Atletik ved OL
| |||||
Athlete |
Nation |
G | S | B | |||
1. | Paavo Nurmi | FIN | 9 | 3 | 0 | ||
2. | Carl Lewis | USA | 9 | 1 | 0 | ||
3. | Usain Bolt | JAM | 8 | 0 | 0 | ||
- | Raymond Ewry | USA | 8 | 0 | 0 | ||
5. | Allyson Felix | USA | 7 | 3 | 1 | ||
6. | Vilho Ritola | FIN | 5 | 3 | 0 | ||
7. | Elaine Thompson | JAM | 5 | 1 | 0 | ||
8. | Emil Zatopek | TCH | 4 | 1 | 0 | ||
- | Melvin Sheppard | USA | 4 | 1 | 0 | ||
- | Hannes Kolehmainen | FIN | 4 | 1 | 0 | ||
- | Evelyn Ashford | USA | 4 | 1 | 0 | ||
12. | Sanya Richards | USA | 4 | 0 | 1 | ||
13. | Al Oerter | USA | 4 | 0 | 0 | ||
- | Harrison Dillard | USA | 4 | 0 | 0 | ||
- | Bärbel Eckert | GDR | 4 | 0 | 0 | ||
- | Robert Korzeniowski | POL | 4 | 0 | 0 | ||
- | Lasse Viren | FIN | 4 | 0 | 0 | ||
- | Michael Johnson | USA | 4 | 0 | 0 | ||
- | Alvin Kraenzlein | USA | 4 | 0 | 0 | ||
- | Jesse Owens | USA | 4 | 0 | 0 | ||
- | Elizabeth Cuthbert | AUS | 4 | 0 | 0 | ||
- | Mohamed Farah | GBR | 4 | 0 | 0 | ||
- | Fanny Blankers-Koen | NED | 4 | 0 | 0 | ||
24. | Shelly-Ann Fraser | JAM | 3 | 4 | 1 | ||
25. | Veronica Campbell | JAM | 3 | 3 | 2 | ||
26. | Irena Kirszenstein | POL | 3 | 2 | 2 | ||
27. | Renate Stecher | GDR | 3 | 2 | 1 | ||
- | Ralph Rose | USA | 3 | 2 | 1 | ||
29. | Shirley Strickland | AUS | 3 | 1 | 3 | ||
30. | Jackie Joyner | USA | 3 | 1 | 2 | ||
31. | Gwen Torrence | USA | 3 | 1 | 1 | ||
- | Malvin Whitfield | USA | 3 | 1 | 1 | ||
33. | Olga Bryzgina | URS | 3 | 1 | 0 | ||
- | Jeremy Wariner | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Kenenisa Bekele | ETH | 3 | 1 | 0 | ||
- | James Lightbody | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Valerie Briscoe-Hooks | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Wyomia Tyus | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | John Flanagan | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Meyer Prinstein | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Steven Lewis | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Angelo Taylor | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Harry Hillman | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Tamara Press | URS | 3 | 1 | 0 | ||
- | Viktor Saneyev | URS | 3 | 1 | 0 | ||
- | Florence Griffith Joyner | USA | 3 | 1 | 0 | ||
- | Jan Zelezný | TCH | 3 | 1 | 0 | ||
48. | Tirunesh Dibaba | ETH | 3 | 0 | 3 | ||
49. | Wilma Rudolph | USA | 3 | 0 | 1 | ||
- | Ugo Frigerio | ITA | 3 | 0 | 1 | ||
- | LaShawn Merritt | USA | 3 | 0 | 1 | ||
- | Martin Sheridan | USA | 3 | 0 | 1 | ||
53. | Archie Hahn | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Bobby Morrow | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Anita Wlodarczyk | POL | 3 | 0 | 0 | ||
- | Erik Lemming | SWE | 3 | 0 | 0 | ||
- | Tianna Bartoletta | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Marie-Jose Pérec | FRA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Glenn Davis | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Frank Wykoff | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Clarence Houser | USA | 3 | 0 | 0 | ||
- | Peter Snell | NZL | 3 | 0 | 0 | ||
- | Tatyana Kazankina | URS | 3 | 0 | 0 | ||
- | Gail Devers | USA | 3 | 0 | 0 | ||
65. | Irving Baxter | USA | 2 | 3 | 0 | ||
66. | Robert Garrett | USA | 2 | 2 | 2 | ||
67. | Walter Tewksbury | USA | 2 | 2 | 1 | ||
68. | Arthur Wint | JAM | 2 | 2 | 0 | ||
- | Sebastian Coe | GBR | 2 | 2 | 0 | ||
- | Yohan Blake | JAM | 2 | 2 | 0 | ||
- | Annegret Richter | FRG | 2 | 2 | 0 | ||
- | Kipchoge Keino | KEN | 2 | 2 | 0 | ||
- | Marlies Göhr | GDR | 2 | 2 | 0 | ||
- | Charles Paddock | USA | 2 | 2 | 0 | ||
75. | Valery Borzov | URS | 2 | 1 | 2 | ||
- | Heike Drechsler | GDR | 2 | 1 | 2 | ||
77. | Dennis Mitchell | USA | 2 | 1 | 1 | ||
- | Valerie Vili | NZL | 2 | 1 | 1 | ||
- | Eliud Kipchoge Rotich | KEN | 2 | 1 | 1 | ||
- | Volmari Iso-Hollo | FIN | 2 | 1 | 1 | ||
- | Maurice Greene | USA | 2 | 1 | 1 | ||
- | Vladimir Holubnychy | URS | 2 | 1 | 1 | ||
