Britiske deltagere ved OL i Rio 2016 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | GBR | Patrick Huston | |||
Individuelt K | GBR | Naomi Folkard | |||
Atletik | |||||
100 m M | GBR | James Ellington | |||
Shijindu Ujah | |||||
James Dasaolu | |||||
200 m M | GBR | Adam Gemili | |||
Daniel Talbot | |||||
Nethaneel Mitchell-Blake | |||||
400 m M | GBR | Matthew Hudson-Smith | |||
Martyn Rooney | |||||
800 m M | GBR | Michael Rimmer | |||
Elliot Giles | |||||
1500 m M | GBR | Charlie Grice | |||
Chris O'Hare | |||||
5000 m M | GBR | Mohamed Farah | |||
Tom Farrell | |||||
Andrew Butchart | |||||
10000 m M | GBR | Andrew Vernon | |||
Ross Millington | |||||
Mohamed Farah | |||||
Maraton M | GBR | Tsegai Tewelde | |||
Derek Hawkins | |||||
Callum Hawkins | |||||
110 m hæk M | GBR | Lawrence Clarke | |||
Andrew Pozzi | |||||
400 m hæk M | GBR | Jack Green | |||
Sebastian Rodger | |||||
3000 m forhindringsløb M | GBR | Rob Mullett | |||
4x100 m M | GBR | James Ellington | |||
Shijindu Ujah | |||||
Harry Aikines-Aryeetey | |||||
Adam Gemili | |||||
Richard Kilty | |||||
4x400 m M | GBR | Delano Williams | |||
Martyn Rooney | |||||
Nigel Levine | |||||
Matthew Hudson-Smith | |||||
20 km kapgang M | GBR | Tom Bosworth | |||
50 km kapgang M | GBR | Dominic King | |||
Højdespring M | GBR | Robert Grabarz | |||
Chris Baker | |||||
Stangspring M | GBR | Luke Cutts | |||
Længdespring M | GBR | Greg Rutherford | |||
Hammerkast M | GBR | Chris Bennett | |||
Mark Dry | |||||
Nick Miller | |||||
100 m K | GBR | Daryll Neita | |||
Desiree Henry | |||||
Asha Philip | |||||
200 m K | GBR | Dina Asher-Smith | |||
Jodie Williams | |||||
400 m K | GBR | Seren Bundy-Davies | |||
Christine Ohuruogu | |||||
Emily Diamond | |||||
800 m K | GBR | Shelayna Oskan-Clarke | |||
Lynsey Sharp | |||||
1500 m K | GBR | Shannon Rowbury | |||
Laura Weightman | |||||
Laura Muir | |||||
5000 m K | GBR | Eilish McColgan | |||
Stephanie Twell | |||||
Laura Whittle | |||||
10000 m K | GBR | Joanne Pavey | |||
Beth Potter | |||||
Jessica Andrews | |||||
Maraton K | GBR | Alyson Dixon | |||
Sonia Samuels | |||||
100 m hæk K | GBR | Tiffany Porter | |||
Cindy Ofili | |||||
400 m hæk K | GBR | Eilidh Doyle | |||
3000 m forhindringsløb K | GBR | Lennie Waite | |||
4x100 m K | GBR | Desiree Henry | |||
Daryll Neita | |||||
Asha Philip | |||||
Dina Asher-Smith | |||||
4x400 m K | GBR | Christine Ohuruogu | |||
Eilidh Doyle | |||||
Emily Diamond | |||||
Anyika Onuora | |||||
Kelly Massey | |||||
Højdespring K | GBR | Morgan Lake | |||
Stangspring K | GBR | Holly Bradshaw | |||
Længdespring K | GBR | Shara Proctor | |||
Lorraine Ugen | |||||
Jazmin Sawyers | |||||
Diskoskast K | GBR | Jade Lally | |||
Hammerkast K | GBR | Sophie Hitchon | |||
Syvkamp K | GBR | Jessica Ennis-Hill | |||
Katarina Johnson-Thompson | |||||
Badminton | |||||
Single M | GBR | Rajiv Ouseph | |||
Double M | GBR | Chris Langridge | |||
Marcus Ellis | |||||
Single K | GBR | Kirsty Gilmour | |||
Double K | GBR | Heather Olver | |||
Lauren Smith | |||||
Mixdouble | GBR | Christopher Adcock | |||
