American athletes at the Los Angeles 1984 Olympics* |
|||||||
Event |
|
Athletes |
|||
Archery | |||||
Individual M | USA | Darrell Pace | |||
Richard McKinney | |||||
Glenn Meyers | |||||
Individual W | USA | Ruth Rowe | |||
Katrina King | |||||
Benita Edds | |||||
Athletics | |||||
100 m M | USA | Ron Brown | |||
Sam Graddy | |||||
Carl Lewis | |||||
200 m M | USA | Carl Lewis | |||
Thomas Jefferson | |||||
Kirk Baptiste | |||||
400 m M | USA | Sunder Nix | |||
Antonio McKay | |||||
Alonzo Babers | |||||
800 m M | USA | Earl Jones | |||
Johnny Gray | |||||
John Marshall | |||||
1500 m M | USA | Steve Scott | |||
Jim Spivey | |||||
5000 m M | USA | Doug Padilla | |||
Don Clary | |||||
Steve Lacy | |||||
10000 m M | USA | Paul Cummings | |||
Craig Virgin | |||||
Pat Porter | |||||
Marathon M | USA | Alberto Salazar | |||
Peter Pfitzinger | |||||
John Tuttle | |||||
110 m hurdles M | USA | Roger Kingdom | |||
Greg Foster | |||||
Anthony Campbell | |||||
400 m hurdles M | USA | Edwin Moses | |||
Tranel Hawkins | |||||
Danny Harris | |||||
3000 m steeplechase M | USA | Brian Diemer | |||
John Gregorek Sr. | |||||
Henry Marsh | |||||
4x100 m M | USA | Ron Brown | |||
Carl Lewis | |||||
Sam Graddy | |||||
Calvin Smith | |||||
4x400 m M | USA | Alonzo Babers | |||
Walter McCoy | |||||
Antonio McKay | |||||
Ray Armstead | |||||
Willie Smith | |||||
Sunder Nix | |||||
20 km walk M | USA | Marco Evoniuk | |||
Daniel O'Connor | |||||
Jim Heiring | |||||
50 km walk M | USA | Vincent John O'Sullivan | |||
Marco Evoniuk | |||||
Carl Schueler | |||||
High jump M | USA | Dwight Stones | |||
Milton Goode | |||||
Doug Nordquist | |||||
Pole vault M | USA | Earl Bell | |||
Doug Lythle | |||||
Mike Tully | |||||
Long jump M | USA | Larry Myricks | |||
Carl Lewis | |||||
Mike McRae | |||||
Triple jump M | USA | Al Joyner | |||
Willie Banks | |||||
Mike Conley | |||||
Shot put M | USA | Dave Laut | |||
Michael Carter | |||||
Augie Wolf | |||||
Discus throw M | USA | Arthur Burns | |||
John Powell | |||||
Mac Wilkins | |||||
Hammer throw M | USA | Edward Burke | |||
Jud Logan | |||||
Bill Green | |||||
Javelin throw M | USA | Steven Roller | |||
Duncan Atwood | |||||
Tom Petranoff | |||||
Decathlon M | USA | James Wooding | |||
John Crist | |||||
Timothy Bright | |||||
100 m W | USA | Jeanette Bolden | |||
Alice Brown | |||||
Evelyn Ashford | |||||
200 m W | USA | Valerie Briscoe-Hooks | |||
Randy Givens | |||||
Florence Griffith | |||||
400 m W | USA | Valerie Briscoe-Hooks | |||
Lillie Leatherwood | |||||
Chandra Cheeseborough | |||||
800 m W | USA | Robin Campbell | |||
Ruth Wysocki | |||||
Kim Gallagher | |||||
1500 m W | USA | Ruth Wysocki | |||
Diana Richburg | |||||
Missy Kane | |||||
3000 m W | USA | Cindy Bremser | |||
Mary Decker | |||||
Joan Hansen | |||||
Marathon W | USA | Julie Isphording | |||
Julie Brown | |||||
Joan Benoit | |||||
100 m hurdles W | USA | Pamela Page | |||
Kim Turner | |||||
Benita Fitzgerald-Brown | |||||
