Tyske OL-medaljer i Kano & kajak |
|||||||
Disciplin |
|
Medaljetagere |
Guldmedaljer | |||||
Kano & kajak 1936 | |||||
K1 10000 m M | GER | Ernst Krebs | |||
K2 10000 m M | GER | Paul Wevers | |||
Ludwig Landen | |||||
Kano & kajak 1956 | |||||
K2 1000 m M | GER | Meinrad Miltenberger | |||
Michel Scheuer | |||||
Kano & kajak 1960 | |||||
K1 4x500 m M | GER | Friedhelm Wentzke | |||
Günther Perleberg | |||||
Dieter Krause | |||||
Paul Lange | |||||
Kano & kajak 1964 | |||||
K2 500 m K | GER | Roswitha Esser | |||
Annemarie Zimmermann | |||||
C1 1000 m M | GER | Jürgen Eschert | |||
Kano & kajak 1992 | |||||
K1 500 m K | GER | Birgit Schmidt | |||
K2 500 m K | GER | Anke von Seck | |||
Ramona Portwick | |||||
K2 500 m M | GER | Kay Bluhm | |||
Torsten Gutsche | |||||
K2 1000 m M | GER | Torsten Gutsche | |||
Kay Bluhm | |||||
K4 1000 m M | GER | Mario von Appen | |||
Oliver Kegel | |||||
Andre Wohllebe | |||||
Thomas Reineck | |||||
C2 1000 m M | GER | Ingo Spelly | |||
Ulrich Papke | |||||
K1 slalom K | GER | Elisabeth Micheler | |||
Kano & kajak 1996 | |||||
K2 500 m M | GER | Kay Bluhm | |||
Torsten Gutsche | |||||
K4 500 m K | GER | Birgit Fischer | |||
Ramona Portwick | |||||
Manuela Mucke | |||||
Anett Schuck | |||||
K4 1000 m M | GER | Olaf Winter | |||
Detlef Hofmann | |||||
Mark Zabel | |||||
Thomas Reineck | |||||
C2 1000 m M | GER | Gunar Kirchbach | |||
Andreas Dittmer | |||||
K1 slalom M | GER | Oliver Fix | |||
Kano & kajak 2000 | |||||
K2 500 m K | GER | Katrin Wagner | |||
Birgit Fischer | |||||
K4 500 m K | GER | Birgit Fischer | |||
Manuela Mucke | |||||
Katrin Wagner | |||||
Anett Schuck | |||||
C1 1000 m M | GER | Andreas Dittmer | |||
K1 slalom M | GER | Thomas Schmidt | |||
Kano & kajak 2004 | |||||
K2 500 m M | GER | Tim Wieskötter | |||
Ronald Rauhe | |||||
K4 500 m K | GER | Carolin Leonhardt | |||
Birgit Fischer | |||||
Katrin Wagner | |||||
Maike Nollen | |||||
C1 500 m M | GER | Andreas Dittmer | |||
C2 1000 m M | GER | Thomasz Wylenzek | |||
Christian Gille | |||||
Kano & kajak 2008 | |||||
K4 500 m K | GER | Nicole Reinhard | |||
Fanny Fischer | |||||
Katrin Wagner-Augustin | |||||
Conny Wassmuth | |||||
K2 1000 m M | GER | Martin Hollstein | |||
Andreas Ihle | |||||
K1 slalom M | GER | Alexander Grimm | |||
Kano & kajak 2012 | |||||
K2 500 m K | GER | Tina Dietze | |||
Franziska Weber | |||||
C1 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
C2 1000 m M | GER | Kurt Kuschela | |||
Peter Kretschmer | |||||
Kano & kajak 2016 | |||||
K2 1000 m M | GER | Max Rendschmidt | |||
Marcus Gross | |||||
K4 1000 m M | GER | Marcus Gross | |||
Max Hoff | |||||
Max Rendschmidt | |||||
Tom Liebscher | |||||
C1 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
C2 1000 m M | GER | Jan Vandrey | |||
Sebastian Brendel | |||||
Kano & kajak 2020 | |||||
K1 slalom K | GER | Ricarda Funk | |||
K4 500 m M | GER | Max Lemke | |||
Tom Liebscher | |||||
Max Rendschmidt | |||||
Ronald Rauhe | |||||
Sølvmedaljer | |||||
Kano & kajak 1936 | |||||
K1 1000 m M | GER | Helmut Cammerer | |||
K2 1000 m M | GER | Fritz Bondroit | |||
Ewald Tilker | |||||
K2 10000 m foldekajak M | GER | Willi Horn | |||
Erich Hanisch | |||||
Kano & kajak 1956 | |||||
K1 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
K2 10000 m M | GER | Theo Kleine | |||
Fritz Briel | |||||
Kano & kajak 1960 | |||||
K1 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
