Tyske deltagere ved OL i PyeongChang 2018 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | GER | Andreas Sander | |||
Josef Ferstl | |||||
Thomas Dressen | |||||
Styrtløb K | GER | Kira Weidle | |||
Viktoria Rebensburg | |||||
Super G K | GER | Kira Weidle | |||
Viktoria Rebensburg | |||||
Super G M | GER | Thomas Dressen | |||
Andreas Sander | |||||
Josef Ferstl | |||||
Storslalom K | GER | Viktoria Rebensburg | |||
Storslalom M | GER | Fritz Dopfer | |||
Linus Strasser | |||||
Alexander Schmid | |||||
Slalom K | GER | Lena Dürr | |||
Marina Wallner | |||||
Christina Geiger | |||||
Slalom M | GER | Fritz Dopfer | |||
Linus Strasser | |||||
Kombination M | GER | Josef Ferstl | |||
Thomas Dressen | |||||
Linus Strasser | |||||
Andreas Sander | |||||
Holdstafet | GER | Marina Wallner | |||
Linus Strasser | |||||
Alexander Schmid | |||||
Lena Dürr | |||||
Skiskydning | |||||
Mixed Stafet | GER | Laura Dahlmeier | |||
Erik Lesser | |||||
Vanessa Hinz | |||||
Arnd Peiffer | |||||
7,5 km K | GER | Denise Herrmann | |||
Laura Dahlmeier | |||||
Franziska Hildebrand | |||||
Vanessa Hinz | |||||
10 km M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Benedikt Doll | |||||
10 km forfølgelse K | GER | Denise Herrmann | |||
Laura Dahlmeier | |||||
Franziska Hildebrand | |||||
Vanessa Hinz | |||||
12,5 km forfølgelse M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Benedikt Doll | |||||
15 km K | GER | Laura Dahlmeier | |||
Franziska Preuss | |||||
Franziska Hildebrand | |||||
Maren Hammerschmidt | |||||
20 km M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Johannes Kühn | |||||
4x6 km K | GER | Denise Herrmann | |||
Franziska Preuss | |||||
Franziska Hildebrand | |||||
Laura Dahlmeier | |||||
4x7,5 km M | GER | Simon Schempp | |||
Erik Lesser | |||||
Arnd Peiffer | |||||
Benedikt Doll | |||||
12,5 km mass start K | GER | Denise Herrmann | |||
Franziska Preuss | |||||
Vanessa Hinz | |||||
Laura Dahlmeier | |||||
15 km mass start M | GER | Arnd Peiffer | |||
Simon Schempp | |||||
Erik Lesser | |||||
Benedikt Doll | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | GER | Stephanie Schneider | |||
Erline Nolte | |||||
Annika Drazek | |||||
Lisa Buckwitz | |||||
Anna Köhler | |||||
Mariama Jamanka | |||||
Toer M | GER | Christopher Weber | |||
Thorsten Margis | |||||
Johannes Lochner | |||||
Nico Walther | |||||
Francesco Friedrich | |||||
Christian Poser | |||||
Firer M | GER | Alexander Rödiger | |||
Kevin Kuske | |||||
Martin Grothkopp | |||||
Candy Bauer | |||||
Nico Walther | |||||
Francesco Friedrich | |||||
Thorsten Margis | |||||
Eric Franke | |||||
Langrend | |||||
10 km K | GER | Victoria Carl | |||
Stefanie Böhler | |||||
Sandra Ringwald | |||||
15 km M | GER | Andreas Katz | |||
Lucas Bögl | |||||
Sebastian Eisenlauer | |||||
Skiatlon K | GER | Victoria Carl | |||
Stefanie Böhler | |||||
Nicole Fessel | |||||
Katharina Hennig | |||||
Skiatlon M | GER | Lucas Bögl | |||
Thomas Bing | |||||
Andreas Katz | |||||
Jonas Dobler | |||||
30 km K | GER | Victoria Carl | |||
Stefanie Böhler | |||||
Katharina Hennig | |||||
50 km M | GER | Lucas Bögl | |||
Thomas Bing | |||||
Andreas Katz | |||||
Jonas Dobler | |||||
4x5 km K | GER | Stefanie Böhler | |||
Katharina Hennig | |||||
Victoria Carl | |||||
Sandra Ringwald | |||||
4x10 km M | GER | Andreas Katz | |||
Thomas Bing | |||||
Jonas Dobler | |||||
Lucas Bögl | |||||
Sprint K | GER | Sandra Ringwald | |||
Katharina Hennig | |||||
Hanna Kolb | |||||
Elisabeth Schicho | |||||
Sprint M | GER | Sebastian Eisenlauer | |||
Thomas Bing | |||||
Holdsprint K | GER | Sandra Ringwald | |||
Nicole Fessel | |||||
Holdsprint M | GER | Sebastian Eisenlauer | |||
Thomas Bing | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Hold | GER | Paul Fentz | |||
Aliona Savchenko | |||||
Joti Polizoakis | |||||
Kavita Lorenz | |||||
Nicole Schott | |||||
Bruno Massot | |||||
Individuelt K | GER | Nicole Schott | |||
Individuelt M | GER | Paul Fentz | |||
Parløb | GER | Aliona Savchenko | |||