83. | Dalilah Muhammad | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Meseret Defar | ETH | 2 | 1 | 0 | ||
- | Patrick McDonald | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Michael Marsh | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Yuri Sedykh | URS | 2 | 1 | 0 | ||
- | Pauline Davis-Thompson | BAH | 2 | 1 | 0 | ||
- | Chandra Cheeseborough | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Armas Taipale | FIN | 2 | 1 | 0 | ||
- | Elizabeth Robinson | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Hicham El Guerrouj | MAR | 2 | 1 | 0 | ||
- | Mildred Didrikson | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Charles Bennett | GBR | 2 | 1 | 0 | ||
- | Jackson Scholz | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Kerron Clement | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Jearl Miles-Clark | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Alice Brown | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Andrew Stanfield | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Parry O'Brien | USA | 2 | 1 | 0 | ||
- | Heidemarie Rosendahl | FRG | 2 | 1 | 0 | ||
- | Albert Hill | GBR | 2 | 1 | 0 | ||
103. | Virgilijus Alekna | LTU | 2 | 0 | 1 | ||
- | Micheline Ostermeyer | FRA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Miruts Yifter | ETH | 2 | 0 | 1 | ||
- | Derartu Tulu | ETH | 2 | 0 | 1 | ||
- | Barbora Spotakova | CZE | 2 | 0 | 1 | ||
- | Robert Richards | USA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Heikki Liimatainen | FIN | 2 | 0 | 1 | ||
- | Olga Nazarova | URS | 2 | 0 | 1 | ||
- | Sifan Hassan | NED | 2 | 0 | 1 | ||
- | Calvin Smith | USA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Antonio McKay | USA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Edwin Moses | USA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Kelly Holmes | GBR | 2 | 0 | 1 | ||
- | DeeDee Trotter | USA | 2 | 0 | 1 | ||
- | Yelena Isinbayeva | RUS | 2 | 0 | 1 | ||
118. | Christian Taylor | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Alberto Juantorena | CUB | 2 | 0 | 0 | ||
- | Andrew Valmon | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | James Thorpe | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Monique Henderson | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ingrid Becker | FRG | 2 | 0 | 0 | ||
- | Loren Murchison | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Armin Hary | GER | 2 | 0 | 0 | ||
- | Patrick O'Callaghan | IRL | 2 | 0 | 0 | ||
- | Andreas Thorkildsen | NOR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Sydney McLaughlin | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ralph Craig | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | James Meredith | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Tom Courtney | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Vincent Matthews | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Leroy Cochran | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Faith Chepngetich Kipyegon | KEN | 2 | 0 | 0 | ||
- | Francena McCorory | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Robert Mathias | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Vladimir Kuts | URS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Irina Press | URS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ezekiel Kemboi | KEN | 2 | 0 | 0 | ||
- | Thomas Burke | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Alonzo Babers | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Annette Rogers | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Monika Zehrt | GDR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ruth Fuchs | GDR | 2 | 0 | 0 | ||
- | William Carr | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Lee Evans | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Otis Davis | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ademar Ferreira da Silva | BRA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Sandra Perkovic | CRO | 2 | 0 | 0 | ||
