Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
USA
Athen 2004
Amerikanske medaljer ved OL i Athen 2004
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
100 m M
USA
Justin Gatlin
200 m M
USA
Shawn Crawford
400 m M
USA
Jeremy Wariner
4x400 m M
USA
Jeremy Wariner
Derrick Brew
Kelly Willie
Otis Harris
Darold Williamson
Andrew Rock
Stangspring M
USA
Tim Mack
Længdespring M
USA
Dwight Phillips
Kuglestød M
USA
Adam Nelson
100 m hæk K
USA
Joanna Hayes
4x400 m K
USA
Crystal Cox
Sanya Richards
DeeDee Trotter
Moushaumi Robinson
Monique Hennagan
Monique Henderson
Basketball
Basketball K
USA
Lisa Leslie
Tamika Catchings
Dawn Staley
Yolanda Griffith
Swintayla Cash
Ruth Riley
Shannon Johnson
Sheryl Swoopes
Suzanne Bird
Diana Taurasi
Katie Smith
Tina Thompson
Boksning
Letsværvægt M
USA
Andre Ward
Brydning
Fri stil mellemvægt M
USA
Cael Sanderson
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Mariel Zagunis
Fodbold
Fodbold K
USA
Kristin Luckenbill
Julie Foudy
Joy Fawcett
Heather O'Reilly
Abby Wambach
Angela Hucles
Cat Reddick
Shannon Boxx
Aly Wagner
Lorrie Fair
Briana Scurry
Tiffany Roberts
Christie Rampone
Hope Solo
Brandi Chastain
Heather Mitts
Mia Hamm
Shanon MacMillan
Kate Markgraf
Cindy Parlow
Lindsay Tarpley
Kristine Lilly
Gymnastik
Individuelt K
USA
Carly Patterson
Individuelt M
USA
Paul Hamm
Ridning
Ridebanespringning hold
USA
Peter Wylde
Elizabeth Madden
Chris Kappler
McLain Ward
Roning
Otter M
USA
Peter Cipollone
Chris Ahrens
Daniel Beery
Wyatt Allen
Beau Hoopman
Matthew Deakin
Joseph Hansen
Jason Read
Bryan Volpenhein
Sejlsport
470 M
USA
Kevin Burnham
Paul Foerster
Skydning
Riffel liggende M
USA
Matthew Emmons
Dobbelttrap K
USA
Kimberly Rhode
Softball
Softball K
USA
Lovieanne Jung
Kelly Kretschman
Jessica Mendoza
Lori Harrigan
Lisa Fernandez
Laura Berg
Catherine Osterman
Crystl Bustos
Natasha Watley
Tairia Flowers
Stacey Nuveman
Amanda Freed
Jennie Finch
Jenny Topping
Leah Amico
Svømning
50 m fri stil M
USA
Gary Hall jr.
100 m rygcrawl K
USA
Natalie Coughlin
100 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
200 m rygcrawl M
USA
Aaron Peirsol
200 m brystsvømning K
USA
Amanda Beard
100 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m butterfly M
USA
Michael Phelps
200 m medley M
USA
Michael Phelps
400 m medley M
USA
Michael Phelps
4x200 m fri stil K
USA
Carly Piper
Dana Vollmer
Natalie Coughlin
Rachel Komisarz
Rhiannon Jeffrey
Kaitlin Sandeno
Lindsay Benko
4x200 m fri stil M
USA
Scott Goldblatt
Klete Keller
Peter Vanderkaay
Michael Phelps
Daniel Ketchum
Ryan Lochte
4x100 m medley M
USA
Roman Sludnov
Jason Lezak
Ian Crocker
Michael Phelps
Aaron Peirsol
Lenny Krayzelburg
Neil Walker
Brendan Hansen
Taekwondo
Weltervægt M
USA
Steven Lopez
Volleyball
Beachvolley K
USA
Kerri Walsh
Misty May
Sølvmedaljer
Atletik
200 m M
USA
Bernard Williams
400 m M
USA
Otis Harris
Maraton M
USA
Mebrahtom Keflezighi
110 m hæk M
USA
Terrence Trammell
4x100 m M
USA
Darvis Patton
Justin Gatlin
Maurice Greene
Shawn Crawford
Coby Miller
Højdespring M
USA
Matt Hemingway
Stangspring M
USA
Toby Stevenson
Længdespring M
USA
John Moffitt
Tikamp M
USA
Bryan Clay
100 m K
USA
Lauryn Williams
200 m K
USA
Allyson Felix
Brydning
Fri stil bantamvægt M
USA
Stephen Abas