Bruno Massot | |||||
Isdans | GER | Kavita Lorenz | |||
Joti Polizoakis | |||||
Freestyle | |||||
Slopestyle K | GER | Kea Kühnel | |||
Halfpipe K | GER | Sabrina Cakmakli | |||
Pukkelpist K | GER | Katharina Förster | |||
Lea Bouard | |||||
Ski cross K | GER | Julia Eichinger | |||
Ski cross M | GER | Paul Eckert | |||
Tim Hronek | |||||
Florian Wilmsmann | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey M | GER | Danny Aus Den Birken | |||
Björn Krupp | |||||
Matthias Plachta | |||||
David Wolf | |||||
Frank Hordler | |||||
Marcel Goc | |||||
Yasin Ehliz | |||||
Leonhard Pfoderl | |||||
Marcel Nöbels | |||||
Dennis Endras | |||||
Frank Mauer | |||||
Felix Schutz | |||||
Marcus Kink | |||||
Christian Ehrhoff | |||||
Daryl Boyle | |||||
Timo Pielmeier | |||||
Jonas Müller | |||||
Patrick Reimer | |||||
Moritz Müller | |||||
Patrick Hager | |||||
Dominik Kahun | |||||
Gerrit Fauser | |||||
Yannic Seidenberg | |||||
Brooks Macek | |||||
Sinan Akdag | |||||
Kælk | |||||
Holdstafet | GER | Tobias Wendl | |||
Johannes Ludwig | |||||
Natalie Geisenberger | |||||
Tobias Arlt | |||||
Ener K | GER | Natalie Geisenberger | |||
Tatjana Hüfner | |||||
Dajana Eitberger | |||||
Ener M | GER | Johannes Ludwig | |||
Andi Langenhan | |||||
Felix Loch | |||||
Toer M | GER | Toni Eggert | |||
Tobias Arlt | |||||
Sascha Benecken | |||||
Tobias Wendl | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | GER | Johannes Rydzek | |||
Vinzenz Geiger | |||||
Fabian Riessle | |||||
Eric Frenzel | |||||
Sprint M | GER | Johannes Rydzek | |||
Vinzenz Geiger | |||||
Fabian Riessle | |||||
Eric Frenzel | |||||
Hold M | GER | Fabian Riessle | |||
Eric Frenzel | |||||
Vinzenz Geiger | |||||
Johannes Rydzek | |||||
Short track | |||||
500 m K | GER | Anna Seidel | |||
Bianca Walter | |||||
1000 m K | GER | Anna Seidel | |||
Bianca Walter | |||||
1500 m K | GER | Bianca Walter | |||
Anna Seidel | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | GER | Anna Fernstädt | |||
Tina Hermann | |||||
Jacqueline Lölling | |||||
Individuelt M | GER | Alexander Gassner | |||
Christopher Grotheer | |||||
Axel Jungk | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke K | GER | Carina Vogt | |||
Juliane Seyfarth | |||||
Ramona Straub | |||||
Katharina Althaus | |||||
Normal bakke M | GER | Andreas Wellinger | |||
Karl Geiger | |||||
Markus Eisenbichler | |||||
Richard Freitag | |||||
Stor bakke M | GER | Andreas Wellinger | |||
Karl Geiger | |||||
Markus Eisenbichler | |||||
Richard Freitag | |||||
Hold M | GER | Stephan Leyhe | |||
Andreas Wellinger | |||||
Karl Geiger | |||||
Richard Freitag | |||||
Snowboard | |||||
Slopestyle K | GER | Silvia Mittermüller | |||
Halfpipe M | GER | Johannes Höpfl | |||
Giant parallel slalom K | GER | Selina Jörg | |||
Ramona Hofmeister | |||||
Anke Wöhrer | |||||
Carolin Langenhorst | |||||
Giant parallel slalom M | GER | Patrick Bussler | |||
Stefan Baumeister | |||||
Alexander Bergmann | |||||
Cross K | GER | Jana Fischer | |||
Cross M | GER | Paul Berg | |||
Martin Nörl | |||||
Martin Nörl | |||||
Konstantin Schad | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | GER | Judith Dannhauer | |||
500 m M | GER | Joel Dufter | |||
Nico Ihle | |||||
1000 m K | GER | Gabriele Hirschbichler | |||
Michelle Uhrig | |||||
Judith Dannhauer | |||||
1000 m M | GER | Nico Ihle | |||
Joel Dufter | |||||
1500 m K | GER | Roxanne Dufter | |||
Gabriele Hirschbichler | |||||
3000 m K | GER | Claudia Pechstein | |||
Roxanne Dufter | |||||
5000 m K | GER | Claudia Pechstein | |||
5000 m M | GER | Patrick Beckert | |||
Moritz Geisreiter | |||||
10000 m M | GER | Patrick Beckert | |||
Moritz Geisreiter | |||||
Team pursuit K | GER | Gabriele Hirschbichler | |||
Claudia Pechstein | |||||
Roxanne Dufter | |||||
Mass Start K | GER | Claudia Pechstein | |||
* Listen ovenfor over Tyske deltagere ved OL i 2018 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i PyeongChang 2018 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||