K2 500 m K | GER | Therese Zenz | |||
Ingrid Hartmann | |||||
Kano & kajak 1964 | |||||
K4 1000 m M | GER | Friedhelm Wentzke | |||
Günther Perleberg | |||||
Holger Zander | |||||
Bernhard Schulze | |||||
Kano & kajak 1992 | |||||
K4 500 m K | GER | Ramona Portwick | |||
Anke von Seck | |||||
Birgit Schmidt | |||||
Katrin Borchert | |||||
C2 500 m M | GER | Ingo Spelly | |||
Ulrich Papke | |||||
Kano & kajak 1996 | |||||
K2 500 m K | GER | Birgit Fischer | |||
Ramona Portwick | |||||
K2 1000 m M | GER | Torsten Gutsche | |||
Kay Bluhm | |||||
Kano & kajak 2000 | |||||
K4 1000 m M | GER | Jan Schäfer | |||
Mark Zabel | |||||
Stefan Ulm | |||||
Björn Bach | |||||
Kano & kajak 2004 | |||||
K2 500 m K | GER | Birgit Fischer | |||
Carolin Leonhardt | |||||
K4 1000 m M | GER | Andreas Ihle | |||
Mark Zabel | |||||
Stefan Ulm | |||||
Björn Bach | |||||
C1 1000 m M | GER | Andreas Dittmer | |||
C2 slalom M | GER | Stefan Henze | |||
Markus Becker | |||||
Kano & kajak 2008 | |||||
K2 500 m M | GER | Ronald Rauhe | |||
Tim Wieskötter | |||||
C2 1000 m M | GER | Christian Gille | |||
Thomasz Wylenzek | |||||
Kano & kajak 2012 | |||||
K4 500 m K | GER | Carolin Leonhardt | |||
Tina Dietze | |||||
Franziska Weber | |||||
Katrin Wagner-Augustin | |||||
C1 slalom M | GER | Sideris Tasiadis | |||
Kano & kajak 2016 | |||||
K2 500 m K | GER | Tina Dietze | |||
Franziska Weber | |||||
K4 500 m K | GER | Steffi Kriegerstein | |||
Sabrina Hering | |||||
Tina Dietze | |||||
Franziska Weber | |||||
Kano & kajak 2020 | |||||
K2 1000 m M | GER | Jacob Schopf | |||
Max Hoff | |||||
Bronzemedaljer | |||||
Kano & kajak 1936 | |||||
C1 1000 m M | GER | Erich Koschik | |||
K1 10000 m foldekajak M | GER | Xaver Hörmann | |||
Kano & kajak 1952 | |||||
K1 10000 m M | GER | Michel Scheuer | |||
C2 1000 m M | GER | Egon Drews | |||
Wilfried Soltau | |||||
C2 10000 m M | GER | Wilfried Soltau | |||
Egon Drews | |||||
Kano & kajak 1956 | |||||
K1 10000 m M | GER | Michel Scheuer | |||
Kano & kajak 1964 | |||||
K2 1000 m M | GER | Holger Zander | |||
Heinz Büker | |||||
Kano & kajak 1992 | |||||
C1 500 m M | GER | Olaf Heukrodt | |||
K1 slalom M | GER | Jochen Lettmann | |||
Kano & kajak 1996 | |||||
K1 slalom M | GER | Thomas Becker | |||
C2 slalom M | GER | Michael Senft | |||
Andre Ehrenberg | |||||
Kano & kajak 2000 | |||||
K2 500 m M | GER | Tim Wieskötter | |||
Ronald Rauhe | |||||
C1 500 m M | GER | Andreas Dittmer | |||
C2 1000 m M | GER | Stefan Utess | |||
Lars Kober | |||||
Kano & kajak 2004 | |||||
C1 slalom M | GER | Stefan Pfannmöller | |||
Kano & kajak 2008 | |||||
K1 500 m K | GER | Katrin Wagner-Augustin | |||
K4 1000 m M | GER | Björn Goldschmidt | |||
Lutz Altepost | |||||
Torsten Eckbrett | |||||
Norman Bröckl | |||||
C2 500 m M | GER | Thomasz Wylenzek | |||
Christian Gille | |||||
Kano & kajak 2012 | |||||
K1 1000 m M | GER | Max Hoff | |||
K2 1000 m M | GER | Andreas Ihle | |||
Martin Hollstein | |||||
K1 slalom M | GER | Hannes Aigner | |||
Kano & kajak 2016 | |||||
K1 200 m M | GER | Ronald Rauhe | |||
Kano & kajak 2020 | |||||
C2 1000 m M | GER | Sebastian Brendel | |||
Tim Hecker | |||||
K1 slalom M | GER | Hannes Aigner | |||
C1 slalom M | GER | Sideris Tasiadis | |||
C1 slalom K | GER | Andrea Herzog | |||
Oversigten over Tyskland i Kano & kajak ved OL er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||