British athletes at the Rio 2016 Olympics |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | GBR | Patrick Huston | |||
Individual W | GBR | Naomi Folkard | |||
Athletics | |||||
100 m M | GBR | Shijindu Ujah | |||
James Dasaolu | |||||
James Ellington | |||||
200 m M | GBR | Daniel Talbot | |||
Nethaneel Mitchell-Blake | |||||
Adam Gemili | |||||
400 m M | GBR | Martyn Rooney | |||
Matthew Hudson-Smith | |||||
800 m M | GBR | Elliot Giles | |||
Michael Rimmer | |||||
1500 m M | GBR | Charlie Grice | |||
Chris O'Hare | |||||
5000 m M | GBR | Mohamed Farah | |||
Tom Farrell | |||||
Andrew Butchart | |||||
10000 m M | GBR | Ross Millington | |||
Mohamed Farah | |||||
Andrew Vernon | |||||
Marathon M | GBR | Tsegai Tewelde | |||
Derek Hawkins | |||||
Callum Hawkins | |||||
110 m hurdles M | GBR | Lawrence Clarke | |||
Andrew Pozzi | |||||
400 m hurdles M | GBR | Jack Green | |||
Sebastian Rodger | |||||
3000 m steeplechase M | GBR | Rob Mullett | |||
4x100 m M | GBR | Harry Aikines-Aryeetey | |||
Adam Gemili | |||||
Shijindu Ujah | |||||
James Ellington | |||||
Richard Kilty | |||||
4x400 m M | GBR | Nigel Levine | |||
Martyn Rooney | |||||
Delano Williams | |||||
Matthew Hudson-Smith | |||||
20 km walk M | GBR | Tom Bosworth | |||
50 km walk M | GBR | Dominic King | |||
High jump M | GBR | Robert Grabarz | |||
Chris Baker | |||||
Pole vault M | GBR | Luke Cutts | |||
Long jump M | GBR | Greg Rutherford | |||
Hammer throw M | GBR | Nick Miller | |||
Chris Bennett | |||||
Mark Dry | |||||
100 m W | GBR | Desiree Henry | |||
Asha Philip | |||||
Daryll Neita | |||||
200 m W | GBR | Jodie Williams | |||
Dina Asher-Smith | |||||
400 m W | GBR | Christine Ohuruogu | |||
Emily Diamond | |||||
Seren Bundy-Davies | |||||
800 m W | GBR | Shelayna Oskan-Clarke | |||
Lynsey Sharp | |||||
1500 m W | GBR | Laura Muir | |||
Shannon Rowbury | |||||
Laura Weightman | |||||
5000 m W | GBR | Laura Whittle | |||
Stephanie Twell | |||||
Eilish McColgan | |||||
10000 m W | GBR | Jessica Andrews | |||
Joanne Pavey | |||||
Beth Potter | |||||
Marathon W | GBR | Sonia Samuels | |||
Alyson Dixon | |||||
100 m hurdles W | GBR | Cindy Ofili | |||
Tiffany Porter | |||||
400 m hurdles W | GBR | Eilidh Doyle | |||
3000 m steeplechase W | GBR | Lennie Waite | |||
4x100 m W | GBR | Asha Philip | |||
Dina Asher-Smith | |||||
Desiree Henry | |||||
Daryll Neita | |||||
4x400 m W | GBR | Kelly Massey | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Anyika Onuora | |||||
Emily Diamond | |||||
Eilidh Doyle | |||||
High jump W | GBR | Morgan Lake | |||
Pole vault W | GBR | Holly Bradshaw | |||
Long jump W | GBR | Lorraine Ugen | |||
Jazmin Sawyers | |||||
Shara Proctor | |||||
Discus throw W | GBR | Jade Lally | |||
Hammer throw W | GBR | Sophie Hitchon | |||
Heptathlon W | GBR | Jessica Ennis-Hill | |||
Katarina Johnson-Thompson | |||||
Badminton | |||||
Singles M | GBR | Rajiv Ouseph | |||
Doubles M | GBR | Marcus Ellis | |||
Chris Langridge | |||||
Singles W | GBR | Kirsty Gilmour | |||
Doubles W | GBR | Heather Olver | |||
Lauren Smith | |||||
Doubles mixed | GBR | Gabrielle Adcock | |||
