyszkowiak (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lech Lasko (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wojciech Fortuna (Ski Jumping) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Kamila Skolimowska (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Pawel Nastula (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zygmunt Anczok (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dawid Tomala (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Natalia Madaj (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wlodzimierz Sadalski (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Joachim Marx (Football) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
107. | Adam Malysz (Ski Jumping) |
0 | 3 | 1 | 4 | ||
108. | Ryszard Zub (Fencing) |
0 | 2 | 1 | 3 | ||
- | Andrzej Piatkowski (Fencing) |
0 | 2 | 1 | 3 | ||
- | Wojciech Zablocki (Fencing) |
0 | 2 | 1 | 3 | ||
111. | Stanislaw Szozda (Cycling) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Marek Kuszewski (Fencing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Ryszard Szurkowski (Cycling) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Artur Olech (Boxing) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Piotr Malachowski (Athletics) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
- | Maja Wloszczowska (Cycling) |
0 | 2 | 0 | 2 | ||
117. | Karolina Naja (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 3 | 4 | ||
118. | Beata Mikolajczyk (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
- | Jozef Tracz (Wrestling) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
- | Ryszard Parulski (Fencing) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
- | Zbigniew Pietrzykowski (Boxing) |
0 | 1 | 2 | 3 | ||
122. | Jerzy Braun (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Katarzyna Bachleda-Curus (Speed Skating) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Adam Krzesinski (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Zbigniew Skrudlik (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Marek Lbik (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Sylwia Gruchala (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Janusz Slazak (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Piotr Kielpikowski (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Jerzy Skolimowski (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Ryszard Sobczak (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Emil Ochyra (Fencing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Luiza Zlotkowska (Speed Skating) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Mieczyslaw Nowicki (Cycling) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Norbert Ozimek (Weightlifting) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Jadwiga Wajs (Athletics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Katarzyna Wozniak (Speed Skating) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Anna Pulawska (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Agata Wrobel (Weightlifting) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Artur Partyka (Athletics) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Tadeusz Walasek (Boxing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Aleksy Antkiewicz (Boxing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Michal Antoniewicz (Equestrian) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Janusz Pawlowski (Judo) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Agnieszka Kobus-Zawojska (Rowing) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
- | Marek Dopierala (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 1 | 2 | ||
147. | Lucjan Lis (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henryk Kasperczak (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Sidlo (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Natalia Czerwonka (Speed Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Pawel Baraszkiewicz (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Supron (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Michal Staniszewski (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Rafal Szukala (Swimming) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Leszek Dunecki (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Milosz Bernatajtys (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jolanta Ogar (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Lis (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Grzegorz Gesior (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Malgorzata Dluzewska (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anna Rybicka (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Miroslaw Rzepkowski (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Adamski (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marek Bajor (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marta Walczykiewicz (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Zielinski (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jozef Lange (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Katarzyna Zillmann (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Bobik (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Edward Barcik (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jan Dolgowicz (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Piotr Swierczewski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Rozycki (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jan Werner (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Agnieszka Skrzypulec (Sailing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Pawel Randa (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Mariusz Strzalka (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Czeslawa Koscianska (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Daniel Jedraszko (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Pawel Skrzeck (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jan Beniger (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Czeslaw Lang (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aleksander Klak (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Kobylanski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Maciej Freimut (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marian Dudziak (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jan Lazarski (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wieslaw Rudkowski (Boxing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Szarmach (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Barbara Wolnicka (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dariusz Adamczuk (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Krzysztof Zwolinski (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Adam Wiercioch (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Sikora (Biathlon) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Gronowicz (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wojciech Rudy (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Glab (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Anna Kielbasinska (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Antoni Zajkowski (Judo) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Elwira Seroczynska (Speed Skating) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Roman Ogaza (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marcin Jalocha (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Miroslaw Waligora (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Urszula Kielan (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wojciech Kurpiewski (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Zygmunt Pawlas (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Stankiewicz (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wieslaw Maniak (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Joachim Halupczok (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henryk Rojcewicz (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Radoslaw Zawrotniak (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Adam Smelczynski (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Grzegorz Mielcarski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Janusz Olech (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Zenon Licznerski (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kazimierz Gzowski (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ludomir Chronowski (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Opara (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wladyslaw Zmuda (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Sylwia Bogacka (Shooting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Jokiel (Gymnastics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Maria Andrejczyk (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Lapinski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Dariusz Kosela (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Grzegorz Cziura (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Franciszek Szymczyk (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jacek Fafinski (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Piotr Mowlik (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marian Foik (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Zenon Jaskula (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Zdzislaw Kawecki (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Motyka (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Roman Bierla (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Sypytkowski (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Brzeczek (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ryszard Podlas (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Kazimierz Szosland (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Leszek Swornowski (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aneta Konieczna (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Lukasz Pawlowski (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marek Kozminski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wojciech Kowalczyk (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Piotr Stepien (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Bartlomiej Wojciech Bonk (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henryk Wawrowski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jaroslawa Jozwiakowska (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marek Lesniewski (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Seweryn Kulesza (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Robert Andrzejuk (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wladislav Stecyk (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Andrzej Juskowiak (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Zbigniew Jaremski (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marta Wieliczko (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Wieslaw Hartman (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jozef Lipien (Wrestling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Krzysztof Kolomanski (Canoe & Kayak) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marian Woronin (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Bartlomiej Pawelczak (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Piotr Jablkowski (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tomasz Waldoch (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jan Tomaszewski (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Krzysztof Siemion (Weightlifting) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Irena Szydlowska (Archery) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Magdalena Mroczkiewicz (Fencing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Aneta Szczepanska (Judo) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Henryk Wieczorek (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Ryszard Staniek (Football) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Jerzy Pietrzyk (Athletics) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Tadeusz Mytnik (Cycling) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Maria Sajdak (Rowing) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
- | Marian Kozicki (Equestrian) |
0 | 1 | 0 | 1 | ||
272. | Marian Zielinski (Weightlifting) |
0 | 0 | 3 | 3 | ||
273. | Dawid Kubacki (Ski Jumping) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Krystyna Krupa (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Janusz Gortat (Boxing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Jozefa Ledwig (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Adam Papee (Fencing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Teodor Kocerka (Rowing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Jadwiga Marko (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Kazimierz Szczerba (Boxing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Grzegorz Kotowicz (Canoe & Kayak) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Tadeusz Friedrich (Fencing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Krystyna Czajkowska (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Leszek Blazynski (Boxing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Dariusz Bialkowski (Canoe & Kayak) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Wladyslaw Segda (Fencing) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Krystyna Jakubowska (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Izabela Dylewska (Canoe & Kayak) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Aneta Pastuszka (Canoe & Kayak) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Zofia Szczesniewska (Volleyball) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
- | Tadeusz Rutkowski (Weightlifting) |
0 | 0 | 2 | 2 | ||
292. | Ryszard Przbysz (Handball) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Kazimierz Barburski (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Maciej Lasicki (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Kazimierz Laskowski (Fencing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Czeslaw Kwiencinski (Wrestling) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Sergiusz Wolczaniecki (Weightlifting) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Barbara Slizowska (Gymnastics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Celina Jesionowska (Athletics) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
- | Leon Birkholc (Rowing) |
0 | 0 | 1 | 1 | ||
Listen over Polske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||