Amerikanske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | USA | Butch Johnson | |||
Victor Wunderle | |||||
John Magera | |||||
Individuelt K | USA | Janet Dykman | |||
Jennifer Nichols | |||||
Stephanie Arnold | |||||
Hold M | USA | John Magera | |||
Victor Wunderle | |||||
Butch Johnson | |||||
Hold K | USA | Jennifer Nichols | |||
Stephanie Arnold | |||||
Janet Dykman | |||||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Shawn Crawford | |||
Maurice Greene | |||||
Justin Gatlin | |||||
200 m M | USA | Shawn Crawford | |||
Bernard Williams | |||||
Justin Gatlin | |||||
400 m M | USA | Derrick Brew | |||
Otis Harris | |||||
Jeremy Wariner | |||||
800 m M | USA | Jonathan Johnson | |||
Khadevis Robinson | |||||
Derrick Peterson | |||||
1500 m M | USA | Grant Robinson | |||
Alan Webb | |||||
Charlie Gruber | |||||
5000 m M | USA | Jonathan Riley | |||
Tim Broe | |||||
10000 m M | USA | Abdihakem Abdirahman | |||
Daniel Browne | |||||
Dathan Ritzenhein | |||||
Maraton M | USA | Daniel Browne | |||
Mebrahtom Keflezighi | |||||
Alan Culpepper | |||||
110 m hæk M | USA | Terrence Trammell | |||
Duane Ross | |||||
Allen Johnson | |||||
400 m hæk M | USA | Bennie Brazell | |||
James Carter | |||||
Angelo Taylor | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Anthony Farniglietti | |||
Robert Gary | |||||
Daniel Lincoln | |||||
4x100 m M | USA | Coby Miller | |||
Shawn Crawford | |||||
Justin Gatlin | |||||
Maurice Greene | |||||
Darvis Patton | |||||
4x400 m M | USA | Kelly Willie | |||
Darold Williamson | |||||
Jeremy Wariner | |||||
Otis Harris | |||||
Andrew Rock | |||||
Derrick Brew | |||||
20 km kapgang M | USA | John Nunn | |||
Kevin Eastler | |||||
Timothy Seaman | |||||
50 km kapgang M | USA | Phillip Dunn | |||
Curt Clausen | |||||
Højdespring M | USA | Jamie Nieto | |||
Matt Hemingway | |||||
Tora Harris | |||||
Stangspring M | USA | Toby Stevenson | |||
Tim Mack | |||||
Derek Miles | |||||
Længdespring M | USA | John Moffitt | |||
Dwight Phillips | |||||
Walter Davis | |||||
Trespring M | USA | Walter Davis | |||
Melvin Lister | |||||
Kenta Bell | |||||
Kuglestød M | USA | Reese Hoffa | |||
John Godina | |||||
Adam Nelson | |||||
Diskoskast M | USA | Jarred Rome | |||
Ian Waltz | |||||
Casey Malone | |||||
Hammerkast M | USA | James Parker | |||
Alfred George Kruger | |||||
Spydkast M | USA | Breaux Greer | |||
Tikamp M | USA | Paul Terek | |||
Tom Pappas | |||||
Bryan Clay | |||||
100 m K | USA | Lauryn Williams | |||
Gail Devers | |||||
LaTasha Colander-Richardson | |||||
200 m K | USA | Muna Lee | |||
LaShauntea Moore | |||||
Allyson Felix | |||||
400 m K | USA | Monique Hennagan | |||
DeeDee Trotter | |||||
Sanya Richards | |||||
800 m K | USA | Jearl Miles-Clark | |||
Hazel Clark | |||||
Nicole Teter | |||||
1500 m K | USA | Carrie Tollefson | |||
5000 m K | USA | Shayne Culpepper | |||
Shalane Flanagan | |||||
Marla Runyan | |||||
10000 m K | USA | Elva Dryer | |||
Kate O'Neill | |||||
Maraton K | USA | Jennifer Rhines | |||
Deena Kastor | |||||
Colleen de Reuck | |||||
100 m hæk K | USA | Gail Devers | |||
Melissa Morrison | |||||
Joanna Hayes | |||||