Christopher Adcock | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | GBR | Galal Yafai | |||
Flyweight M | GBR | Muhammad Ali | |||
Bantamweight M | GBR | Qais Ashfaq | |||
Flyweight W | GBR | Nicola Adams | |||
Lightweight M | GBR | Joseph Cordina | |||
Light-welterweight M | GBR | Pat McCormack | |||
Welterweight M | GBR | Josh Kelly | |||
Middleweight M | GBR | Antony Fowler | |||
Light-heavyweight M | GBR | Joshua Buatsi | |||
Heavyweight M | GBR | Lawrence Okolie | |||
Super-heavyweight M | GBR | Joe Joyce | |||
Middleweight W | GBR | Savannah Marshall | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 200 m W | GBR | Jessica Walker | |||
K1 500 m W | GBR | Rachel Cawthorn | |||
K2 500 m W | GBR | Lani Belcher | |||
Angela Hannah | |||||
K4 500 m W | GBR | Jessica Walker | |||
Rebii Simon | |||||
Rachel Cawthorn | |||||
Louise Gurski | |||||
K1 200 m M | GBR | Liam Heath | |||
K2 200 m M | GBR | Liam Heath | |||
Jon Schofield | |||||
K1 slalom W | GBR | Fiona Pennie | |||
K1 slalom M | GBR | Joseph Clarke | |||
C1 slalom M | GBR | David Florence | |||
C2 slalom M | GBR | David Florence | |||
Richard Hounslow | |||||
Cycling | |||||
Road race M | GBR | Adam Yates | |||
Ian Stannard | |||||
Stephen Cummings | |||||
Geraint Thomas | |||||
Christopher Froome | |||||
Road race W | GBR | Elizabeth Armitstead | |||
Emma Pooley | |||||
Nikki Harris | |||||
Time trial W | GBR | Emma Pooley | |||
Time trial M | GBR | Christopher Froome | |||
Geraint Thomas | |||||
Omnium W | GBR | Laura Trott | |||
Omnium M | GBR | Mark Cavendish | |||
Team pursuit M | GBR | Owain Doull | |||
Bradley Wiggins | |||||
Edward Clancy | |||||
Steven Burke | |||||
Keirin W | GBR | Rebecca James | |||
Team pursuit W | GBR | Elinor Barker | |||
Katie Archibald | |||||
Joanna Rowsell Shand | |||||
Laura Trott | |||||
Sprint M | GBR | Callum Skinner | |||
Jason Kenny | |||||
Sprint W | GBR | Katy Marchant | |||
Rebecca James | |||||
Team sprint M | GBR | Philip Hindes | |||
Jason Kenny | |||||
Callum Skinner | |||||
Keirin M | GBR | Callum Skinner | |||
Jason Kenny | |||||
Mountainbike M | GBR | Grant Ferguson | |||
BMX M | GBR | Liam Phillips | |||
Kyle Evans | |||||
Diving | |||||
Springboard M | GBR | Freddie Woodward | |||
Jack Laugher | |||||
Springboard W | GBR | Grace Reid | |||
Rebecca Gallantree | |||||
Platform M | GBR | Thomas Daley | |||
Platform W | GBR | Sarah Barrow | |||
Tonia Couch | |||||
Synchronized springboard M | GBR | Chris Mears | |||
Jack Laugher | |||||
Synchronized springboard W | GBR | Rebecca Gallantree | |||
Alicia Blagg | |||||
Synchronized platform M | GBR | Daniel Goodfellow | |||
Thomas Daley | |||||
Synchronized platform W | GBR | Lois Toulson | |||
Tonia Couch | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | GBR | Carl Hester | |||
Charlotte Dujardin | |||||
Fiona Bigwood | |||||
Spencer Wilton | |||||
Dressage team | GBR | Charlotte Dujardin | |||
Spencer Wilton | |||||
Carl Hester | |||||
Fiona Bigwood | |||||
Eventing individual | GBR | Philippa Funnell | |||
William Fox-Pitt | |||||
Gemma Tattersall | |||||
Kitty King | |||||
