Olympian Database
Summer Olympics
Winter Olympics
European Games
Asian Games
Athletics Worlds
Nordic Ski Worlds
☰
About
The project
The database
Contact
Apps
Home
Nations
United States of America
Atlanta 1996
American medalists at the Atlanta 1996 Olympics
Facts
Medals
Athletes
Sports
Event
Medalists
Gold medalists
Athletics
200 m M
USA
Michael Johnson
400 m M
USA
Michael Johnson
110 m hurdles M
USA
Allen Johnson
400 m hurdles M
USA
Derrick Adkins
4x400 m M
USA
LaMont Smith
Jason Rouser
Derek Mills
Alvin Harrison
Anthuan Maybank
High jump M
USA
Charles Austin
Long jump M
USA
Carl Lewis
Triple jump M
USA
Kenny Harrison
Shot put M
USA
Randy Barnes
Decathlon M
USA
Dan O'Brien
100 m W
USA
Gail Devers
4x100 m W
USA
Carlette Guidry
Gwen Torrence
Gail Devers
Inger Miller
Chryste Gaines
4x400 m W
USA
Linetta Wilson
Maicel Malone
Jearl Miles
Kim Graham
Rochelle Stevens
Basketball
Basketball M
USA
Reggie Miller
David Robinson
Hakeem Olajuwon
Gary Payton
Karl Malone
Anfernee Hardaway
John Stockton
Scottie Pippen
Charles Barkley
Shaquille O'Neal
Mitch Richmond
Grant Hill
Basketball W
USA
Venus Lacey
Katy Steding
Jennifer Azzi
Nikki McCray
Dawn Staley
Sheryl Swoopes
Rebecca Lobo
Carta McGhee
Katrina McClain
Ruthie Bolton-Holifield
Teresa Edwards
Lisa Leslie
Boxing
Light-middleweight M
USA
David Reid
Wrestling
Freestyle bantamweight M
USA
Kendall Cross
Freestyle featherweight M
USA
Thomas Brands
Freestyle heavyweight M
USA
Kurt Angle
Archery
Individual M
USA
Justin Huish
Team M
USA
Richard Johnson
Justin Huish
Rodney White
Football
Football W
USA
Mary Harvey
Tiffany Roberts
Tisha Venturini
Tiffeny Milbrett
Joy Fawcett
Cindy Parlow
Mia Hamm
Thori Stables
Briana Scurry
Amanda Cromwell
Carin Gabarra
Staci Wilson
Carla Overbeck
Shannon McMillan
Kristine Lilly
Julie Foudy
Saskia Webber
Brandi Chastain
Michelle Akers
Gymnastics
Team W
USA
Amanda Borden
Jaycie Phelps
Dominique Moceanu
Shannon Miller
Kerri Strug
Amy Chow
Dominique Dawes
Balance beam W
USA
Shannon Miller
Shooting
Double trap W
USA
Kimberly Rhode
Softball
Softball W
USA
Dorothy Richardson
Lisa Fernandez
Julie Smith
Kim Maher
Michele Granger
Shelly Stokes
Gillian Boxx
Michele Smith
Lori Harrigan
Laura Berg
Leah O'Brien
Dionna Harris
Dani Tyler
Sheila Cornell
Christa Williams
Swimming
50 m freestyle W
USA
Amy Van Dyken
800 m freestyle W
USA
Brooke Bennett
100 m backstroke W
USA
Beth Botsford
100 m backstroke M
USA
Jeff Rouse
200 m backstroke M
USA
Brad Bridgewater
100 m butterfly W
USA
Amy Van Dyken
400 m medley M
USA
Tom Dolan
4x100 m freestyle W
USA
Lisa Jacob
Angel Martino
Jennifer Thompson
Melanie Valerio
Catherine Fox
Amy Van Dyken
4x100 m freestyle M
USA
Scott Tucker
Bradley Schumacher
Josh Davis
David Fox
Jon Olsen
Gary Hall jr.
4x200 m freestyle W
USA
Annette Salmeen
Lisa Jacob
Trina Jackson
Cristina Teuscher
Ashley Whitney
Sheila Taormina
Jennifer Thompson
4x200 m freestyle M
USA
Ryan Berube
Bradley Schumacher
Josh Davis
Joseph Hudepohl
Jon Olsen
4x100 m medley W
USA
Catherine Fox
Beth Botsford
Amy Van Dyken
Amanda Beard
Kristine Quance
Whitney Hedgepeth
Angel Martino
Jennifer Thompson
4x100 m medley M
USA
Jeremy Linn
Jeff Rouse
Gary Hall jr.