400 m hæk K | USA | Lashinda Demus | |||
Brenda Taylor | |||||
Sheena Johnson | |||||
4x100 m K | USA | Lauryn Williams | |||
LaTasha Colander-Richardson | |||||
Angela Williams | |||||
Marion Jones | |||||
4x400 m K | USA | Monique Hennagan | |||
Monique Henderson | |||||
Crystal Cox | |||||
Sanya Richards | |||||
DeeDee Trotter | |||||
Moushaumi Robinson | |||||
20 km kapgang K | USA | Teresa Vaill | |||
Højdespring K | USA | Tisha Waller | |||
Chaunte Howard | |||||
Amy Acuff | |||||
Stangspring K | USA | Kellie Suttle | |||
Stacey Dragila | |||||
Jillian Schwartz | |||||
Længdespring K | USA | Marion Jones | |||
Rose Richmond | |||||
Grace Upshaw | |||||
Trespring K | USA | Tiombe Hurd | |||
Yuliana Perez | |||||
Kuglestød K | USA | Laura Gerraughty | |||
Kristin Heaston | |||||
Diskoskast K | USA | Stephanie Brown | |||
Seilala Sua | |||||
Aretha Hill | |||||
Hammerkast K | USA | Anna Mahon | |||
Erin Gilreath | |||||
Jackie Jeschelnig | |||||
Spydkast K | USA | Kim Kreiner | |||
Syvkamp K | USA | Tiffany Lott Hogan | |||
Michelle Perry | |||||
Sheila Burrell | |||||
Badminton | |||||
Double M | USA | Kevin Han | |||
Howard Bach | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Emeka Okafor | |||
Shawn Marion | |||||
Carlos Boozer | |||||
Richard Jefferson | |||||
Allen Iverson | |||||
Stephon Marbury | |||||
Carmelo Anthony | |||||
Timothy Duncan | |||||
Lamar Odom | |||||
Lebron James | |||||
Dwyane Wade | |||||
Amare Stoudemire | |||||
Basketball K | USA | Swintayla Cash | |||
Tina Thompson | |||||
Yolanda Griffith | |||||
Tamika Catchings | |||||
Ruth Riley | |||||
Lisa Leslie | |||||
Sheryl Swoopes | |||||
Suzanne Bird | |||||
Shannon Johnson | |||||
Katie Smith | |||||
Dawn Staley | |||||
Diana Taurasi | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | USA | Raushee Warren | |||
Fluevægt M | USA | Ronald Siler | |||
Letvægt M | USA | Vicente Escobedo | |||
Letweltervægt M | USA | Rock Allen | |||
Weltervægt M | USA | Vanes Martirosyan | |||
Mellemvægt M | USA | Andre Dirrell | |||
Letsværvægt M | USA | Andre Ward | |||
Sværvægt M | USA | Devin Vargas | |||
Supersværvægt M | USA | Jason Estrada | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Carrie Johnson | |||
K1 500 m M | USA | Rami Zur | |||
K2 500 m K | USA | Kathryn Colin | |||
Lauren Spalding | |||||
K2 500 m M | USA | Bartosz Wolski | |||
Rami Zur | |||||
K4 500 m K | USA | Marie Mijalis | |||
Carrie Johnson | |||||
Lauren Spalding | |||||
Kathryn Colin | |||||
K1 1000 m M | USA | Benjamin Lewis | |||
K2 1000 m M | USA | Jeffrey Smoke | |||
Andrew Bussey | |||||
C2 500 m M | USA | Nathan Johnson | |||
Jordan Malloch | |||||
C2 1000 m M | USA | Jordan Malloch | |||
Nathan Johnson | |||||
K1 slalom K | USA | Rebecca Giddens | |||
K1 slalom M | USA | Brett Heyl | |||
Scott Parsons | |||||
C1 slalom M | USA | Chris Ennis | |||
C2 slalom M | USA | Matthew Taylor | |||
Joseph Jacobi | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | USA | Kristin Armstrong | |||
Christine Thorburn | |||||
Deirdre Demet-Barry | |||||
Landevejsløb M | USA | Jason McCartney | |||
George Hincapie | |||||
Bobby Julich | |||||
Tyler Hamilton | |||||
