Amerikanske deltagere ved OL i Rom 1960 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
100 m M | USA | Frank Budd | |||
Dave Sime | |||||
Ray Norton | |||||
200 m M | USA | Ray Norton | |||
Stone Johnson | |||||
Lester Carney | |||||
400 m M | USA | Jack Yerman | |||
Earl Young | |||||
Otis Davis | |||||
800 m M | USA | Jerome Siebert | |||
Tom Murphy | |||||
Ernie Cunliffe | |||||
1500 m M | USA | James Grelle | |||
Dyrol Burleson | |||||
Peter Close | |||||
5000 m M | USA | Robert Soth | |||
William Dellinger | |||||
Jim Beatty | |||||
10000 m M | USA | Max Truex | |||
Maraton M | USA | Gordon McKenzie | |||
Alex Breckenridge | |||||
John Kelley | |||||
110 m hæk M | USA | Lee Calhoun | |||
Hayes Jones | |||||
Willie May | |||||
400 m hæk M | USA | Glenn Davis | |||
Richard Howard | |||||
Clifton Cushman | |||||
3000 m forhindringsløb M | USA | Philip Coleman | |||
George Young | |||||
Charles Jones | |||||
4x100 m M | USA | Dave Sime | |||
Ray Norton | |||||
Frank Budd | |||||
Stone Johnson | |||||
4x400 m M | USA | Earl Young | |||
Jack Yermann | |||||
Otis Davis | |||||
Glenn Davis | |||||
20 km kapgang M | USA | Rudolph Haluza | |||
Robert Mimm | |||||
Ronald Zinn | |||||
50 km kapgang M | USA | Ronald Laird | |||
John Allen | |||||
Bruce MacDonald | |||||
Højdespring M | USA | Joe Faust | |||
Charles Dumas | |||||
John Thomas | |||||
Stangspring M | USA | Don Bragg | |||
Dave Clark | |||||
Ron Morris | |||||
Længdespring M | USA | Ralph Boston | |||
Irving Robertson | |||||
Anthony Watson | |||||
Trespring M | USA | William Sharpe | |||
Ira Davis | |||||
Herman Stokes | |||||
Kuglestød M | USA | Bill Nieder | |||
Parry O'Brien | |||||
Dallas Long | |||||
Diskoskast M | USA | Richard Cochran | |||
Rink Babka | |||||
Al Oerter | |||||
Hammerkast M | USA | Albert Hall | |||
Harold Connolly | |||||
Ed Bagdonas | |||||
Spydkast M | USA | Terence Beucher | |||
Francis William Alley | |||||
Al Cantello | |||||
Tikamp M | USA | Rafer Johnson | |||
David Edstrom | |||||
Philip Mulkey | |||||
100 m K | USA | Wilma Rudolph | |||
Martha Hudson | |||||
Barbara Jones | |||||
200 m K | USA | Lucinda Williams | |||
Ernestine Pollards | |||||
Wilma Rudolph | |||||
800 m K | USA | Patricia Daniels | |||
80 m hæk K | USA | Shirley Crowder | |||
Irene Robertson | |||||
Joann Grissom | |||||
4x100 m K | USA | Martha Hudson | |||
Barbara Jones | |||||
Lucinda Williams | |||||
Wilma Rudolph | |||||
Højdespring K | USA | Barbara Brown | |||
Neomia Rogers | |||||
Jean Gaertner | |||||
Længdespring K | USA | Ann Lois Smith | |||
Willie White | |||||
Kuglestød K | USA | Earlene Brown | |||
Diskoskast K | USA | Pamela Kurrell | |||
Earlene Brown | |||||
Olga Connolly | |||||
Spydkast K | USA | Karen Anderson | |||
Basketball | |||||
Basketball M | USA | Burdette Haldorson | |||
Oscar Robertson | |||||
Adrian Smith | |||||
Jerry West | |||||
Terry Dischinger | |||||
Jerry Lucas | |||||
Robert Boozer | |||||
Allen Kelley | |||||
Lester Lane | |||||
Darrall Imhoff | |||||
Jay Arnette | |||||
Walter Bellamy | |||||
Boksning | |||||
Fluevægt M | USA | Humberto Barrera | |||
Bantamvægt M | USA | Jerry Armstrong | |||
Fjervægt M | USA | Nick Spanakos | |||
Letvægt M | USA | Harry Campbell | |||
Letweltervægt M | USA | Quincey Daniels | |||
Weltervægt M | USA | Phillip Baldwin | |||
