Liste over Kinesiske medaljetagere ved OL |
|||||||
Athlete |
|
|
Gold | Silver | Bronze | Total | |
1. | Wu Minxia (Diving) |
5 | 1 | 1 | 7 | ||
2. | Zou Kai (Gymnastics) |
5 | 0 | 1 | 6 | ||
3. | Ma Long (Table Tennis) |
5 | 0 | 0 | 5 | ||
- | Chen Ruolin (Diving) |
5 | 0 | 0 | 5 | ||
5. | Guo Jingjing (Diving) |
4 | 2 | 0 | 6 | ||
6. | Wang Meng (Short Track) |
4 | 1 | 1 | 6 | ||
7. | Fu Mingxia (Diving) |
4 | 1 | 0 | 5 | ||
- | Wang Nan (Table Tennis) |
4 | 1 | 0 | 5 | ||
9. | Li Xiaopeng (Gymnastics) |
4 | 0 | 1 | 5 | ||
10. | Deng Yaping (Table Tennis) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
- | Zhang Yining (Table Tennis) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
- | Shi Tingmao (Diving) |
4 | 0 | 0 | 4 | ||
13. | Sun Yang (Swimming) |
3 | 2 | 1 | 6 | ||
- | Li Ning (Gymnastics) |
3 | 2 | 1 | 6 | ||
15. | Yang Wei (Gymnastics) |
3 | 2 | 0 | 5 | ||
16. | Ni Xiong (Diving) |
3 | 1 | 1 | 5 | ||
- | Cao Yuan (Diving) |
3 | 1 | 1 | 5 | ||
18. | Ding Ning (Table Tennis) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
- | Zhang Jike (Table Tennis) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
- | Chen Yibing (Gymnastics) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
- | Li Xiaoxia (Table Tennis) |
3 | 1 | 0 | 4 | ||
22. | Ma Lin (Table Tennis) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
- | Shi Zhiyong (Weightlifting) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
- | Zhou Yang (Short Track) |
3 | 0 | 0 | 3 | ||
25. | Li Xiaoshuang (Gymnastics) |
2 | 3 | 1 | 6 | ||
- | Wang Yifu (Shooting) |
2 | 3 | 1 | 6 | ||
27. | Wang Hao (Table Tennis) |
2 | 3 | 0 | 5 | ||
28. | Wu Dajing (Short Track) |
2 | 2 | 1 | 5 | ||
- | Yang Yang (A) (Short Track) |
2 | 2 | 1 | 5 | ||
- | Lou Yun (Gymnastics) |
2 | 2 | 1 | 5 | ||
31. | Zhang Yufei (Swimming) |
2 | 2 | 0 | 4 | ||
32. | Qin Kai (Diving) |
2 | 1 | 2 | 5 | ||
33. | Qiao Hong (Table Tennis) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Du Li (Shooting) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Liu Guoliang (Table Tennis) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Tian Liang (Diving) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
- | Gao Ling (Badminton) |
2 | 1 | 1 | 4 | ||
38. | He Kexin (Gymnastics) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Kong Linghui (Table Tennis) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Xu Xin (Table Tennis) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Chen Jing (Table Tennis) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Fu Haifeng (Badminton) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Gu Ailing Eileen (Freestyle Skiing) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
- | Chen Aisen (Diving) |
2 | 1 | 0 | 3 | ||
45. | Wang Liqin (Table Tennis) |
2 | 0 | 2 | 4 | ||
- | Pang Wei (Shooting) |
2 | 0 | 2 | 4 | ||
- | Guo Yue (Table Tennis) |
2 | 0 | 2 | 4 | ||
48. | Zhao Yunlei (Badminton) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Zhang Nan (Badminton) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
- | Zou Shiming (Boxing) |
2 | 0 | 1 | 3 | ||
51. | Yang Wenjun (Canoe & Kayak) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Huang Xu (Gymnastics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Guo Wenjun (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Chen Zhong (Taekwondo) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Lin Dan (Badminton) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Gu Jun (Badminton) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Zhan Xugang (Weightlifting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Zhang Jun (Badminton) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Chen Yanqing (Weightlifting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ye Shiwen (Swimming) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Wu Jingyu (Taekwondo) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Deng Linlin (Gymnastics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Xie Siyi (Diving) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Xian Dongmei (Judo) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ren Ziwei (Short Track) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Zhang Ning (Badminton) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Feng Zhe (Gymnastics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Zhong Tianshi (Cycling) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Yang Ling (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Meng Guanliang (Canoe & Kayak) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Gao Min (Diving) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Chen Meng (Table Tennis) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Lin Yue (Diving) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Xiao Qin (Gymnastics) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Yang Qian (Shooting) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
- | Ge Fei (Badminton) |
2 | 0 | 0 | 2 | ||
77. | Zhuang Yong (Swimming) |
1 | 3 | 0 | 4 | ||
- | Le Jingyi (Swimming) |
1 | 3 | 0 | 4 | ||
79. | Li Lin (Swimming) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
- | Dong Dong (Gymnastics) |
1 | 2 | 1 | 4 | ||
81. | He Zi (Diving) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
- | Zhang Juanjuan (Archery) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
- | Wang Tao (Table Tennis) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
- | Yang Wenyi (Swimming) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
- | Hu Jia (Diving) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
- | Xu Mengtao (Freestyle Skiing) |
1 | 2 | 0 | 3 | ||
87. | Sun Yiwen (Fencing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Sun Yujie (Fencing) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Liu Hong (Athletics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Chen Long (Badminton) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Gong Lijiao (Athletics) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
- | Fan Kexin (Short Track) |
1 | 1 | 1 | 3 | ||
93. | Li Ju (Table Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Yang Junxuan (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lu Li (Gymnastics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Wang Zongyuan (Diving) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Wang Lina (Volleyball) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lao Lishi (Diving) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Qi Guangpu (Freestyle Skiing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Wang Han (Diving) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Yin Jian (Sailing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Gong Jinjie (Cycling) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Cai Yun (Badminton) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Su Yiming (Snowboard) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Yang Wei (Badminton) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Xu Anqi (Fencing) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lyu Xiaojun (Weightlifting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Zhu Qinan (Shooting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Li Na (Diving) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Tao Luna (Shooting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Lu Lin (Table Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Fan Zhendong (Table Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Chen Yuxi (Diving) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Jiao Liuyang (Swimming) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Li Duihong (Shooting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Chen Ying (Shooting) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Liu Shiwen (Table Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Sui Wenjing (Figure Skating) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Wang Junxia (Athletics) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Han Cong (Figure Skating) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
- | Sun Yingsha (Table Tennis) |
1 | 1 | 0 | 2 | ||
122. | Cheng Fei (Gymnastics) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Shen Xue (Figure Skating) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Zhao Hongbo (Figure Skating) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
- | Yang Yilin (Gymnastics) |
1 | 0 | 2 | 3 | ||
126. | Yang Haoran (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Liu Yang (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zou Jingyuan (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Liu Yanan (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Yang Xiaojun (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Liu Xuan (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Xu Lijia (Sailing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jiang Ranxin (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Yu Yang (Badminton) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Xu Yunli (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zheng Meizhu (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Li Bingjie (Swimming) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | He Wenna (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Ma Yanhong (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wei Qiuyue (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhou Suhong (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wang Xin (Diving) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Xu Haifeng (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Qu Chunyu (Short Track) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Hou Yuzhu (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Li Na (Fencing) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Gao Tingyu (Speed Skating) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhao Ruirui (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | He Chong (Diving) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Tong Wen (Judo) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Sun Fuming (Judo) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Yang Xilan (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Lu Chunlong (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Yi Siling (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Su Huijuan (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Feng Kun (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Jiang Ying (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Qian Hong (Swimming) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wang Shun (Swimming) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhang Xiangxiang (Weightlifting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wang Zhen (Athletics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Xiao Hailiang (Diving) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Wu Xiaoxuan (Shooting) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Yang Hao (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhao Shuai (Taekwondo) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhang Chenglong (Gymnastics) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