400 m hurdles W | USA | Angela Wright-Scott | |||
Sharrieffa Barksdale | |||||
Judi Brown | |||||
4x100 m W | USA | Chandra Cheeseborough | |||
Evelyn Ashford | |||||
Jeanette Bolden | |||||
Alice Brown | |||||
4x400 m W | USA | Sherri Howard | |||
Valerie Briscoe-Hooks | |||||
Chandra Cheeseborough | |||||
Diane Dixon | |||||
Denean Howard | |||||
Lillie Leatherwood | |||||
High jump W | USA | Joni Huntley | |||
Louise Ritter | |||||
Pamela Spencer | |||||
Long jump W | USA | Jackie Joyner | |||
Angela Thacker | |||||
Carol Lewis | |||||
Shot put W | USA | Lorna Griffin | |||
Carol Cady | |||||
Ramona Pagel | |||||
Discus throw W | USA | Leslie Deniz | |||
Lorna Griffin | |||||
Laura DeSnoo | |||||
Javelin throw W | USA | Lynda Sutfin | |||
Cathy Sulinski | |||||
Karin Smith | |||||
Heptathlon W | USA | Jodi Anderson | |||
Cindy Greiner | |||||
Jackie Joyner | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Leon Wood | |||
Patrick Ewing | |||||
Wayman Tisdale | |||||
Joseph Kleine | |||||
Jon Koncak | |||||
Steve Alford | |||||
Alvin Robertson | |||||
Michael Jordan | |||||
Jeffrey Turner | |||||
Chris Mullin | |||||
Samuel Perkins | |||||
Vern Fleming | |||||
Basketball W | USA | Kim Mulkey | |||
Cindy Noble | |||||
Anne Donovan | |||||
Janice Lawrence | |||||
Teresa Edwards | |||||
Cheryl Miller | |||||
Carol Menken-Schaudt | |||||
Cathy Boswell | |||||
Pamela McGee | |||||
Lynette Woodard | |||||
Denise Curry | |||||
Lea Henry | |||||
Boxing | |||||
Light-flyweight M | USA | Paul Gonzalez | |||
Flyweight M | USA | Steven McCrory | |||
Bantamweight M | USA | Robert Shannon | |||
Featherweight M | USA | Meldrich Taylor | |||
Lightweight M | USA | Pernell Whitaker | |||
Light-welterweight M | USA | Jerry Page | |||
Welterweight M | USA | Mark Breland | |||
Light-middleweight M | USA | Frank Tate | |||
Middleweight M | USA | Virgil Hill | |||
Light-heavyweight M | USA | Evander Holyfield | |||
Heavyweight M | USA | Henry Tillman | |||
Super-heavyweight M | USA | Tyrell Biggs | |||
Canoe & Kayak | |||||
K1 500 m W | USA | Sheila Conover | |||
K1 500 m M | USA | Terry White | |||
K2 500 m W | USA | Leslie Klein | |||
Shirley Dery | |||||
K2 500 m M | USA | David Halpern | |||
Terry Kent | |||||
K4 500 m W | USA | Ann Turner | |||
Sheila Conover | |||||
Leslie Klein | |||||
Shirley Dery | |||||
K1 1000 m M | USA | Gregory Barton | |||
K2 1000 m M | USA | Terry White | |||
Olney Kent | |||||
K4 1000 m M | USA | Chris Spelius | |||
Norman Bellingham | |||||
Dan Schnurrenberger | |||||
David Gilman | |||||
C1 500 m M | USA | John Plankenhorn | |||
C2 500 m M | USA | Bret Young | |||
Bruce Merritt | |||||
C1 1000 m M | USA | Bruce Merritt | |||
C2 1000 m M | USA | John Plankenhorn | |||
Rod McLain | |||||
Cycling | |||||
Road race W | USA | Rebecca Twigg | |||
Janelle Parks | |||||
Kristin Thompson | |||||
Connie Carpenter | |||||
Road race M | USA | Alexi Grewal | |||
Thurlow Rogers | |||||