John Hargis
Mark Henderson
Tripp Schwenk
Josh Davis
Kurt Grote
Synchronized Swimming
Team W
USA
Jill Savery
Emily LeSueur
Tammy Cleland
Jill Sudduth
Nathalie Schneyder
Heather Pease
Becky Dyroen-Lancer
Suzannah Bianco
Margot Thien
Heather Simmons-Carrasco
Tennis
Singles M
USA
Andre Agassi
Singles W
USA
Lindsay Davenport
Doubles W
USA
Gigi Fernandez
Mary Joe Fernandez
Volleyball
Beach volley M
USA
Kent Steffes
Karch Kiraly
Silver medalists
Athletics
110 m hurdles M
USA
Mark Crear
4x100 m M
USA
Timothy Montgomery
Michael Marsh
Jon Drummond
Timothy Harden
Dennis Mitchell
Shot put M
USA
John Godina
Hammer throw M
USA
Lance Deal
400 m hurdles W
USA
Kim Batten
Wrestling
Freestyle lightweight M
USA
Townsend Saunders
Greco-Roman flyweight M
USA
Brandon Paulson
Greco-Roman bantamweight M
USA
Dennis Hall
Greco-Roman super-heavyweight M
USA
Matt Ghaffari
Cycling
1000 m time trial M
USA
Erin Hartwell
Sprint M
USA
Marty Nothstein
Gymnastics
Uneven bars W
USA
Amy Chow
Parallel bars M
USA
Jair Lynch
Canoe & Kayak
K1 slalom W
USA
Dana Chladek
Equestrian
Eventing team
USA
David O'Connor
Karen O'Connor
Bruce Davidson
Jumping team
USA
Anne Kursinski
Michael Matz
Peter Leone
Leslie Burr Howard
Rowing
Pair without coxswain W
USA
Missy Schwen
Karen Kraft
Quadruple sculls M
USA
Jason Gailes
Tim Young
Brian Jamieson
Eric Mueller
Lightweight double sculls W
USA
Teresa Bell
Lindsay Burns
Shooting
Trap M
USA
Joshua Lakatos
Swimming
50 m freestyle M
USA
Gary Hall jr.
100 m freestyle M
USA
Gary Hall jr.
100 m backstroke W
USA
Whitney Hedgepeth
200 m backstroke W
USA
Whitney Hedgepeth
200 m backstroke M
USA
Tripp Schwenk
100 m breaststroke W
USA
Amanda Beard
100 m breaststroke M
USA
Jeremy Linn
200 m breaststroke W
USA
Amanda Beard
200 m butterfly M
USA
Tom Malchow
400 m medley W
USA
Allison Wagner
400 m medley M
USA
Eric Namesnik
Volleyball
Beach volley M
USA
Michael Whitmarsh
Michael Dodd
Bronze medalists
Athletics
400 m hurdles M
USA
Calvin Davis
Long jump M
USA
Joe Greene
100 m W
USA
Gwen Torrence
400 m hurdles W
USA
Tonja Buford-Bailey
Long jump W
USA
Jackie Joyner-Kersee
Baseball
Baseball M
USA
Chad Allen
Augie Ojeda
Mark Kotsay
Jeff Weaver
Robert Dickey
Andrew Hinch
Kristin Benson
Braden Looper
Seth Greisinger
Chad Green
Brian Loyd
Jason Williams
Billy Koch
Warren Morris
Jim Parque
Matthew LeCroy
Troy Glaus
Jacque Jones
Travis Lee
Kiplan Harkrider
Boxing
Featherweight M
USA
Floyd Mayweather
Lightweight M
USA
Terrance Cauthen
Middleweight M
USA
Roshii Wells
Light-heavyweight M
USA
Antonio Tarver
Heavyweight M
USA
Nate Jones
Wrestling
Freestyle super-heavyweight M
USA
Bruce Baumgartner
Cycling
Mountainbike W
USA
Susan DeMattei
Gymnastics
Floor W
USA
Dominique Dawes
Judo
Lightweight M
USA
James Pedro
Equestrian
Dressage team
USA
Guenther Seidel
Steffen Peters
Michelle Gibson
Robert Dover
Eventing individual
USA
Kerry Milikin
Rowing
Lightweight coxless four M
USA
David Collins
Jeff Pfaendtner
William Carlucci
Marc Schneider
Sailing
Soling
USA
Kent Massey
Jeff Madrigali
Jim Barton
Europe W
USA
Courtenay Becker-Day
Shooting
Trap M
USA
Lance Bade
Swimming
100 m freestyle W
USA
Angel Martino
100 m butterfly W
USA
Angel Martino
Diving
Springboard M
USA
Mark Lenzi
Platform W
USA
Mary Ellen Clark
This information about United States of America at the olympic summer games in Atlanta 1996 is based on the official olympic reports and
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy