Amerikanske deltagere ved OL i Seoul 1988 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | USA | Richard McKinney | |||
Jay Barrs | |||||
Darrell Pace | |||||
Individuelt K | USA | Melanie Skillman | |||
Denise Parker | |||||
Debra Ochs | |||||
Hold M | USA | Jay Barrs | |||
Darrell Pace | |||||
Richard McKinney | |||||
Hold K | USA | Debra Ochs | |||
Melanie Skillman | |||||
Denise Parker | |||||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Carl Lewis | |||
Calvin Smith | |||||
Dennis Mitchell | |||||
200 m M | USA | Roy Martin | |||
Carl Lewis | |||||
Joe DeLoach | |||||
400 m M | USA | Steven Lewis | |||
Danny Everett | |||||
Harry Reynolds | |||||
800 m M | USA | Tracy Baskin | |||
Mark Everett | |||||
Johnny Gray | |||||
1500 m M | USA | Jeff Atkinson | |||
Steve Scott | |||||
Mark Deady | |||||
5000 m M | USA | Doug Padilla | |||
Sydney Maree | |||||
Terry Brahm | |||||
10000 m M | USA | Pat Porter | |||
Bruce Bickford | |||||
Steven Plasencia | |||||
Maraton M | USA | Peter Pfitzinger | |||
Mark Conover | |||||
Ed Eyestone | |||||
110 m hæk M | USA | Roger Kingdom | |||
Arthur Blake | |||||
Anthony Campbell | |||||
400 m hæk M | USA | Edwin Moses | |||
Andre Phillips | |||||
Kevin Young | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Brian Abshire | |||
Henry Marsh | |||||
Brian Diemer | |||||
4x100 m M | USA | Calvin Smith | |||
Lee McNeill | |||||
Dennis Mitchell | |||||
Albert Robinson | |||||
4x400 m M | USA | Kevin Robinzine | |||
Antonio McKay | |||||
Calvin Smith | |||||
Steven Lewis | |||||
Harry Reynolds | |||||
Albert Robinson | |||||
Lee McNeill | |||||
Andrew Valmon | |||||
Dennis Mitchell | |||||
Danny Everett | |||||
20 km kapgang M | USA | Timothy Lewis | |||
Jim Heiring | |||||
Gary Morgan | |||||
50 km kapgang M | USA | Marco Evoniuk | |||
Andrew Kaestner | |||||
Carl Schueler | |||||
Højdespring M | USA | Brian Stanton | |||
Jim Howard | |||||
Hollis Conway | |||||
Stangspring M | USA | Billy Olson | |||
Earl Bell | |||||
Kory Tarpenning | |||||
Længdespring M | USA | Mike Powell | |||
Carl Lewis | |||||
Larry Myricks | |||||
Trespring M | USA | Charles Simpkins | |||
Robert Cannon | |||||
Willie Banks | |||||
Kuglestød M | USA | James Doehring | |||
Randy Barnes | |||||
Gregg Tafralis | |||||
Diskoskast M | USA | Randall Heisler | |||
Mike Buncic | |||||
Mac Wilkins | |||||
Hammerkast M | USA | Lance Deal | |||
Kenneth Flax | |||||
Jud Logan | |||||
Spydkast M | USA | Tom Petranoff | |||
Dave Stephens | |||||
Brian Crouser | |||||
Tikamp M | USA | Gary Kinder | |||
Timothy Bright | |||||
David Johnson | |||||
100 m K | USA | Gwen Torrence | |||
Florence Griffith Joyner | |||||
Evelyn Ashford | |||||
200 m K | USA | Gwen Torrence | |||
Pamela Marshall | |||||
Florence Griffith Joyner | |||||
400 m K | USA | Diane Dixon | |||
Valerie Briscoe-Hooks | |||||
Denean Howard | |||||
800 m K | USA | Delisa Floyd | |||
Kim Gallagher | |||||
Joetta Clark | |||||
1500 m K | USA | Kim Gallagher | |||
Mary Decker-Slaney | |||||
Regina Jacobs | |||||
3000 m K | USA | Mary Decker-Slaney | |||
Vicki Huber | |||||
Patty Sue Plumer | |||||
10000 m K | USA | Lynn Nelson | |||
Frances Larrieu-Smith | |||||
Lynn Jennings | |||||
Maraton K | USA | Cathy O'Brien | |||
Margaret Groos | |||||
Nancy Ditz | |||||
100 m hæk K | USA | Jackie Humphrey | |||
LaVonna Martin | |||||
Gail Devers | |||||
400 m hæk K | USA | Schowonda Williams | |||
LaTanya Sheffield | |||||
Leslie Maxie | |||||
4x100 m K | USA | Florence Griffith Joyner | |||
Alice Brown | |||||
Evelyn Ashford | |||||
Sheila Echols | |||||
Dannette Young | |||||
4x400 m K | USA | Diane Dixon | |||
Denean Howard | |||||
Lillie Leatherwood | |||||
Florence Griffith Joyner | |||||
Valerie Briscoe-Hooks | |||||
Sherri Howard | |||||