Ronald Kiefel | |||||
Davis Phinney | |||||
Road race team M | USA | Ronald Kiefel | |||
Andrew Weaver | |||||
Davis Phinney | |||||
Roy Knickman | |||||
Individual pursuit M | USA | Leonard Nitz | |||
Steve Hegg | |||||
Team pursuit M | USA | Steve Hegg | |||
Leonard Nitz | |||||
David Grylls | |||||
Brent Emery | |||||
Patrick McDonough | |||||
Points race M | USA | Danny Van Haute | |||
Mark Whitehead | |||||
1000 m time trial M | USA | Rory O'Reilly | |||
Sprint M | USA | Nelson Vails | |||
Mark Gorski | |||||
Diving | |||||
Springboard M | USA | Greg Louganis | |||
Ronald Merriott | |||||
Springboard W | USA | Christina Seufert | |||
Kelly McCormick | |||||
Platform M | USA | Greg Louganis | |||
Bruce Kimball | |||||
Platform W | USA | Wendy Wyland | |||
Michele Mitchell | |||||
Equestrian | |||||
Dressage individual | USA | Robert Dover | |||
Sandy Pflueger-Clarke | |||||
Hilda Gurney | |||||
Dressage team | USA | Robert Dover | |||
Sandy Pflueger-Clarke | |||||
Hilda Gurney | |||||
Eventing individual | USA | Michael Plumb | |||
Bruce Davidson | |||||
Torrance Fleischmann | |||||
Karen Stives | |||||
Eventing team | USA | Bruce Davidson | |||
Torrance Fleischmann | |||||
Karen Stives | |||||
Michael Plumb | |||||
Jumping individual | USA | Conrad Homfeld | |||
Joe Fargis | |||||
Melanie Smith | |||||
Jumping team | USA | Conrad Homfeld | |||
Leslie Burr | |||||
Joe Fargis | |||||
Melanie Smith | |||||
Fencing | |||||
Foil team W | USA | Sharon Monplaisir | |||
Debra Waples | |||||
Vincent Bradford | |||||
Susan Badders | |||||
Jana Angelakis | |||||
Sabre individual M | USA | Peter Westbrook | |||
Sabre team M | USA | Joel Glucksman | |||
Peter Westbrook | |||||
Michael Lofton | |||||
Philip Reilly | |||||
Steve Mormando | |||||
Gymnastics | |||||
Individual all-round W | USA | Kathy Johnson | |||
Julianne McNamara | |||||
Mary Lou Retton | |||||
Individual all-round M | USA | Mitch Gaylord | |||
Peter Vidmar | |||||
Bart Conner | |||||
Team W | USA | Mary Lou Retton | |||
Kathy Johnson | |||||
Michelle Dusserre | |||||
Julianne McNamara | |||||
Tracee Talavera | |||||
Pamela Bileck | |||||
Team M | USA | Bart Conner | |||
Mitch Gaylord | |||||
James Hartung | |||||
Peter Vidmar | |||||
Scott Johnson | |||||
Timothy Daggett | |||||
Floor W | USA | Julianne McNamara | |||
Mary Lou Retton | |||||
Vault W | USA | Tracee Talavera | |||
Mary Lou Retton | |||||
Balance beam W | USA | Kathy Johnson | |||
Mary Lou Retton | |||||
Uneven bars W | USA | Julianne McNamara | |||
Mary Lou Retton | |||||
Floor M | USA | Bart Conner | |||
Peter Vidmar | |||||
Vault M | USA | James Hartung | |||
Mitch Gaylord | |||||
Pommel horse M | USA | Timothy Daggett | |||
Peter Vidmar | |||||
Rings M | USA | Mitch Gaylord | |||
Peter Vidmar | |||||
Parallel bars M | USA | Bart Conner | |||
Mitch Gaylord | |||||
Horizontal bar M | USA | Timothy Daggett | |||
Peter Vidmar | |||||
Rhythmic individual all-round W | USA | Michelle Berube | |||
Valerie Zimring | |||||
Handball | |||||
Handball W | USA | Tess Contos | |||
Cynthia Stinger | |||||
Penelope Stone | |||||
Carol Lindsey | |||||
Pamela Boyd | |||||
Reita Clanton | |||||
Sherry Winn | |||||
Melinda Hale | |||||
Carmen Forest | |||||
Leora Jones | |||||
Sandra De La Riva | |||||
Mary Dwight | |||||
Janice Trombly | |||||
Hockey | |||||
Hockey W | USA | Judy Strong | |||
Brenda Stauffer | |||||
Anita Miller | |||||
Beth Anders | |||||
Sheryl Johnson | |||||
Julie Staver | |||||
Beth Beglin | |||||
Karen Shelton | |||||
Kathleen McGahey | |||||
Gwen Cheeseman | |||||
Leslie Milne | |||||
Regina Buggy | |||||
Marcella Place | |||||
Christine Larson-Mason | |||||
Charlene Morett | |||||
Diane Moyer | |||||
Judo | |||||
Extra-lightweight M | USA | Edward Liddie | |||
Middleweight M | USA | Robert Berland | |||
Heavyweight M | USA | Douglas Nelson | |||
Modern Pentathlon | |||||
Individual M | USA | Dean Glenesk | |||
Robert Losey | |||||
Michael Storm | |||||
Team M | USA | Robert Losey | |||
Michael Storm | |||||
Dean Glenesk | |||||
Rowing | |||||
Single sculls W | USA | Charlotte Geer | |||
Single sculls M | USA | John Biglow | |||
Double sculls W | USA | Cathleen Thaxton | |||
Julia Geer | |||||
Double sculls M | USA | Paul Enquist | |||
Bradey Lewis | |||||
Pair without coxswain W | USA | Chari Towne | |||
Barbara Kirch | |||||
Pair without coxswain M | USA | John Strotbeck | |||
David De Ruff | |||||
Pair with coxswain M | USA | Douglas Herland | |||
Robert Espeseth | |||||
Kevin Still | |||||
Quadruple sculls with cox W | USA | Joan Lind | |||
Lisa Rohde | |||||
Anne Marden | |||||
Kelly Rickon | |||||
Virginia Gilder | |||||
Quadruple sculls M | USA | Ridgely Johnson | |||
Curtis Fleming | |||||
Greg Montesi | |||||
Bruce Beall | |||||
Four with coxswain W | USA | Abigail Peck | |||
Janet Harville | |||||
Valerie McClain-Ward | |||||
Patricia Spratlen | |||||
Elizabeth Miles | |||||
Four without coxswain M | USA | Alan Forney | |||
David Clark | |||||
Philip Sterkl | |||||
Jonathan Smith | |||||
Four with coxswain M | USA | Edward Ives | |||
Thomas Kiefer | |||||
Michael Bach | |||||
John Stillings | |||||
Gregory Springer | |||||
Eight with coxswain W | USA | Caroll Bower | |||
Kristen Thorsness | |||||
Kathryn Keeler | |||||
Betsy Beard | |||||
Cane Graves | |||||
Shyril O'Steen | |||||
Jeanne Flanagan | |||||
Kristine Norellus | |||||
Harriet Metcalf | |||||
Eight with coxswain M | USA | Christopher Penny | |||
Bruce Ibbetson | |||||
Robert Jaugstetter | |||||
Thomas Darling | |||||
Andrew Sudduth | |||||
Walter Lubsen | |||||
Earl Borchelt | |||||
Charles Clapp | |||||
John Terwilliger | |||||
Sailing | |||||
Soling | USA | Robert Haines | |||
Roderick Davis | |||||
Edward Trevelyan | |||||
Star | USA | Stephen Erickson | |||
William E. Buchan | |||||
Tornado | USA | Jay Glaser | |||
Randy Smyth | |||||
470 M | USA | Christopher Steinfeld | |||
Stephan Benjamin | |||||
