Schweiziske deltagere ved OL i PyeongChang 2018 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | SUI | Marc Gisin | |||
Gilles Roulin | |||||
Beat Feuz | |||||
Mauro Caviezel | |||||
Styrtløb K | SUI | Michelle Gisin | |||
Lara Gut | |||||
Corinne Suter | |||||
Jasmine Flury | |||||
Super G K | SUI | Corinne Suter | |||
Jasmine Flury | |||||
Michelle Gisin | |||||
Lara Gut | |||||
Super G M | SUI | Mauro Caviezel | |||
Thomas Tumler | |||||
Gilles Roulin | |||||
Beat Feuz | |||||
Storslalom K | SUI | Simone Wild | |||
Wendy Holdener | |||||
Lara Gut | |||||
Storslalom M | SUI | Justin Murisier | |||
Luca Ärni | |||||
Gino Caviezel | |||||
Loic Meillard | |||||
Slalom K | SUI | Denise Feierabend | |||
Wendy Holdener | |||||
Michelle Gisin | |||||
Slalom M | SUI | Loic Meillard | |||
Ramon Zenhäusern | |||||
Daniel Yule | |||||
Luca Ärni | |||||
Kombination K | SUI | Wendy Holdener | |||
Michelle Gisin | |||||
Denise Feierabend | |||||
Kombination M | SUI | Luca Ärni | |||
Mauro Caviezel | |||||
Carlo Janka | |||||
Justin Murisier | |||||
Holdstafet | SUI | Denise Feierabend | |||
Wendy Holdener | |||||
Ramon Zenhäusern | |||||
Daniel Yule | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | SUI | Lena Häcki | |||
Selina Gasparin | |||||
Irene Cadurisch | |||||
Elisa Gasparin | |||||
10 km M | SUI | Serafin Wiestner | |||
Benjamin Weger | |||||
Mario Dolder | |||||
Jeremy Finello | |||||
10 km forfølgelse K | SUI | Irene Cadurisch | |||
Elisa Gasparin | |||||
Lena Häcki | |||||
Selina Gasparin | |||||
12,5 km forfølgelse M | SUI | Serafin Wiestner | |||
Benjamin Weger | |||||
15 km K | SUI | Elisa Gasparin | |||
Lena Häcki | |||||
Selina Gasparin | |||||
Aita Gasparin | |||||
20 km M | SUI | Mario Dolder | |||
Jeremy Finello | |||||
Benjamin Weger | |||||
4x6 km K | SUI | Irene Cadurisch | |||
Elisa Gasparin | |||||
Lena Häcki | |||||
Selina Gasparin | |||||
4x7,5 km M | SUI | Benjamin Weger | |||
Jeremy Finello | |||||
Serafin Wiestner | |||||
Mario Dolder | |||||
12,5 km mass start K | SUI | Irene Cadurisch | |||
Elisa Gasparin | |||||
Lena Häcki | |||||
15 km mass start M | SUI | Benjamin Weger | |||
Serafin Wiestner | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | SUI | Sabina Hafner | |||
Rahel Rebsamen | |||||
Toer M | SUI | Simon Friedli | |||
Michael Kuonen | |||||
Rico Peter | |||||
Clemens Bracher | |||||
Firer M | SUI | Thomas Amrhein | |||
Rico Peter | |||||
Michael Kuonen | |||||
Simon Friedli | |||||
Langrend | |||||
10 km K | SUI | Nathalie von Siebenthal | |||
Lydia Hiernickel | |||||
15 km M | SUI | Toni Livers | |||
Dario Cologna | |||||
Candide Pralong | |||||
Roman Furger | |||||
Skiatlon K | SUI | Nadine Fähndrich | |||
Nathalie von Siebenthal | |||||
Skiatlon M | SUI | Toni Livers | |||
Dario Cologna | |||||
Jonas Baumann | |||||
Candide Pralong | |||||
30 km K | SUI | Nathalie von Siebenthal | |||
50 km M | SUI | Dario Cologna | |||
Candide Pralong | |||||
Üli Schnider | |||||
4x5 km K | SUI | Nadine Fähndrich | |||
Nathalie von Siebenthal | |||||
Lydia Hiernickel | |||||
Laurien van der Graaff | |||||
