Amerikanske deltagere ved OL i Montreal 1976 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Bueskydning | |||||
Individuelt M | USA | Darrell Pace | |||
Richard McKinney | |||||
Individuelt K | USA | Linda Myers | |||
Luann Ryon | |||||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Steven Riddick | |||
John Jones | |||||
Harvey Glance | |||||
200 m M | USA | Dwayne Evans | |||
Millard Hampton | |||||
Mark Lutz | |||||
400 m M | USA | Maxie Parks | |||
Herman Frazier | |||||
Fred Newhouse | |||||
800 m M | USA | Mark Enyeart | |||
Richard Wohlhuter | |||||
James Robinson | |||||
1500 m M | USA | Michael Durkin | |||
Richard Wohlhuter | |||||
Matthew Centrowitz Sr. | |||||
5000 m M | USA | Duncan MacDonald | |||
Paul Geis | |||||
Richard Buerkle | |||||
10000 m M | USA | Craig Virgin | |||
Edward Mendoza | |||||
Garry Bjorklund | |||||
Maraton M | USA | Donald Kardong | |||
Frank Shorter | |||||
William Rodgers | |||||
110 m hæk M | USA | James Owens | |||
Charles Foster | |||||
Willie Davenport | |||||
400 m hæk M | USA | Edwin Moses | |||
Quentin Wheeler | |||||
Michael Shine | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Charles Douglas Brown | |||
Henry Marsh | |||||
Miguel Roche | |||||
4x100 m M | USA | Steven Riddick | |||
Harvey Glance | |||||
Millard Hampton | |||||
John Jones | |||||
4x400 m M | USA | Maxie Parks | |||
Herman Frazier | |||||
Benjamin Brown | |||||
Fred Newhouse | |||||
20 km kapgang M | USA | Ronald Laird | |||
Todd Scully | |||||
Larry Walker | |||||
Højdespring M | USA | Dwight Stones | |||
William Jankunis | |||||
James Barrineau | |||||
Stangspring M | USA | Earl Bell | |||
Terry Porter | |||||
David Roberts | |||||
Længdespring M | USA | Arnie Robinson | |||
Larry Myricks | |||||
Randy Williams | |||||
Trespring M | USA | Rayfield Dupree | |||
Tommy Haynes | |||||
James Butts | |||||
Kuglestød M | USA | Pete Schmock | |||
George Woods | |||||
Al Feuerbach | |||||
Diskoskast M | USA | John Powell | |||
Mac Wilkins | |||||
Jay Silvester | |||||
Hammerkast M | USA | Lawrence Hart | |||
Spydkast M | USA | Anthony Hall | |||
Sam Colson | |||||
Richard George | |||||
Tikamp M | USA | Frederick Samara | |||
Bruce Jenner | |||||
Frederick Dixon | |||||
100 m K | USA | Chandra Cheeseborough | |||
Evelyn Ashford | |||||
Brenda Morehead | |||||
200 m K | USA | Debra Armstrong | |||
Brenda Morehead | |||||
Chandra Cheeseborough | |||||
400 m K | USA | Debra Sapenter | |||
Sheila Ingram | |||||
Rosalyn Bryant | |||||
800 m K | USA | Kathleen Weston | |||
Madeline Jackson | |||||
Wendy Knudson | |||||
1500 m K | USA | Janice Merrill | |||
Francie Larrieu | |||||
Cynthia Poor | |||||
100 m hæk K | USA | Rhonda Brady | |||
Patrice Donnelly | |||||
Debra Laplante | |||||
4x100 m K | USA | Deborah Edwards | |||
Evelyn Ashford | |||||
Martha Rae Watson | |||||
Chandra Cheeseborough | |||||
4x400 m K | USA | Debra Sapenter | |||
Sheila Ingram | |||||
Pamela Jiles | |||||
Rosalyn Bryant | |||||
Højdespring K | USA | Joni Huntley | |||
Paula Girven | |||||
Pamela Spencer | |||||
Længdespring K | USA | Sherron Walker | |||
Kathy McMillan | |||||
Marthe Watson | |||||
Kuglestød K | USA | Maren Seidler | |||
Diskoskast K | USA | Lynne Winbigler | |||
Spydkast K | USA | Kathy Schmidt | |||
Karin Smith | |||||
Sherry Calvert | |||||
Femkamp K | USA | Jane Frederick | |||
Marilyn King | |||||
Gale Fitzgerald | |||||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | William Buckner | |||
Ernie Grunfeld | |||||
Mitchell Kupchak | |||||
Philip Hubbard | |||||
Walter Davis | |||||
Thomas La Garde | |||||
Adrian Dantley | |||||
Michel Armstrong | |||||
Steve Sheppard | |||||
Scott May | |||||
Phil Ford | |||||
Kenneth Carr | |||||
Basketball K | USA | Cindy Brogdon | |||
Nancy Lieberman | |||||
Gail Marquis | |||||
Julienne Simpson | |||||
Nancy Dunkle | |||||
Charlotte Lewis | |||||
Lucia Harris | |||||
Mary Anne O'Connor | |||||
Patricia Head | |||||
Patricia Roberts | |||||
Susan Rojcewicz | |||||
Ann Meyers | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | USA | Leo Randolph | |||
Bantamvægt M | USA | Charles Mooney | |||
