Tyske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GER | Florian Floto | |||
Individuelt K | GER | Lisa Unruh | |||
Atletik | |||||
100 m M | GER | Julian Reus | |||
Lucas Jakubczyk | |||||
200 m M | GER | Robin Erewa | |||
Julian Reus | |||||
Aleixo-Platini Menga | |||||
1500 m M | GER | Homiyu Tesfaye | |||
5000 m M | GER | Richard Ringer | |||
Florian Orth | |||||
Maraton M | GER | Philipp Pflieger | |||
Julian Flugel | |||||
110 m hæk M | GER | Alexander John | |||
Matthias Bühler | |||||
Gregor Traber | |||||
4x100 m M | GER | Sven Knipphals | |||
Lucas Jakubczyk | |||||
Robert Hering | |||||
Julian Reus | |||||
20 km kapgang M | GER | Christopher Linke | |||
Hagen Pohle | |||||
Nils Brembach | |||||
50 km kapgang M | GER | Carl Dohmann | |||
Hagen Pohle | |||||
Højdespring M | GER | Eike Onnen | |||
Mateusz Przybylko | |||||
Stangspring M | GER | Karsten Dilla | |||
Tobias Scherbarth | |||||
Raphael Holzdeppe | |||||
Længdespring M | GER | Alyn Camara | |||
Fabian Heinle | |||||
Trespring M | GER | Max Hess | |||
Kuglestød M | GER | David Storl | |||
Tobias Dahm | |||||
Diskoskast M | GER | Robert Harting | |||
Daniel Jasinski | |||||
Christoph Harting | |||||
Spydkast M | GER | Julian Weber | |||
Johannes Vetter | |||||
Thomas Röhler | |||||
Tikamp M | GER | Arthur Abele | |||
Rico Freimuth | |||||
Kai Kazmirek | |||||
100 m K | GER | Tatjana Pinto | |||
Rebekka Haase | |||||
200 m K | GER | Gina Lückenkemper | |||
Lisa Mayer | |||||
Nadine Gonska | |||||
400 m K | GER | Ruth Sophia Spelmeyer | |||
800 m K | GER | Fabienne Kohlmann | |||
Christina Hering | |||||
1500 m K | GER | Diana Sujew | |||
Konstanze Klosterhalfen | |||||
Maraton K | GER | Anna Hahner | |||
Anja Scherl | |||||
Lisa Hahner | |||||
100 m hæk K | GER | Cindy Roleder | |||
Nadine Hildebrand | |||||
Pamela Dutkiewicz | |||||
400 m hæk K | GER | Jackie Baumann | |||
3000 m forhindringsløb K | GER | Maya Rehberg | |||
Sanaa Koubaa | |||||
Gesa Filicitas Krause | |||||
4x100 m K | GER | Gina Lückenkemper | |||
Lisa Mayer | |||||
Rebekka Haase | |||||
Tatjana Pinto | |||||
4x400 m K | GER | Friederike Mohlenkamp | |||
Laura Muller | |||||
Lara Hoffmann | |||||
Ruth Sophia Spelmeyer | |||||
Højdespring K | GER | Marie-Laurence Jungfleisch | |||
Stangspring K | GER | Lisa Ryzih | |||
Martina Strutz | |||||
Annika Roloff | |||||
Længdespring K | GER | Sosthene Moguenara | |||
Malaika Mihambo | |||||
Alexandra Wester | |||||
Trespring K | GER | Jenny Elbe | |||
Kristin Gierisch | |||||
Kuglestød K | GER | Lena Urbaniak | |||
Christina Schwanitz | |||||
Sara Gambetta | |||||
Diskoskast K | GER | Nadine Müller | |||
Shanice Craft | |||||
Julia Fischer | |||||
Hammerkast K | GER | Charlene Woitha | |||
Kathrin Klaas | |||||
Betty Heidler | |||||
Spydkast K | GER | Linda Stahl | |||
Christina Obergföll | |||||
Christin Hussong | |||||
Syvkamp K | GER | Jennifer Oeser | |||
Claudia Rath | |||||
Carolin Schäfer | |||||
Badminton | |||||
Single M | GER | Marc Zwiebler | |||
Double M | GER | Michael Fuchs | |||
Johannes Schöttler | |||||
Single K | GER | Karin Schnaase | |||
Double K | GER | Carla Nelte | |||
Johanna Goliszewski | |||||
Mixdouble | GER | Michael Fuchs | |||
Birgit Overzier | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | GER | Hamza Touba | |||
Letweltervægt M | GER | Artem Harutyunyan | |||
Weltervægt M | GER | Arajik Marutjan | |||
Letsværvægt M | GER | Serge Michel | |||
Sværvægt M | GER | David Graf | |||
Supersværvægt M | GER | Erik Pfeifer | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | GER | Conny Wassmuth | |||
