Ukraine i Atletik |
Atlet |
Disciplin |
Heat |
Res. |
Plac. |
|
||
Yuliya Akulenko | Heptathlon K | Resultat | 5996 | 23 | |||
Oleana Antonova | Discus throw K | Finale | 65,75 | 4 | |||
Kvalifikation | 64,20 | 1 | q | ||||
Inha Babakova | High jump K | Finale | 1,93 | 9 | |||
Kvalifikation | 1,92 | 5 | q | ||||
Anzhela Balakhonova | Pole vault K | Finale | 4,40 | 6 | |||
Kvalifikation | 4,40 | 5 | q | ||||
Dmytro Baranovsky | Marathon M | Finale | dnf | - | |||
Natalya Berkut | 10000 m K | Finale | dnf | - | |||
Yuriy Bilonog | Shot put M | Finale | (21,16) | - | dq(d) | ||
Kvalifikation | (20,61) | - | dq(d) | ||||
Zhanna Block | 100 m K | Semifinale | (11,23) | - | dq(d) | ||
Kvartfinale | (11,27) | - | dq(d) | ||||
Indledende | (11,25) | - | dq(d) | ||||
4x100 m K | Indledende | 43,77 | 7 | ||||
Volodymyr Demchenko | 4x400 m M | Indledende | 3.04,01 | 6 | |||
Sergiy Demidyuk | 110 m hurdles M | Indledende | 13,80 | 6 | |||
Nataliia Dobrynska | Heptathlon K | Resultat | 6255 | 8 | |||
Natalya Fokina | Discus throw K | Kvalifikation | 58,28 | 12 | |||
Olena Govorova | Triple jump K | Finale | 14,35 | 10 | |||
Kvalifikation | 14,56 | 6 | q | ||||
Ivan Heshko | 1500 m M | Finale | 3.35,82 | 5 | |||
Semifinale | 3.36,20 | 5 | Q | ||||
Indledende | 3.37,78 | 3 | Q | ||||
800 m M | Semifinale | 1.46,66 | 4 | ||||
Indledende | 1.45,92 | 2 | Q | ||||
Oksana Illiushkina | 4x400 m K | Indledende | 3.28,62 | 7 | |||
Mykhaylo Knysh | 4x400 m M | Indledende | 3.04,01 | 6 | |||
Oleksandr Korchmid | Pole vault M | Finale | 5,55 | 16 | |||
Kvalifikation | 5,70 | 8 | q | ||||
Iryna Kozhemyakina | 4x100 m K | Indledende | 43,77 | 7 | |||
Yelena Krasovskaya | 100 m hurdles K | Finale | 12,45 | ||||
Semifinale | 12,58 | 3 | Q | ||||
Indledende | 12,84 | 3 | q | ||||
Oleksandr Krykun | Hammer throw M | Kvalifikation | 75,42 | 8 | |||
Sergiy Lebid | 5000 m M | Indledende | 14.10,23 | 17 | |||
Iryna Lishchynska | 1500 m K | Indledende | dnf | - | |||
Tetyana Lyakhovych | Javelin throw K | Finale | 61,75 | 8 | |||
Kvalifikation | 63,07 | 2 | q | ||||
Maryna Maydanova | 200 m K | Semifinale | 22,75 | 5 | |||
Kvartfinale | 22,86 | 3 | Q | ||||
Indledende | 22,76 | 3 | Q | ||||
4x100 m K | Indledende | 43,77 | 7 | ||||
Iryna Mykhalchenko | High jump K | Finale | 1,96 | 5 | |||
Kvalifikation | 1,95 | 1 | Q | ||||
Nelya Neporadna | 1500 m K | Indledende | 4.08,60 | 9 | |||
Tetyana Petlyuk | 800 m K | Semifinale | 1.59,48 | 3 | |||
Indledende | 2.02,07 | 3 | Q | ||||
Vladyslav Piskunov | Hammer throw M | Kvalifikation | nm | - | |||
Nataliya Pyhyda | 4x400 m K | Indledende | 3.28,62 | 7 | |||
Artem Rubanko | Hammer throw M | Kvalifikation | 75,08 | 10 | |||
Oleksandra Ryzhkova | 4x400 m K | Indledende | 3.28,62 | 7 | |||
Nikolay Savolaynen | Triple jump M | Kvalifikation | 16,56 | 11 | |||
Tetyana Schurenko | Triple jump K | Kvalifikation | 13,55 | 14 | |||
Iryna Sekachova | Hammer throw K | Finale | 70,40 | 8 | |||
Kvalifikation | 71,63 | 2 | q | ||||
Vadim Slobodenyuk | 3000 m steeplechase M | Indledende | 8.24,84 | 8 | |||
Andrey Sokolovskiy | High jump M | Finale | 2,32 | 5 | |||
Kvalifikation | 2,28 | 3 | q | ||||
Viktoriya Styopina | High jump K | Finale | 2,02 | ||||
Kvalifikation | 1,95 | 1 | Q | ||||
Tetyana Tereshchuk-Antipova | 400 m hurdles K | Finale | 53,44 | ||||
Semifinale | 53,37 | 3 | Q | ||||
Indledende | 54,63 | 2 | Q | ||||
Tetyana Tkalich | 100 m K | Indledende | 11,58 | 4 | |||
4x100 m K | Indledende | 43,77 | 7 | ||||
Nataliya Tobias | 1500 m K | Semifinale | 4.07,55 | 6 | |||
Indledende | 4.06,06 | 2 | Q | ||||
Andriy Tverdostup | 4x400 m M | Indledende | 3.04,01 | 6 | |||
Roman Virastyuk | Shot put M | Kvalifikation | 18,52 | 16 | |||
Viktor Yastrebov | Triple jump M | Kvalifikation | 16,43 | 12 | |||
Antonina Yefremova | 400 m K | Semifinale | 51,90 | 6 | |||
Indledende | 51,53 | 3 | Q | ||||
4x400 m K | Indledende | 3.28,62 | 7 | ||||
Ruslan Yeremenko | Pole vault M | Finale | 5,55 | 13 | |||
Kvalifikation | 5,70 | 1 | q | ||||
Denys Yurchenko | Pole vault M | Finale | 5,65 | 9 | |||
Kvalifikation | 5,70 | 5 | q | ||||
Oksana Zakharchuk | Shot put K | Kvalifikation | 17,28 | 10 | |||
Yevhen Ziukov | 4x400 m M | Indledende | 3.04,01 | 6 | |||
Vira Zozulya | 20 km walk K | Finale | 1.38.45 | 42 | |||
Vladimir Zyuskov | Long jump M | Kvalifikation | 7,88 | 10 | |||
* Listen over Ukrainske olympianere i Atletik ved OL i Athen 2004 er endnu ikke færdiggjort. Alle eventuelle medaljetagere er inkluderet i listen. | |||||||
Facts om Ukraine i Atletik ved sommer-OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database |