Italienske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | ITA | Mauro Nespoli | |||
Marco Galiazzo | |||||
David Pasqualucci | |||||
Individuelt K | ITA | Guendalina Sartori | |||
Claudia Mandia | |||||
Lucilla Boari | |||||
Hold M | ITA | Marco Galiazzo | |||
Mauro Nespoli | |||||
David Pasqualucci | |||||
Hold K | ITA | Guendalina Sartori | |||
Lucilla Boari | |||||
Claudia Mandia | |||||
Atletik | |||||
200 m M | ITA | Davide Manenti | |||
Matteo Galvan | |||||
Eseosa Desalu | |||||
400 m M | ITA | Matteo Galvan | |||
800 m M | ITA | Giordano Benedetti | |||
Maraton M | ITA | Stefano La Rosa | |||
Daniele Meucci | |||||
Ruggero Pertile | |||||
3000 m forhindringsløb M | ITA | Abdoullah Bamoussa | |||
Yuri Floriani | |||||
20 km kapgang M | ITA | Matteo Giupponi | |||
50 km kapgang M | ITA | Marco de Luca | |||
Teodorico Caporaso | |||||
Matteo Giupponi | |||||
Højdespring M | ITA | Silvano Chesani | |||
Trespring M | ITA | Fabrizio Donato | |||
Hammerkast M | ITA | Marco Lingua | |||
200 m K | ITA | Gloria Hooper | |||
400 m K | ITA | Maria Benedicta Chigbolu | |||
Libania Grenot | |||||
800 m K | ITA | Yusneysi Santiusti | |||
1500 m K | ITA | Margherita Magnani | |||
10000 m K | ITA | Veronica Inglese | |||
Maraton K | ITA | Catherine Bertone | |||
Anna Incerti | |||||
Valeria Straneo | |||||
400 m hæk K | ITA | Yadisleidis Pedroso | |||
Ayomide Folorunso | |||||
Marzia Caravelli | |||||
4x400 m K | ITA | Ayomide Folorunso | |||
Libania Grenot | |||||
Maria Spacca | |||||
Maria Benedicta Chigbolu | |||||
20 km kapgang K | ITA | Antonella Palmisano | |||
Elisa Rigaudo | |||||
Eleonora Giorgi | |||||
Højdespring K | ITA | Desiree Rossit | |||
Alessia Trost | |||||
Stangspring K | ITA | Sonia Malavisi | |||
Trespring K | ITA | Dariya Derkach | |||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | ITA | Manuel Cappai | |||
Letvægt M | ITA | Carmine Tommasone | |||
Weltervægt M | ITA | Vincenzo Mangiacapre | |||
Letsværvægt M | ITA | Valentino Manfredonia | |||
Sværvægt M | ITA | Clemente Russo | |||
Supersværvægt M | ITA | Guido Vianello | |||
Letvægt K | ITA | Irma Testa | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m M | ITA | Manfredi Rizza | |||
K2 200 m M | ITA | Alberto Ricchetti | |||
Mauro Crenna | |||||
K1 1000 m M | ITA | Alberto Ricchetti | |||
K2 1000 m M | ITA | Nicola Ripamonti | |||
Giulio Dressino | |||||
K4 1000 m M | ITA | Alberto Ricchetti | |||
Mauro Crenna | |||||
Nicola Ripamonti | |||||
Giulio Dressino | |||||
C1 200 m M | ITA | Carlo Tacchini | |||
C1 1000 m M | ITA | Carlo Tacchini | |||
K1 slalom K | ITA | Stefanie Horn | |||
K1 slalom M | ITA | Giovanni De Gennaro | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | ITA | Vincenzo Nibali | |||
Diego Rosa | |||||
Alessandro De Marchi | |||||
Fabio Aru | |||||
Damiano Caruso | |||||
Landevejsløb K | ITA | Giorgia Bronzini | |||
Tatiana Guderzo | |||||
Elena Cecchini | |||||
Elisa Longo Borghini | |||||
Enkeltstart K | ITA | Elisa Longo Borghini | |||
Enkeltstart M | ITA | Damiano Caruso | |||
Omnium M | ITA | Elia Viviani | |||
Holdforfølgelse M | ITA | Michele Scartezzini | |||
Liam Bertazzo | |||||
Filippo Ganna | |||||
Simone Consonni | |||||
Francesco Lamon | |||||
Holdforfølgelse K | ITA | Francesca Pattaro | |||
Tatiana Guderzo | |||||
Simona Frapporti | |||||
Beatrice Bartelloni | |||||
Silvia Valsecchi | |||||
Mountainbike M | ITA | Marco Aurelio Fontana | |||
Andrea Tiberi | |||||
Luca Braidot | |||||
