Amerikanske deltagere ved OL i PyeongChang 2018 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | USA | Wiley Maple | |||
Ryan Cochran-Siegle | |||||
Bryce Bennett | |||||
Jared Goldberg | |||||
Styrtløb K | USA | Alice McKennis | |||
Lindsey Vonn | |||||
Breezy Johnson | |||||
Laurenne Ross | |||||
Super G K | USA | Laurenne Ross | |||
Alice McKennis | |||||
Lindsey Vonn | |||||
Breezy Johnson | |||||
Super G M | USA | Jared Goldberg | |||
Ted Ligety | |||||
Andrew Weibrecht | |||||
Ryan Cochran-Siegle | |||||
Storslalom K | USA | Resi Stiegler | |||
Megan McJames | |||||
Patricia Mangan | |||||
Mikaela Shiffrin | |||||
Storslalom M | USA | Ted Ligety | |||
Tommy Ford | |||||
Ryan Cochran-Siegle | |||||
Timothy Jitloff | |||||
Slalom K | USA | Mikaela Shiffrin | |||
Resi Stiegler | |||||
Megan McJames | |||||
Alice Merryweather | |||||
Slalom M | USA | Nolan Kasper | |||
Mark Engel | |||||
David Chodounsky | |||||
Kombination K | USA | Lindsey Vonn | |||
Alice Merryweather | |||||
Mikaela Shiffrin | |||||
Kombination M | USA | Ryan Cochran-Siegle | |||
Bryce Bennett | |||||
Jared Goldberg | |||||
Ted Ligety | |||||
Holdstafet | USA | David Chodounsky | |||
Nolan Kasper | |||||
Patricia Mangan | |||||
Megan McJames | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | USA | Susan Dunklee | |||
Joanne Reid | |||||
Clare Egan | |||||
Emily Dreissigacker | |||||
10 km M | USA | Lowell Bailey | |||
Timothy Burke | |||||
Leif Nordgren | |||||
Sean Doherty | |||||
10 km forfølgelse K | USA | Emily Dreissigacker | |||
12,5 km forfølgelse M | USA | Lowell Bailey | |||
Timothy Burke | |||||
Leif Nordgren | |||||
15 km K | USA | Susan Dunklee | |||
Joanne Reid | |||||
Clare Egan | |||||
Emily Dreissigacker | |||||
20 km M | USA | Lowell Bailey | |||
Timothy Burke | |||||
Leif Nordgren | |||||
Sean Doherty | |||||
4x6 km K | USA | Joanne Reid | |||
Susan Dunklee | |||||
Clare Egan | |||||
Emily Dreissigacker | |||||
4x7,5 km M | USA | Leif Nordgren | |||
Timothy Burke | |||||
Sean Doherty | |||||
Lowell Bailey | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | USA | Lauren Gibbs | |||
Aja Evans | |||||
Elana Meyers Taylor | |||||
Jamie Greubel | |||||
Toer M | USA | Justin Olsen | |||
Nick Cunningham | |||||
Samuel McGuffie | |||||
Codie Bascue | |||||
Evan Weinstock | |||||
Hakeem Abdul-Saboor | |||||
Langrend | |||||
10 km K | USA | Sadie Bjornsen | |||
Jessica Diggins | |||||
Elizabeth Stephen | |||||
Kikkan Randall | |||||
15 km M | USA | Scott Patterson | |||
Tyler Kornfield | |||||
Erik Bjornsen | |||||
Noah Hoffman | |||||
Skiatlon K | USA | Jessica Diggins | |||
Kikkan Randall | |||||
Caitlin Patterson | |||||
Rosie Brennan | |||||
Skiatlon M | USA | Erik Bjornsen | |||
Noah Hoffman | |||||
Scott Patterson | |||||
Patrick Caldwell | |||||
30 km K | USA | Caitlin Patterson | |||
Rosie Frankowski | |||||
Jessica Diggins | |||||
Sadie Bjornsen | |||||
50 km M | USA | Scott Patterson | |||
Tyler Kornfield | |||||
Noah Hoffman | |||||
4x5 km K | USA | Kikkan Randall | |||
Sophie Caldwell | |||||
Jessica Diggins | |||||
Sadie Bjornsen | |||||
4x10 km M | USA | Noah Hoffman | |||
Reese Hanneman | |||||
Andrew Newell | |||||
Scott Patterson | |||||
Sprint K | USA | Jessica Diggins | |||
Ida Sargent | |||||
Sadie Bjornsen | |||||
Sophie Caldwell | |||||
Sprint M | USA | Erik Bjornsen | |||
Simeon Hamilton | |||||
Logan Hanneman | |||||
Andrew Newell | |||||