4x10 km M | SUI | Jonas Baumann | |||
Toni Livers | |||||
Roman Furger | |||||
Dario Cologna | |||||
Sprint K | SUI | Nadine Fähndrich | |||
Laurien van der Graaff | |||||
Sprint M | SUI | Erwan Käser | |||
Jovian Hediger | |||||
Üli Schnider | |||||
Holdsprint K | SUI | Nadine Fähndrich | |||
Laurien van der Graaff | |||||
Holdsprint M | SUI | Roman Furger | |||
Dario Cologna | |||||
Curling | |||||
Curling K | SUI | Manuela Siegrist | |||
Jenny Perret | |||||
Esther Neuenschwander | |||||
Marlene Albrecht | |||||
Silvana Tirinzoni | |||||
Curling M | SUI | Peter De Cruz | |||
Dominik Märki | |||||
Benoit Schwarz | |||||
Valentin Tanner | |||||
Claudio Pätz | |||||
Mixdouble Curling | SUI | Jenny Perret | |||
Martin Rios | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | SUI | Alexia Paganini | |||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | SUI | Mathilde Gremaud | |||
Sarah Höfflin | |||||
Slopestyle M | SUI | Jonas Hunziker | |||
Andri Ragettli | |||||
Fabian Bösch | |||||
Elias Ambühl | |||||
Halfpipe M | SUI | Joel Gisler | |||
Robin Briguet | |||||
Rafael Kreienbühl | |||||
Spring M | SUI | Noe Roth | |||
Dimitri Isler | |||||
Mischa Gasser | |||||
Nicolas Gygax | |||||
Ski cross K | SUI | Priscillia Annen | |||
Sanna Lüdi | |||||
Talina Gantenbein | |||||
Fanny Smith | |||||
Ski cross M | SUI | Armin Niederer | |||
Marc Bischofberger | |||||
Alex Fiva | |||||
Jonas Lenherr | |||||
Kælk | |||||
Ener K | SUI | Martina Kocher | |||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | SUI | Tim Hug | |||
Sprint M | SUI | Tim Hug | |||
Skeleton | |||||
Individuelt K | SUI | Marina Gilardoni | |||
Skihop | |||||
Normal bakke M | SUI | Simon Ammann | |||
Gregor Deschwanden | |||||
Stor bakke M | SUI | Simon Ammann | |||
Gregor Deschwanden | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | SUI | Isabel Derungs | |||
Carla Somaini | |||||
Elena Könz | |||||
Sina Candrian | |||||
Slopestyle M | SUI | Michael Schärer | |||
Nicolas Huber | |||||
Jonas Bösiger | |||||
Moritz Thönen | |||||
Halfpipe K | SUI | Verena Rohrer | |||
Halfpipe M | SUI | Elias Allenspach | |||
Patrick Burgener | |||||
Jan Scherrer | |||||
Giant parallel slalom K | SUI | Julie Zogg | |||
Ladina Jenny | |||||
Patrizia Kummer | |||||
Stefanie Müller | |||||
Giant parallel slalom M | SUI | Dario Caviezel | |||
Nevin Galmarini | |||||
Kaspar Flütsch | |||||
Cross K | SUI | Simona Meiler | |||
Lara Casanova | |||||
Alexandra Hasler | |||||
Cross M | SUI | Jerome Lymann | |||
Kalle Koblet | |||||
Big Air K | SUI | Isabel Derungs | |||
Carla Somaini | |||||
Elena Könz | |||||
Sina Candrian | |||||
Big Air M | SUI | Michael Schärer | |||
Nicolas Huber | |||||
Jonas Bösiger | |||||
Moritz Thönen | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
1500 m M | SUI | Livio Wenger | |||
5000 m M | SUI | Livio Wenger | |||
Mass Start K | SUI | Ramona Härdi | |||
Mass Start M | SUI | Livio Wenger | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 2018 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i PyeongChang 2018 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||