Levi Leipheimer | |||||
Enkeltstart K | USA | Christine Thorburn | |||
Deirdre Demet-Barry | |||||
Enkeltstart M | USA | Bobby Julich | |||
Tyler Hamilton | |||||
Individuel forfølgelse K | USA | Erin Mirabella | |||
Pointsløb M | USA | Colby Pearce | |||
Pointsløb K | USA | Erin Mirabella | |||
Sprint K | USA | Jennie Reed | |||
Holdsprint M | USA | Giddeon Massie | |||
Christian Stahl | |||||
Adam Duvendeck | |||||
Keirin M | USA | Marty Nothstein | |||
Mountainbike M | USA | Todd Wells | |||
Jeremy Horgan-Kobelski | |||||
Mountainbike K | USA | Mary McConneloug | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Troy Dumais | |||
Justin Wilcock | |||||
3 m spring K | USA | Rachelle Kunkel | |||
Kimiko Soldati | |||||
Tårnspring M | USA | Kyle Prandi | |||
Caesar Garcia | |||||
Tårnspring K | USA | Laura Wilkinson | |||
Sara Hildebrand | |||||
Synkron 3 m spring M | USA | Justin Dumais | |||
Troy Dumais | |||||
Synkron tårnspring M | USA | Kyle Prandi | |||
Mark Ruiz | |||||
Synkron tårnspring K | USA | Cassandra Cardinell | |||
Sara Hildebrand | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | USA | Lisa Wilcox | |||
Guenther Seidel | |||||
Robert Dover | |||||
Deborah McDonald | |||||
Dressur hold | USA | Debbie McDonald | |||
Guenther Seidel | |||||
Robert Dover | |||||
Lisa Wilcox | |||||
Military individuelt | USA | Julie Richards | |||
John Williams | |||||
Darren Chiacchia | |||||
Amy Tryon | |||||
Kimberley Severson | |||||
Military hold | USA | John Williams | |||
Kimberley Severson | |||||
Darren Chiacchia | |||||
Julie Richards | |||||
Amy Tryon | |||||
Ridebanespringning individuelt | USA | Chris Kappler | |||
Ridebanespringning hold | USA | Chris Kappler | |||
McLain Ward | |||||
Peter Wylde | |||||
Elizabeth Madden | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | USA | Erinn Smart | |||
Fleuret individuelt M | USA | Daniel Kellner | |||
Jed Dupree | |||||
Jonathan Tiomkin | |||||
Fleuret hold M | USA | Daniel Kellner | |||
Jed Dupree | |||||
Jonathan Tiomkin | |||||
Kårde individuelt K | USA | Kamara James | |||
Kårde individuelt M | USA | Soren Thompson | |||
Cody Mattern | |||||
Seth Kelsey | |||||
Kårde hold M | USA | Soren Thompson | |||
Cody Mattern | |||||
Seth Kelsey | |||||
Joseph Viviani | |||||
Sabel individuelt K | USA | Emily Jacobson | |||
Sada Jacobson | |||||
Mariel Zagunis | |||||
Sabel individuelt M | USA | Jason Rogers | |||
Keeth Smart | |||||
Ivan Lee | |||||
Sabel hold M | USA | Ivan Lee | |||
Jason Rogers | |||||
Keeth Smart | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold K | USA | Kate Markgraf | |||
Cindy Parlow | |||||
Lindsay Tarpley | |||||
Kristine Lilly | |||||
Cat Reddick | |||||
Shanon MacMillan | |||||
Joy Fawcett | |||||
Heather O'Reilly | |||||
Abby Wambach | |||||
Angela Hucles | |||||
Christie Rampone | |||||
Julie Foudy | |||||
Aly Wagner | |||||
Lorrie Fair | |||||
Briana Scurry | |||||
Tiffany Roberts | |||||
Shannon Boxx | |||||
Brandi Chastain | |||||
Heather Mitts | |||||
Mia Hamm | |||||
Kristin Luckenbill | |||||
Hope Solo | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | USA | Courtney Kupets | |||
