Amerikanske deltagere ved OL i Vancouver 2010 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb M | USA | Marco Sullivan | |||
Bode Miller | |||||
Andrew Weibrecht | |||||
Steven Nyman | |||||
Styrtløb K | USA | Julia Mancuso | |||
Lindsey Vonn | |||||
Stacey Cook | |||||
Alice McKennis | |||||
Super G K | USA | Julia Mancuso | |||
Lindsey Vonn | |||||
Chelsea Marshall | |||||
Leanne Smith | |||||
Super G M | USA | Ted Ligety | |||
Bode Miller | |||||
Marco Sullivan | |||||
Andrew Weibrecht | |||||
Storslalom K | USA | Julia Mancuso | |||
Lindsey Vonn | |||||
Sarah Schleper | |||||
Megan McJames | |||||
Storslalom M | USA | Jake Zamansky | |||
Tommy Ford | |||||
Ted Ligety | |||||
Bode Miller | |||||
Slalom K | USA | Lindsey Vonn | |||
Hailey Duke | |||||
Sarah Schleper | |||||
Megan McJames | |||||
Slalom M | USA | Jimmy Cochran | |||
Nolan Kasper | |||||
Ted Ligety | |||||
Bode Miller | |||||
Kombination K | USA | Julia Mancuso | |||
Lindsey Vonn | |||||
Kaylin Richardson | |||||
Leanne Smith | |||||
Kombination M | USA | Will Brandenburg | |||
Ted Ligety | |||||
Bode Miller | |||||
Andrew Weibrecht | |||||
Skiskydning | |||||
7,5 km K | USA | Laura Spector | |||
Sara Studebaker | |||||
Lanny Barnes | |||||
Haley Johnson | |||||
10 km M | USA | Timothy Burke | |||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Jeremy Teela | |||||
10 km forfølgelse K | USA | Sara Studebaker | |||
12,5 km forfølgelse M | USA | Lowell Bailey | |||
Jay Hakkinen | |||||
Jeremy Teela | |||||
Timothy Burke | |||||
15 km K | USA | Lanny Barnes | |||
Haley Johnson | |||||
Laura Spector | |||||
Sara Studebaker | |||||
20 km M | USA | Wynn Roberts | |||
Timothy Burke | |||||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
4x6 km K | USA | Haley Johnson | |||
Sara Studebaker | |||||
Laura Spector | |||||
Lanny Barnes | |||||
4x7,5 km M | USA | Jeremy Teela | |||
Lowell Bailey | |||||
Jay Hakkinen | |||||
Timothy Burke | |||||
15 km mass start M | USA | Timothy Burke | |||
Jeremy Teela | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | USA | Michelle Rzepka | |||
Shauna Rohbock | |||||
Emily Azevedo | |||||
Erin Pac | |||||
Bree Schaaf | |||||
Elana Meyers Taylor | |||||
Toer M | USA | Curtis Tomasevicz | |||
Steven Langton | |||||
Nick Cunningham | |||||
Steven Holcomb | |||||
John Naper | |||||
Mike Kohn | |||||
Firer M | USA | Steven Holcomb | |||
Nick Cunningham | |||||
Jamie Moriarty | |||||
Mike Kohn | |||||
Chuck Berkeley | |||||
Bill Schuffenhauer | |||||
John Napier | |||||
Justin Olsen | |||||
Christopher Fogt | |||||
Curtis Tomasevicz | |||||
Steven Langton | |||||
Steve Mesler | |||||
Langrend | |||||
10 km K | USA | Holly Brooks | |||
Morgan Arritola | |||||
Caitlin Compton | |||||
Elizabeth Stephen | |||||
15 km M | USA | Garrott Kuzzy | |||
Kris Freeman | |||||
Simeon Hamilton | |||||
James Southam | |||||
Skiatlon K | USA | Elizabeth Stephen | |||
Holly Brooks | |||||
Morgan Arritola | |||||
Caitlin Compton | |||||
Skiatlon M | USA | Kris Freeman | |||
James Southam | |||||
30 km K | USA | Holly Brooks | |||
Kikkan Randall | |||||
Morgan Arritola | |||||
50 km M | USA | Kris Freeman | |||
James Southam | |||||
4x5 km K | USA | Caitlin Compton | |||
Holly Brooks | |||||