Letmellemvægt M | USA | Wilbert McClure | |||
Mellemvægt M | USA | Edward Crook | |||
Letsværvægt M | USA | Cassius Clay | |||
Sværvægt M | USA | Percy Price | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m K | USA | Gloriane Perrier | |||
K2 500 m K | USA | Mary Ann Duchai | |||
Diane Jerome | |||||
K1 1000 m M | USA | Paul Beachem | |||
K2 1000 m M | USA | John Wolter | |||
Ken Wilson | |||||
K1 4x500 m M | USA | Russell Dermond | |||
Charles Lundmark | |||||
Robert O'Brien | |||||
John Pagkos | |||||
C1 1000 m M | USA | Frank Havens | |||
C2 1000 m M | USA | Richard Moran | |||
Arnold Demos | |||||
Cykling | |||||
Landevejsløb M | USA | Wesley Chowen | |||
Michael Hiltner | |||||
Lars Zebroski | |||||
Robert Tetzlaff | |||||
Landevejsløb hold M | USA | Robert Tetzlaff | |||
Michael Hiltner | |||||
William Freund | |||||
Wesley Chowen | |||||
Holdforfølgelse M | USA | Richard Cortright | |||
Robert Pfarr | |||||
Charles Hewett | |||||
James Rossi | |||||
1000 m på tid M | USA | Allen Bell | |||
Tandem M | USA | David Sharp | |||
Jack Hartman | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | USA | Sam Hall | |||
Gary Tobian | |||||
3 m spring K | USA | Mary Willard | |||
Paula Jean Pope | |||||
Tårnspring M | USA | Robert Webster | |||
Gary Tobian | |||||
Tårnspring K | USA | Juno Irwin | |||
Paula Jean Pope | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | USA | Anne Jessica Newberry | |||
Patricia Galvin d'Auvergne | |||||
Military hold | USA | Michael Plumb | |||
David Lurie | |||||
Michael Page | |||||
Ridebanespringning individuelt | USA | George Morris | |||
Hugh Wiley | |||||
Ridebanespringning hold | USA | George Morris | |||
William Steinkraus | |||||
Frank Chapot | |||||
Fægtning | |||||
Fleuret individuelt M | USA | Albert Axelrod | |||
Sabel hold M | USA | Allan Kwartler | |||
Richard Dyer | |||||
Tibor Nyilas | |||||
Michael D'Asaro | |||||
George Worth | |||||
Alfonso Morales | |||||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | USA | John Beckner | |||
Donald Tonry | |||||
Lawrence Banner | |||||
Hold K | USA | Betty Maycock | |||
Sharon Richardson | |||||
Doris Fuchs | |||||
Teri Montefusco | |||||
Gail Sontgerath | |||||
Muriel Grossfeld | |||||
Hold M | USA | Abraham Grossfeld | |||
Lawrence Banner | |||||
John Beckner | |||||
Garland O'Quinn | |||||
Donald Tonry | |||||
Fred Orlofsky | |||||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | USA | Jack Daniels | |||
Robert Beck | |||||
George Lambert | |||||
Hold M | USA | George Lambert | |||
Jack Daniels | |||||
Robert Beck | |||||
Roning | |||||
Singlesculler M | USA | Harry Parker | |||
Dobbeltsculler M | USA | John Kelly Jr. | |||
William Knecht | |||||
Toer uden styrmand M | USA | Ted Frost | |||
Robert Rogers | |||||
Toer med styrmand M | USA | Richard Draeger | |||
Kent Mitchell | |||||
Conn Findlay | |||||
Firer uden styrmand M | USA | Richard Wailes | |||
Arthur Ayrault | |||||
John Sayre | |||||
Ted Nash | |||||
Firer med styrmand M | USA | Monte Stocker | |||
Kurt Seiffert | |||||
Roy Rubin | |||||
Charles Alm | |||||
Michael Yonker | |||||
Otter M | USA | Lyman Perry | |||
Skip Sweetser | |||||
Gayle Thompson | |||||
Howard Winfree | |||||
Joe Baldwin | |||||
Peter Bos | |||||
Mark Moore | |||||
Robert Wilson | |||||
William Long | |||||
Sejlsport | |||||