Courtney McCool | |||||
Annia Hatch | |||||
Mohini Bhardwaj | |||||
Carly Patterson | |||||
Terin Humphrey | |||||
Individuelt M | USA | Blaine Wilson | |||
Brett McClure | |||||
Jason Gatson | |||||
Morgan Hamm | |||||
Paul Hamm | |||||
Guard Young | |||||
Hold K | USA | Annia Hatch | |||
Carly Patterson | |||||
Courtney McCool | |||||
Courtney Kupets | |||||
Mohini Bhardwaj | |||||
Terin Humphrey | |||||
Hold M | USA | Jason Gatson | |||
Morgan Hamm | |||||
Blaine Wilson | |||||
Brett McClure | |||||
Paul Hamm | |||||
Guard Young | |||||
Gulv K | USA | Terin Humphrey | |||
Courtney McCool | |||||
Courtney Kupets | |||||
Mohini Bhardwaj | |||||
Carly Patterson | |||||
Spring på hest K | USA | Mohini Bhardwaj | |||
Annia Hatch | |||||
Bom K | USA | Mohini Bhardwaj | |||
Carly Patterson | |||||
Terin Humphrey | |||||
Courtney Kupets | |||||
Courtney McCool | |||||
Forskudt barre K | USA | Mohini Bhardwaj | |||
Carly Patterson | |||||
Terin Humphrey | |||||
Courtney Kupets | |||||
Courtney McCool | |||||
Gulv M | USA | Blaine Wilson | |||
Brett McClure | |||||
Paul Hamm | |||||
Guard Young | |||||
Morgan Hamm | |||||
Bensving M | USA | Morgan Hamm | |||
Brett McClure | |||||
Jason Gatson | |||||
Paul Hamm | |||||
Guard Young | |||||
Ringe M | USA | Jason Gatson | |||
Paul Hamm | |||||
Guard Young | |||||
Blaine Wilson | |||||
Brett McClure | |||||
Barre M | USA | Guard Young | |||
Blaine Wilson | |||||
Brett McClure | |||||
Jason Gatson | |||||
Paul Hamm | |||||
Reck M | USA | Paul Hamm | |||
Morgan Hamm | |||||
Blaine Wilson | |||||
Brett McClure | |||||
Jason Gatson | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | USA | Mary Sanders | |||
Trampolin individuelt K | USA | Jennifer Parilla | |||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | USA | Charlee Minkin | |||
Letvægt K | USA | Ellen Wilson | |||
Halv-mellemvægt K | USA | Ronda Rousey | |||
Mellemvægt K | USA | Celita Schutz | |||
Halv-sværvægt K | USA | Nicole Kubes | |||
Ekstra-letvægt M | USA | Taraje Williams-Murray | |||
Halv-letvægt M | USA | Alexander Ottiano | |||
Letvægt M | USA | James Pedro | |||
Halv-mellemvægt M | USA | Richard Hawn | |||
Mellemvægt M | USA | Brian Olson | |||
Halv-sværvægt M | USA | Rhadi Ferguson | |||
Sværvægt M | USA | Martin Boonzaayer | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | USA | Anita Allen | |||
Mary Beth Iagorashvili | |||||
Individuelt M | USA | Vakhtang Iagorashvili | |||
Chad Senior | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | USA | Jennifer Devine | |||
Dobbeltsculler M | USA | Aquil Abdullah | |||
Henry Nuzum | |||||
Toer uden styrmand K | USA | Kate Mackenzie | |||
Sarah Jones | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Artour Samsonov | |||
Luke Walton | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | USA | Danika Holbrook | |||
Michelle Guerette | |||||
Kelly Salchow | |||||
Hilary Gehman | |||||
Dobbeltfirer M | USA | Sloan Duross | |||
Brett Wilkinson | |||||
Kent Smack | |||||
Ben Holbrook | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Garrett Klugh | |||
Wolfgang Moser | |||||
Jamie Schroeder | |||||
Michael Wherley | |||||
