Belgiske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | BEL | Robin Ramaekers | |||
Atletik | |||||
200 m M | BEL | Jonathan Borlée | |||
400 m M | BEL | Jonathan Borlée | |||
Kévin Borlée | |||||
1500 m M | BEL | Pieter-Jan Hannes | |||
5000 m M | BEL | Bashir Abdi | |||
10000 m M | BEL | Bashir Abdi | |||
Maraton M | BEL | Willem Van Schuerbeeck | |||
Koen Naert | |||||
Florent Caelen | |||||
400 m hæk M | BEL | Michael Bultheel | |||
3000 m forhindringsløb M | BEL | Jeroen D'Hoedt | |||
4x400 m M | BEL | Kévin Borlée | |||
Julien Watrin | |||||
Jonathan Borlée | |||||
Dylan Borlée | |||||
Diskoskast M | BEL | Philip Milanov | |||
Tikamp M | BEL | Thomas van der Plaetsen | |||
200 m K | BEL | Cynthia Bolingo | |||
Olivia Borlee | |||||
800 m K | BEL | Renee Eykens | |||
5000 m K | BEL | Louise Carton | |||
Maraton K | BEL | Manuela Soccol | |||
Veerle Dejaeghere | |||||
Els Rens | |||||
100 m hæk K | BEL | Anne Zagre | |||
400 m hæk K | BEL | Axelle Dauwens | |||
Syvkamp K | BEL | Nafissatou Thiam | |||
Badminton | |||||
Single M | BEL | Yuhan Tan | |||
Single K | BEL | Lianne Tan | |||
Kano & kajak | |||||
K1 1000 m M | BEL | Artuur Peters | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | BEL | Philippe Gilbert | |||
Serge Pauwels | |||||
Laurens de Plus | |||||
Tim Wellens | |||||
Greg van Avermaet | |||||
Landevejsløb K | BEL | Anisha Vekemans | |||
Ann-Sophie Duyck | |||||
Lotte Kopecky | |||||
Enkeltstart K | BEL | Lotte Kopecky | |||
Ann-Sophie Duyck | |||||
Enkeltstart M | BEL | Tim Wellens | |||
Omnium K | BEL | Jolien d'Hoore | |||
Omnium M | BEL | Jasper de Buyst | |||
Mountainbike M | BEL | Jens Schuermans | |||
Ruben Scheire | |||||
Mountainbike K | BEL | Githa Michiels | |||
BMX K | BEL | Elke Vanhoof | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | BEL | Jorinde Verwimp | |||
Military individuelt | BEL | Karin Donckers | |||
Joris van Springel | |||||
Ridebanespringning individuelt | BEL | Jerome Guery | |||
Nicola Philippaerts | |||||
Fægtning | |||||
Sabel individuelt M | BEL | Seppe van Holsbeke | |||
Golf | |||||
Individuelt K | BEL | Chloe Leurquin | |||
Individuelt M | BEL | Thomas Pieters | |||
Nicolas Colsaerts | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | BEL | Nina Derwael | |||
Rune Hermans | |||||
Hold K | BEL | Gaelle Mys | |||
Nina Derwael | |||||
Laura Waem | |||||
Senna Deriks | |||||
Rune Hermans | |||||
Gulv K | BEL | Gaelle Mys | |||
Laura Waem | |||||
Rune Hermans | |||||
Nina Derwael | |||||
Bom K | BEL | Gaelle Mys | |||
Laura Waem | |||||
Rune Hermans | |||||
Nina Derwael | |||||
Forskudt barre K | BEL | Nina Derwael | |||
Senna Deriks | |||||
Laura Waem | |||||
Rune Hermans | |||||
Ringe M | BEL | Dennis Goossens | |||
Hockey | |||||
Hockey M | BEL | Gauthier Boccard | |||
Sebastien Dockier | |||||
Elliot van Strydonck | |||||
Simon Gougnard | |||||
Emmanuel Stockbroekx | |||||
John-John Dohmen | |||||
Tom Boonen | |||||
Felix Denayer | |||||
Loick Luypaert | |||||
Jerome Truyens | |||||
Cedric Charlier | |||||
Tanguy Cosyns | |||||
Arthur van Doren | |||||
Vincent Vanasch | |||||
Thomas Briels | |||||
Florent van Aubel | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | BEL | Charline van Snick | |||
Halv-letvægt M | BEL | Jasper Lefevere | |||
Letvægt M | BEL | Dirk van Tichelt | |||
Halv-mellemvægt M | BEL | Joachim Bottieau | |||
Halv-sværvægt M | BEL | Toma Nikiforov | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | BEL | Hannes Obreno | |||
Sejlsport | |||||
49er M | BEL | Yannick Lefebvre | |||
Tom Pelsmaekers | |||||
Laser K | BEL | Evi van Acker | |||
Laser M | BEL | Wannes van Laer | |||
Skydning | |||||
Trap M | BEL | Maxime Mottet | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | BEL | Jasper Aerents | |||
Francois Heersbrandt | |||||
100 m fri stil M | BEL | Pieter Timmers | |||
Glenn Surgeloose | |||||
200 m fri stil M | BEL | Glenn Surgeloose | |||
100 m brystsvømning K | BEL | Fanny Lecluyse | |||
200 m brystsvømning K | BEL | Fanny Lecluyse | |||
200 m brystsvømning M | BEL | Basten Caerts | |||
100 m butterfly K | BEL | Kimberly Buys | |||
200 m butterfly M | BEL | Louis Croenen | |||
200 m medley M | BEL | Emmanuel Vanluchene | |||
4x100 m fri stil M | BEL | Jasper Aerents | |||
Pieter Timmers | |||||
Glenn Surgeloose | |||||
Emmanuel Vanluchene | |||||
Jasper Arents | |||||
Dieter Dekoninck | |||||
4x200 m fri stil M | BEL | Dieter Dekoninck | |||
Pieter Timmers | |||||
Louis Croenen | |||||
Emmanuel Vanluchene | |||||
Glenn Surgeloose | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | BEL | Raheleh Asemani | |||
Fluevægt M | BEL | Si Mohamed Ketbi | |||
Fjervægt M | BEL | Jaouad Achab | |||
Tennis | |||||
Single M | BEL | David Goffin | |||
Single K | BEL | Yanina Wickmayer | |||
Kirsten Flipkens | |||||
Double K | BEL | Yanina Wickmayer | |||
Kirsten Flipkens | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | BEL | Katrien Verstuyft | |||
Claire Michel | |||||
Individuelt M | BEL | Marten van Riel | |||
Jelle Geens | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | BEL | Tom Goegebuer | |||
Informationen om Belgiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||