Gabrielle Adcock | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | GBR | Galal Yafai | |||
Fluevægt M | GBR | Muhammad Ali | |||
Bantamvægt M | GBR | Qais Ashfaq | |||
Fluevægt K | GBR | Nicola Adams | |||
Letvægt M | GBR | Joseph Cordina | |||
Letweltervægt M | GBR | Pat McCormack | |||
Weltervægt M | GBR | Josh Kelly | |||
Mellemvægt M | GBR | Antony Fowler | |||
Letsværvægt M | GBR | Joshua Buatsi | |||
Sværvægt M | GBR | Lawrence Okolie | |||
Supersværvægt M | GBR | Joe Joyce | |||
Mellemvægt K | GBR | Savannah Marshall | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | GBR | Jessica Walker | |||
K1 500 m K | GBR | Rachel Cawthorn | |||
K2 500 m K | GBR | Lani Belcher | |||
Angela Hannah | |||||
K4 500 m K | GBR | Jessica Walker | |||
Rebii Simon | |||||
Rachel Cawthorn | |||||
Louise Gurski | |||||
K1 200 m M | GBR | Liam Heath | |||
K2 200 m M | GBR | Jon Schofield | |||
Liam Heath | |||||
K1 slalom K | GBR | Fiona Pennie | |||
K1 slalom M | GBR | Joseph Clarke | |||
C1 slalom M | GBR | David Florence | |||
C2 slalom M | GBR | David Florence | |||
Richard Hounslow | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | GBR | Adam Yates | |||
Stephen Cummings | |||||
Christopher Froome | |||||
Geraint Thomas | |||||
Ian Stannard | |||||
Landevejsløb K | GBR | Elizabeth Armitstead | |||
Emma Pooley | |||||
Nikki Harris | |||||
Enkeltstart K | GBR | Emma Pooley | |||
Enkeltstart M | GBR | Geraint Thomas | |||
Christopher Froome | |||||
Omnium K | GBR | Laura Trott | |||
Omnium M | GBR | Mark Cavendish | |||
Holdforfølgelse M | GBR | Edward Clancy | |||
Steven Burke | |||||
Owain Doull | |||||
Bradley Wiggins | |||||
Keirin K | GBR | Rebecca James | |||
Holdforfølgelse K | GBR | Laura Trott | |||
Elinor Barker | |||||
Katie Archibald | |||||
Joanna Rowsell Shand | |||||
Sprint M | GBR | Jason Kenny | |||
Callum Skinner | |||||
Sprint K | GBR | Katy Marchant | |||
Rebecca James | |||||
Holdsprint M | GBR | Callum Skinner | |||
Philip Hindes | |||||
Jason Kenny | |||||
Keirin M | GBR | Jason Kenny | |||
Callum Skinner | |||||
Mountainbike M | GBR | Grant Ferguson | |||
BMX M | GBR | Kyle Evans | |||
Liam Phillips | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | GBR | Freddie Woodward | |||
Jack Laugher | |||||
3 m spring K | GBR | Grace Reid | |||
Rebecca Gallantree | |||||
Tårnspring M | GBR | Thomas Daley | |||
Tårnspring K | GBR | Sarah Barrow | |||
Tonia Couch | |||||
Synkron 3 m spring M | GBR | Jack Laugher | |||
Chris Mears | |||||
Synkron 3 m spring K | GBR | Rebecca Gallantree | |||
Alicia Blagg | |||||
Synkron tårnspring M | GBR | Thomas Daley | |||
Daniel Goodfellow | |||||
Synkron tårnspring K | GBR | Lois Toulson | |||
Tonia Couch | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | GBR | Fiona Bigwood | |||
Spencer Wilton | |||||
Carl Hester | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Dressur hold | GBR | Spencer Wilton | |||
Carl Hester | |||||
Fiona Bigwood | |||||
Charlotte Dujardin | |||||
Military individuelt | GBR | Kitty King | |||
Gemma Tattersall | |||||