Otter K | USA | Mary Whipple | |||
Alison Cox | |||||
Anna Mickelson | |||||
Kate Johnson | |||||
Samantha Magee | |||||
Laurel Korholz | |||||
Lianne Nelson | |||||
Megan Dirkmaat | |||||
Caryn Davies | |||||
Otter M | USA | Peter Cipollone | |||
Chris Ahrens | |||||
Beau Hoopman | |||||
Wyatt Allen | |||||
Joseph Hansen | |||||
Matthew Deakin | |||||
Bryan Volpenhein | |||||
Jason Read | |||||
Daniel Beery | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | USA | Stacey Borgman | |||
Lisa Schlenker | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | USA | Steve Tucker | |||
Gregory Ruckman | |||||
Letvægtsfirer M | USA | Patrick Todd | |||
Matt Smith | |||||
Paul Teti | |||||
Steve Warner | |||||
Sejlsport | |||||
Yngling K | USA | Nancy Haberland | |||
Liz Filter | |||||
Carol Cronin | |||||
Star M | USA | Phil Trinter | |||
Paul Cayard | |||||
Tornado | USA | John Lovell | |||
Charles Ogletree | |||||
49er | USA | Pete Spaulding | |||
Tim Wadlow | |||||
470 K | USA | Isabelle Kinsolving | |||
Katie McDowell | |||||
470 M | USA | Kevin Burnham | |||
Paul Foerster | |||||
Finnjolle M | USA | Kevin Hall | |||
Laser | USA | Mark Mendelblatt | |||
Europajolle K | USA | Megan Galliard | |||
Windsurfer K | USA | Lanee Butler | |||
Windsurfer M | USA | Peter Wells | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | Michael Anti | |||
Matthew Emmons | |||||
Riffel tre positioner K | USA | Sarah Blakeslee | |||
Morgan Hicks | |||||
Riffel liggende M | USA | Michael Anti | |||
Matthew Emmons | |||||
Luftriffel M | USA | Matthew Emmons | |||
Jason Parker | |||||
Luftriffel K | USA | Emily Caruso | |||
Hattie Johnson | |||||
Bevægeligt mål M | USA | Adam Saathoff | |||
Koby Holland | |||||
Sportspistol K | USA | Rebecka Snyder | |||
Elizabeth Callahan | |||||
Fri pistol M | USA | Jason Turner | |||
Daryl Szarenski | |||||
Luftpistol K | USA | Rebecca Snyder | |||
Elizabeth Callahan | |||||
Luftpistol M | USA | Jason Turner | |||
Daryl Szarenski | |||||
Trap K | USA | Whitly Loper | |||
Trap M | USA | Bret Erickson | |||
Lance Bade | |||||
Skeet K | USA | Kimberly Rhode | |||
Connie Smotek | |||||
Skeet M | USA | Shawn Dulohery | |||
James Todd Graves | |||||
Dobbelttrap M | USA | Walton Glenn Eller | |||
Bret Erickson | |||||
Dobbelttrap K | USA | Kimberly Rhode | |||
Softball | |||||
Softball K | USA | Crystl Bustos | |||
Natasha Watley | |||||
Tairia Flowers | |||||
Catherine Osterman | |||||
Lori Harrigan | |||||
Lisa Fernandez | |||||
Laura Berg | |||||
Leah Amico | |||||
Lovieanne Jung | |||||
Kelly Kretschman | |||||
Jessica Mendoza | |||||
Stacey Nuveman | |||||
Amanda Freed | |||||
Jennie Finch | |||||
Jenny Topping | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | USA | Kara Lynn Joyce | |||
Jennifer Thompson | |||||
50 m fri stil M | USA | Jason Lezak | |||
Gary Hall jr. | |||||
100 m fri stil K | USA | Natalie Coughlin | |||
Kara Lynn Joyce | |||||
100 m fri stil M | USA | Jason Lezak | |||
Ian Crocker | |||||
200 m fri stil K | USA | Lindsay Benko | |||
Dana Vollmer | |||||
200 m fri stil M | USA | Michael Phelps | |||
Klete Keller | |||||