5,5 m | USA | George O'Day | |||
David Smith | |||||
James Hunt | |||||
Drage | USA | Claude Kohler | |||
Gene Walet | |||||
Allen McClure | |||||
Star | USA | Robert Halperin | |||
William Parks | |||||
Finnjolle M | USA | Peter Barrett | |||
Flying Dutchman | USA | Harry Sindle | |||
Robert Wood | |||||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | USA | James Hill | |||
Daniel Puckel | |||||
Riffel liggende M | USA | Daniel Puckel | |||
James Hill | |||||
Fri riffel M | USA | Daniel Puckel | |||
John Foster | |||||
Fri pistol M | USA | Nelson Lincoln | |||
John Hurst | |||||
Silhuetpistol M | USA | William McMillan | |||
Laurence Mosely | |||||
Trap M | USA | Arnold Riegger | |||
James Clark | |||||
Svømning | |||||
100 m fri stil K | USA | Chris Von Saltza | |||
Carolyn Wood | |||||
100 m fri stil M | USA | Bruce Hunter | |||
Lance Larson | |||||
400 m fri stil K | USA | Chris Von Saltza | |||
Carolyn House | |||||
400 m fri stil M | USA | Eugene Lenz | |||
Alan Somers | |||||
1500 m fri stil M | USA | Alan Somers | |||
George Breen | |||||
100 m rygcrawl K | USA | Nina Harmer | |||
Lynn Burke | |||||
100 m rygcrawl M | USA | Frank McKinney | |||
Robert Bennett | |||||
200 m brystsvømning K | USA | Patty Kempner | |||
Anne Warner | |||||
200 m brystsvømning M | USA | Paul Hait | |||
William Mulliken | |||||
100 m butterfly K | USA | Carolyn Wood | |||
Carolyn Schuler | |||||
200 m butterfly M | USA | Michael Troy | |||
David Gillanders | |||||
4x100 m fri stil K | USA | Shirley Stobs | |||
Susan Doerr | |||||
Chris Von Saltza | |||||
Joan Spillane | |||||
Molly Botkin | |||||
Carolyn Woods | |||||
Donna De Varona | |||||
Sylvia Ruuska | |||||
4x200 m fri stil M | USA | Jeffrey Farrell | |||
Richard Blick | |||||
George Harrison | |||||
Michael Troy | |||||
Stephen Clark | |||||
William Darnton | |||||
Thomas Winters | |||||
4x100 m medley K | USA | Lynn Burke | |||
Carolyn Schuler | |||||
Carolyn Wood | |||||
Chris Von Saltza | |||||
Anne Warner | |||||
Joan Spillane | |||||
Patty Kempner | |||||
4x100 m medley M | USA | Robert Bennett | |||
David Gillanders | |||||
Frank McKinney | |||||
Stephen Clark | |||||
Jeffrey Farrell | |||||
Paul Hait | |||||
Lance Larson | |||||
Vægtløftning | |||||
Bantamvægt M | USA | Charles Vinci | |||
Fjervægt M | USA | Isaac Berger | |||
Mellemvægt M | USA | Tommy Kono | |||
Letsværvægt M | USA | James George | |||
Mellemsværvægt M | USA | John Pulskamp | |||
Sværvægt M | USA | James Bradford | |||
Norbert Schemansky | |||||
Brydning | |||||
Fri stil fluevægt M | USA | Elliot Gray Simons | |||
Fri stil bantamvægt M | USA | Terrence McCann | |||
Fri stil letvægt M | USA | Shelby Wilson | |||
Fri stil weltervægt M | USA | Douglas Blubaugh | |||
Fri stil mellemvægt M | USA | Edward DeWitt | |||
Fri stil letsværvægt M | USA | Daniel Brand | |||
Fri stil sværvægt M | USA | William Kerslake | |||
Græsk romersk fluevægt M | USA | John Richard Wilson | |||
Græsk romersk fjervægt M | USA | Lee Allen | |||
Græsk romersk mellemvægt M | USA | Russell Camilleri | |||
Græsk romersk sværvægt M | USA | Dale Lewis | |||
* Listen ovenfor over Amerikanske deltagere ved OL i 1960 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Amerikanske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Rom 1960 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||