Morgan Arritola | |||||
Kikkan Randall | |||||
4x10 km M | USA | Simi Hamilton | |||
Andrew Newell | |||||
Garrott Kuzzy | |||||
Torin Koos | |||||
Sprint K | USA | Kikkan Randall | |||
Holly Brooks | |||||
Sprint M | USA | Torin Koos | |||
Andrew Newell | |||||
Simi Hamilton | |||||
Garrott Kuzzy | |||||
Holdsprint K | USA | Caitlin Compton | |||
Kikkan Randall | |||||
Holdsprint M | USA | Torin Koos | |||
Andrew Newell | |||||
Curling | |||||
Curling K | USA | Nicole Joraanstad | |||
Allison Pottinger | |||||
Natalie Nicholson | |||||
Deborah Henry McCormick | |||||
Curling M | USA | Christopher Plys | |||
Jason Smith | |||||
John Benton | |||||
John Shuster | |||||
Jeff Isaacson | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | USA | Mirai Nagasu | |||
Rachael Flatt | |||||
Individuelt M | USA | Johnny Weir | |||
Jeremy Abbott | |||||
Evan Lysacek | |||||
Parløb | USA | Jeremy Barrett | |||
Amanda Evora | |||||
Caydee Denney | |||||
Mark Ladwig | |||||
Isdans | USA | Meryl Davis | |||
Tanith Belbin | |||||
Evan Bates | |||||
Emily Samuelson | |||||
Charlie White | |||||
Benjamin Agosto | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | USA | Michelle Roark | |||
Shannon Bahrke | |||||
Hannah Kearney | |||||
Heather McPhie | |||||
Pukkelpist M | USA | Natahn Roberts | |||
Patrick Deneen | |||||
Bryon Wilson | |||||
Michael Morse | |||||
Spring K | USA | Emily Cook | |||
Ashley Caldwell | |||||
Lacy Schnoor | |||||
Jana Lindsey | |||||
Spring M | USA | Matt Depeters | |||
Ryan St. Onge | |||||
Jeret Peterson | |||||
Scotty Bahrke | |||||
Ski cross M | USA | Daron Rahlves | |||
Paul Puckett | |||||
Ishockey | |||||
Ishockey K | USA | Natalie Darwitz | |||
Lisa Chesson | |||||
Angela Ruggiero | |||||
Kerry Weiland | |||||
Molly Schaus | |||||
Jinelle Zaugg-Siergiej | |||||
Jessie Vetter | |||||
Meghan Duggan | |||||
Jocelyne Lamoureux | |||||
Molly Engstrom | |||||
Monique Lamoureux | |||||
Hilary Knight | |||||
Gigi Marvin | |||||
Casey Bellamy | |||||
Brianne McLaughlin | |||||
Caitlin Cahow | |||||
Jenny Schmidgall-Potter | |||||
Erika Lawler | |||||
Kelli Stack | |||||
Julie Chu | |||||
Karen Thatcher | |||||
Ishockey M | USA | Erik Rajohnson | |||
Ryan Miller | |||||
Joe Pavelski | |||||
Chris Drury | |||||
Ryan Kesler | |||||
Paul Stastny | |||||
Ryan Whitney | |||||
Ryan Callahan | |||||
Patrick Kane | |||||
Bobby Ryan | |||||
Jackie Johnson | |||||
Ryan Malone | |||||
Zach Parise | |||||
Brian Rafalski | |||||
Jamie Langenbrunner | |||||
Tim Thomas | |||||
Dustin Brown | |||||
Tim Gleason | |||||
Phil Kessel | |||||
Ryan Suter | |||||
David Backes | |||||
Brooks Orpik | |||||
Jonathan Quick | |||||
Kælk | |||||
Ener K | USA | Megan Sweeney | |||
Julia Clukey | |||||
Erin Hamlin | |||||
Ener M | USA | Bengt Walden | |||
Christopher Mazdzer | |||||
Tony Benshoof | |||||
Toer M | USA | Mark Grimmette | |||
Christian Niccum | |||||
Brian Martin | |||||
Dan Joye | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | USA | Johnny Spillane | |||
Taylor Fletcher | |||||
William Demong | |||||
Todd Lodwick | |||||
Sprint M | USA | Todd Lodwick | |||
Johnny Spillane | |||||
William Demong | |||||
Brett Camerota | |||||
Hold M | USA | Brett Camerota | |||
William Demong | |||||