400 m fri stil K | USA | Kalyn Keller | |||
Kaitlin Sandeno | |||||
400 m fri stil M | USA | Larsen Jensen | |||
Klete Keller | |||||
800 m fri stil K | USA | Kalyn Keller | |||
Diana Munz | |||||
1500 m fri stil M | USA | Larsen Jensen | |||
Erik Vendt | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Haley Cope | |||
Natalie Coughlin | |||||
100 m rygcrawl M | USA | Aaron Peirsol | |||
Lenny Krayzelburg | |||||
200 m rygcrawl K | USA | Margaret Hoelzer | |||
200 m rygcrawl M | USA | Aaron Peirsol | |||
Raymond Hunt | |||||
100 m brystsvømning K | USA | Tara Kirk | |||
Amanda Beard | |||||
100 m brystsvømning M | USA | Mark Gangloff | |||
Brendan Hansen | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Amanda Beard | |||
Caroline Bruce | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Scott Usher | |||
Brendan Hansen | |||||
100 m butterfly K | USA | Rachel Komisarz | |||
Jennifer Thompson | |||||
100 m butterfly M | USA | Michael Phelps | |||
Ian Crocker | |||||
200 m butterfly K | USA | Kaitlin Sandeno | |||
Dana Kirk | |||||
200 m butterfly M | USA | Michael Phelps | |||
Tom Malchow | |||||
200 m medley K | USA | Amanda Beard | |||
Katie Hoff | |||||
200 m medley M | USA | Michael Phelps | |||
Ryan Lochte | |||||
400 m medley K | USA | Katie Hoff | |||
Kaitlin Sandeno | |||||
400 m medley M | USA | Michael Phelps | |||
Erik Vendt | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Colleen Lanne | |||
Maritza Correia | |||||
Kara Lynn Joyce | |||||
Lindsay Benko | |||||
Natalie Coughlin | |||||
Jennifer Thompson | |||||
Amanda Weir | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Michael Phelps | |||
Neil Walker | |||||
Jason Lezak | |||||
Nathaniel Dusing | |||||
Ian Crocker | |||||
Gary Hall jr. | |||||
Gabe Woodward | |||||
4x200 m fri stil K | USA | Dana Vollmer | |||
Lindsay Benko | |||||
Natalie Coughlin | |||||
Rhiannon Jeffrey | |||||
Rachel Komisarz | |||||
Carly Piper | |||||
Kaitlin Sandeno | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Scott Goldblatt | |||
Michael Phelps | |||||
Ryan Lochte | |||||
Daniel Ketchum | |||||
Peter Vanderkaay | |||||
Klete Keller | |||||
4x100 m medley K | USA | Amanda Weir | |||
Rachel Komisarz | |||||
Haley Cope | |||||
Jennifer Thompson | |||||
Tara Kirk | |||||
Kara Lynn Joyce | |||||
Natalie Coughlin | |||||
Amanda Beard | |||||
4x100 m medley M | USA | Lenny Krayzelburg | |||
Neil Walker | |||||
Brendan Hansen | |||||
Roman Sludnov | |||||
Jason Lezak | |||||
Michael Phelps | |||||
Ian Crocker | |||||
Mark Gangloff | |||||
Aaron Peirsol | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | USA | Anna Kozlova | |||
Alison Bartosik | |||||
Hold K | USA | Alison Bartosik | |||
Anna Kozlova | |||||
Lauren McFall | |||||
Stephanie Nesbitt | |||||
Tamara Crow | |||||
Rebecca Jasontek | |||||
Kendra Zanotto | |||||
Erin Dobratz | |||||
Sara Lowe | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt M | USA | Khoa Nguyen | |||
Ilija Lupulesku | |||||
Individuelt K | USA | Jasna Reed | |||
Tawny Banh | |||||
Jun Gao | |||||
Double M | USA | Ilija Lupulesku | |||
Mark Hazinski | |||||
Double K | USA | Whitney Ping | |||
Jasna Reed | |||||