Holdsprint K | USA | Kikkan Randall | |||
Jessica Diggins | |||||
Holdsprint M | USA | Simeon Hamilton | |||
Erik Bjornsen | |||||
Curling | |||||
Curling K | USA | Becca Hamilton | |||
Tabitha Peterson | |||||
Cory Christensen | |||||
Nina Roth | |||||
Aileen Geving | |||||
Curling M | USA | Joseph Polo | |||
John Landsteiner | |||||
Tyler George | |||||
John Shuster | |||||
Matt Hamilton | |||||
Mixdouble Curling | USA | Matt Hamilton | |||
Becca Hamilton | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Hold | USA | Bradie Tennell | |||
Alex Shibutani | |||||
Nathan Chen | |||||
Adam Rippon | |||||
Alexa Scimeca Knierim | |||||
Mirai Nagasu | |||||
Maia Shibutani | |||||
Chris Knierim | |||||
Individuelt K | USA | Bradie Tennell | |||
Mirai Nagasu | |||||
Karen Chen | |||||
Individuelt M | USA | Nathan Chen | |||
Vincent Zhou | |||||
Adam Rippon | |||||
Isdans | USA | Maia Shibutani | |||
Evan Bates | |||||
Madison Hubbell | |||||
Zachary Donohue | |||||
Madison Chock | |||||
Alex Shibutani | |||||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | USA | Maggie Voisin | |||
Devin Logan | |||||
Caroline Claire | |||||
Darian Stevens | |||||
Slopestyle M | USA | Nicholas Goepper | |||
Gus Kenworthy | |||||
Alexander Hall | |||||
McRae Williams | |||||
Halfpipe K | USA | Maddie Bowman | |||
Devin Logan | |||||
Annalisa Drew | |||||
Brita Sigourney | |||||
Halfpipe M | USA | David Wise | |||
Torin Yater-Wallace | |||||
Alex Ferreira | |||||
Aaron Blunck | |||||
Pukkelpist K | USA | Keaton McCargo | |||
Jaelin Kauf | |||||
Morgan Schild | |||||
Tess Johnson | |||||
Pukkelpist M | USA | Casey Andringa | |||
Bradley Wilson | |||||
Emerson Smith | |||||
Troy Murphy | |||||
Spring K | USA | Ashley Caldwell | |||
Madison Olsen | |||||
Kiley McKinnon | |||||
Spring M | USA | Eric Loughran | |||
Jonathon Lillis | |||||
Mac Bohonnon | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey K | USA | Gigi Marvin | |||
Kelly Pannek | |||||
Lee Stecklein | |||||
Kendall Coyne | |||||
Nicole Hensley | |||||
Monique Lamoureux | |||||
Dani Cameranesi | |||||
Casey Bellamy | |||||
Megan Keller | |||||
Sidney Morin | |||||
Brianna Decker | |||||
Amanda Pelkey | |||||
Cayla Barnes | |||||
Maddie Rooney | |||||
Jocelyne Lamoureux | |||||
Amanda Kessel | |||||
Alex Rigsby | |||||
Haley Skarupa | |||||
Hilary Knight | |||||
Emily Pfalzer | |||||
Hannah Brandt | |||||
Meghan Duggan | |||||
Kali Flanagan | |||||
Ishockey M | USA | Will Borgen | |||
Troy Terry | |||||
David Leggio | |||||
Chad Billins | |||||
Brian O'Neill | |||||
Bobby Sanguinetti | |||||
Garrett Roe | |||||
Bobby Butler | |||||
Jordan Greenway | |||||
Matt Gilroy | |||||
Ryan Zapolski | |||||
Broc Little | |||||
Brandon Maxwell | |||||
Brian Gionta | |||||
John McCarthy | |||||
James Wisniewski | |||||
Jonathon Blum | |||||
Chad Kolarik | |||||
Chris Bourque | |||||
Ryan Stoa | |||||
Mark Arcobello | |||||
Ryan Gunderson | |||||
Ryan Donato | |||||
Jim Slater | |||||
Noah Welch | |||||
Kælk | |||||
Holdstafet | USA | Jayson Terdiman | |||
Matthew Mortensen | |||||
Christopher Mazdzer | |||||
Summer Britcher | |||||
Ener K | USA | Summer Britcher | |||
Erin Hamlin | |||||
Emily Sweeney | |||||
Ener M | USA | Tucker West | |||
Christopher Mazdzer | |||||
Taylor Morris | |||||
Toer M | USA | Matthew Mortensen | |||
Andrew Sherk | |||||
Jayson Terdiman | |||||
Justin Krewson | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | USA | Bryan Fletcher | |||
