Amerikanske deltagere ved OL i London 2012 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | USA | Jacob Wukie | |||
Jake Kaminski | |||||
Brady Ellison | |||||
Individuelt K | USA | Jennifer Nichols | |||
Miranda Leek | |||||
Khatuna Lorig | |||||
Hold M | USA | Jacob Wukie | |||
Jake Kaminski | |||||
Brady Ellison | |||||
Hold K | USA | Miranda Leek | |||
Khatuna Lorig | |||||
Jennifer Nichols | |||||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Justin Gatlin | |||
Tyson Gay | |||||
Ryan Bailey | |||||
200 m M | USA | Maurice Mitchell | |||
Isiah Young | |||||
Wallace Spearmon | |||||
400 m M | USA | Tony McQuay | |||
Bryshon Nellum | |||||
LaShawn Merritt | |||||
800 m M | USA | Duane Solomon | |||
Nick Symmonds | |||||
Khadevis Robinson | |||||
1500 m M | USA | Andrew Wheating | |||
Leonel Manzano | |||||
Matthew Centrowitz Jr. | |||||
5000 m M | USA | Galen Rupp | |||
Bernard Lagat | |||||
Lopez Lomong | |||||
10000 m M | USA | Dathan Ritzenhein | |||
Galen Rupp | |||||
Matthew Tegenkamp | |||||
Maraton M | USA | Mebrahtom Keflezighi | |||
Abdihakem Abdirahman | |||||
Ryan Hall | |||||
110 m hæk M | USA | Jason Richardson | |||
Aries Merritt | |||||
Jeff Porter | |||||
400 m hæk M | USA | Kerron Clement | |||
Angelo Taylor | |||||
Michael Tinsley | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Evan Jager | |||
Kyle Alcorn | |||||
Donald Cabral | |||||
4x100 m M | USA | Justin Gatlin | |||
Ryan Bailey | |||||
Tyson Gay | |||||
Trell Kimmons | |||||
Jeffery Demps | |||||
Darvis Patton | |||||
4x400 m M | USA | Tony McQuay | |||
Angelo Taylor | |||||
Joshua Mance | |||||
Manteo Mitchell | |||||
Bryshon Nellum | |||||
20 km kapgang M | USA | Trevor Barron | |||
50 km kapgang M | USA | John Nunn | |||
Højdespring M | USA | Erik Kynard | |||
Jamie Nieto | |||||
Jesse Williams | |||||
Stangspring M | USA | Brad Walker | |||
Derek Miles | |||||
Jeremy Scott | |||||
Længdespring M | USA | Will Claye | |||
Marquise Goodwin | |||||
George Kitchens | |||||
Trespring M | USA | Christian Taylor | |||
Will Claye | |||||
Kuglestød M | USA | Ryan Whiting | |||
Reese Hoffa | |||||
Christian Cantwell | |||||
Diskoskast M | USA | Jason Young | |||
Jarred Rome | |||||
Lance Brooks | |||||
Hammerkast M | USA | Kibwe Johnson | |||
Alfred George Kruger | |||||
Spydkast M | USA | Cyrus Hostetler | |||
Sean Furey | |||||
Craig Kinsley | |||||
Tikamp M | USA | Trey Hardee | |||
Ashton Eaton | |||||
100 m K | USA | Tianna Madison | |||
Carmelita Jeter | |||||
Allyson Felix | |||||
200 m K | USA | Allyson Felix | |||
Carmelita Jeter | |||||
Sanya Richards-Ross | |||||
400 m K | USA | DeeDee Trotter | |||
Francena McCorory | |||||
Sanya Richards-Ross | |||||
800 m K | USA | Geena Gall | |||
Alice Schmidt | |||||
Alysia Johnson Montaño | |||||
1500 m K | USA | Uceny Morgan | |||
Shannon Rowbury | |||||
Jennifer Simpson | |||||
5000 m K | USA | Julie Culley | |||
Molly Huddle | |||||
Kim Conley | |||||
10000 m K | USA | Janet Bawcom | |||
Amy Hastings | |||||
Lisa Uhl | |||||
Maraton K | USA | Kara Goucher | |||
Desireé Davila | |||||
Shalane Flanagan | |||||