Mountainbike K | ITA | Eva Lechner | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | ITA | Andrea Chiarabini | |||
Michele Benedetti | |||||
3 m spring K | ITA | Tania Cagnotto | |||
Maria Elisabetta Marconi | |||||
Tårnspring M | ITA | Maicol Verzotto | |||
Tårnspring K | ITA | Noemi Batki | |||
Synkron 3 m spring M | ITA | Giovanni Tocci | |||
Andrea Chiarabini | |||||
Synkron 3 m spring K | ITA | Tania Cagnotto | |||
Francesca Dallape | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | ITA | Valentina Truppa | |||
Military individuelt | ITA | Pietro Roman | |||
Arianna Schivo | |||||
Luca Roman | |||||
Stefano Brecciaroli | |||||
Military hold | ITA | Luca Roman | |||
Stefano Brecciaroli | |||||
Arianna Schivo | |||||
Pietro Roman | |||||
Ridebanespringning individuelt | ITA | Emanuele Gaudiano | |||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | ITA | Arianna Errigo | |||
Elisa Di Francisca | |||||
Fleuret individuelt M | ITA | Andrea Cassara | |||
Daniele Garozzo | |||||
Giorgio Avola | |||||
Sabel hold K | ITA | Loreta Gulotta | |||
Irene Vecchi | |||||
Rossella Gregorio | |||||
Ilario Bianco | |||||
Kårde individuelt K | ITA | Rossella Fiamingo | |||
Kårde individuelt M | ITA | Paolo Pizzo | |||
Marco Fichera | |||||
Enrico Garozzo | |||||
Sabel individuelt K | ITA | Rossella Gregorio | |||
Irene Vecchi | |||||
Loreta Gulotta | |||||
Sabel individuelt M | ITA | Aldo Montano | |||
Diego Occhiuzzi | |||||
Fleuret hold M | ITA | Giorgio Avola | |||
Andrea Cassara | |||||
Daniele Garozzo | |||||
Andrea Baldini | |||||
Kårde hold M | ITA | Paolo Pizzo | |||
Enrico Garozzo | |||||
Andrea Santarelli | |||||
Marco Fichera | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | ITA | Giulia Sergas | |||
Giulia Molinaro | |||||
Individuelt M | ITA | Nino Bertasio | |||
Matteo Manassero | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | ITA | Carlotta Ferlito | |||
Vanessa Ferrari | |||||
Individuelt M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Hold K | ITA | Elisa Meneghini | |||
Erika Fasana | |||||
Martina Rizzelli | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Gulv K | ITA | Vanessa Ferrari | |||
Elisa Meneghini | |||||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Bom K | ITA | Carlotta Ferlito | |||
Erika Fasana | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Elisa Meneghini | |||||
Forskudt barre K | ITA | Martina Rizzelli | |||
Carlotta Ferlito | |||||
Erika Fasana | |||||
Vanessa Ferrari | |||||
Gulv M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Bensving M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Ringe M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Barre M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Reck M | ITA | Ludovico Edalli | |||
Rytmisk gymnastik hold K | ITA | Camilla Patriarca | |||
Sofia Lodi | |||||
Marta Pagnini | |||||
Alessia Maurelli | |||||
Martina Centofanti | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | ITA | Veronica Bertolini | |||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt K | ITA | Valentina Moscatt | |||
Halv-letvægt K | ITA | Odette Giuffrida | |||
Halv-mellemvægt K | ITA | Edwige Gwend | |||
Ekstra-letvægt M | ITA | Elios Manzi | |||
Halv-letvægt M | ITA | Fabio Basile | |||
Halv-mellemvægt M | ITA | Matteo Marconcini | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | ITA | Alice Sotero | |||
Claudia Cesarini | |||||
Individuelt M | ITA | Riccardo de Luca | |||
Pier Paolo Petroni | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler M | ITA | Romano Battisti | |||