Finn M | USA | John Bertrand | |||
Flying Dutchman | USA | William Carl Buchan | |||
Jonathan McKee | |||||
Windsurfer M | USA | Randall Scott Steele | |||
Shooting | |||||
Rifle three positions M | USA | Glenn Dubis | |||
Rifle three positions W | USA | Gloria Parmentier | |||
Wanda Jewell | |||||
Rifle prone M | USA | Edward Etzel | |||
Air rifle M | USA | John Rost | |||
Glenn Dubis | |||||
Air rifle W | USA | Mary Anne Schweitzer | |||
Pat Spurgin | |||||
Moving target M | USA | Todd Bensley | |||
Randy Stewart | |||||
Sports pistol W | USA | Ruby Fox | |||
Kimberly Dyer | |||||
Free pistol M | USA | Donald Nygord | |||
Erich Buljung | |||||
Rapid fire pistol M | USA | Allyn Johnson | |||
John McNally | |||||
Trap | USA | Daniel Carlisle | |||
Skeet | USA | Matthew Dryke | |||
Swimming | |||||
100 m freestyle W | USA | Nancy Hogshead | |||
Carrie Steinseifer | |||||
100 m freestyle M | USA | Michael Heath | |||
Rowdy Gaines | |||||
200 m freestyle W | USA | Mary Wayte | |||
Cynthia Woodhead | |||||
200 m freestyle M | USA | Michael Heath | |||
Jeffrey Float | |||||
400 m freestyle W | USA | Kimberley Linehan | |||
Tiffany Cohen | |||||
400 m freestyle M | USA | George DiCarlo | |||
John Mykkanen | |||||
800 m freestyle W | USA | Tiffany Cohen | |||
Michele Richardson | |||||
1500 m freestyle M | USA | Michael O'Brien | |||
George DiCarlo | |||||
100 m backstroke W | USA | Theresa Andrews | |||
Betsy Mitchell | |||||
100 m backstroke M | USA | David Wilson | |||
Richard Carey | |||||
200 m backstroke W | USA | Tori Trees | |||
Amy White | |||||
200 m backstroke M | USA | Richard Carey | |||
Jesse Vassallo | |||||
100 m breaststroke W | USA | Tracy Caulkins | |||
Susan Rapp | |||||
100 m breaststroke M | USA | Steve Lundquist | |||
John Moffet | |||||
200 m breaststroke W | USA | Kim Rhodenbaugh | |||
Susan Rapp | |||||
200 m breaststroke M | USA | John Moffet | |||
Richard Schroeder | |||||
100 m butterfly W | USA | Mary T. Meagher | |||
Jenna Johnson | |||||
100 m butterfly M | USA | Pablo Morales | |||
Matthew Gribble | |||||
200 m butterfly W | USA | Mary T. Meagher | |||
Nancy Hogshead | |||||
200 m butterfly M | USA | Patrick Kennedy | |||
Pablo Morales | |||||
200 m medley W | USA | Tracy Caulkins | |||
Nancy Hogshead | |||||
200 m medley M | USA | Steve Lundquist | |||
Pablo Morales | |||||
400 m medley W | USA | Tracy Caulkins | |||
Susan Heon | |||||
400 m medley M | USA | Jesse Vassallo | |||
Jeffrey Kostoff | |||||
4x100 m freestyle W | USA | Jill Sterkel | |||
Nancy Hogshead | |||||
Jenna Johnson | |||||
Dara Torres | |||||
Mary Wayte | |||||
Carrie Steinseifer | |||||
4x100 m freestyle M | USA | Matt Biondi | |||
Christopher Cavanaugh | |||||
Rowdy Gaines | |||||
Robin Leamy | |||||
Tom Jaeger | |||||
Michael Heath | |||||
4x200 m freestyle M | USA | Richard Saeger | |||
David Larson | |||||
Michael Heath | |||||
Bruce Hayes | |||||
Geoffrey Gaberino | |||||
Jeffrey Float | |||||
4x100 m medley W | USA | Jenna Johnson | |||
Mary T. Meagher | |||||
Betsy Mitchell | |||||
Tracy Caulkins | |||||
Nancy Hogshead | |||||
Susan Rapp | |||||
Carrie Steinseifer | |||||
Theresa Andrews | |||||
4x100 m medley M | USA | David Wilson | |||
Steve Lundquist | |||||
Richard Carey | |||||
Michael Heath | |||||
Tom Jaeger | |||||
Pablo Morales | |||||
Richard Schroeder | |||||
Rowdy Gaines | |||||
Synchronized Swimming | |||||
Solo W | USA | Tracie Ruiz | |||
Duet W | USA | Candy Costie | |||
Tracie Ruiz-Conforto | |||||
Volleyball | |||||
Volleyball W | USA | Rose Magers | |||
Erica Johansson | |||||
Flora Hyman | |||||
Laura Flachmeier | |||||
Carolyn Becker | |||||
Linda Chisholm | |||||
Kimberly Ruddins | |||||
Jeanne Beauprey | |||||
Rita Crockett | |||||
Paula Weishoff | |||||
Susan Woodstra | |||||
Debbie Green | |||||
Volleyball M | USA | Chris Marlowe | |||
Aldis Berzins | |||||
Stephen Salmons | |||||
Dusty Dvorak | |||||
David Saunders | |||||
Marc Waldie | |||||
Craig Buck | |||||
Karch Kiraly | |||||
Stephen Timmons | |||||
Paul Sunderland | |||||
Rich Duwelius | |||||
Pat Powers | |||||
Water Polo | |||||
Water polo M | USA | Jon Svendsen | |||
John Siman | |||||
Joseph Vargas | |||||
Peter Campbell | |||||
Douglas Burke | |||||
Gary Figueroa | |||||
Craig Wilson | |||||
Kevin Robertson | |||||
Jody Campbell | |||||
Andrew McDonald | |||||
Terry Schroeder | |||||
Tim Shaw | |||||
Weightlifting | |||||
Bantamweight M | USA | Albert Hood | |||
Lightweight M | USA | Donald Abrahamson | |||
Light-heavyweight M | USA | Arnold Kritsky | |||
Middle-heavyweight M | USA | Derrick Crass | |||
Thomas Calandro | |||||
Heavyweight 100 kg M | USA | Rich Shanko | |||
Ken Clark | |||||
Heavyweight M | USA | Guy Carlton | |||
Richard Eaton | |||||
Super-heavyweight M | USA | Mario Martinez | |||
Wrestling | |||||
Freestyle light-flyweight M | USA | Robert Weaver | |||
Freestyle bantamweight M | USA | Barry Davis | |||
Freestyle featherweight M | USA | Randy Lewis | |||
Freestyle lightweight M | USA | Andrew Rein | |||
Freestyle welterweight M | USA | David Schultz | |||
Freestyle middleweight M | USA | Mark Schultz | |||
Freestyle light-heavyweight M | USA | Edward Banach | |||
Freestyle heavyweight M | USA | Louis Banach | |||
Freestyle super-heavyweight M | USA | Bruce Baumgartner | |||
Greco-Roman light-flyweight M | USA | Mark Fuller | |||
Greco-Roman bantamweight M | USA | Frank Famiano | |||
Greco-Roman featherweight M | USA | Abdurrahim Kuzu | |||
Greco-Roman lightweight M | USA | James Martinez | |||
Greco-Roman light-heavyweight M | USA | Steven Fraser | |||
Greco-Roman heavyweight M | USA | Greg Gibson | |||
Greco-Roman super-heavyweight M | USA | Jeffrey Blatnick | |||
* The list of American athletes in the 1984 Olympic Games is not yet complete | |||||
This information about American athletes in the Olympic Summer Games in Los Angeles 1984 is based on the official olympic reports and Olympian Database | |||||