100 m hæk K | USA | Kellie Wells | |||
Lolo Jones | |||||
Dawn Harper | |||||
400 m hæk K | USA | T'Erelea Brown | |||
Georganne Moline | |||||
Lashinda Demus | |||||
3000 m forhindringsløb K | USA | Bridget Franek | |||
Emma Coburn | |||||
Shalaya Kipp | |||||
4x100 m K | USA | Tianna Madison | |||
Jeneba Tarmoh | |||||
Carmelita Jeter | |||||
Lauryn Williams | |||||
Bianca Knight | |||||
Allyson Felix | |||||
4x400 m K | USA | Francena McCorory | |||
DeeDee Trotter | |||||
Keshia Baker | |||||
Allyson Felix | |||||
Diamond Dixon | |||||
Sanya Richards-Ross | |||||
20 km kapgang K | USA | Maria Michta | |||
Højdespring K | USA | Chaunte Lowe | |||
Brigetta Barrett | |||||
Amy Acuff | |||||
Stangspring K | USA | Jennifer Suhr | |||
Becky Holliday | |||||
Lacy Janson | |||||
Længdespring K | USA | Janay Deloach | |||
Brittney Reese | |||||
Chelsea Hayes | |||||
Trespring K | USA | Amanda Smock | |||
Kuglestød K | USA | Tia Brooks | |||
Jillian Camarena Williams | |||||
Michelle Carter | |||||
Diskoskast K | USA | Stephanie Brown Trafton | |||
Gia Lewis-Smallwood | |||||
Aretha Thurmond | |||||
Hammerkast K | USA | Amanda Bingson | |||
Amber Campbell | |||||
Jessica Cosby | |||||
Spydkast K | USA | Brittany Borman | |||
Rachel Yurkovic | |||||
Kara Patterson | |||||
Syvkamp K | USA | Chantae McMillan | |||
Sharon Day | |||||
Hyleas Fountain | |||||
Badminton | |||||
Double M | USA | Tony Gunawan | |||
Howard Bach | |||||
Single K | USA | Rena Wang | |||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Anthony Davis | |||
Carmelo Anthony | |||||
Tyson Chandler | |||||
Chris Paul | |||||
Kevin Love | |||||
James Harden | |||||
Andre Iguodala | |||||
Deron Williams | |||||
Kobe Bryant | |||||
Lebron James | |||||
Kevin Durant | |||||
Russell Westbrook | |||||
Basketball K | USA | Angel McCoughtry | |||
Asjha Jones | |||||
Diana Taurasi | |||||
Suzanne Bird | |||||
Tamika Catchings | |||||
Maya Moore | |||||
Swintayla Cash | |||||
Lindsay Whalen | |||||
Seimone Augustus | |||||
Sylvia Fowles | |||||
Candace Parker | |||||
Tina Charles | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | USA | Raushee Warren | |||
Bantamvægt M | USA | Joseph Diaz | |||
Letvægt M | USA | Jose Ramirez | |||
Letweltervægt M | USA | Jamel Herring | |||
Weltervægt M | USA | Errol Spence | |||
Mellemvægt M | USA | Terrell Gausha | |||
Letsværvægt M | USA | Marcus Browne | |||
Sværvægt M | USA | Michael Hunter | |||
Supersværvægt M | USA | Dominic Breazeale | |||
Fluevægt K | USA | Marlen Esparza | |||
Letvægt K | USA | Quanitta Underwood | |||
Mellemvægt K | USA | Claressa Shields | |||
Kano & kajak | |||||
K1 200 m K | USA | Carrie Johnson | |||
K1 500 m K | USA | Carrie Johnson | |||
K1 200 m M | USA | Tim Hornsby | |||
K1 slalom K | USA | Caroline Queen | |||
K1 slalom M | USA | Scott Parsons | |||
C1 slalom M | USA | Casey Eichfeld | |||
C2 slalom M | USA | Jeff Larimer | |||
Eric Hurd | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | USA | Tejay van Garderen | |||
Chris Horner | |||||
Timothy Duggan | |||||
Taylor Phinney | |||||
Tyler Farrar | |||||