Ben Berend | |||||
Jasper Good | |||||
Ben Loomis | |||||
Sprint M | USA | Taylor Fletcher | |||
Bryan Fletcher | |||||
Jasper Good | |||||
Ben Loomis | |||||
Hold M | USA | Bryan Fletcher | |||
Ben Loomis | |||||
Taylor Fletcher | |||||
Ben Berend | |||||
Short track | |||||
500 m K | USA | Lana Gehring | |||
Maame Biney | |||||
500 m M | USA | Thomas Hong | |||
John-Henry Krueger | |||||
Aaron Tran | |||||
1000 m K | USA | Jessica Kooreman | |||
Lana Gehring | |||||
1000 m M | USA | John-Henry Krueger | |||
John Celski | |||||
1500 m K | USA | Maame Biney | |||
Lana Gehring | |||||
Jessica Kooreman | |||||
1500 m M | USA | John-Henry Krueger | |||
Aaron Tran | |||||
John Celski | |||||
5000 m stafet M | USA | Aaron Tran | |||
Thomas Hong | |||||
John Celski | |||||
John-Henry Krueger | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | USA | Kendall Wesenberg | |||
Katie Uhlaender | |||||
Individuelt M | USA | Matthew Antoine | |||
John Daly | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke K | USA | Nita Englund | |||
Abby Ringquist | |||||
Sarah Hendrickson | |||||
Normal bakke M | USA | William Rhoads | |||
Casey Larson | |||||
Michael Glasder | |||||
Kevin Bickner | |||||
Stor bakke M | USA | William Rhoads | |||
Casey Larson | |||||
Michael Glasder | |||||
Kevin Bickner | |||||
Hold M | USA | Kevin Bickner | |||
Casey Larson | |||||
Michael Glasder | |||||
William Rhoads | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | USA | Jessica Jenson | |||
Julia Marino | |||||
Jamie Anderson | |||||
Hailey Langland | |||||
Slopestyle M | USA | Redmond Gerard | |||
Ryan Stassel | |||||
Kyle Mack | |||||
Chris Corning | |||||
Halfpipe K | USA | Chloe Kim | |||
Maddie Mastro | |||||
Kelly Clark | |||||
Arielle Gold | |||||
Halfpipe M | USA | Chase Josey | |||
Ben Ferguson | |||||
Shaun White | |||||
Jake Pates | |||||
Giant parallel slalom M | USA | Michael Trapp | |||
Aaron Muss | |||||
Cross K | USA | Faye Gulini | |||
Lindsey Jacobellis | |||||
Meghan Tierney | |||||
Cross M | USA | Jonathan Cheever | |||
Nick Baumgartner | |||||
Hagen Kearney | |||||
Mick Dierdorff | |||||
Nick Baumgartner | |||||
Big Air K | USA | Jessica Jenson | |||
Jamie Anderson | |||||
Hailey Langland | |||||
Julia Marino | |||||
Big Air M | USA | Chris Corning | |||
Redmond Gerard | |||||
Ryan Stassel | |||||
Kyle Mack | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | USA | Brittany Bowe | |||
Heather Bergsma | |||||
Erin Jackson | |||||
500 m M | USA | Jonathan Garcia | |||
Mitchell Whitmore | |||||
Kimani Griffin | |||||
1000 m K | USA | Brittany Bowe | |||
Jerica Tandiman | |||||
Heather Bergsma | |||||
1000 m M | USA | Shani Davis | |||
Joey Mantia | |||||
Mitchell Whitmore | |||||
1500 m K | USA | Heather Bergsma | |||
Brittany Bowe | |||||
Mia Manganello | |||||
1500 m M | USA | Brian Hansen | |||
Shani Davis | |||||
Joey Mantia | |||||
3000 m K | USA | Carlijn Schoutens | |||
5000 m K | USA | Carlijn Schoutens | |||
5000 m M | USA | Emery Lehman | |||
Team pursuit K | USA | Carlijn Schoutens | |||
Mia Manganello | |||||
Brittany Bowe | |||||
Heather Bergsma | |||||
Mass Start K | USA | Mia Manganello | |||
Heather Bergsma | |||||
Mass Start M | USA | Brian Hansen | |||
Joey Mantia | |||||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 2018 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i PyeongChang 2018 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||