Philippa Funnell | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Military hold | GBR | Philippa Funnell | |||
Gemma Tattersall | |||||
William Fox-Pitt | |||||
Kitty King | |||||
Ridebanespringning individuelt | GBR | Benjamin Maher | |||
Nick Skelton | |||||
John Whitaker | |||||
Michael Whitaker | |||||
Ridebanespringning hold | GBR | Benjamin Maher | |||
Michael Whitaker | |||||
Nick Skelton | |||||
John Whitaker | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | GBR | Laurence Halsted | |||
James-Andrew Davis | |||||
Richard Kruse | |||||
Fleuret hold M | GBR | Laurence Halsted | |||
James-Andrew Davis | |||||
Marcus Mepstead | |||||
Richard Kruse | |||||
Golf | |||||
Individuelt K | GBR | Charley Hull | |||
Catriona Matthew | |||||
Individuelt M | GBR | Danny Willett | |||
Justin Rose | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | GBR | Elissa Downie | |||
Claudia Fragapane | |||||
Individuelt M | GBR | Brinn Bevan | |||
Max Whitlock | |||||
Nile Wilson | |||||
Hold K | GBR | Rebecca Downie | |||
Claudia Fragapane | |||||
Elissa Downie | |||||
Amy Tinkler | |||||
Ruby Harrold | |||||
Hold M | GBR | Kristian Thomas | |||
Nile Wilson | |||||
Louis Smith | |||||
Max Whitlock | |||||
Brinn Bevan | |||||
Gulv K | GBR | Ruby Harrold | |||
Claudia Fragapane | |||||
Elissa Downie | |||||
Amy Tinkler | |||||
Spring på hest K | GBR | Elissa Downie | |||
Bom K | GBR | Rebecca Downie | |||
Elissa Downie | |||||
Amy Tinkler | |||||
Claudia Fragapane | |||||
Forskudt barre K | GBR | Ruby Harrold | |||
Claudia Fragapane | |||||
Rebecca Downie | |||||
Elissa Downie | |||||
Gulv M | GBR | Max Whitlock | |||
Nile Wilson | |||||
Brinn Bevan | |||||
Kristian Thomas | |||||
Bensving M | GBR | Max Whitlock | |||
Louis Smith | |||||
Nile Wilson | |||||
Brinn Bevan | |||||
Ringe M | GBR | Kristian Thomas | |||
Max Whitlock | |||||
Nile Wilson | |||||
Brinn Bevan | |||||
Barre M | GBR | Max Whitlock | |||
Nile Wilson | |||||
Brinn Bevan | |||||
Reck M | GBR | Kristian Thomas | |||
Max Whitlock | |||||
Nile Wilson | |||||
Brinn Bevan | |||||
Trampolin individuelt K | GBR | Katherine Driscoll | |||
Bryony Page | |||||
Trampolin individuelt M | GBR | Nathan Bailey | |||
Hockey | |||||
Hockey M | GBR | Adam Dixon | |||
Sam Ward | |||||
Nick Catlin | |||||
David Condon | |||||
David Ames | |||||
Ian Sloan | |||||
Henry Weir | |||||
Mark Gleghorne | |||||
Michael Hoare | |||||
Harry Martin | |||||
George Pinner | |||||
Dan Fox | |||||
Iain Lewers | |||||
Barry Middleton | |||||
Alastair Brogdon | |||||
Ashley Jackson | |||||
Hockey K | GBR | Crista Cullen | |||
Susannah Townsend | |||||
Nicola White | |||||
Helen Richardson-Walsh | |||||
Lily Owsley | |||||
Samantha Quek | |||||
Sophie Bray | |||||
Kate Richardson-Walsh | |||||
Maddie Hinch | |||||
Alex Danson | |||||
Hannah Macleod | |||||
Laura Unsworth | |||||
Giselle Ansley | |||||
Georgie Twigg | |||||
Shona McCallin | |||||
Hollie Webb | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | GBR | Nekoda Smythe-Davis | |||
Halv-mellemvægt K | GBR | Alice Schlesinger | |||
Mellemvægt K | GBR | Sally Conway | |||