Francesco Fossi | |||||
Toer uden styrmand K | ITA | Sara Bertolasi | |||
Alessandra Patelli | |||||
Toer uden styrmand M | ITA | Marco Di Costanzo | |||
Giovanni Abbagnale | |||||
Firer uden styrmand M | ITA | Domenico Montrone | |||
Giuseppe Vicino | |||||
Matteo Castaldo | |||||
Matteo Lodo | |||||
Otter M | ITA | Vincenzo Capelli | |||
Pierpaolo Frattini | |||||
Fabio Infimo | |||||
Simone Venier | |||||
Enrico Daniello | |||||
Emanuele Liuzzi | |||||
Matteo Stefanini | |||||
Mario Paonessa | |||||
Luca Agamennoni | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | ITA | Laura Milani | |||
Valentina Rodini | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | ITA | Marcello Miani | |||
Andrea Micheletti | |||||
Letvægtsfirer M | ITA | Livio La Padula | |||
Martino Goretti | |||||
Pietro Ruta | |||||
Stefano Oppo | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | ITA | Giulia Conti | |||
Francesca Clapcich | |||||
Nacra 17 | ITA | Silvia Sicouri | |||
Vittorio Bissaro | |||||
49er M | ITA | Pietro Zucchetti | |||
Ruggero Tita | |||||
470 K | ITA | Alice Sinno | |||
Elena Berta | |||||
Finnjolle M | ITA | Giorgio Poggi | |||
Laser K | ITA | Silvia Zennaro | |||
Laser M | ITA | Francesco Marrai | |||
Windsurfer K | ITA | Flavia Tartaglini | |||
Windsurfer M | ITA | Mattia Camboni | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Riffel tre positioner K | ITA | Petra Zublasing | |||
Riffel liggende M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Luftriffel M | ITA | Niccolo Campriani | |||
Marco De Nicolo | |||||
Luftriffel K | ITA | Petra Zublasing | |||
Fri pistol M | ITA | Giuseppe Giordano | |||
Silhuetpistol M | ITA | Riccardo Mazzetti | |||
Luftpistol M | ITA | Giuseppe Giordano | |||
Trap K | ITA | Jessica Rossi | |||
Trap M | ITA | Giovanni Pellielo | |||
Massimo Fabbrizi | |||||
Skeet K | ITA | Chiara Cainero | |||
Diana Bacosi | |||||
Skeet M | ITA | Gabriele Rossetti | |||
Luigi Lodde | |||||
Dobbelttrap M | ITA | Antonino Barilla | |||
Marco Innocenti | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | ITA | Erika Ferraioli | |||
Silvia Di Pietro | |||||
50 m fri stil M | ITA | Federico Bocchia | |||
Luca Dotto | |||||
100 m fri stil K | ITA | Erika Ferraioli | |||
Federica Pellegrini | |||||
100 m fri stil M | ITA | Luca Dotto | |||
Filippo Magnini | |||||
200 m fri stil K | ITA | Alice Mizzau | |||
Federica Pellegrini | |||||
200 m fri stil M | ITA | Marco Belotti | |||
Andrea D'Arrigo | |||||
400 m fri stil K | ITA | Diletta Carli | |||
Alice Mizzau | |||||
400 m fri stil M | ITA | Gabriele Detti | |||
800 m fri stil K | ITA | Martina De Memme | |||
1500 m fri stil M | ITA | Gabriele Detti | |||
Gregorio Paltrinieri | |||||
100 m rygcrawl M | ITA | Simone Sabbioni | |||
200 m rygcrawl K | ITA | Margherita Panziera | |||
100 m brystsvømning K | ITA | Arianna Castiglioni | |||
Martina Carraro | |||||
100 m brystsvømning M | ITA | Andrea Toniato | |||
200 m brystsvømning M | ITA | Luca Pizzini | |||
100 m butterfly K | ITA | Ilaria Bianchi | |||
100 m butterfly M | ITA | Matteo Rivolta | |||
Piero Codia | |||||
200 m butterfly K | ITA | Stefania Pirozzi | |||
Alessia Polieri | |||||
200 m medley K | ITA | Luisa Trombetti | |||
Sara Franceschi | |||||
200 m medley M | ITA | Federico Turrini | |||
400 m medley K | ITA | Luisa Trombetti | |||
Sara Franceschi | |||||
400 m medley M | ITA | Luca Marin | |||
Federico Turrini | |||||
4x100 m fri stil K | ITA | Erika Ferraioli | |||