Fri stil letvægt M
USA
Jamill Kelly
Fri stil mellemvægt K
USA
Sara McMann
Cykling
Enkeltstart K
USA
Deirdre Demet-Barry
Enkeltstart M
USA
Bobby Julich
Gymnastik
Hold K
USA
Carly Patterson
Courtney Kupets
Annia Hatch
Mohini Bhardwaj
Terin Humphrey
Courtney McCool
Hold M
USA
Morgan Hamm
Paul Hamm
Guard Young
Jason Gatson
Blaine Wilson
Brett McClure
Spring på hest K
USA
Annia Hatch
Bom K
USA
Carly Patterson
Forskudt barre K
USA
Terin Humphrey
Reck M
USA
Paul Hamm
Kano & kajak
K1 slalom K
USA
Rebecca Giddens
Ridning
Military individuelt
USA
Kimberley Severson
Ridebanespringning individuelt
USA
Chris Kappler
Roning
Otter K
USA
Anna Mickelson
Kate Johnson
Samantha Magee
Laurel Korholz
Lianne Nelson
Megan Dirkmaat
Caryn Davies
Mary Whipple
Alison Cox
Sejlsport
Tornado
USA
John Lovell
Charles Ogletree
Skydning
Riffel tre positioner M
USA
Michael Anti
Svømning
1500 m fri stil M
USA
Larsen Jensen
100 m brystsvømning M
USA
Brendan Hansen
100 m butterfly M
USA
Ian Crocker
200 m medley K
USA
Amanda Beard
200 m medley M
USA
Ryan Lochte
400 m medley K
USA
Kaitlin Sandeno
400 m medley M
USA
Erik Vendt
4x100 m fri stil K
USA
Amanda Weir
Lindsay Benko
Kara Lynn Joyce
Colleen Lanne
Natalie Coughlin
Jennifer Thompson
Maritza Correia
4x100 m medley K
USA
Haley Cope
Tara Kirk
Kara Lynn Joyce
Natalie Coughlin
Rachel Komisarz
Amanda Weir
Jennifer Thompson
Amanda Beard
Taekwondo
Fjervægt K
USA
Nia Abdallah
Tennis
Single M
USA
Mardy Fish
Bronzemedaljer
Atletik
100 m M
USA
Maurice Greene
200 m M
USA
Justin Gatlin
400 m M
USA
Derrick Brew
Maraton K
USA
Deena Kastor
100 m hæk K
USA
Melissa Morrison
Basketball
Basketball M
USA
Dwyane Wade
Amare Stoudemire
Lebron James
Carlos Boozer
Emeka Okafor
Shawn Marion
Stephon Marbury
Richard Jefferson
Allen Iverson
Lamar Odom
Carmelo Anthony
Timothy Duncan
Boksning
Mellemvægt M
USA
Andre Dirrell
Brydning
Fri stil fluevægt K
USA
Patricia Miranda
Græsk romersk supersværvægt M
USA
Rulon Gardner
Fægtning
Sabel individuelt K
USA
Sada Jacobson
Gymnastik
Forskudt barre K
USA
Courtney Kupets
Judo
Letvægt M
USA
James Pedro
Ridning
Dressur hold
USA
Lisa Wilcox
Debbie McDonald
Guenther Seidel
Robert Dover
Military hold
USA
John Williams
Kimberley Severson
Darren Chiacchia
Julie Richards
Amy Tryon
Svømning
100 m fri stil K
USA
Natalie Coughlin
200 m fri stil M
USA
Michael Phelps
400 m fri stil K
USA
Kaitlin Sandeno
400 m fri stil M
USA
Klete Keller
800 m fri stil K
USA
Diana Munz
200 m brystsvømning M
USA
Brendan Hansen
4x100 m fri stil M
USA
Nathaniel Dusing
Gary Hall jr.
Ian Crocker
Jason Lezak
Neil Walker
Gabe Woodward
Michael Phelps
Synkronsvømning
Duet K
USA
Alison Bartosik
Anna Kozlova
Hold K
USA
Alison Bartosik
Sara Lowe
Kendra Zanotto
Erin Dobratz
Anna Kozlova
Stephanie Nesbitt
Lauren McFall
Rebecca Jasontek
Tamara Crow
Triatlon
Individuelt K
USA
Susan Williams
Vandpolo
Vandpolo K
USA
Amber Stachowski
Jacqueline Frank
Robin Beauregard
Natalie Golda
Heather Moody
Brenda Villa
Kelly Rulon
Heather Petri
Margaret Dingeldein
Thalia Munro
Ellen Estes
Nicolle Payne
Ericka Lorenz
Volleyball
Beachvolley K
USA
Holly McPeak
Elaine Youngs
Informationen om USA ved de olympiske sommerlege ved OL i Athen 2004 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy