Aserbajdsjanske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt K | AZE | Olga Senyuk | |||
Atletik | |||||
5000 m M | AZE | Hayle Ibrahimov | |||
Maraton M | AZE | Evans Kiplagat Barkowet | |||
Trespring M | AZE | Nazim Babayev | |||
Hammerkast K | AZE | Hanna Skydan | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | AZE | Rufat Huseynov | |||
Fluevægt M | AZE | Elvin Mamishzada | |||
Bantamvægt M | AZE | Javid Chalabiyev | |||
Letvægt M | AZE | Albert Selimov | |||
Letweltervægt M | AZE | Lorenzo Sotomayor Collazo | |||
Weltervægt M | AZE | Parviz Baghirov | |||
Mellemvægt M | AZE | Kamran Shakhsuvarly | |||
Letsværvægt M | AZE | Teymur Mammadov | |||
Sværvægt M | AZE | Abdulkadir Abdullayev | |||
Supersværvægt M | AZE | Mahammadrasul Majidov | |||
Letvægt K | AZE | Yana Alekseevna | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | AZE | Inna Osypenko-Radomska | |||
K1 500 m K | AZE | Inna Osypenko-Radomska | |||
C1 200 m M | AZE | Valentin Demyanenko | |||
K1 slalom M | AZE | Jure Meglic | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | AZE | Maksym Averin | |||
Landevejsløb K | AZE | Olena Pavlukhina | |||
Keirin K | AZE | Olga Ismayilova | |||
Sprint K | AZE | Olga Panarina | |||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt K | AZE | Sabina Mikina | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | AZE | Oleg Stepko | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Gulv M | AZE | Oleg Stepko | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Bensving M | AZE | Oleg Stepko | |||
Petro Pakhnyuk | |||||
Ringe M | AZE | Petro Pakhnyuk | |||
Oleg Stepko | |||||
Barre M | AZE | Petro Pakhnyuk | |||
Oleg Stepko | |||||
Reck M | AZE | Petro Pakhnyuk | |||
Oleg Stepko | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | AZE | Marina Durunda | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | AZE | Orkhan Safarov | |||
Halv-letvægt M | AZE | Nijat Shikhalizada | |||
Letvægt M | AZE | Rustam Orujov | |||
Mellemvægt M | AZE | Mammadali Mehdiyev | |||
Halv-sværvægt M | AZE | Elmar Gasimov | |||
Sværvægt M | AZE | Ushangi Kokauri | |||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | AZE | Boris Yotov | |||
Aleksandar Aleksandrov | |||||
Skydning | |||||
Silhuetpistol M | AZE | Ruslan Lunev | |||
Luftpistol M | AZE | Ruslan Lunev | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | AZE | Fatima Alkaramova | |||
200 m rygcrawl M | AZE | Boris Kirillov | |||
Taekwondo | |||||
Fluevægt K | AZE | Patimat Abakarova | |||
Weltervægt K | AZE | Farida Azizova | |||
Weltervægt M | AZE | Milad Beigi Harchegani | |||
Sværvægt M | AZE | Radik Isaev | |||
Triatlon | |||||
Individuelt M | AZE | Rostyslav Pevtsov | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | AZE | Haji Aliyev | |||
Fri stil letvægt M | AZE | Toghrul Asgarov | |||
Fri stil weltervægt M | AZE | Jabrayil Hasanov | |||
Fri stil mellemvægt M | AZE | Sharif Sharifov | |||
Fri stil sværvægt M | AZE | Khetag Goziumov | |||
Fri stil supersværvægt M | AZE | Jamaladdin Magomedov | |||
Fri stil fluevægt K | AZE | Mariya Stadnik | |||
Fri stil letvægt K | AZE | Nataliya Synyshin | |||
Græsk romersk bantamvægt M | AZE | Rovshan Bayramov | |||
Fri stil weltervægt K | AZE | Yuliya Ratkevich | |||
Græsk romersk letvægt M | AZE | Rasul Chunayev | |||
Græsk romersk weltervægt M | AZE | Elvin Mursaliyev | |||
Græsk romersk mellemvægt M | AZE | Saman Tahmasebi | |||
Græsk romersk supersværvægt M | AZE | Sabah Shariati | |||
Informationen om Aserbajdsjanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||