Fjervægt M | USA | David Armstrong | |||
Letvægt M | USA | Howard Davis | |||
Letweltervægt M | USA | Ray Leonard | |||
Weltervægt M | USA | Clinton Jackson | |||
Mellemvægt M | USA | Michael Spinks | |||
Letsværvægt M | USA | Leon Spinks | |||
Sværvægt M | USA | Johnny Tate | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Julie Leach | |||
K1 500 m M | USA | Henry Krawczyk | |||
K2 500 m K | USA | Ann Turner | |||
Linda Dragan | |||||
K2 500 m M | USA | Michael Johnson | |||
William Leach | |||||
K1 1000 m M | USA | David Gilman | |||
K2 1000 m M | USA | Peter Deyo | |||
Bruce Barton | |||||
K4 1000 m M | USA | Bruce Barton | |||
Brent Turner | |||||
Stephen Kelly | |||||
Peter Deyo | |||||
C1 500 m M | USA | Angus Morrison | |||
C2 500 m M | USA | Roland Muhlen | |||
Andreas Weigand | |||||
C1 1000 m M | USA | Angus Morrison | |||
C2 1000 m M | USA | Charles Lyda | |||
Andras Toto | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | USA | George Mount | |||
Landevejsløb hold M | USA | Marc Thompson | |||
Wayne Stetina | |||||
Alan Kingsbery | |||||
John Howard | |||||
1000 m på tid M | USA | Robert Vehe | |||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Philip Boggs | |||
Greg Louganis | |||||
Robert Cragg | |||||
3 m spring K | USA | Barbara Nejman | |||
Cynthia McIngvale | |||||
Jennifer Chandler | |||||
Tårnspring M | USA | Patrick Moore | |||
Kent Vosler | |||||
Greg Louganis | |||||
Tårnspring K | USA | Deborah Wilson | |||
Janet Ely | |||||
Melissa Briley | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | USA | Dorothy Morkis | |||
Edith Master | |||||
Hilda Gurney | |||||
Dressur hold | USA | Edith Master | |||
Hilda Gurney | |||||
Dorothy Morkis | |||||
Military individuelt | USA | Mary Anne Tauskey | |||
Michael Plumb | |||||
Edmund Coffin | |||||
Bruce Davidson | |||||
Military hold | USA | Michael Plumb | |||
Edmund Coffin | |||||
Bruce Davidson | |||||
Ridebanespringning individuelt | USA | Frank Chapot | |||
Ridebanespringning hold | USA | Michael Matz | |||
Robert Ridland | |||||
Frank Chapot | |||||
William Brown | |||||
Gymnastik | |||||
Hold K | USA | Kimberly Chace | |||
Doris Howard | |||||
Debra Willcox | |||||
Leslie Wolfsberger | |||||
Carrie Englert | |||||
Colleen Casey | |||||
Hold M | USA | Wayne Young | |||
Thomas Beach | |||||
Peter Kormann | |||||
Kurt Thomas | |||||
Bart Conner | |||||
Marshall Avener | |||||
Gulv M | USA | Peter Kormann | |||
Judo | |||||
Sværvægt M | USA | Allen Coage | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | USA | John Fitzgerald | |||
Hold M | USA | Robert Nieman | |||
Michael Burley | |||||
John Fitzgerald | |||||
Roning | |||||
Singlesculler K | USA | Joan Lind | |||
Singlesculler M | USA | James Dietz | |||
Dobbeltsculler K | USA | Diane Braceland | |||
Jan Palchikoff | |||||
Dobbeltsculler M | USA | William Belden | |||
Lawrence Klecatsky | |||||
Toer uden styrmand K | USA | Laura Staines | |||
Susan Morgan | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Michael Staines | |||
Calvin Coffey | |||||
Toer med styrmand M | USA | Darrell Vreugdenhil | |||
John Mathews | |||||
Kenneth Dreyfuss | |||||
Dobbeltfirer med styrmand K | USA | Irene Moreno | |||
Lisa Hansen | |||||
Claudia Schneider | |||||
Karen McCloskey | |||||
Elizabet Hills | |||||
Dobbeltfirer M | USA | Kenneth Foote | |||
Peter Cortes | |||||
Neil Halleen | |||||
John Van Blom | |||||
Firer med styrmand K | USA | Mary Kellogg | |||
Catherin Menges | |||||
Julia Geer | |||||
Pamela Behrens | |||||
Nancy Storrs | |||||
Otter K | USA | Lynn Silliman | |||
Anne Warner | |||||
Anita DeFrantz | |||||
Peggy McCarthy | |||||
Jacqueline Zoch | |||||
Carol Brown | |||||
Carie Graves | |||||
Marion Greig | |||||
Gail Richetson | |||||
Sejlsport | |||||
Soling | USA | John Kolius | |||
Richard Hoepfner | |||||
Walter Glasgow | |||||
Tempest | USA | Dennis Conner | |||
Conn Findlay | |||||
Tornado | USA | Michael Rothwell | |||
David McFaull | |||||
470 M | USA | Robert Whitehurst | |||
David Thomas Whitehurst | |||||
Finnjolle M | USA | Peter Commette | |||
Flying Dutchman | USA | John Mathias | |||