Silvia Di Pietro | |||||
Federica Pellegrini | |||||
Aglaia Pezzato | |||||
4x100 m fri stil M | ITA | Luca Dotto | |||
Marco Orsi | |||||
Michele Santucci | |||||
Luca Leonardi | |||||
4x200 m fri stil K | ITA | Federica Pellegrini | |||
Chiara Masini Luccetti | |||||
Alice Mizzau | |||||
Martina De Memme | |||||
4x200 m fri stil M | ITA | Andrea D'Arrigo | |||
Gabriele Detti | |||||
Alex di Giorgio | |||||
Marco Belotti | |||||
4x100 m medley K | ITA | Carlotta Zofkova | |||
Ilaria Bianchi | |||||
Arianna Castiglioni | |||||
Federica Pellegrini | |||||
4x100 m medley M | ITA | Andrea Toniato | |||
Luca Dotto | |||||
Piero Codia | |||||
Simone Sabbioni | |||||
Marathon 10 km K | ITA | Rachele Bruni | |||
Marathon 10 km M | ITA | Federico Vanelli | |||
Simone Ruffini | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | ITA | Linda Cerruti | |||
Costanza Ferro | |||||
Hold K | ITA | Costanza Ferro | |||
Beatrice Callegari | |||||
Manila Flamini | |||||
Mariangela Perrupato | |||||
Elisa Bozzo | |||||
Linda Cerruti | |||||
Sara Sgarzi | |||||
Camilla Cattaneo | |||||
Francesca Deidda | |||||
Tennis | |||||
Single M | ITA | Thomas Fabbiano | |||
Paolo Lorenzi | |||||
Andreas Seppi | |||||
Fabio Fognini | |||||
Double M | ITA | Fabio Fognini | |||
Andreas Seppi | |||||
Single K | ITA | Sara Errani | |||
Roberta Vinci | |||||
Karin Knapp | |||||
Double K | ITA | Sara Errani | |||
Roberta Vinci | |||||
Mixdouble | ITA | Roberta Vinci | |||
Fabio Fognini | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | ITA | Charlotte Bonin | |||
Annamaria Mazzetti | |||||
Individuelt M | ITA | Davide Uccellari | |||
Alessandro Fabian | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | ITA | Nadia Centoni | |||
Martina Guiggi | |||||
Alessia Orro | |||||
Paola Ogechi Egonu | |||||
Antonella Del Core | |||||
Alessia Gennari | |||||
Cristina Chirichella | |||||
Monica De Gennaro | |||||
Serena Ortolani | |||||
Anna Danesi | |||||
Myriam Fatime Sylla | |||||
Eleonora Lo Bianco | |||||
Volleyball M | ITA | Salvatore Rossini | |||
Osmany Juantorena | |||||
Pasquale Sottile | |||||
Ivan Zaytsev | |||||
Oleg Antonov | |||||
Massimo Colaci | |||||
Simone Giannelli | |||||
Filippo Lanza | |||||
Luca Vettori | |||||
Emanuele Birarelli | |||||
Matteo Piano | |||||
Simone Buti | |||||
Beachvolley K | ITA | Marta Menegatti | |||
Laura Giombini | |||||
Beachvolley M | ITA | Daniele Lupo | |||
Adrian Carambula | |||||
Alex Ranghieri | |||||
Paolo Nicolai | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | ITA | Nicholas Presciutti | |||
Matteo Aicardi | |||||
Niccolo Gitto | |||||
Valentino Gallo | |||||
Marco Del Lungo | |||||
Alessandro Nora | |||||
Andrea Fondelli | |||||
Francesco Di Fulvio | |||||
Christian Presciutti | |||||
Pietro Figlioli | |||||
Stefano Tempesti | |||||
Michael Alexandre Bodegas | |||||
Alessandro Velotto | |||||
Vandpolo K | ITA | Rosaria Aiello | |||
Chiara Tabani | |||||
Federica Radicchi | |||||
Giulia Emmolo | |||||
Laura Teani | |||||
Arianna Garibotti | |||||
Francesca Pomeri | |||||
Elisa Queirolo | |||||
Teresa Frassinetti | |||||
Roberta Bianconi | |||||
Tania di Mario | |||||
Giulia Gorlero | |||||
Aleksandra Cotti | |||||
Vægtløftning | |||||
Mellemvægt K | ITA | Giorgia Bordignon | |||
Bantamvægt M | ITA | Mirco Scarantino | |||
Brydning | |||||
Fri stil letvægt M | ITA | Frank Chamizo Marquez | |||
Græsk romersk sværvægt M | ITA | Daigoro Timoncini | |||
Informationen om Italienske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||