- | Charles Jenkins | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Monique Hennagan | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Edwin Flack | AUS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Kemar Bailey-Cole | JAM | 2 | 0 | 0 | ||
- | Michael Larrabee | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Eero Lehtonen | FIN | 2 | 0 | 0 | ||
- | David Lekuta Rudisha | KEN | 2 | 0 | 0 | ||
- | Quincy Watts | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Athing Mu | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Eddie Tolan | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Daley Thompson | GBR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Robert Hayes | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Tomasz Majewski | POL | 2 | 0 | 0 | ||
- | Viktor Markin | URS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Lamont Marcell Jacobs | ITA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Evelin Schlaak | GDR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ryan Crouser | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Jozef Schmidt | POL | 2 | 0 | 0 | ||
- | Francoise Mbango Etone | CMR | 2 | 0 | 0 | ||
- | John Mikaelsson | SWE | 2 | 0 | 0 | ||
- | Barbara Jones | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Abebe Bikila | ETH | 2 | 0 | 0 | ||
- | Lindy Remigino | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Natasha Hastings | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Lyudmila Dzhigalova | URS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Shaunae Miller | BAH | 2 | 0 | 0 | ||
- | Douglas Lowe | GBR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Waldemar Cierpinski | GDR | 2 | 0 | 0 | ||
- | George Rhoden | JAM | 2 | 0 | 0 | ||
- | Marjorie Jackson | AUS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ellery Clark | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Haile Gebrselassie | ETH | 2 | 0 | 0 | ||
- | Charles Reidpath | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | John Rimmer | GBR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Melvin Patton | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Raymond Barbuti | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Helen Stephens | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Carlette Guidry | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Vladimir Muravyov | URS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Harold Osborn | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Nafissatou Thiam | BEL | 2 | 0 | 0 | ||
- | Alfred Tysoe | GBR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Jim Hines | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Svetlana Masterkova | RUS | 2 | 0 | 0 | ||
- | Lee Calhoun | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Roger Kingdom | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Donovan Bailey | CAN | 2 | 0 | 0 | ||
- | George Larner | GBR | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ashton Eaton | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Percy Williams | CAN | 2 | 0 | 0 | ||
- | Jonni Myyrä | FIN | 2 | 0 | 0 | ||
- | Caster Semenya | RSA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Felix Sánchez | DOM | 2 | 0 | 0 | ||
- | Henry Carr | USA | 2 | 0 | 0 | ||
- | Iolanda Balas | ROU | 2 | 0 | 0 | ||
- | Ulrike Meyfarth | FRG | 2 | 0 | 0 | ||
206. | Shericka Williams | JAM | 1 | 5 | 3 | ||
207. | Alain Mimoun | FRA | 1 | 3 | 0 | ||
- | Herbert McKenley | JAM | 1 | 3 | 0 | ||
209. | Andre De Grasse | CAN | 1 | 2 | 3 | ||
210. | Justin Gatlin | USA | 1 | 2 | 2 | ||
211. | Ralph Metcalfe | USA | 1 | 2 | 1 | ||
- | Donald Quarrie | JAM | 1 | 2 | 1 | ||
- | Walter Thane Baker | USA | 1 | 2 | 1 | ||
- | Konstantinos Tsiklitiras | GRE | 1 | 2 | 1 | ||
- | Vivian Jepkemoi Cheruiyot | KEN | 1 | 2 | 1 | ||
- | Jared Tallent | AUS | 1 | 2 | 1 | ||
- | Nathaniel Cartmell | USA | 1 | 2 | 1 | ||
- | Elmer Niklander | FIN | 1 | 2 | 1 | ||
- | James Connolly | USA | 1 | 2 | 1 | ||
- | Mohamed Gammoudi | TUN | 1 | 2 | 1 | ||