Landevejsløb K | USA | Kristin Armstrong | |||
Shelley Olds | |||||
Evelyn Stevens | |||||
Amber Neben | |||||
Enkeltstart K | USA | Kristin Armstrong | |||
Amber Neben | |||||
Enkeltstart M | USA | Taylor Phinney | |||
Omnium K | USA | Sarah Hammer | |||
Omnium M | USA | Bobby Lea | |||
Holdforfølgelse K | USA | Dotsie Bausch | |||
Jennie Reed | |||||
Sarah Hammer | |||||
Sprint M | USA | Jimmy Watkins | |||
Mountainbike M | USA | Todd Wells | |||
Sam Schultz | |||||
Mountainbike K | USA | Lea Davison | |||
Georgia Gould | |||||
BMX M | USA | David Herman | |||
Connor Fields | |||||
Nic Long | |||||
BMX K | USA | Brooke Crain | |||
Alise Post | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Chris Colwill | |||
Troy Dumais | |||||
3 m spring K | USA | Christina Loukas | |||
Cassidy Krug | |||||
Tårnspring M | USA | Nicholas McCrory | |||
David Boudia | |||||
Tårnspring K | USA | Brittany Viola | |||
Katie Bell | |||||
Synkron 3 m spring M | USA | Kristian Ipsen | |||
Troy Dumais | |||||
Synkron 3 m spring K | USA | Kelci Bryant | |||
Abigail Johnston | |||||
Synkron tårnspring M | USA | David Boudia | |||
Nicholas McCrory | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | USA | Jan Ebeling | |||
Steffen Peters | |||||
Adrienne Lyle | |||||
Tina Konyot | |||||
Dressur hold | USA | Tina Konyot | |||
Jan Ebeling | |||||
Steffen Peters | |||||
Military individuelt | USA | William Coleman | |||
Boyd Martin | |||||
Karen O'Connor | |||||
Phillip Dutton | |||||
Tiana Coudray | |||||
Military hold | USA | Phillip Dutton | |||
William Coleman | |||||
Karen O'Connor | |||||
Boyd Martin | |||||
Tiana Coudray | |||||
Ridebanespringning individuelt | USA | Elizabeth Madden | |||
Reed Kessler | |||||
Richard Fellers | |||||
McLain Ward | |||||
Ridebanespringning hold | USA | Richard Fellers | |||
McLain Ward | |||||
Reed Kesler | |||||
Elizabeth Madden | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | USA | Nicole Ross | |||
Lee Kiefer | |||||
Nzingha Prescod | |||||
Fleuret individuelt M | USA | Miles Chamley-Watson | |||
Alexander Massialas | |||||
Race Imboden | |||||
Fleuret hold K | USA | Doris Willette | |||
Lee Kiefer | |||||
Nicole Ross | |||||
Nzingha Prescod | |||||
Kårde individuelt K | USA | Courtney Hurley | |||
Maya Lawrence | |||||
Susie Scanlan | |||||
Kårde individuelt M | USA | Seth Kelsey | |||
Soren Thompson | |||||
Kårde hold K | USA | Susie Scanlan | |||
Courtney Hurley | |||||
Maya Lawrence | |||||
Kelley Hurley | |||||
Sabel individuelt K | USA | Dagmara Wozniak | |||
Mariel Zagunis | |||||
Sabel individuelt M | USA | Timothy Morehouse | |||
Daryl Homer | |||||
James Williams | |||||
Sabel hold M | USA | Jeff Spear | |||
James Williams | |||||
Timothy Morehouse | |||||
Daryl Homer | |||||
Fleuret hold M | USA | Gerek Meinhardt | |||
Miles Chamley-Watson | |||||
Alexander Massialas | |||||
Race Imboden | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | USA | Megan Rapinoe | |||
Sydney Leroux | |||||
Kelley O'Hara | |||||
Amy Rodriguez | |||||
Tobin Heath | |||||
Rachel Buehler | |||||
Carli Lloyd | |||||
Alex Morgan | |||||