Højdespring K | USA | Louise Ritter | |||
Coleen Sommer | |||||
Trish King | |||||
Længdespring K | USA | Carol Lewis | |||
Sheila Echols | |||||
Jackie Joyner-Kersee | |||||
Kuglestød K | USA | Ramona Pagel | |||
Connie Price | |||||
Bonnie Dasse | |||||
Diskoskast K | USA | Carol Cady | |||
Connie Price | |||||
Ramona Pagel | |||||
Spydkast K | USA | Donna Mayhew | |||
Lynda Sutfin | |||||
Karin Smith | |||||
Syvkamp K | USA | Wendy Brown | |||
Cindy Greiner | |||||
Jackie Joyner-Kersee | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Hersey Hawkins | |||
Danny Manning | |||||
Herman Reid | |||||
Charles D. Smith | |||||
Vernell Coles | |||||
Daniel Majerle | |||||
Willie Anderson | |||||
Stacey Augmon | |||||
Mitchell Richmond | |||||
David Robinson | |||||
Jeffrey Grayer | |||||
Charles E. Smith | |||||
Basketball K | USA | Teresa Edwards | |||
Victoria Bullett | |||||
Katrina McClain | |||||
Bridgette Gordon | |||||
Teresa Weatherspoon | |||||
Suzanne McConnell | |||||
Cynthia Brown | |||||
Cynthia Cooper | |||||
Mary Ethridge | |||||
Jennifer Gillom | |||||
Anne Donovan | |||||
Andrea Lloyd | |||||
Boksning | |||||
Letfluevægt M | USA | Michael Carbajal | |||
Fluevægt M | USA | Arthur Johnson | |||
Bantamvægt M | USA | Kennedy McKinney | |||
Fjervægt M | USA | Kelcie Banks | |||
Letvægt M | USA | Romallis Ellis | |||
Letweltervægt M | USA | Todd Foster | |||
Weltervægt M | USA | Kenneth Gould | |||
Letmellemvægt M | USA | Roy Jones | |||
Mellemvægt M | USA | Anthony Hembrick | |||
Letsværvægt M | USA | Andrew Maynard | |||
Sværvægt M | USA | Raymond Mercer | |||
Supersværvægt M | USA | Riddick Bowe | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Traci Phillips | |||
K1 500 m M | USA | Michael Herbert | |||
K2 500 m K | USA | Sheila Conover | |||
Cathy Marino-Geers | |||||
K2 500 m M | USA | Olney Kent | |||
Terry White | |||||
K4 500 m K | USA | Traci Phillips | |||
Shirley Dery | |||||
Sheila Conover | |||||
Cathy Marino-Geers | |||||
K1 1000 m M | USA | Gregory Barton | |||
K2 1000 m M | USA | Gregory Barton | |||
Norman Bellingham | |||||
K4 1000 m M | USA | Michael Harbold | |||
Curt Bader | |||||
Carl White | |||||
Olney Kent | |||||
C1 500 m M | USA | James Terrell | |||
C2 500 m M | USA | Rod McLain | |||
Bruce Merritt | |||||
C1 1000 m M | USA | Bruce Merritt | |||
C2 1000 m M | USA | Ronald Urick | |||
Gregory Steward | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | USA | Inga Benedict | |||
Sally Zack | |||||
Bunki Bankaitis Davis | |||||
Landevejsløb M | USA | Robert Mionske | |||
Craig Schommer | |||||
Scott McKinlay | |||||
Landevejsløb hold M | USA | James Copeland | |||
Andy Paulin | |||||
Norm Alvis | |||||
Tony Palmer | |||||
Holdforfølgelse M | USA | David Lettieri | |||
Leonard Nitz | |||||
Michael McCarthy | |||||
Carl Sundquist | |||||
Pointsløb M | USA | Francisco Andreu | |||
1000 m på tid M | USA | Robert Livingston | |||
Sprint K | USA | Connie Young | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Mark Bradshaw | |||
Greg Louganis | |||||
3 m spring K | USA | Wendy Lucero | |||
Kelly McCormick | |||||
Tårnspring M | USA | Greg Louganis | |||
Patrick Jeffrey | |||||
Tårnspring K | USA | Wendy Williams | |||
Michele Mitchell | |||||
Ridning | |||||
Military individuelt | USA | Phyllis Dawson | |||
Ridebanespringning individuelt | USA | Joe Fargis | |||
Greg Best | |||||
Anne Kursinski | |||||
Ridebanespringning hold | USA | Joe Fargis | |||
Greg Best | |||||
Lisa Jacquin | |||||
Anne Kursinski | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt K | USA | Caitlin Bilodeaux | |||
Sharon Monplaisir | |||||
Mary O'Neill | |||||
Sabel individuelt M | USA | Peter Westbrook | |||
Mike Lofton | |||||
Steve Mormando | |||||
Fodbold | |||||