Tawny Banh | |||||
Jun Gao | |||||
Taekwondo | |||||
Fjervægt K | USA | Nia Abdallah | |||
Weltervægt M | USA | Steven Lopez | |||
Tennis | |||||
Single M | USA | Mardy Fish | |||
Andrew Roddick | |||||
Vincent Spadea | |||||
Taylor Dent | |||||
Double M | USA | Robert Bryan | |||
Mardy Fish | |||||
Mike Bryan | |||||
Andrew Roddick | |||||
Single K | USA | Venus Williams | |||
Chanda Rubin | |||||
Lisa Raymond | |||||
Double K | USA | Martina Navratilova | |||
Chanda Rubin | |||||
Lisa Raymond | |||||
Venus Williams | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | USA | Barbara Lindquist | |||
Susan Williams | |||||
Sheila Taormina | |||||
Individuelt M | USA | Victor Plata | |||
Hunter Kemper | |||||
Andrew Potts | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball K | USA | Nancy Metcalf | |||
Logan Tom | |||||
Robyn Ah Mow Santos | |||||
Heather Bown | |||||
Elisabeth Bachman | |||||
Stacy Sykora | |||||
Tayyiba Haneef-Park | |||||
Prikeba Phipps | |||||
Lindsey Berg | |||||
Danielle Scott | |||||
Tara Cross Battle | |||||
Ogonna Nnamani | |||||
Volleyball M | USA | Ryan Millar | |||
Kevin Barnett | |||||
Thomas Hoff | |||||
Brook Billings | |||||
Riley Salmon | |||||
Donald Suxho | |||||
Erik Sullivan | |||||
Phillip Eatherton | |||||
Gabriel Gardner | |||||
Lloy Ball | |||||
Clayton Stanley | |||||
William Priddy | |||||
Beachvolley K | USA | Kerri Walsh | |||
Holly McPeak | |||||
Misty May | |||||
Elaine Youngs | |||||
Beachvolley M | USA | Jeff Nygaard | |||
Daxton Holdren | |||||
Dain Blanton | |||||
Stein Metzger | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo K | USA | Heather Moody | |||
Brenda Villa | |||||
Kelly Rulon | |||||
Heather Petri | |||||
Margaret Dingeldein | |||||
Ericka Lorenz | |||||
Ellen Estes | |||||
Jacqueline Frank | |||||
Thalia Munro | |||||
Natalie Golda | |||||
Nicolle Payne | |||||
Robin Beauregard | |||||
Amber Stachowski | |||||
Vægtløftning | |||||
Fluevægt K | USA | Tara Nott | |||
Supersværvægt K | USA | Cheryl Haworth | |||
Mellemvægt M | USA | Chad Vaughn | |||
Letsværvægt M | USA | Oscar Chaplin | |||
Supersværvægt M | USA | Shane Hamman | |||
Brydning | |||||
Fri stil bantamvægt M | USA | Stephen Abas | |||
Fri stil fjervægt M | USA | Eric Guerrero | |||
Fri stil letvægt M | USA | Jamill Kelly | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Joe Williams | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Cael Sanderson | |||
Fri stil sværvægt M | USA | Daniel Cormier | |||
Fri stil supersværvægt M | USA | Kerry McCoy | |||
Fri stil fluevægt K | USA | Patricia Miranda | |||
Fri stil letvægt K | USA | Tela O'Donnell | |||
Fri stil mellemvægt K | USA | Sara McMann | |||
Fri stil sværvægt K | USA | Toccara Montgomery | |||
Græsk romersk bantamvægt M | USA | Dennis Hall | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | James Gruenwald | |||
Græsk romersk letvægt M | USA | Gordon Wood | |||
Græsk romersk mellemvægt M | USA | Brad Vering | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Steven Lowney | |||
Græsk romersk supersværvægt M | USA | Rulon Gardner | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||