Norman Freeman | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner | USA | Margaret Murdock | |||
Lanny Bassham | |||||
Bevægeligt mål | USA | Louis Theimer | |||
Martin Edmondson | |||||
Fri pistol | USA | Hershel Anderson | |||
Trap | USA | Donald Haldeman | |||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | USA | Jill Sterkel | |||
Shirley Babashoff | |||||
Kim Peyton | |||||
100 m fri stil M | USA | Jack Babashoff | |||
Jim Montgomery | |||||
Joe Bottom | |||||
200 m fri stil K | USA | Shirley Babashoff | |||
Jill Sterkel | |||||
Jennifer Hooker | |||||
200 m fri stil M | USA | Jim Montgomery | |||
John Naber | |||||
Bruce Furniss | |||||
400 m fri stil K | USA | Brenda Borgh | |||
Kathy Heddy | |||||
Shirley Babashoff | |||||
400 m fri stil M | USA | Brian Goodell | |||
Casey Converse | |||||
Tim Shaw | |||||
800 m fri stil K | USA | Nicole Kramer | |||
Wendy Weinberg | |||||
Shirley Babashoff | |||||
1500 m fri stil M | USA | Brian Goodell | |||
Paul Hartloff | |||||
Bobby Hackett | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Tauna Vanderweghe | |||
Linda Jezek | |||||
Renee Magee | |||||
100 m rygcrawl M | USA | Bob Jackson | |||
Peter Rocca | |||||
John Naber | |||||
200 m rygcrawl K | USA | Melissa Belote | |||
Maryanne Graham | |||||
Miriam Smith | |||||
200 m rygcrawl M | USA | Peter Rocca | |||
John Naber | |||||
Dan Harrigan | |||||
100 m brystsvømning K | USA | Renee Laravie | |||
Marcia Morey | |||||
Lauri Siering | |||||
100 m brystsvømning M | USA | Lawrence Dowler | |||
John Hencken | |||||
Christopher Woo | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Lauri Siering | |||
Janis Hape | |||||
Marcia Morey | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Rick Colella | |||
John Hencken | |||||
Charles Keating | |||||
100 m butterfly K | USA | Camille Wright | |||
Wendy Boglioli | |||||
Lelei Fonoimoana | |||||
100 m butterfly M | USA | Gary Hall | |||
Matt Vogel | |||||
Joe Bottom | |||||
200 m butterfly K | USA | Donnalee Wennerstrom | |||
Karen Thornton | |||||
Camille Wright | |||||
200 m butterfly M | USA | Steven Gregg | |||
Michael Bruner | |||||
William Forrester | |||||
400 m medley K | USA | Donnalee Wennerstrom | |||
Jeanne Haney | |||||
400 m medley M | USA | Tim McKee | |||
Steven Furniss | |||||
Rod Strachan | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Shirley Babashoff | |||
Jill Sterkel | |||||
Jennifer Hooker | |||||
Kim Peyton | |||||
Wendy Boglioli | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Jim Montgomery | |||
John Naber | |||||
Bruce Furniss | |||||
Douglas Northway | |||||
Tim Shaw | |||||
Michael Bruner | |||||
4x100 m medley K | USA | Wendy Boglioli | |||
Shirley Babashoff | |||||
Lauri Siering | |||||
Camille Wright | |||||
Linda Jezek | |||||
Lelei Fonoimoana | |||||
4x100 m medley M | USA | John Naber | |||
Joe Bottom | |||||
Jack Babashoff | |||||
Jim Montgomery | |||||
Matt Vogel | |||||
Peter Rocca | |||||
Christopher Woo | |||||
John Hencken | |||||
Vægtløftning | |||||
Letvægt M | USA | Daniel Cantore | |||
Mellemvægt M | USA | Frederick Lowe | |||
Letsværvægt M | USA | Samuel Bigler | |||
Mellemsværvægt M | USA | Lee James | |||
Philip Grippaldi | |||||
Sværvægt M | USA | Gary Drinnon | |||
Mark Cameron | |||||
Supersværvægt M | USA | Sam Walker | |||
Bruce Wilhelm | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fjervægt M | USA | Gene Davis | |||
Fri stil letvægt M | USA | Lloyd Keaser | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Stanley Dziedzic | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | John Peterson | |||
Fri stil letsværvægt M | USA | Benjamin Peterson | |||
Fri stil sværvægt M | USA | Russell Hellickson | |||
Græsk romersk letfluevægt M | USA | Michael Farina | |||
Græsk romersk letsværvægt M | USA | James Johnson | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Brad Rheingans | |||
Græsk romersk supersværvægt M | USA | William Lee | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 1976 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Montreal 1976 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||