Todd Lodwick | |||||
Johnny Spillane | |||||
Short track | |||||
500 m K | USA | Katherine Reutter | |||
Alyson Dudek | |||||
500 m M | USA | Simon Cho | |||
Jordan Malone | |||||
Apolo Anton Ohno | |||||
1000 m K | USA | Kimberly Derrick | |||
Katherine Reutter | |||||
1000 m M | USA | Travis Jayner | |||
John Celski | |||||
Apolo Anton Ohno | |||||
1500 m K | USA | Kimberly Derrick | |||
Allison Baver | |||||
Katherine Reutter | |||||
1500 m M | USA | John Celski | |||
Apolo Anton Ohno | |||||
Jordan Malone | |||||
3000 m stafet K | USA | Lana Gehring | |||
Kimberly Derrick | |||||
Katherine Reutter | |||||
Allison Baver | |||||
Alyson Dudek | |||||
5000 m stafet M | USA | Apolo Anton Ohno | |||
Travis Jayner | |||||
John Celski | |||||
Jordan Malone | |||||
Simon Cho | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | USA | Noelle Pikus-Pace | |||
Katie Uhlaender | |||||
Individuelt M | USA | John Daly | |||
Eric Bernotas | |||||
Zach Lund | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | USA | Peter Frenette | |||
Nicholas Alexander | |||||
Stor bakke M | USA | Nicholas Alexander | |||
Peter Frenette | |||||
Hold M | USA | Taylor Fletcher | |||
Anders Johnson | |||||
Peter Frenette | |||||
Nicholas Alexander | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | USA | Gretchen Bleiler | |||
Kelly Clark | |||||
Hannah Teter | |||||
Elena Hight | |||||
Halfpipe M | USA | Gregory Bretz | |||
Louie Vito | |||||
Scott Lago | |||||
Shaun White | |||||
Giant parallel slalom K | USA | Michelle Gorgone | |||
John Shaw | |||||
Giant parallel slalom M | USA | Christopher Klug | |||
Tyler Jewell | |||||
Cross K | USA | Lindsey Jacobellis | |||
Faye Gulini | |||||
Cross M | USA | Nick Baumgartner | |||
Nate Holland | |||||
Seth Wescott | |||||
Graham Watanabe | |||||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | USA | Jennifer Rodriguez | |||
Elli Ochowicz | |||||
Heather Richardson | |||||
Lauren Cholewinski | |||||
500 m M | USA | Nick Pearson | |||
Shani Davis | |||||
Tucker Fredricks | |||||
Mitchell Whitmore | |||||
1000 m K | USA | Rebekah Bradford | |||
Jennifer Rodriguez | |||||
Elli Ochowicz | |||||
Heather Richardson | |||||
1000 m M | USA | Shani Davis | |||
Trevor Marsicano | |||||
Nick Pearson | |||||
Chad Hedrick | |||||
1500 m K | USA | Heather Richardson | |||
Catherine Raney-Norman | |||||
Jilleanne Rookard | |||||
Jennifer Rodriguez | |||||
1500 m M | USA | Chad Hedrick | |||
Shani Davis | |||||
Brian Hansen | |||||
Trevor Marsicano | |||||
3000 m K | USA | Nancy Swider-Peltz | |||
Catherine Raney-Norman | |||||
Jilleanne Rookard | |||||
5000 m K | USA | Maria Lamb | |||
Jilleanne Rookard | |||||
5000 m M | USA | Chad Hedrick | |||
Shani Davis | |||||
Trevor Mariscano | |||||
10000 m M | USA | Jonathan Kuck | |||
Ryan Bedford | |||||
Team pursuit K | USA | Jennifer Rodriguez | |||
Nancy Swider-Peltz | |||||
Catherine Raney-Norman | |||||
Jilleanne Rookard | |||||
Team pursuit M | USA | Trevor Marsicano | |||
Jonathan Kuck | |||||
Chad Hedrick | |||||
Brian Hansen | |||||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 2010 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Vancouver 2010 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||