Serbiske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
Maraton M | SRB | Andjelko Risticevic | |||
110 m hæk M | SRB | Milan Ristic | |||
50 km kapgang M | SRB | Vladimir Savanovic | |||
Nenad Filipovic | |||||
Predrag Filipovic | |||||
Kuglestød M | SRB | Asmir Kolašinac | |||
Tikamp M | SRB | Mihail Dudas | |||
400 m K | SRB | Tamara Salaski | |||
800 m K | SRB | Amela Terzic | |||
1500 m K | SRB | Amela Terzic | |||
Maraton K | SRB | Olivera Jevtic | |||
Længdespring K | SRB | Ivana Spanovic | |||
Basketball | |||||
Basketball M | SRB | Milos Teodosic | |||
Stefan Bircevic | |||||
Miroslav Raduljica | |||||
Milan Macvan | |||||
Nikola Kalinic | |||||
Nemanja Nedovic | |||||
Stefan Markovic | |||||
Vladimir Stimac | |||||
Stefan Jovic | |||||
Nikola Jokic | |||||
Marko Simonovic | |||||
Bogdan Bogdanovic | |||||
Basketball K | SRB | Ana Dabovic | |||
Nevena Jovanovic | |||||
Tamara Radocaj | |||||
Sonja Petrovic | |||||
Dragana Stankovic | |||||
Dajana Butulija | |||||
Milica Dabovic | |||||
Jelena Milovanovic | |||||
Sara Krnjic | |||||
Sasa Cado | |||||
Aleksandra Crvendakic | |||||
Danielle Page | |||||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | SRB | Olivera Moldovan | |||
K1 500 m K | SRB | Dalma Ruzicic Benedek | |||
K2 500 m K | SRB | Nikolina Moldovan | |||
Milica Starovic | |||||
K4 500 m K | SRB | Nikolina Moldovan | |||
Dalma Ruzicic Benedek | |||||
Olivera Moldovan | |||||
Milica Starovic | |||||
K1 200 m M | SRB | Marko Novakovic | |||
K2 200 m M | SRB | Nebojsa Grujic | |||
Marko Novakovic | |||||
K1 1000 m M | SRB | Pejan Pajic | |||
K2 1000 m M | SRB | Milenko Zoric | |||
Marko Tomicevic | |||||
K4 1000 m M | SRB | Vladimir Torubarov | |||
Marko Tomicevic | |||||
Dejan Pajic | |||||
Milenko Zoric | |||||
Cykling | |||||
Mountainbike K | SRB | Jovana Crnogorac | |||
Judo | |||||
Mellemvægt M | SRB | Aleksandar Kukolj | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | SRB | Andrija Sljukic | |||
Marko Marjanovic | |||||
Toer uden styrmand M | SRB | Milos Vasic | |||
Nenad Bedik | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | SRB | Milenko Sebic | |||
Stevan Pletikosic | |||||
Riffel tre positioner K | SRB | Andrea Arsovic | |||
Ivana Andusic Maksimovic | |||||
Riffel liggende M | SRB | Stevan Pletikosic | |||
Milenko Sebic | |||||
Luftriffel M | SRB | Milenko Sebic | |||
Milutin Stefanovic | |||||
Luftriffel K | SRB | Andrea Arsovic | |||
Ivana Andusic Maksimovic | |||||
Sportspistol K | SRB | Zorana Arunovic | |||
Bobana Velickovic | |||||
Fri pistol M | SRB | Dimitrije Grgic | |||
Damir Mikec | |||||
Luftpistol K | SRB | Bobana Velickovic | |||
Zorana Arunovic | |||||
Luftpistol M | SRB | Dimitrije Grgic | |||
Damir Mikec | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil M | SRB | Velimir Stjepanovic | |||
200 m fri stil K | SRB | Katarina Simonovic | |||
200 m fri stil M | SRB | Velimir Stjepanovic | |||
400 m fri stil K | SRB | Katarina Simonovic | |||
400 m fri stil M | SRB | Velimir Stjepanovic | |||
100 m brystsvømning M | SRB | Caba Siladji | |||
200 m medley K | SRB | Anja Crevar | |||
400 m medley K | SRB | Anja Crevar | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | SRB | Aleksandar Karakasevic | |||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | SRB | Tijana Bogdanovic | |||
Sværvægt K | SRB | Milica Mandic | |||
Tennis | |||||
Single M | SRB | Viktor Troicki | |||
Novak Djokovic | |||||
Double M | SRB | Novak Djokovic | |||
Nenad Zimonjic | |||||
Single K | SRB | Ana Ivanovic | |||
Aleksandra Krunic | |||||
Double K | SRB | Aleksandra Krunic | |||
Jelena Jankovic | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | SRB | Jelena Nicolic | |||
Bianka Busa | |||||
Stefana Veljkovic | |||||
Brankica Mihajlovic | |||||
Maja Ognjenovic | |||||
Silvija Popovic | |||||
Milena Rasic | |||||
Tijana Boskovic | |||||
Tijana Malesevic | |||||
Bojana Zivkovic | |||||
Jovana Stevanovic | |||||
Jovana Brakocevic | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | SRB | Dusko Pijetlovic | |||
Branislav Mitrovic | |||||
Dusan Mandic | |||||
Sava Randelovic | |||||
Filip Filipovic | |||||
Andrija Prlainovic | |||||
Zivko Gocic | |||||
Stefan Mitrovic | |||||
Gojko Pijetlovic | |||||
Milan Aleksic | |||||
Nikola Jaksic | |||||
Slobodan Nikic | |||||
Milos Cuk | |||||
Brydning | |||||
Græsk romersk bantamvægt M | SRB | Kristijan Fris | |||
Græsk romersk letvægt M | SRB | Davor Stepanek | |||
Græsk romersk weltervægt M | SRB | Viktor Nemes | |||
Informationen om Serbiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||