221. | Taoufik Makhloufi | ALG | 1 | 2 | 0 | ||
- | Sherone Simpson | JAM | 1 | 2 | 0 | ||
- | Richard Thompson | TTO | 1 | 2 | 0 | ||
- | Sara Simeoni | ITA | 1 | 2 | 0 | ||
- | Edith McGuire | USA | 1 | 2 | 0 | ||
- | Norwood Ewell | USA | 1 | 2 | 0 | ||
- | Tanya Lawrence | JAM | 1 | 2 | 0 | ||
- | Deon Hemmings | JAM | 1 | 2 | 0 | ||
- | Gyula Zsivotzky | HUN | 1 | 2 | 0 | ||
- | Linford Christie | GBR | 1 | 2 | 0 | ||
- | Matthew McGrath | USA | 1 | 2 | 0 | ||
- | Mutaz Essa Barshim | QAT | 1 | 2 | 0 | ||
- | Denean Howard | USA | 1 | 2 | 0 | ||
- | Shawn Crawford | USA | 1 | 2 | 0 | ||
235. | Christine Ohuruogu | GBR | 1 | 1 | 2 | ||
- | Irina Privalova | EUN | 1 | 1 | 2 | ||
- | Christopher Brown | BAH | 1 | 1 | 2 | ||
- | Guy Butler | GBR | 1 | 1 | 2 | ||
239. | Gabriela Szabo | ROU | 1 | 1 | 1 | ||
- | Galina Zybina | URS | 1 | 1 | 1 | ||
- | Ralph Boston | USA | 1 | 1 | 1 | ||
- | Bevil Rudd | RSA | 1 | 1 | 1 | ||
- | David Hemery | GBR | 1 | 1 | 1 | ||
- | Michael Mathieu | BAH | 1 | 1 | 1 | ||
- | Kirani James | GRN | 1 | 1 | 1 | ||
- | Tatyana Lebedeva | RUS | 1 | 1 | 1 | ||
- | Olga Rypakova | KAZ | 1 | 1 | 1 | ||
- | Carmelita Jeter | USA | 1 | 1 | 1 | ||
- | John Ljunggren | SWE | 1 | 1 | 1 | ||
- | Janis Lusis | URS | 1 | 1 | 1 | ||
- | Tori Bowie | USA | 1 | 1 | 1 | ||
- | Mamo Wolde | ETH | 1 | 1 | 1 | ||
- | Mary Rand | GBR | 1 | 1 | 1 | ||
- | Teresa Ciepla-Wieczorek | POL | 1 | 1 | 1 | ||
- | Liu Hong | CHN | 1 | 1 | 1 | ||
- | Tatyana Samolenko | URS | 1 | 1 | 1 | ||
- | Ingrid Auerswald | GDR | 1 | 1 | 1 | ||
- | Debbie Ferguson | BAH | 1 | 1 | 1 | ||
- | Ludvik Danek | TCH | 1 | 1 | 1 | ||
- | Gong Lijiao | CHN | 1 | 1 | 1 | ||
- | Albin Stenroos | FIN | 1 | 1 | 1 | ||
- | Nadezhda Chizhova | URS | 1 | 1 | 1 | ||
- | Beverly McDonald | JAM | 1 | 1 | 1 | ||
- | Sidney Robinson | GBR | 1 | 1 | 1 | ||
265. | Larry Black | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Sherri Howard | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Joseph Guillemot | FRA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Madeline Manning | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Arthur Brown | GBR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Jürgen Schult | GDR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Joshua Kiprui Cheptegei | UGA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Stefka Kostadinova | BUL | 1 | 1 | 0 | ||
- | Lauri Lehtinen | FIN | 1 | 1 | 0 | ||
- | Bill Nieder | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Inessa Kravets | EUN | 1 | 1 | 0 | ||
- | Caterine Ibargüen | COL | 1 | 1 | 0 | ||
- | Ann Packer | GBR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Sergey Litvinov | URS | 1 | 1 | 0 | ||
- | Randy Williams | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Mike Conley | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Ramon Miller | BAH | 1 | 1 | 0 | ||
- | Marita Koch | GDR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Roman Šebrle | CZE | 1 | 1 | 0 | ||
- | Lillian Copeland | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Valentina Yegorova | EUN | 1 | 1 | 0 | ||
- | Paul Drayton | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Bernard Williams | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Adam Nelson | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Randy Barnes | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Allan Wells | GBR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Lars Riedel | GER | 1 | 1 | 0 | ||
- | Tatyana Ledovskaya | URS | 1 | 1 | 0 | ||
- | Percy Hodge | GBR | 1 | 1 | 0 | ||
- | Olga Kuzenkova | RUS | 1 | 1 | 0 | ||
- | Platt Adams | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Eldece Clarke | BAH | 1 | 1 | 0 | ||
- | Lillie Leatherwood | USA | 1 | 1 | 0 | ||
- | Bror Fock | SWE | 1 | 1 | 0 | ||
- | Romas Ubartas | URS | 1 | 1 | 0 | ||
- | Romuald Klim | URS | 1 | 1 | 0 | ||
Medaljefordelingen er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||||