- | Zhang Na (Volleyball) |
1 | 0 | 1 | 2 | ||
168. | Wu Shude (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Mingjuan (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Qieyang Shenjie (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Du Jing (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yang Fangxu (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xing Aowei (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhou Jihong (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hua Yuan (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Wenwen (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liang Yan (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Ting (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Manyu (Table Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wei Qingguang (Table Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ding Xia (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Shan (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Yilyu (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Luo Xuejuan (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gong Xiangyu (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xiao Junfeng (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Ling (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jia Zhanbo (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Cui Xiaotong (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Xiaoping (Boxing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Ting (Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Mengxue (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yan Sen (Table Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Guan Chenchen (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhu Ling (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Xu (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lu Yong (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yan Ni (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Liping (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhou Lulu (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tang Gonghong (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lei Sheng (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zheng Shuyin (Taekwondo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Yuehong (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lu Yunxiu (Sailing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Shanshan (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Deng Wei (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zheng Lihui (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Weiqiang (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lyu Yang (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Rongfang (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tang Muhan (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Hao (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yang Xiuli (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liu Shiying (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Guo Weiyang (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bo Peng (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Long Qingquan (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Jiaqi (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhuang Xiaoyan (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tang Bin (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yang Xia (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xiang Yanmei (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ji Xinpeng (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Fabin (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Luan Jujie (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Qiu Jian (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Yufei (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhong Man (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Changhong (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Jiao (Wrestling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Xueying (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liu Chunhong (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liu Huixia (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xu Yanmei (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Changning (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yao Jingyuan (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tang Ningsheng (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhou Xiaolan (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xue Sang (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Cai Yalin (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Luo Yutong (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jin Ziwei (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Quan Hongchan (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Jiewen (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liu Zige (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Dong Jie (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Yifan (Swimming) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lin Qingfeng (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Shan (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Meng Suping (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Song Nina (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Zhouyu (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Luo Xiaojuan (Fencing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sun Shuwei (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Long Qingguan (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Teng Haibin (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Ding (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liu Xiaotong (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Xiaomin (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Yuwei (Shooting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Jianrou (Short Track) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Huang Dongping (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Ren Qian (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhu Xueying (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zeng Guoqiang (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Lijun (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yang Jinghui (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Wang Feng (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xi Aihua (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Yuan Xinyue (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Qi (Table Tennis) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Gong Zhichao (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Xuerui (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xing Huina (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lu Xiaojun (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Ping (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Bao Shanju (Cycling) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sun Linlin (Short Track) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Yunxia (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hui Ruoqi (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lin Weining (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Hong (Speed Skating) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Hou Zhihui (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Yanquan (Diving) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Han Xiaopeng (Freestyle Skiing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Jiang Yuyuan (Gymnastics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tian Qing (Badminton) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Yangyang (Rowing) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhu Ting (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Xu Shixiao (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Li Yanjun (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Tang Lin (Judo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Chen Yueling (Athletics) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Guozheng (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Sun Mengya (Canoe & Kayak) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Zhang Hui (Short Track) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Lang Ping (Volleyball) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Luo Wei (Taekwondo) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
- | Liao Hui (Weightlifting) |
1 | 0 | 0 | 1 | ||
Listen over Kinesiske medaljetagere ved de olympiske lege er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||