K1 500 m K | GER | Franziska Weber | |||
K2 500 m K | GER | Franziska Weber | |||
Tina Dietze | |||||
K4 500 m K | GER | Sabrina Hering | |||
Tina Dietze | |||||
Steffi Kriegerstein | |||||
Franziska Weber | |||||
K1 200 m M | GER | Ronald Rauhe | |||
K2 200 m M | GER | Ronald Rauhe | |||
Tom Liebscher | |||||
K1 1000 m M | GER | Max Hoff | |||
K2 1000 m M | GER | Marcus Gross | |||
Max Rendschmidt | |||||
K4 1000 m M | GER | Marcus Gross | |||
Tom Liebscher | |||||
Max Hoff | |||||
Max Rendschmidt | |||||
C1 200 m M | GER | Stefan Kiraj | |||
C1 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
C2 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
Jan Vandrey | |||||
K1 slalom K | GER | Melanie Pfeifer | |||
K1 slalom M | GER | Hannes Aigner | |||
C1 slalom M | GER | Sideris Tasiadis | |||
C2 slalom M | GER | Jan Benzien | |||
Franz Anton | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GER | Simon Geschke | |||
Tony Martin | |||||
Maximilian Levy | |||||
Emanuel Buchmann | |||||
Landevejsløb K | GER | Romy Kasper | |||
Lisa Brennauer | |||||
Trixi Worrack | |||||
Claudia Lichtenberg | |||||
Enkeltstart K | GER | Trixi Worrack | |||
Lisa Brennauer | |||||
Enkeltstart M | GER | Simon Geschke | |||
Tony Martin | |||||
Omnium K | GER | Anna Knauer | |||
Omnium M | GER | Roger Kluge | |||
Holdforfølgelse M | GER | Domenic Weinstein | |||
Henning Bommel | |||||
Theo Reinhardt | |||||
Nils Schomber | |||||
Kersten Thiele | |||||
Keirin K | GER | Miriam Welte | |||
Kristina Vogel | |||||
Holdforfølgelse K | GER | Stephanie Pohl | |||
Charlotte Becker | |||||
Mieke Kroger | |||||
Gudrun Stock | |||||
Holdsprint K | GER | Kristina Vogel | |||
Miriam Welte | |||||
Sprint M | GER | Joachim Eilers | |||
Maximilian Levy | |||||
Sprint K | GER | Kristina Vogel | |||
Miriam Welte | |||||
Holdsprint M | GER | Joachim Eilers | |||
Rene Enders | |||||
Maximilian Levy | |||||
Keirin M | GER | Maximilian Levy | |||
Joachim Eilers | |||||
Mountainbike M | GER | Manuel Fumic | |||
Moritz Milatz | |||||
Mountainbike K | GER | Helen Grobert | |||
Sabine Spitz | |||||
BMX M | GER | Luis Brethauer | |||
BMX K | GER | Nadja Pries | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | GER | Patrick Hausding | |||
Stephan Feck | |||||
3 m spring K | GER | Tina Punzel | |||
Nora Subschinski | |||||
Tårnspring M | GER | Martin Wolfram | |||
Sascha Klein | |||||
Tårnspring K | GER | Elena Wassen | |||
Maria Kurjo | |||||
Synkron 3 m spring M | GER | Patrick Hausding | |||
Stephan Feck | |||||
Synkron 3 m spring K | GER | Tina Punzel | |||
Nora Subschinski | |||||
Synkron tårnspring M | GER | Sascha Klein | |||
Patrick Hausding | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GER | Sönke Rothenberger | |||
Isabell Werth | |||||
Dorothee Schneider | |||||
Kristina Broring-Sprehe | |||||
Dressur hold | GER | Isabell Werth | |||
Sönke Rothenberger | |||||
Dorothee Schneider | |||||
Kristina Broring-Sprehe | |||||
Military individuelt | GER | Ingrid Klimke | |||
Sandra Auffarth | |||||
Michael Jung | |||||
Julia Krajewski | |||||
Military hold | GER | Michael Jung | |||
Julia Krajewski | |||||
Ingrid Klimke | |||||
Sandra Auffarth | |||||
Ridebanespringning individuelt | GER | Meredith Michaels-Beerbaum | |||
Ludger Beerbaum | |||||
Christian Ahlmann | |||||
Daniel Deusser | |||||
Ridebanespringning hold | GER | Meredith Michaels-Beerbaum | |||
Ludger Beerbaum | |||||
Christian Ahlmann | |||||
Daniel Deusser | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | GER | Carolin Golubytskyi | |||
Fleuret individuelt M | GER | Peter Joppich | |||
Sabel individuelt M | GER | Max Hartung | |||
Matyas Szabo | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | GER | Saskia Bartusiak | |||
Melanie Behringer | |||||
Tabea Kemme | |||||
Alexandra Popp | |||||
Annike Krahn | |||||
Melanie Leupolz | |||||
Anja Mittag | |||||
Simone Laudehr | |||||
Sara Däbritz | |||||
Svenja Huth | |||||
Isabel Kerschowski | |||||
Josephine Henning | |||||
Almuth Schult | |||||
Dzsenifer Marozsan | |||||
Leonie Maier | |||||
Babett Peter | |||||
Laura Benkarth | |||||
Mandy Islacker | |||||
Fodbold M | GER | Lukas Klostermann | |||
Philipp Max | |||||
Jannik Huth | |||||
Jeremy Toljan | |||||
Niklas Süle | |||||
Grischa Proemel | |||||
Sven Bender | |||||
Matthias Ginter | |||||
Leon Goretzka | |||||
Robert Bauer | |||||
Lars Bender | |||||
Max Christiansen | |||||
Davie Selke | |||||
Maximilian Meyer | |||||
Eric Ölschlägel | |||||
Serge Gnabry | |||||
Timo Horn | |||||
Nils Petersen | |||||
Julian Brandt | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | GER | Caroline Masson | |||
Sandra Gal | |||||
Individuelt M | GER | Martin Kaymer | |||
Alex Cejka | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GER | Sophie Scheder | |||
Elisabeth Seitz | |||||
Individuelt M | GER | Marcel Nguyen | |||
Andreas Toba | |||||
Andreas Bretschneider | |||||
Hold K | GER | Tabea Alt | |||
Pauline Schäfer | |||||
Sophie Scheder | |||||
Kim Bui | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Hold M | GER | Marcel Nguyen | |||
Lukas Dauser | |||||
Fabian Hambüchen | |||||
Andreas Bretschneider | |||||
Andreas Toba | |||||
Gulv K | GER | Kim Bui | |||
Sophie Scheder | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Pauline Schäfer | |||||
Bom K | GER | Tabea Alt | |||
Sophie Scheder | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Oksana Chusovitina | |||||
Pauline Schäfer | |||||
Forskudt barre K | GER | Kim Bui | |||
Tabea Alt | |||||
Sophie Scheder | |||||
Elisabeth Seitz | |||||
Gulv M | GER | Marcel Nguyen | |||
Andreas Toba | |||||
Andreas Bretschneider | |||||
Fabian Hambüchen | |||||
Bensving M | GER | Lukas Dauser | |||
Andreas Bretschneider | |||||
Marcel Nguyen | |||||
Andreas Toba | |||||
Ringe M | GER | Lukas Dauser | |||
Andreas Bretschneider | |||||
Marcel Nguyen | |||||
Andreas Toba | |||||
Barre M | GER | Andreas Toba | |||
Lukas Dauser | |||||
Andreas Bretschneider | |||||
Marcel Nguyen | |||||
Reck M | GER | Fabian Hambüchen | |||
Marcel Nguyen | |||||
Andreas Toba | |||||
Andreas Bretschneider | |||||
Rytmisk gymnastik hold K | GER | Natalie Hermann | |||
Daniela Potapova | |||||
Anastasija Khmelnytska | |||||
Sina Tkaltschewitsch | |||||
Julia Stavickaja | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | GER | Jana Berezko-Marggrander | |||
Trampolin individuelt K | GER | Leonie Adam | |||
Håndbold | |||||
Håndbold M | GER | Kai Häfner | |||
Silvio Heinevetter | |||||
Fabian Wiede | |||||
Patrick Wiencek | |||||
Patrick Groetzki | |||||
Julius Kühn | |||||
Martin Strobel | |||||
Uwe Gensheimer | |||||
Tobias Reichmann | |||||
Finn Lemke | |||||
Andreas Wolff | |||||
Hendrik Pekeler | |||||
Steffen Weinhold | |||||
Christian Dissinger | |||||
Paul Drux | |||||
Hockey | |||||
Hockey M | GER | Tobias Hauke | |||
Niklas Wellen | |||||
Tom Grambusch | |||||
Florian Fuchs | |||||
Christopher Ruhr | |||||
Martin Haner | |||||
Mathias Müller | |||||
Moritz Trompertz | |||||
Martin Zwicker | |||||
Timm Herzbruch | |||||
Christopher Wesley | |||||
Moritz Fürste | |||||
Linus Butt | |||||
