Soviet Union in Athletics |
Athlete |
Event |
Heat |
Res. |
Pos. |
|
||
Nikolay Abramov | Marathon M | Final | 2.27.09,4 | 26 | |||
Gennady Agapov | 50 km walk M | Final | 4.24.34,0 | 12 | |||
Victor Aksonov | Javelin throw M | Qualifying Round | 69,46 | 17 | |||
Adolfas Alekseunas | 3000 m steeplechase M | Final | 8.39,0 | 7 | |||
Round 1 | 8.31,8 | 1 | OR | ||||
Vasily Anisimov | 400 m hurdles M | Final | 51,1 | 7 | |||
Semifinal | 50,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 51,7 | 2 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.05,9 | 7 | ||||
Round 1 | 3.07,4 | 2 | Q | ||||
Vadim Arkhipchuk | 400 m M | Quarterfinal | 47,9 | 8 | |||
Round 1 | 47,7 | 3 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.05,9 | 7 | ||||
Round 1 | 3.07,4 | 2 | Q | ||||
Rein Aun | Decathlon M | Final standing | 7842 | ||||
Stefan Baidiuk | 5000 m M | Final | 14.11,2 | 10 | |||
Round 1 | 14.00,2 | 3 | Q | ||||
Victor Baikov | Marathon M | Final | dnf | - | |||
Yuri Bakarinov | Hammer throw M | Final | 66,72 | 5 | |||
Qualifying Round | 63,86 | 12 | q | ||||
Leonid Barkovskiy | Long jump M | Qualifying Round | 7,39 | 15 | |||
Ivan Belitskiy | 1500 m M | Round 1 | 3.46,7 | 8 | |||
Ivan Belyayev | 3000 m steeplechase M | Final | 8.33,8 | ||||
Round 1 | 8.42,0 | 2 | Q | ||||
Gennady Bliznetsov | Pole vault M | Final | 4,95 | 5 | |||
Qualifying Round | 4,60 | 2 | Q | ||||
Pyotr Bolotnikov | 10000 m M | Final | 30.52,8 | 25 | |||
Valery Brumel | High jump M | Final | 2,18 | OR | |||
Qualifying Round | 2,06 | 11 | Q | ||||
Kim Bukhantsev | Discus throw M | Final | 54,38 | 9 | |||
Qualifying Round | 54,94 | 11 | q | ||||
Valery Bulyshev | 800 m M | Semifinal | 1.47,5 | 5 | |||
Round 1 | 1.48,6 | 3 | Q | ||||
Victor Bychkov | 400 m M | Quarterfinal | 47,9 | 7 | |||
Round 1 | 47,3 | 5 | q | ||||
4x400 m M | Final | 3.05,9 | 7 | ||||
Round 1 | 3.07,4 | 2 | Q | ||||
Galina Bystrova | 80 m hurdles W | Semifinal | 10,8 | 6 | |||
Round 1 | 10,9 | 2 | Q | ||||
Pentathlon W | Final standing | 4956 | |||||
Taisa Chenchik | High jump W | Final | 1,78 | ||||
Qualifying Round | 1,70 | 10 | Q | ||||
Valentin Chistyakov | 110 m hurdles M | Semifinal | dq | - | |||
Round 1 | 14,2 | 3 | Q | ||||
Sergey Demin | Pole vault M | Final | 4,40 | 15 | |||
Qualifying Round | 4,60 | 12 | Q | ||||
Nikolai Dutov | 5000 m M | Final | 13.53,8 | 7 | |||
Round 1 | 13.50,6 | 3 | Q | ||||
Laine Erik | 800 m W | Final | 2.05,1 | 6 | |||
Semifinal | 2.04,7 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 2.08,3 | 3 | Q | ||||
Oleg Fedoseyev | Triple jump M | Final | 16,58 | ||||
Qualifying Round | 15,87 | 9 | q | ||||
Igor Feld | Pole vault M | Final | 4,80 | 9 | |||
Qualifying Round | 4,60 | 4 | Q | ||||
Galina Gaide | 4x100 m W | Final | 44,4 | 4 | |||
Round 1 | 44,9 | 3 | Q | ||||
Galina Gayda | 100 m W | Quarterfinal | 12,0 | 7 | |||
Round 1 | 11,9 | 4 | Q | ||||
200 m W | Round 1 | 24,4 | 3 | ||||
Yelena Gorchakova | Javelin throw W | Final | 57,06 | ||||
Qualifying Round | 62,40 | 1 | WR | ||||
Vladimir Holubnychy | 20 km walk M | Final | 1.31.59 | ||||