Abby Wambach | |||||
Heather Mitts | |||||
Becky Sauerbrunn | |||||
Nicole Barnhart | |||||
Lauren Cheney | |||||
Shannon Boxx | |||||
Heather O'Reilly | |||||
Christie Rampone | |||||
Hope Solo | |||||
Amy le Peilbet | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | USA | Alexandra Raisman | |||
Gabrielle Douglas | |||||
Jordyn Wieber | |||||
Individuelt M | USA | Danell Leyva | |||
John Orozco | |||||
Hold K | USA | Kyla Ross | |||
Alexandra Raisman | |||||
McKayla Maroney | |||||
Gabrielle Douglas | |||||
Jordyn Wieber | |||||
Hold M | USA | John Orozco | |||
Samuel Mikulak | |||||
Danell Leyva | |||||
Jacob Dalton | |||||
Jonathan Horton | |||||
Gulv K | USA | Jordyn Wieber | |||
Kyla Ross | |||||
Alexandra Raisman | |||||
Gabrielle Douglas | |||||
Spring på hest K | USA | McKayla Maroney | |||
Bom K | USA | Jordyn Wieber | |||
Kyla Ross | |||||
Alexandra Raisman | |||||
Gabrielle Douglas | |||||
Forskudt barre K | USA | Gabrielle Douglas | |||
Jordyn Wieber | |||||
Kyla Ross | |||||
Alexandra Raisman | |||||
Gulv M | USA | Jacob Dalton | |||
John Orozco | |||||
Danell Leyva | |||||
Samuel Mikulak | |||||
Spring på hest M | USA | Samuel Mikulak | |||
Jacob Dalton | |||||
Bensving M | USA | John Orozco | |||
Jonathan Horton | |||||
Danell Leyva | |||||
Samuel Mikulak | |||||
Ringe M | USA | Jonathan Horton | |||
Danell Leyva | |||||
Jacob Dalton | |||||
John Orozco | |||||
Barre M | USA | Jonathan Horton | |||
Samuel Mikulak | |||||
Danell Leyva | |||||
John Orozco | |||||
Reck M | USA | John Orozco | |||
Jonathan Horton | |||||
Danell Leyva | |||||
Samuel Mikulak | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | USA | Julie Zetlin | |||
Trampolin individuelt K | USA | Savannah Vinsant | |||
Trampolin individuelt M | USA | Steven Gluckstein | |||
Hockey | |||||
Hockey K | USA | Lauren Crandall | |||
Michelle Kasold | |||||
Julia Reinprecht | |||||
Rachel Dawson | |||||
Keli Puzo | |||||
Katie O'Donnell | |||||
Kayla Bashore Smedley | |||||
Paige Selenski | |||||
Michelle Vittese | |||||
Melissa Gonzalez | |||||
Katelyn Falgowski | |||||
Katie Reinprecht | |||||
Amy Swensen | |||||
Claire Laubach | |||||
Caroline Nichols | |||||
Shannon Taylor | |||||
Judo | |||||
Letvægt K | USA | Marti Malloy | |||
Halv-sværvægt K | USA | Kayla Harrison | |||
Letvægt M | USA | Nicholas Delpopolo | |||
Halv-mellemvægt M | USA | Travis Stevens | |||
Halv-sværvægt M | USA | Kyle Vashkulat | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | USA | Suzanne Stettinius | |||
Margaux Isaksen | |||||
Individuelt M | USA | Dennis Bowsher | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | USA | Genevra Stone | |||
Singlesculler M | USA | Kenneth Jurkowski | |||
Dobbeltsculler K | USA | Sarah Trowbridge | |||
Margot Shumway | |||||
Toer uden styrmand K | USA | Sarah Zelenka | |||
Sara Hendershot | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Silas Stafford | |||
Thomas Peszek | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | USA | Kara Kohler | |||
Natalie Dell | |||||
Adrienne Martelli | |||||
Megan Kalmoe | |||||
Dobbeltfirer M | USA | Elliot Hovey | |||