Fodbold M | USA | Frank Klopas | |||
Desmond Armstrong | |||||
Jim Gabarra | |||||
Jeff Duback | |||||
Bruce Murray | |||||
Eric Eichmann | |||||
Brent Goulet | |||||
Paul Krumpe | |||||
Peter Vermes | |||||
Rick Davis | |||||
John Doyle | |||||
David Vanole | |||||
Kevin Crow | |||||
Steve Trittschuh | |||||
John Harkes | |||||
John Stollmeyer | |||||
Paul Caligiuri | |||||
Tab Ramos | |||||
Mike Windischmann | |||||
Brian Bliss | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | USA | Chelle Stack | |||
Hope Spivey | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Brandy Johnson | |||||
Phoebe Mills | |||||
Individuelt M | USA | Lance Ringnald | |||
Kevin Davis | |||||
Wes Suter | |||||
Scott Johnson | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Charles Lakes | |||||
Hold K | USA | Brandy Johnson | |||
Phoebe Mills | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Chelle Stack | |||||
Theresa Spivey | |||||
Hold M | USA | Scott Johnson | |||
Kenneth Suter | |||||
Lance Ringnald | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Kevin Davis | |||||
Charles Lakes | |||||
Gulv K | USA | Brandy Johnson | |||
Phoebe Mills | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Hope Spivey | |||||
Chelle Stack | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Spring på hest K | USA | Phoebe Mills | |||
Melissa Marlowe | |||||
Hope Spivey | |||||
Chelle Stack | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Brandy Johnson | |||||
Bom K | USA | Brandy Johnson | |||
Phoebe Mills | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Hope Spivey | |||||
Chelle Stack | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Forskudt barre K | USA | Phoebe Mills | |||
Hope Spivey | |||||
Kelly Garrison-Steves | |||||
Melissa Marlowe | |||||
Brandy Johnson | |||||
Chelle Stack | |||||
Gulv M | USA | Wes Suter | |||
Scott Johnson | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Spring på hest M | USA | Dominick Minicucci | |||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Wes Suter | |||||
Scott Johnson | |||||
Bensving M | USA | Wes Suter | |||
Scott Johnson | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Ringe M | USA | Wes Suter | |||
Scott Johnson | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Barre M | USA | Lance Ringnald | |||
Kevin Davis | |||||
Wes Suter | |||||
Scott Johnson | |||||
Charles Lakes | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Reck M | USA | Wes Suter | |||
Scott Johnson | |||||
Dominick Minicucci | |||||
Charles Lakes | |||||
Lance Ringnald | |||||
Kevin Davis | |||||
Rytmisk gymnastik individuelt K | USA | Diane Simpson | |||
Michelle Berube | |||||
Judo | |||||
Ekstra-letvægt M | USA | Kevin Asano | |||
Halv-letvægt M | USA | Joseph Marchal | |||
Letvægt M | USA | Michael Swain | |||
Halv-sværvægt M | USA | Robert Berland | |||
Sværvægt M | USA | Steven Cohen | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | USA | Michael Gostigan | |||
Robert Stull | |||||
Robert Nieman | |||||
Hold M | USA | Robert Stull | |||
Robert Nieman | |||||
Michael Gostigan | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | USA | Anne Marden | |||
Singlesculler M | USA | Andrew Sudduth | |||
Dobbeltsculler K | USA | Cathleen Thaxton-Tippett | |||
Monica Havelka | |||||
Dobbeltsculler M | USA | Glen Florio | |||
Kevin Still | |||||
Toer uden styrmand K | USA | Mara Keggi | |||
Barbara Kirch | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Kurt Bausback | |||
Edward Ives | |||||
Toer med styrmand M | USA | Jonathan Fish | |||
Robert Espeseth | |||||
Daniel Lyons | |||||
Dobbeltfirer uden styrmand K | USA | Sherry Cassuto | |||
Jeannie Marshall | |||||
Angie Herron | |||||
Ann Martin | |||||
Dobbeltfirer M | USA | John Frackelton | |||