Eventing team | GBR | Kitty King | |||
Philippa Funnell | |||||
Gemma Tattersall | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Jumping individual | GBR | John Whitaker | |||
Michael Whitaker | |||||
Benjamin Maher | |||||
Nick Skelton | |||||
Jumping team | GBR | Michael Whitaker | |||
Nick Skelton | |||||
John Whitaker | |||||
Benjamin Maher | |||||
Fencing | |||||
Foil individual M | GBR | Richard Kruse | |||
Laurence Halsted | |||||
James-Andrew Davis | |||||
Foil team M | GBR | Laurence Halsted | |||
James-Andrew Davis | |||||
Marcus Mepstead | |||||
Richard Kruse | |||||
Golf | |||||
Individual W | GBR | Charley Hull | |||
Catriona Matthew | |||||
Individual M | GBR | Danny Willett | |||
Justin Rose | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | GBR | Claudia Fragapane | |||
Elissa Downie | |||||
Individual all-round M | GBR | Brinn Bevan | |||
Nile Wilson | |||||
Max Whitlock | |||||
Team W | GBR | Ruby Harrold | |||
Elissa Downie | |||||
Claudia Fragapane | |||||
Amy Tinkler | |||||
Rebecca Downie | |||||
Team M | GBR | Brinn Bevan | |||
Kristian Thomas | |||||
Nile Wilson | |||||
Louis Smith | |||||
Max Whitlock | |||||
Floor W | GBR | Claudia Fragapane | |||
Amy Tinkler | |||||
Elissa Downie | |||||
Ruby Harrold | |||||
Vault W | GBR | Elissa Downie | |||
Balance beam W | GBR | Rebecca Downie | |||
Amy Tinkler | |||||
Elissa Downie | |||||
Claudia Fragapane | |||||
Uneven bars W | GBR | Ruby Harrold | |||
Claudia Fragapane | |||||
Rebecca Downie | |||||
Elissa Downie | |||||
Floor M | GBR | Nile Wilson | |||
Kristian Thomas | |||||
Max Whitlock | |||||
Brinn Bevan | |||||
Pommel horse M | GBR | Nile Wilson | |||
Max Whitlock | |||||
Louis Smith | |||||
Brinn Bevan | |||||
Rings M | GBR | Nile Wilson | |||
Kristian Thomas | |||||
Max Whitlock | |||||
Brinn Bevan | |||||
Parallel bars M | GBR | Nile Wilson | |||
Max Whitlock | |||||
Brinn Bevan | |||||
Horizontal bar M | GBR | Nile Wilson | |||
Kristian Thomas | |||||
Max Whitlock | |||||
Brinn Bevan | |||||
Trampoline individual W | GBR | Bryony Page | |||
Katherine Driscoll | |||||
Trampoline individual M | GBR | Nathan Bailey | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Mark Gleghorne | |||
Michael Hoare | |||||
Iain Lewers | |||||
Barry Middleton | |||||
Ashley Jackson | |||||
David Ames | |||||
Ian Sloan | |||||
Alastair Brogdon | |||||
David Condon | |||||
Adam Dixon | |||||
Sam Ward | |||||
Nick Catlin | |||||
George Pinner | |||||
Dan Fox | |||||
Harry Martin | |||||
Henry Weir | |||||
Hockey W | GBR | Maddie Hinch | |||
Alex Danson | |||||
Hannah Macleod | |||||
Laura Unsworth | |||||
Hollie Webb | |||||
Giselle Ansley | |||||
Georgie Twigg | |||||
Shona McCallin | |||||
Helen Richardson-Walsh | |||||
Crista Cullen | |||||
Susannah Townsend | |||||
Nicola White | |||||
Lily Owsley | |||||
Samantha Quek | |||||
Sophie Bray | |||||
Kate Richardson-Walsh | |||||
Judo | |||||
Lightweight W | GBR | Nekoda Smythe-Davis | |||
Half-middleweight W | GBR | Alice Schlesinger | |||
Middleweight W | GBR | Sally Conway | |||
Half-heavyweight W | GBR | Natalie Powell | |||
Extra-lightweight M | GBR | Ashley McKenzie | |||
Half-lightweight M | GBR | Colin Oates | |||
Half-heavyweight M | GBR | Benjamin Fletcher | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual W | GBR | Kate French | |||
Samantha Murray | |||||
Individual M | GBR | James Cooke | |||
Joseph Choong | |||||
Rowing | |||||
Single sculls M | GBR | Alan Campbell | |||
Double sculls W | GBR | Katherine Grainger | |||
Victoria Thornley | |||||
Double sculls M | GBR | Jonathan Walton | |||
John Collins | |||||
Pair without coxswain W | GBR | Helen Glover | |||
Heather Stanning | |||||
Pair without coxswain M | GBR | Alan Sinclair | |||
Stewart Innes | |||||
Quadruple sculls M | GBR | Sam Townsend | |||
Angus Groom | |||||
Jack Beaumont | |||||
Peter Lambert | |||||
Four without coxswain M | GBR | Mohamed Sbihi | |||
Alex Gregory | |||||
Constantine Louloudis | |||||
George Nash | |||||
Eight with coxswain W | GBR | Zoe Lee | |||
Frances Houghton | |||||
Zoe De Toledo | |||||
Melanie Wilson | |||||
Jessica Eddie | |||||
Olivia Carnegie-Brown | |||||
Karen Bennett | |||||
Katie Greves | |||||
Polly Swann | |||||
Eight with coxswain M | GBR | Matthew Langridge | |||
Scott Durant | |||||
Andrew Hodge | |||||
William Satch | |||||
Tom Ransley | |||||
Matt Gotrel | |||||
Paul Bennett | |||||
Phelan Hill | |||||
Pete Reed | |||||
Lightweight double sculls W | GBR | Charlotte Taylor | |||
Katherine Copeland | |||||
Lightweight double sculls M | GBR | Richard Chambers | |||
Will Fletcher | |||||
Lightweight coxless four M | GBR | Mark Aldred | |||
Chris Bartley | |||||
Jono Clegg | |||||
Peter Chambers | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens W | GBR | Natasha Hunt | |||
Katy Mclean | |||||
Heather Fisher | |||||
Emily Scott | |||||
Amy Wilson Hardy | |||||
Emily Scarratt | |||||
Danielle Waterman | |||||
Alice Richardson | |||||
Joanne Watmore | |||||
Jasmine Joyce | |||||
Claire Allan | |||||
Abigail Brown | |||||
Rugby sevens M | GBR | Sam Cross | |||
Tom Mitchell | |||||
Oliver Lindsay-Hague | |||||
James Rodwell | |||||
Ruaridh McConnochie | |||||
Dan Norton | |||||
Mark Robertson | |||||
Phil Burgess | |||||
Mark Bennett | |||||
James Davies | |||||
Marcus Watson | |||||
Dan Bibby | |||||
Sailing | |||||
49er W | GBR | Sophie Ainsworth | |||
Charlotte Dobson | |||||
Nacra 17 | GBR | Ben Saxton | |||
Nicola Groves | |||||
49er M | GBR | Dylan Fletcher-Scott | |||
Alain Sign | |||||
470 W | GBR | Hannah Mills | |||
Saskia Clark | |||||
470 M | GBR | Chris Grube | |||
Luke Patience | |||||
Finn M | GBR | Giles Scott | |||
Laser W | GBR | Alison Young | |||
Laser M | GBR | Nick Thompson | |||
Windsurfer W | GBR | Bryony Shaw | |||
Windsurfer M | GBR | Nicholas Dempsey | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions W | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Air rifle W | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Trap M | GBR | Edward Ling | |||
Skeet W | GBR | Amber Hill | |||
Elena Allen | |||||
Double trap M | GBR | Tim Kneale | |||
Steven Scott | |||||
Swimming | |||||
50 m freestyle W | GBR | Francesca Halsall | |||