Peter Graves | |||||
Alexander Osborne | |||||
Wesley Piermarini | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Glenn Ochal | |||
Charles Cole | |||||
Henrik Rummel | |||||
Scott Gault | |||||
Otter K | USA | Meghan Musnicki | |||
Caryn Davies | |||||
Erin Cafaro | |||||
Eleanor Logan | |||||
Mary Whipple | |||||
Esther Lofgren | |||||
Zsuzsanna Francia | |||||
Caroline Lind | |||||
Taylor Ritzel | |||||
Otter M | USA | Jacob Cornelius | |||
Brett Newlin | |||||
David Banks | |||||
Ross James | |||||
Grant James | |||||
Stephen Kasprzyk | |||||
Zachary Vlahos | |||||
William Miller | |||||
Giuseppe Lanzone | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | USA | Julie Nichols | |||
Kristin Hedstrom | |||||
Letvægtsfirer M | USA | Nicholas LaCava | |||
William Newell | |||||
Robin Prendes | |||||
Anthony Fahden | |||||
Sejlsport | |||||
Elliott 6 m K | USA | Anna Tunnicliffe | |||
Molly Vandemoer | |||||
Deborah Capozzi | |||||
Star M | USA | Brian Fatih | |||
Mark Mendelblatt | |||||
49er M | USA | Trevor Moore | |||
Erik Storck | |||||
470 K | USA | Sarah Lihan | |||
Amanda Clark | |||||
470 M | USA | Graham Biehl | |||
Stuart McNay | |||||
Finnjolle M | USA | Zachary Railey | |||
Laser K | USA | Paige Railey | |||
Laser M | USA | Robert Crane | |||
Windsurfer K | USA | Farrah Hall | |||
Windsurfer M | USA | Robert Willis | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | Jason Parker | |||
Matthew Emmons | |||||
Riffel tre positioner K | USA | Amanda Furrer | |||
Jamie Lynn Gray | |||||
Riffel liggende M | USA | Michael McPhail | |||
Eric Uptagrafft | |||||
Luftriffel M | USA | Jonathan Hall | |||
Matthew Emmons | |||||
Luftriffel K | USA | Sarah Scherer | |||
Jamie Lynn Gray | |||||
Sportspistol K | USA | Sandra Uptagrafft | |||
Fri pistol M | USA | Nick Mowrer | |||
Daryl Szarenski | |||||
Silhuetpistol M | USA | Emil Milev | |||
Keith Sanderson | |||||
Luftpistol K | USA | Sandra Uptagrafft | |||
Luftpistol M | USA | Jason Turner | |||
Daryl Szarenski | |||||
Trap K | USA | Kimberly Rhode | |||
Corey Cogdell | |||||
Skeet K | USA | Kimberly Rhode | |||
Skeet M | USA | Frank Thompson | |||
Vincent Hancock | |||||
Dobbelttrap M | USA | Joshua Richmond | |||
Walton Glenn Eller | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | USA | Kara Lynn Joyce | |||
Jessica Hardy | |||||
50 m fri stil M | USA | Cullen Jones | |||
Anthony Ervin | |||||
100 m fri stil K | USA | Missy Franklin | |||
Jessica Hardy | |||||
100 m fri stil M | USA | Nathan Adrian | |||
Cullen Jones | |||||
200 m fri stil K | USA | Allison Schmitt | |||
Missy Franklin | |||||
200 m fri stil M | USA | Ricky Berens | |||
Ryan Lochte | |||||
400 m fri stil K | USA | Allison Schmitt | |||
Chloe Sutton | |||||
400 m fri stil M | USA | Peter Vanderkaay | |||
Conor Dwyer | |||||
800 m fri stil K | USA | Kate Ziegler | |||
Katie Ledecky | |||||
1500 m fri stil M | USA | Andrew Gemmell | |||
Connor Jaeger | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Missy Franklin | |||
Rachel Bootsma | |||||
100 m rygcrawl M | USA | Matthew Grevers | |||