Halv-sværvægt K | GBR | Natalie Powell | |||
Ekstra-letvægt M | GBR | Ashley McKenzie | |||
Halv-letvægt M | GBR | Colin Oates | |||
Halv-sværvægt M | GBR | Benjamin Fletcher | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | GBR | Samantha Murray | |||
Kate French | |||||
Individuelt M | GBR | James Cooke | |||
Joseph Choong | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | GBR | Alan Campbell | |||
Dobbeltsculler K | GBR | Katherine Grainger | |||
Victoria Thornley | |||||
Dobbeltsculler M | GBR | John Collins | |||
Jonathan Walton | |||||
Toer uden styrmand K | GBR | Helen Glover | |||
Heather Stanning | |||||
Toer uden styrmand M | GBR | Alan Sinclair | |||
Stewart Innes | |||||
Dobbeltfirer M | GBR | Angus Groom | |||
Jack Beaumont | |||||
Peter Lambert | |||||
Sam Townsend | |||||
Firer uden styrmand M | GBR | Constantine Louloudis | |||
George Nash | |||||
Mohamed Sbihi | |||||
Alex Gregory | |||||
Otter K | GBR | Zoe De Toledo | |||
Melanie Wilson | |||||
Olivia Carnegie-Brown | |||||
Karen Bennett | |||||
Katie Greves | |||||
Polly Swann | |||||
Zoe Lee | |||||
Frances Houghton | |||||
Jessica Eddie | |||||
Otter M | GBR | William Satch | |||
Tom Ransley | |||||
Matt Gotrel | |||||
Paul Bennett | |||||
Phelan Hill | |||||
Pete Reed | |||||
Matthew Langridge | |||||
Scott Durant | |||||
Andrew Hodge | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | GBR | Katherine Copeland | |||
Charlotte Taylor | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | GBR | Will Fletcher | |||
Richard Chambers | |||||
Letvægtsfirer M | GBR | Chris Bartley | |||
Jono Clegg | |||||
Peter Chambers | |||||
Mark Aldred | |||||
Rugby | |||||
Rugby sevens K | GBR | Alice Richardson | |||
Claire Allan | |||||
Abigail Brown | |||||
Natasha Hunt | |||||
Heather Fisher | |||||
Emily Scott | |||||
Katy Mclean | |||||
Emily Scarratt | |||||
Danielle Waterman | |||||
Amy Wilson Hardy | |||||
Joanne Watmore | |||||
Jasmine Joyce | |||||
Rugby sevens M | GBR | James Davies | |||
Tom Mitchell | |||||
Dan Bibby | |||||
James Rodwell | |||||
Marcus Watson | |||||
Dan Norton | |||||
Phil Burgess | |||||
Oliver Lindsay-Hague | |||||
Sam Cross | |||||
Ruaridh McConnochie | |||||
Mark Bennett | |||||
Mark Robertson | |||||
Sejlsport | |||||
49er K | GBR | Sophie Ainsworth | |||
Charlotte Dobson | |||||
Nacra 17 | GBR | Ben Saxton | |||
Nicola Groves | |||||
49er M | GBR | Dylan Fletcher-Scott | |||
Alain Sign | |||||
470 K | GBR | Hannah Mills | |||
Saskia Clark | |||||
470 M | GBR | Luke Patience | |||
Chris Grube | |||||
Finnjolle M | GBR | Giles Scott | |||
Laser K | GBR | Alison Young | |||
Laser M | GBR | Nick Thompson | |||
Windsurfer K | GBR | Bryony Shaw | |||
Windsurfer M | GBR | Nicholas Dempsey | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Luftriffel K | GBR | Jennifer McIntosh | |||
Trap M | GBR | Edward Ling | |||
Skeet K | GBR | Amber Hill | |||
Elena Allen | |||||
Dobbelttrap M | GBR | Steven Scott | |||
Tim Kneale | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | GBR | Francesca Halsall | |||
50 m fri stil M | GBR | Benjamin Proud | |||
