Polske OL-medaljer i Atletik |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Atletik 1928 | |||||
Diskoskast K | POL | Halina Konopacka | |||
Atletik 1932 | |||||
10000 m M | POL | Janusz Kusocinski | |||
100 m K | POL | Stanislawa Walasiewicz | |||
Atletik 1956 | |||||
Længdespring K | POL | Elsbieta Krzesinska | |||
Atletik 1960 | |||||
3000 m forhindringsløb M | POL | Zdzislaw Krzyszkowiak | |||
Trespring M | POL | Jozef Schmidt | |||
Atletik 1964 | |||||
Trespring M | POL | Jozef Schmidt | |||
4x100 m K | POL | Halina Gorecka | |||
Teresa Ciepla-Wieczorek | |||||
Ewa Klobukowska | |||||
Irena Kirszenstein | |||||
Atletik 1968 | |||||
200 m K | POL | Irena Szewinska | |||
Atletik 1972 | |||||
Kuglestød M | POL | Wladyslaw Komar | |||
Atletik 1976 | |||||
Højdespring M | POL | Jacek Wszola | |||
Stangspring M | POL | Tadeusz Slusarski | |||
400 m K | POL | Irena Szewinska | |||
Atletik 1980 | |||||
3000 m forhindringsløb M | POL | Bronislaw Malinowski | |||
Stangspring M | POL | Wladyslaw Kozakiewicz | |||
Atletik 1996 | |||||
50 km kapgang M | POL | Robert Korzeniowski | |||
Atletik 2000 | |||||
20 km kapgang M | POL | Robert Korzeniowski | |||
50 km kapgang M | POL | Robert Korzeniowski | |||
Hammerkast M | POL | Szymon Ziólkowski | |||
Hammerkast K | POL | Kamila Skolimowska | |||
Atletik 2004 | |||||
50 km kapgang M | POL | Robert Korzeniowski | |||
Atletik 2008 | |||||
Kuglestød M | POL | Tomasz Majewski | |||
Atletik 2012 | |||||
Kuglestød M | POL | Tomasz Majewski | |||
Hammerkast K | POL | Anita Wlodarczyk | |||
Atletik 2016 | |||||
Hammerkast K | POL | Anita Wlodarczyk | |||
Atletik 2020 | |||||
50 km kapgang M | POL | Dawid Tomala | |||
Hammerkast M | POL | Wojciech Nowicki | |||
Hammerkast K | POL | Anita Wlodarczyk | |||
4x400 m Mixed | POL | Karol Zalewski | |||
Kajetan Duszynski | |||||
Natalia Kaczmarek | |||||
Justyna Swiety-Ersetic | |||||
Malgorzata Holub-Kowalik | |||||
Dariusz Kowaluk | |||||
Iga Baumgart-Witan | |||||
Sølvmedaljer | |||||
Atletik 1936 | |||||
100 m K | POL | Stanislawa Walasiewicz | |||
Diskoskast K | POL | Jadwiga Wajs | |||
Atletik 1956 | |||||
Spydkast M | POL | Janusz Sidlo | |||
Atletik 1960 | |||||
Højdespring K | POL | Jaroslawa Jozwiakowska | |||
Længdespring K | POL | Elsbieta Krzesinska | |||
Atletik 1964 | |||||
4x100 m M | POL | Marian Foik | |||
Marian Dudziak | |||||
Wieslaw Maniak | |||||
Andrzej Zielinski | |||||
200 m K | POL | Irena Kirszenstein | |||
80 m hæk K | POL | Teresa Ciepla-Wieczorek | |||
Længdespring K | POL | Irena Kirszenstein | |||
Atletik 1976 | |||||
3000 m forhindringsløb M | POL | Bronislaw Malinowski | |||
4x400 m M | POL | Zbigniew Jaremski | |||
Ryszard Podlas | |||||
Jan Werner | |||||
Jerzy Pietrzyk | |||||
Atletik 1980 | |||||
4x100 m M | POL | Leszek Dunecki | |||
Zenon Licznerski | |||||
Krzysztof Zwolinski | |||||
Marian Woronin | |||||
Højdespring M | POL | Jacek Wszola | |||
Stangspring M | POL | Tadeusz Slusarski | |||
Højdespring K | POL | Urszula Kielan | |||
Atletik 1996 | |||||
Højdespring M | POL | Artur Partyka | |||
Atletik 2008 | |||||
Diskoskast M | POL | Piotr Malachowski | |||
Atletik 2016 | |||||
Diskoskast M | POL | Piotr Malachowski | |||
Atletik 2020 | |||||
4x400 m K | POL | Iga Baumgart-Witan | |||
Malgorzata Holub-Kowalik | |||||
Justyna Swiety-Ersetic | |||||
Anna Kielbasinska | |||||
Natalia Kaczmarek | |||||
Spydkast K | POL | Maria Andrejczyk | |||
Bronzemedaljer | |||||
Atletik 1932 | |||||
Diskoskast K | POL | Jadwiga Wajs | |||
Atletik 1936 | |||||
Spydkast K | POL | Maria Kwasniewska | |||
Atletik 1960 | |||||
5000 m M | POL | Kazimierz Zimny | |||
Hammerkast M | POL | Tadeusz Rut | |||
4x100 m K | POL | Teresa Wieczorek | |||
Celina Jesionowska | |||||
Halina Richter | |||||
Barbara Janiszewska | |||||
Atletik 1964 | |||||
400 m M | POL | Andrzej Badenski | |||
100 m K | POL | Ewa Klobukowska | |||
Atletik 1968 | |||||
100 m K | POL | Irena Szewinska | |||
Atletik 1972 | |||||
Tikamp M | POL | Ryszard Katus | |||
200 m K | POL | Irena Szewinska | |||
Atletik 1980 | |||||
100 m hæk K | POL | Lucyna Langer | |||
Atletik 1992 | |||||
Højdespring M | POL | Artur Partyka | |||
Atletik 2004 | |||||
Stangspring K | POL | Anna Rogowska | |||
Atletik 2016 | |||||
Hammerkast M | POL | Wojciech Nowicki | |||
Atletik 2020 | |||||
800 m M | POL | Patryk Dobek | |||
Hammerkast M | POL | Pawel Fajdek | |||
Hammerkast K | POL | Malwina Kopron | |||
Oversigten over Polen i Atletik ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||