John Strotbeck | |||||
Charles Altekruese | |||||
Greg Montesi | |||||
Firer med styrmand K | USA | Sarah Gengler | |||
Kimbery Santiago | |||||
Jennifer Corbet | |||||
Elizabeth Bradley | |||||
Cynthia Eckert | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Thomas Bohrer | |||
David Krmpotich | |||||
Raoul Rodriguez | |||||
Richard Kennelly | |||||
Firer med styrmand M | USA | Christopher Huntington | |||
Mark Zembsch | |||||
Thomas Darling | |||||
John Walters | |||||
John Terwilliger | |||||
Otter K | USA | Margaret Mallery | |||
Susan Broome | |||||
Abigail Peck | |||||
Juliet Thompson | |||||
Stephanie Maxwell | |||||
Elizabeth Beard | |||||
Christine Campbell | |||||
Anna Seaton | |||||
Alison Townley | |||||
Otter M | USA | Seth Bauer | |||
Jonathan Smith | |||||
Peter Nordell | |||||
Jeffrey McLaughlin | |||||
Michael Teti | |||||
Doug Burden | |||||
John Pescatore | |||||
Ted Patton | |||||
John Rusher | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | USA | William Baylis | |||
John Kostecki | |||||
Robert Billingham | |||||
Star | USA | Mark Reynolds | |||
Hal Haenel | |||||
Tornado | USA | James Melvin | |||
Patrick Muglia | |||||
470 K | USA | Lynne Jewell | |||
Allison Jolly | |||||
470 M | USA | Charlie McKee | |||
John Shadden | |||||
Finnjolle M | USA | Brian Ledbetter | |||
Flying Dutchman | USA | Andrew Goldman | |||
Paul Foerster | |||||
Windsurfer M | USA | Michael Gebhardt | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | Glenn Dubis | |||
Daniel Durben | |||||
Riffel tre positioner K | USA | Wanda Jewell | |||
Launi Meili | |||||
Riffel liggende M | USA | Glenn Dubis | |||
Webster Wright | |||||
Luftriffel M | USA | Robert Foth | |||
Roderick Fitz-Randolph | |||||
Luftriffel K | USA | Launi Meili | |||
Deena Wigger | |||||
Bevægeligt mål M | USA | Todd Bensley | |||
Scott Swinney | |||||
Sportspistol K | USA | Kimberly Dyer | |||
Ruby Fox | |||||
Fri pistol M | USA | Donald Nygord | |||
Darius Young | |||||
Silhuetpistol M | USA | Rojelio Arredondo | |||
John McNally | |||||
Luftpistol K | USA | Kimberly Dyer | |||
Ruby Fox | |||||
Luftpistol M | USA | Donald Nygord | |||
Erich Buljung | |||||
Trap | USA | Daniel Carlisle | |||
George Haas III | |||||
Brian Ballard | |||||
Skeet | USA | Daniel Carlisle | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | USA | Leigh Ann Fetter | |||
Jill Sterkel | |||||
50 m fri stil M | USA | Matt Biondi | |||
Tom Jaeger | |||||
100 m fri stil K | USA | Dara Torres | |||
Mitzi Kremer | |||||
100 m fri stil M | USA | Christopher Jacobs | |||
Matt Biondi | |||||
200 m fri stil K | USA | Mitzi Kremer | |||
Mary Wayte | |||||
200 m fri stil M | USA | Matt Biondi | |||
Troy Dalbey | |||||
400 m fri stil K | USA | Tami Bruce | |||
Janet Evans | |||||
400 m fri stil M | USA | Daniel Jorgensen | |||
Matt Cetlinski | |||||
800 m fri stil K | USA | Janet Evans | |||
Tami Bruce | |||||
1500 m fri stil M | USA | Lars Jorgensen | |||
Matt Cetlinski | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Beth Barr | |||
Betsy Mitchell | |||||
100 m rygcrawl M | USA | David Berkoff | |||
Jay Mortenson | |||||
200 m rygcrawl K | USA | Beth Barr | |||
Andrea Hayes | |||||
200 m rygcrawl M | USA | Daniel Veatch | |||
Steve Bigelow | |||||
100 m brystsvømning K | USA | Tracey McFarlane | |||
Susan Johnson | |||||
100 m brystsvømning M | USA | Richard Schroeder | |||
Daniel Watters | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Susan Rapp | |||
Tracey McFarlane | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Mike Barrowman | |||
Kirk Stackle | |||||
100 m butterfly K | USA | Janel Jorgensen | |||
Mary T. Meagher | |||||
100 m butterfly M | USA | Jay Mortensen | |||
Matt Biondi | |||||
200 m butterfly K | USA | Mary T. Meagher | |||