Nick Thoman | |||||
200 m rygcrawl K | USA | Elizabeth Beisel | |||
Missy Franklin | |||||
200 m rygcrawl M | USA | Tyler Clary | |||
Ryan Lochte | |||||
100 m brystsvømning K | USA | Rebecca Soni | |||
Breeja Larson | |||||
100 m brystsvømning M | USA | Eric Shanteau | |||
Brendan Hansen | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Rebecca Soni | |||
Micah Lawrence | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Clark Burckle | |||
Scott Weltz | |||||
100 m butterfly K | USA | Dana Vollmer | |||
Claire Donahue | |||||
100 m butterfly M | USA | Michael Phelps | |||
Tyler McGill | |||||
200 m butterfly K | USA | Kathleen Hersey | |||
Cammile Adams | |||||
200 m butterfly M | USA | Michael Phelps | |||
Tyler Clary | |||||
200 m medley K | USA | Caitlin Leverenz | |||
Ariana Kukors | |||||
200 m medley M | USA | Michael Phelps | |||
Ryan Lochte | |||||
400 m medley K | USA | Elizabeth Beisel | |||
Caitlin Leverenz | |||||
400 m medley M | USA | Michael Phelps | |||
Ryan Lochte | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Natalie Coughlin | |||
Missy Franklin | |||||
Lia Neal | |||||
Amanda Weir | |||||
Jessica Hardy | |||||
Allison Schmitt | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Cullen Jones | |||
Nathan Adrian | |||||
Jason Lezak | |||||
Matthew Grevers | |||||
Ricky Berens | |||||
Michael Phelps | |||||
Ryan Lochte | |||||
James Feigen | |||||
4x200 m fri stil K | USA | Lauren Perdue | |||
Alyssa Anderson | |||||
Dana Vollmer | |||||
Allison Schmitt | |||||
Shannon Vreeland | |||||
Missy Franklin | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Davis Tarwater | |||
Ryan Lochte | |||||
Ricky Berens | |||||
Charlie Houchin | |||||
Conor Dwyer | |||||
Michael Phelps | |||||
Matthew McLean | |||||
4x100 m medley K | USA | Claire Donahue | |||
Dana Vollmer | |||||
Rachel Bootsma | |||||
Missy Franklin | |||||
Jessica Hardy | |||||
Breeja Larson | |||||
Rebecca Soni | |||||
Allison Schmitt | |||||
4x100 m medley M | USA | Nick Thoman | |||
Nathan Adrian | |||||
Tyler McGill | |||||
Brendan Hansen | |||||
Matthew Grevers | |||||
Eric Shanteau | |||||
Cullen Jones | |||||
Michael Phelps | |||||
Marathon 10 km K | USA | Haley Anderson | |||
Marathon 10 km M | USA | Alex Meyer | |||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | USA | Mary Killman | |||
Mariya Koroleva | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | USA | Timothy Wang | |||
Individuelt K | USA | Lily Zhang | |||
Ariel Hsing | |||||
Hold K | USA | Lily Zhang | |||
Erica Wu | |||||
Ariel Hsing | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | USA | Diana Lopez | |||
Weltervægt K | USA | Paige McPherson | |||
Fjervægt M | USA | Terrence Jennings | |||
Weltervægt M | USA | Steven Lopez | |||
Tennis | |||||
Single M | USA | Donald Young | |||
Andrew Roddick | |||||
John Isner | |||||
Ryan Harrison | |||||
Double M | USA | John Isner | |||
Mike Bryan | |||||
Robert Bryan | |||||
Andrew Roddick | |||||
Single K | USA | Varvara Lepchenko | |||
Venus Williams | |||||
Serena Williams | |||||
Christina Mchale | |||||
Double K | USA | Liezel Huber | |||
Serena Williams | |||||
Lisa Raymond | |||||
Venus Williams | |||||
Mixdouble | USA | Lisa Raymond | |||
Liezel Huber | |||||
Mike Bryan | |||||
Robert Bryan | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | USA | Laura Bennett | |||
Sarah Groff | |||||
Gwen Jorgensen | |||||
Individuelt M | USA | Manuel Huerta | |||
Hunter Kemper | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | USA | Logan Tom | |||
Tamari Miyashiro | |||||
Destinee Hooker | |||||
Foluke Akinradewo | |||||
Courtney Thompson | |||||
Nicole Davis | |||||
Tayyiba Haneef-Park | |||||
Lindsay Berg | |||||
Christa Harmotto | |||||
Megan Hodge | |||||
Danielle Scott-Arruda | |||||
Jordan Larson | |||||
Volleyball M | USA | Paul Lotman | |||
David McKienzie | |||||
Matthew Anderson | |||||
Russell Holmes | |||||
Donald Suxho | |||||
Brian Thornton | |||||
Clayton Stanley | |||||
Richard Lambourne | |||||
William Priddy | |||||
David Smith | |||||
Sean Rooney | |||||
David Lee | |||||
Beachvolley K | USA | April Ross | |||
Misty May-Treanor | |||||
Kerri Walsh | |||||
Jennifer Kessy | |||||
Beachvolley M | USA | Sean Rosenthal | |||
Jacob Gibb | |||||
Todd Rogers | |||||
Philip Dalhauser | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | USA | Jeffrey Powers | |||
Adam Wright | |||||
John Spelmann | |||||
Tim Hutten | |||||
Jesse Smith | |||||
Peter Hudnut | |||||
Peter Varellas | |||||
Merrill Moses | |||||
Ryan Bailey | |||||
Tony Azevedo | |||||
Layne Beaubien | |||||
Shea Buckner | |||||
Chay Lapin | |||||
Vandpolo K | USA | Tumua Anae | |||
Lauren Wenger | |||||
Annika Dries | |||||
Maggie Steffens | |||||
Courtney Mathewson | |||||
Melissa Seidemann | |||||
Brenda Villa | |||||
Betsey Armstrong | |||||
Heather Petri | |||||
Kelly Rulon | |||||
Elsie Windes | |||||
Kami Craig | |||||
Jessica Steffens | |||||
Vægtløftning | |||||
Supersværvægt K | USA | Sarah Robles | |||
Holley Mangold | |||||
Letsværvægt M | USA | Kendrick Farris | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | USA | Samuel Hazewinkel | |||
Fri stil fjervægt M | USA | Coleman Scott | |||
Fri stil letvægt M | USA | Jared Frayer | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Jordan Ernest Burroughs | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Jake Herbert | |||
Fri stil sværvægt M | USA | Jacob Stephen Varner | |||
Fri stil supersværvægt M | USA | Tervel Dlagnev | |||
Fri stil fluevægt K | USA | Clarissa Chun | |||
Fri stil letvægt K | USA | Kelsey Campbell | |||
Fri stil mellemvægt K | USA | Elena Pirozhkova | |||
Fri stil sværvægt K | USA | Ali Bernard | |||
Græsk romersk bantamvægt M | USA | Spenser Mango | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | Ellis Coleman | |||
Græsk romersk letvægt M | USA | Justin Lester | |||
Græsk romersk weltervægt M | USA | Benjamin Provisor | |||
Græsk romersk mellemvægt M | USA | Charles Betts | |||
Græsk romersk supersværvægt M | USA | Dremiel Byers | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 2012 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i London 2012 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||