Maria Itkina | 400 m W | Final | 54,6 | 5 | |||
Semifinal | 53,5 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 54,9 | 1 | Q | ||||
Leonid Ivanov | 10000 m M | Final | 28.53,2 | 5 | |||
Birute Kalediene | Javelin throw W | Final | 56,31 | 4 | |||
Qualifying Round | 50,84 | 8 | q | ||||
Nikolai Karassev | Shot put M | Final | 18,86 | 6 | |||
Qualifying Round | 17,83 | 12 | q | ||||
Boris Khrolovich | 20 km walk M | Final | 1.32.45 | 7 | |||
Romuald Klim | Hammer throw M | Final | 69,74 | OR | |||
Qualifying Round | 67,10 | 3 | q | ||||
Viktor Kompaniyets | Discus throw M | Final | 51,96 | 12 | |||
Qualifying Round | 57,40 | 4 | q | ||||
Aleksandr Kontaryev | 110 m hurdles M | Semifinal | 14,2 | 6 | |||
Round 1 | 14,2 | 2 | Q | ||||
Gusman Kosanov | 100 m M | Round 1 | 10,9 | 5 | |||
4x100 m M | Final | 39,4 | 5 | ||||
Semifinal | 39,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 40,1 | 3 | Q | ||||
Galina Kostenko | High jump W | Qualifying Round | 1,65 | 16 | |||
Viktor Kravchenko | Triple jump M | Final | 16,57 | ||||
Qualifying Round | 15,81 | 12 | q | ||||
Vitold Kreer | Triple jump M | Qualifying Round | 15,71 | 16 | |||
Abram Krivosieyev | 800 m M | Semifinal | 1.47,5 | 6 | |||
Round 1 | 1.49,5 | 4 | Q | ||||
Vassily Kuznetsov | Decathlon M | Final standing | 7569 | 7 | |||
Vladimir Kuznetsov | Javelin throw M | Final | 74,26 | 8 | |||
Qualifying Round | 75,01 | 3 | q | ||||
Yevgenya Kuznetsova | Discus throw W | Final | 55,17 | 5 | |||
Qualifying Round | 52,44 | 7 | q | ||||
Renata Latse | 100 m W | Semifinal | 11,7 | 6 | |||
Quarterfinal | 11,6 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 11,6 | 3 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 44,4 | 4 | ||||
Round 1 | 44,9 | 3 | Q | ||||
Viktor Lipsnis | Shot put M | Final | 18,11 | 10 | |||
Qualifying Round | 18,90 | 3 | q | ||||
Janis Lusis | Javelin throw M | Final | 80,57 | ||||
Qualifying Round | 73,48 | 7 | q | ||||
Yevgeny Lyungin | 50 km walk M | Final | 4.32.01,6 | 18 | |||
Anatoly Mikhailov | 110 m hurdles M | Final | 13,7 | ||||
Semifinal | 13,9 | 1 | Q | ||||
Round 1 | 14,1 | 1 | Q | ||||
Vera Mukhanova | 800 m W | Semifinal | 2.04,8 | 5 | |||
Round 1 | 2.08,8 | 4 | Q | ||||
Lazar Naroditsky | 3000 m steeplechase M | Round 1 | 8.43,0 | 5 | |||
Yuri Nikulin | Hammer throw M | Final | 67,69 | 4 | |||
Qualifying Round | 65,64 | 5 | q | ||||
Kestutis Orentas | 5000 m M | Round 1 | 13.54,0 | 5 | |||
Edvin Ozolin | 100 m M | Quarterfinal | 10,4 | 5 | |||
Round 1 | 10,5 | 3 | Q | ||||
200 m M | Quarterfinal | 21,5 | 5 | ||||
Round 1 | 21,3 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Final | 39,4 | 5 | ||||
Semifinal | 39,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 40,1 | 3 | Q | ||||
Elvira Ozolina | Javelin throw W | Final | 54,81 | 5 | |||
Qualifying Round | 56,38 | 2 | q | ||||
Nina Ponomaryeva | Discus throw W | Final | 52,48 | 11 | |||
Qualifying Round | 50,18 | 14 | q | ||||
Galina Popova | 100 m W | Semifinal | 11,8 | 5 | |||
Quarterfinal | 11,5 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 11,8 | 3 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 44,4 | 4 | ||||
Round 1 | 44,9 | 3 | Q | ||||
Irina Press | 80 m hurdles W | Final | 10,6 | 4 | |||
Semifinal | 10,8 | 3 | Q | ||||
Round 1 | 10,7 | 1 | Q | ||||
Pentathlon W | Final standing | 5246 | WR | ||||
Shot put W | Final | 16,71 | 6 | ||||
Qualifying Round | 15,67 | 4 | q | ||||
Tamara Press | Discus throw W | Final | 57,27 | OR | |||
Qualifying Round | 50,28 | 13 | q | ||||
Shot put W | Final | 18,14 | OR | ||||
Qualifying Round | 16,57 | 1 | q | ||||
Lyudmila Samotysova | 200 m W | Final | 23,5 | 5 | |||
Semifinal | 23,7 | 2 | Q | ||||
Round 1 | 23,8 | 1 | Q | ||||
4x100 m W | Final | 44,4 | 4 | ||||
Round 1 | 44,9 | 3 | Q | ||||
Boris Savchuk | 200 m M | Round 1 | dq | - | |||
4x100 m M | Final | 39,4 | 5 | ||||
Semifinal | 39,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 40,1 | 3 | Q | ||||
Robert Shavlakadze | High jump M | Final | 2,14 | 5 | |||
Qualifying Round | 2,06 | 2 | Q | ||||
Tatyana Shelkanova | Long jump W | Final | 6,42 | ||||
Qualifying Round | 6,32 | 6 | q | ||||
Maria Siziakova | Pentathlon W | Final standing | 4580 | 10 | |||
Zoya Skobtsova | 800 m W | Semifinal | 2.07,4 | 6 | |||
Round 1 | 2.08,6 | 3 | Q | ||||
Valery Skvortsov | High jump M | Final | 2,06 | 14 | |||
Qualifying Round | 2,06 | 3 | Q | ||||
Gennady Solodov | 20 km walk M | Final | 1.32.33 | 5 | |||
Mikhail Storozhenko | Decathlon M | Final standing | 7464 | 8 | |||
Grigory Sverbetov | 400 m M | Quarterfinal | 48,0 | 8 | |||
Round 1 | 47,3 | 4 | Q | ||||
4x400 m M | Final | 3.05,9 | 7 | ||||
Round 1 | 3.07,4 | 2 | Q | ||||
Tatyana Talysheva | 80 m hurdles W | Semifinal | 10,9 | 6 | |||
Round 1 | 10,9 | 3 | Q | ||||
Long jump W | Final | 6,18 | 10 | ||||
Qualifying Round | 6,08 | 12 | q | ||||
Igor Ter-Ovanesian | Long jump M | Final | 7,99 | ||||
Qualifying Round | 7,78 | 2 | Q | ||||
Nikolay Tikhomirov | Marathon M | Final | 2.26.07,4 | 22 | |||
Vladimir Trusenyev | Discus throw M | Final | 54,78 | 8 | |||
Qualifying Round | 53,81 | 12 | q | ||||
Aida Tshuiko | Long jump W | Final | 6,13 | 11 | |||
Qualifying Round | 6,00 | 16 | q | ||||
Rein Tölp | 800 m M | Semifinal | 1.49,1 | 5 | |||
Round 1 | 1.50,0 | 4 | Q | ||||
Adoltas Varanauskas | Shot put M | Final | 18,41 | 8 | |||
Qualifying Round | 17,86 | 10 | q | ||||
Antanas Vaupsias | Long jump M | Qualifying Round | 7,43 | 14 | |||
Anatoly Vedyakov | 50 km walk M | Final | 4.19.56,0 | 7 | |||
Eduard Zageris | 400 m hurdles M | Semifinal | 52,7 | 7 | |||
Round 1 | 51,5 | 4 | q | ||||
Boris Zubov | 200 m M | Quarterfinal | 21,8 | 6 | |||
Round 1 | 21,4 | 3 | Q | ||||
4x100 m M | Final | 39,4 | 5 | ||||
Semifinal | 39,7 | 4 | Q | ||||
Round 1 | 40,1 | 3 | Q | ||||
Galina Zybina | Shot put W | Final | 17,45 | ||||
Qualifying Round | 15,17 | 11 | q | ||||
* The list of Soviet olympians in Athletics at the Tokyo 1964 Olympics is not yet completed. All possible medalists are already included. | |||||||
These facts about Soviet Union in Athletics at the Olympic Games in Tokyo 1964 is based on the official olympic reports and Olympian Database |