100 m fri stil M | GBR | Duncan Scott | |||
Benjamin Proud | |||||
200 m fri stil K | GBR | Georgia Coates | |||
Ellie Faulkner | |||||
200 m fri stil M | GBR | James Guy | |||
Cameron Kurle | |||||
400 m fri stil K | GBR | Jazz Carlin | |||
400 m fri stil M | GBR | James Guy | |||
Stephen Milne | |||||
800 m fri stil K | GBR | Camilla Hattersley | |||
Jazz Carlin | |||||
1500 m fri stil M | GBR | Tim Shuttleworth | |||
Stephen Milne | |||||
100 m rygcrawl K | GBR | Georgia Davies | |||
100 m rygcrawl M | GBR | Chris Walker-Hebborn | |||
100 m brystsvømning K | GBR | Chloe Tutton | |||
Molly Renshaw | |||||
100 m brystsvømning M | GBR | Adam Peaty | |||
Ross Murdoch | |||||
200 m brystsvømning K | GBR | Molly Renshaw | |||
Chloe Tutton | |||||
200 m brystsvømning M | GBR | Craig Benson | |||
Andrew Willis | |||||
100 m butterfly M | GBR | James Guy | |||
200 m butterfly K | GBR | Aimee Willmott | |||
200 m medley K | GBR | Siobhan-Marie O'Connor | |||
Hannah Miley | |||||
200 m medley M | GBR | Dan Wallace | |||
Ieuan Lloyd | |||||
400 m medley K | GBR | Aimee Willmott | |||
Hannah Miley | |||||
400 m medley M | GBR | Max Litchfield | |||
4x200 m fri stil K | GBR | Hannah Miley | |||
Georgia Coates | |||||
Siobhan-Marie O'Connor | |||||
Camilla Hattersley | |||||
4x200 m fri stil M | GBR | Duncan Scott | |||
James Guy | |||||
Stephen Milne | |||||
Dan Wallace | |||||
Robert Renwick | |||||
4x100 m medley K | GBR | Chloe Tutton | |||
Siobhan-Marie O'Connor | |||||
Georgia Coates | |||||
Georgia Davies | |||||
Francesca Halsall | |||||
4x100 m medley M | GBR | Adam Peaty | |||
James Guy | |||||
Duncan Scott | |||||
Chris Walker-Hebbron | |||||
Marathon 10 km K | GBR | Keri-Anne Payne | |||
Marathon 10 km M | GBR | Jack Burnell | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | GBR | Olivia Federici | |||
Katie Clark | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | GBR | Liam Pitchford | |||
Paul Drinkhall | |||||
Hold M | GBR | Samuel Walker | |||
Liam Pitchford | |||||
Paul Drinkhall | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | GBR | Jade Jones | |||
Sværvægt K | GBR | Bianca Walkden | |||
Weltervægt M | GBR | Lutalo Muhammad | |||
Aaron Cook | |||||
Sværvægt M | GBR | Mahama Cho | |||
Tennis | |||||
Single M | GBR | Kyle Edmund | |||
Andy Murray | |||||
Double M | GBR | Andy Murray | |||
Dominic Inglot | |||||
Jamie Murray | |||||
Colin Fleming | |||||
Single K | GBR | Johanna Konta | |||
Heather Watson | |||||
Double K | GBR | Heather Watson | |||
Johanna Konta | |||||
Mixdouble | GBR | Johanna Konta | |||
Andy Murray | |||||
Jamie Murray | |||||
Heather Watson | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | GBR | Vicky Holland | |||
Helen Jenkins | |||||
Non Stanford | |||||
Individuelt M | GBR | Alistair Brownlee | |||
Jonathan Brownlee | |||||
Gordon Benson | |||||
Vægtløftning | |||||
Letsværvægt K | GBR | Rebekah Tiler | |||
Mellemsværvægt M | GBR | Sonny Webster | |||
Informationen om Britiske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rio 2016 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||