Trina Radke | |||||
200 m butterfly M | USA | Melvin Stewart | |||
Mark Dean | |||||
200 m medley K | USA | Mary Wayte | |||
Whitney Hedgepeth | |||||
200 m medley M | USA | David Wharton | |||
William Stapleton | |||||
400 m medley K | USA | Erika Hansen | |||
Janet Evans | |||||
400 m medley M | USA | Jeffrey Kostoff | |||
David Wharton | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Kathryn Paige Zemina | |||
Mitzi Kremer | |||||
Jill Sterkel | |||||
Dara Torres | |||||
Mary Wayte | |||||
Laura Walker | |||||
4x100 m fri stil M | USA | Christopher Jacobs | |||
Doug Gjertsen | |||||
Troy Dalbey | |||||
Tom Jaeger | |||||
Matt Biondi | |||||
Brent Lang | |||||
Shaun Jordan | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Doug Gjertsen | |||
Matt Cetlinski | |||||
Troy Dalbey | |||||
Daniel Jorgensen | |||||
Craig Oppel | |||||
Matt Biondi | |||||
4x100 m medley K | USA | Mary Wayte | |||
Janel Jorgensen | |||||
Betsy Mitchell | |||||
Beth Barr | |||||
Dara Torres | |||||
Tracey McFarlane | |||||
Mary T. Meagher | |||||
4x100 m medley M | USA | Matt Biondi | |||
Tom Jaeger | |||||
David Berkoff | |||||
Jay Mortensen | |||||
Richard Schroeder | |||||
Jay Mortenson | |||||
Synkronsvømning | |||||
Solo K | USA | Sarah Josephson | |||
Karen Josephson | |||||
Tracie Ruiz-Conforto | |||||
Duet K | USA | Karen Josephson | |||
Sarah Josephson | |||||
Bordtennis | |||||
Individuelt K | USA | Insook Bhushan | |||
Diana Gee | |||||
Tennis | |||||
Single M | USA | Brad Gilbert | |||
Tim Mayotte | |||||
Double M | USA | Kenneth Flach | |||
Robert Seguso | |||||
Single K | USA | Pam Shriver | |||
Zina Garrison | |||||
Double K | USA | Pam Shriver | |||
Zina Garrison | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball M | USA | Douglas Partie | |||
John Root | |||||
Eric Sato | |||||
Troy Tanner | |||||
Craig Buck | |||||
Ricci Luyties | |||||
Jeffery Stork | |||||
Scott Fortune | |||||
David Saunders | |||||
Stephen Timmons | |||||
Karch Kiraly | |||||
Robert Ctvrtlik | |||||
Vandpolo | |||||
Vandpolo M | USA | Jeffrey Campbell | |||
Gregory Boyer | |||||
Alan Mouchawar | |||||
Kevin Robertson | |||||
Craig Klass | |||||
Craig Wilson | |||||
Douglas Kimball | |||||
James Bergeson | |||||
George Campbell | |||||
Jody Campbell | |||||
Michael Evans | |||||
Terry Schroeder | |||||
Christopher Duplanty | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | USA | Michael Jacques | |||
Mellemvægt M | USA | Roberto Umutia | |||
Letsværvægt M | USA | Derrick Crass | |||
Curt White | |||||
Mellemsværvægt M | USA | Arnold Kritsky | |||
Brett Brian | |||||
Sværvægt M | USA | Jeff Michels | |||
Rich Schutz | |||||
Supersværvægt M | USA | John Bergman | |||
Mario Martinez | |||||
Brydning | |||||
Fri stil letfluevægt M | USA | Tim Vanni | |||
Fri stil fjervægt M | USA | John Smith | |||
Fri stil letvægt M | USA | Nate Carr | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Kenneth Monday | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Mark Schultz | |||
Fri stil letsværvægt M | USA | James Scherr | |||
Fri stil sværvægt M | USA | William Scherr | |||
Fri stil supersværvægt M | USA | Bruce Baumgartner | |||
Græsk romersk letfluevægt M | USA | Mark Fuller | |||
Græsk romersk bantamvægt M | USA | Anthony Amado | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | Isaac Anderson | |||
Græsk romersk weltervægt M | USA | David Butler | |||
Græsk romersk mellemvægt M | USA | John Morgan | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Dennis Kozlowski | |||
Græsk romersk supersværvægt M | USA | Duane Kozlowski | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 1988 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Seoul 1988 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||