50 m freestyle M | GBR | Benjamin Proud | |||
100 m freestyle M | GBR | Duncan Scott | |||
Benjamin Proud | |||||
200 m freestyle W | GBR | Georgia Coates | |||
Ellie Faulkner | |||||
200 m freestyle M | GBR | James Guy | |||
Cameron Kurle | |||||
400 m freestyle W | GBR | Jazz Carlin | |||
400 m freestyle M | GBR | James Guy | |||
Stephen Milne | |||||
800 m freestyle W | GBR | Camilla Hattersley | |||
Jazz Carlin | |||||
1500 m freestyle M | GBR | Stephen Milne | |||
Tim Shuttleworth | |||||
100 m backstroke W | GBR | Georgia Davies | |||
100 m backstroke M | GBR | Chris Walker-Hebborn | |||
100 m breaststroke W | GBR | Chloe Tutton | |||
Molly Renshaw | |||||
100 m breaststroke M | GBR | Ross Murdoch | |||
Adam Peaty | |||||
200 m breaststroke W | GBR | Chloe Tutton | |||
Molly Renshaw | |||||
200 m breaststroke M | GBR | Craig Benson | |||
Andrew Willis | |||||
100 m butterfly M | GBR | James Guy | |||
200 m butterfly W | GBR | Aimee Willmott | |||
200 m medley W | GBR | Siobhan-Marie O'Connor | |||
Hannah Miley | |||||
200 m medley M | GBR | Dan Wallace | |||
Ieuan Lloyd | |||||
400 m medley W | GBR | Aimee Willmott | |||
Hannah Miley | |||||
400 m medley M | GBR | Max Litchfield | |||
4x200 m freestyle W | GBR | Georgia Coates | |||
Siobhan-Marie O'Connor | |||||
Camilla Hattersley | |||||
Hannah Miley | |||||
4x200 m freestyle M | GBR | Duncan Scott | |||
Dan Wallace | |||||
Robert Renwick | |||||
James Guy | |||||
Stephen Milne | |||||
4x100 m medley W | GBR | Siobhan-Marie O'Connor | |||
Chloe Tutton | |||||
Georgia Davies | |||||
Francesca Halsall | |||||
Georgia Coates | |||||
4x100 m medley M | GBR | Duncan Scott | |||
Chris Walker-Hebbron | |||||
Adam Peaty | |||||
James Guy | |||||
Marathon 10 km W | GBR | Keri-Anne Payne | |||
Marathon 10 km M | GBR | Jack Burnell | |||
Synchronized Swimming | |||||
Duet W | GBR | Olivia Federici | |||
Katie Clark | |||||
Table Tennis | |||||
Singles M | GBR | Liam Pitchford | |||
Paul Drinkhall | |||||
Team M | GBR | Paul Drinkhall | |||
Samuel Walker | |||||
Liam Pitchford | |||||
Taekwondo | |||||
Featherweight W | GBR | Jade Jones | |||
Heavyweight W | GBR | Bianca Walkden | |||
Welterweight M | GBR | Lutalo Muhammad | |||
Aaron Cook | |||||
Heavyweight M | GBR | Mahama Cho | |||
Tennis | |||||
Singles M | GBR | Andy Murray | |||
Kyle Edmund | |||||
Doubles M | GBR | Jamie Murray | |||
Colin Fleming | |||||
Andy Murray | |||||
Dominic Inglot | |||||
Singles W | GBR | Heather Watson | |||
Johanna Konta | |||||
Doubles W | GBR | Heather Watson | |||
Johanna Konta | |||||
Doubles mixed | GBR | Heather Watson | |||
Johanna Konta | |||||
Andy Murray | |||||
Jamie Murray | |||||
Triathlon | |||||
Individual W | GBR | Vicky Holland | |||
Helen Jenkins | |||||
Non Stanford | |||||
Individual M | GBR | Alistair Brownlee | |||
Gordon Benson | |||||
Jonathan Brownlee | |||||
Weightlifting | |||||
Light-heavyweight W | GBR | Rebekah Tiler | |||
Middle-heavyweight M | GBR | Sonny Webster | |||
This information about British athletes in the Olympic Summer Games in Rio 2016 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||