Nicolas Jacobi | |||||
Timur Oruz | |||||
Mats Grambusch | |||||
Hockey K | GER | Julia Müller | |||
Lisa Altenburg | |||||
Marie Mavers | |||||
Hannah Krüger | |||||
Selin Oruz | |||||
Janne Müller-Wieland | |||||
Lisa Schutze | |||||
Pia-Sophie Oldhafer | |||||
Cecile Pieper | |||||
Kristina Reynolds | |||||
Annika Sprink | |||||
Jana Teschke | |||||
Charlotte Stapenhorst | |||||
Anne Schröder | |||||
Franzisca Hauke | |||||
Nike Lorenz | |||||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | GER | Mareen Kräh | |||
Letvægt K | GER | Miryam Roper | |||
Halv-mellemvægt K | GER | Martyna Trajdos | |||
Mellemvægt K | GER | Laura Vargas Koch | |||
Halv-sværvægt K | GER | Luise Malzahn | |||
Sværvægt K | GER | Jasmin Külbs | |||
Ekstra-letvægt M | GER | Tobias Englmaier | |||
Halv-letvægt M | GER | Sebastian Seidl | |||
Letvægt M | GER | Igor Wandtke | |||
Halv-mellemvægt M | GER | Sven Maresch | |||
Mellemvægt M | GER | Marc Odenthal | |||
Halv-sværvægt M | GER | Karl-Richard Frey | |||
Sværvægt M | GER | Andre Breitbarth | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GER | Lena Schöneborn | |||
Annika Schleu | |||||
Individuelt M | GER | Christian Zillekens | |||
Patrick Dogue | |||||
Roning | |||||
Dobbeltsculler K | GER | Marie-Catherine Arnold | |||
Mareike Adams | |||||
Dobbeltsculler M | GER | Stephan Krüger | |||
Marcel Hacker | |||||
Toer uden styrmand K | GER | Kerstin Hartmann | |||
Kathrin Marchand | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | GER | Carina Bär | |||
Lisa Schmidla | |||||
Annekatrin Thiele | |||||
Julia Lier | |||||
Dobbeltfirer M | GER | Karl Schulze | |||
Lauritz Schoof | |||||
Phillipp Wende | |||||
Hans Grühne | |||||
Firer uden styrmand M | GER | Felix Wimberger | |||
Anton Braun | |||||
Maximilian Planer | |||||
Maximilian Korge | |||||
Otter M | GER | Felix Drahotta | |||
Andreas Kuffner | |||||
Martin Sauer | |||||
Maximilian Munski | |||||
Eric Johannesen | |||||
Maximilian Reinelt | |||||
Malte Jakschik | |||||
Hannes Ocik | |||||
Richard Schmidt | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | GER | Ronja Sturm | |||
Marie-Louise Drager | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GER | Jason Osborne | |||
Moritz Moos | |||||
Letvægtsfirer M | GER | Jonathan Koch | |||
Lucas Schäfer | |||||
Lars Wichert | |||||
Tobias Franzmann | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | GER | Anika Lorenz | |||
Victoria Jurczok | |||||
Nacra 17 | GER | Carolina Werner | |||
Paul Kohlhoff | |||||
49er M | GER | Thomas Plössel | |||
Erik Heil | |||||
470 K | GER | Annika Bochmann | |||
Marlene Steinherr | |||||
470 M | GER | Oliver Szymanski | |||
Ferdinand Gerz | |||||
Laser M | GER | Philipp Buhl | |||
Windsurfer M | GER | Toni Wilhelm | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | GER | Daniel Brodmeier | |||
Andre Link | |||||
Riffel tre positioner K | GER | Barbara Engleder | |||
Eva Rösken | |||||
Riffel liggende M | GER | Henri Junghänel | |||
Daniel Brodmeier | |||||
Luftriffel M | GER | Michael Janker | |||
Julian Justus | |||||
Luftriffel K | GER | Barbara Engleder | |||
Selina Gschwandtner | |||||
Sportspistol K | GER | Monika Karsch | |||
Silhuetpistol M | GER | Oliver Geis | |||
Christian Reitz | |||||
Luftpistol K | GER | Monika Karsch | |||
Trap K | GER | Jana Beckmann | |||
Skeet K | GER | Christine Wenzel | |||
Skeet M | GER | Ralf Buchheim | |||
Dobbelttrap M | GER | Andreas Löw | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GER | Dorothea Brandt | |||
50 m fri stil M | GER | Damian Wierling | |||
100 m fri stil M | GER | Damian Wierling | |||
Björn Hornikel | |||||
200 m fri stil K | GER | Annika Bruhn | |||
200 m fri stil M | GER | Christoph Fildebrandt | |||
Paul Biedermann | |||||
400 m fri stil K | GER | Sarah Kohler | |||
400 m fri stil M | GER | Florian Vogel | |||
Clemens Rapp | |||||
800 m fri stil K | GER | Antonia Beck Leonie | |||
Sarah Kohler | |||||
1500 m fri stil M | GER | Florian Wellbrock | |||
100 m rygcrawl M | GER | Jan-Philip Glania | |||
200 m rygcrawl K | GER | Jenny Mensing | |||
Lisa Graf | |||||
200 m rygcrawl M | GER | Christian Diener | |||
Jan-Philip Glania | |||||
100 m brystsvømning M | GER | Christian vom Lehn | |||
200 m brystsvømning M | GER | Marco Koch | |||
100 m butterfly K | GER | Alexandra Wenk | |||
100 m butterfly M | GER | Steffen Deibler | |||
200 m butterfly K | GER | Franziska Hentke | |||
200 m medley K | GER | Alexandra Wenk | |||
200 m medley M | GER | Philip Heintz | |||
400 m medley K | GER | Franziska Hentke | |||
400 m medley M | GER | Johannes Hintze | |||
Jacob Heidtmann | |||||
4x100 m fri stil M | GER | Björn Hornikel | |||
Damian Wierling | |||||
Philipp Wolf | |||||
Steffen Deibler | |||||
4x200 m fri stil K | GER | Paulina Schmiedel | |||
Annika Bruhn | |||||
Leonie Kullmann | |||||
Sarah Kohler | |||||
4x200 m fri stil M | GER | Clemens Rapp | |||
Jacob Heidtmann | |||||
Christoph Fildebrandt | |||||
Florian Vogel | |||||
Paul Biedermann | |||||
4x100 m medley K | GER | Vanessa Grimberg | |||
Jenny Mensing | |||||
Annika Bruhn | |||||
Alexandra Wenk | |||||
4x100 m medley M | GER | Jan-Philip Glania | |||
Christian vom Lehn | |||||
Damian Wierling | |||||
Marco Koch | |||||
Steffen Deibler | |||||
Marathon 10 km K | GER | Isabelle Härle | |||
Marathon 10 km M | GER | Christian Reichert | |||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GER | Timo Boll | |||
Dimitrij Ovtcharov | |||||
Individuelt K | GER | Petrissa Solja | |||
Ying Han | |||||
Hold M | GER | Timo Boll | |||
Dimitrij Ovtcharov | |||||
Bastian Steger | |||||
Hold K | GER | Ying Han | |||
Xiaona Shan | |||||
Petrissa Solja | |||||
Taekwondo | |||||
Weltervægt K | GER | Rabia Gülec | |||
Fluevægt M | GER | Levent Tuncat | |||
Weltervægt M | GER | Tahir Gülec | |||
Tennis | |||||
Single M | GER | Jan-Lennard Struff | |||
Philipp Kohlschreiber | |||||
Single K | GER | Angelique Kerber | |||
Andrea Petkovic | |||||
Annika Beck | |||||
Laura Siegemund | |||||
Double K | GER | Angelique Kerber | |||
Laura Siegemund | |||||
Andrea Petkovic | |||||
Anna-Lena Grönefeld | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GER | Anne Haug | |||
Laura Lindemann | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | GER | Britta Büthe | |||
Karla Borger | |||||
Kira Walkenhorst | |||||
Laura Ludwig | |||||
Beachvolley M | GER | Markus Böckermann | |||
Lars Flüggen | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt K | GER | Sabine Kusterer | |||
Mellemvægt M | GER | Nico Müller | |||
Sværvægt M | GER | Jürgen Spiess | |||
Supersværvægt M | GER | Alexej Prochorow | |||
Almir Velagic | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letsværvægt K | GER | Aline Rotter Focken | |||
Fri stil letvægt K | GER | Nina Hemmer | |||
Fri stil sværvægt K | GER | Maria Selmaier | |||
Fri stil weltervægt K | GER | Luisa Niemesch | |||
Græsk romersk letvægt M | GER | Frank Stäbler | |||
Græsk romersk mellemvægt M | GER | Denis Kudla | |||
Græsk romersk supersværvægt M | GER | Eduard Popp | |||
Informationen om Tyske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||