Olympian Database
Sommer OL
Vinter OL
Europæiske Lege
Asiatiske Lege
Atletik VM
Nordisk ski VM
☰
Om siden
Projektet
Databasen
Kontakt os
Apps
Home
Nationer
USA
Antwerpen 1920
Amerikanske medaljer ved OL i Antwerpen 1920
Facts
Medaljer
Atleter
Sport
Disciplin
Medaljetagere
Guldmedaljer
Atletik
100 m M
USA
Charles Paddock
200 m M
USA
Allen Woodring
3000 m hold M
USA
Arlie Schardt
Larry Shields
Horace Brown
Ivan Dresser
Michael Devaney
400 m hæk M
USA
Frank Loomis
4x100 m M
USA
Loren Murchison
Charles Paddock
Morris Kirksey
Jackson Scholz
Højdespring M
USA
Richmond Landon
Stangspring M
USA
Frank Foss
Hammerkast M
USA
Patrick Ryan
Vægtkast M
USA
Patrick McDonald
Boksning
Fluevægt M
USA
Frank DiGennara
Letvægt M
USA
Samuel Mosberg
Letsværvægt M
USA
Edward Eagan
Brydning
Fri stil fjervægt M
USA
Charles Ackerly
Roning
Singlesculler M
USA
John B. Kelly Sr.
Dobbeltsculler M
USA
John B. Kelly Sr.
Paul Costello
Otter M
USA
Sherman Clark
Virgil Jacomini
Alden Sanborn
Donald Johnstone
Edwin Graves
William Jordan
Vincent Gallagher
Clyde King
Edward Moore
Rugby
Rugby M
USA
Heaton Wrenn
Richard Templeton
John Muldoon
Joseph Hunter
George Fish
Rudolph Scholz
John O'Neil
Morris Kirksey
Cornelius Righter
Charles Mehan
James Fitzpatrick
Charles Tilden
John Patrick
Charles Doe
Daniel Carroll
Skydning
Fri riffel M
USA
Morris Fisher
Fri riffel hold M
USA
Dennis Fenton
Morris Fisher
Lloyd Spooner
Willis Lee
Carl Osburn
Militærriffel liggende 300 m hold M
USA
Carl Osburn
Joseph Jackson
Morris Fisher
Lloyd Spooner
Willis Lee
Militærriffel stående 300 m M
USA
Carl Osburn
Militærriffel liggende 600 m hold M
USA
Ollie Schriver
Dennis Fenton
Willis Lee
Lloyd Spooner
Joseph Jackson
Militærriffel liggende 600+300 m hold M
USA
Joseph Jackson
Ollie Schriver
Lloyd Spooner
Willis Lee
Carl Osburn
Lille kaliber M
USA
Lawrence Nuesslein
Lille kaiber hold M
USA
Dennis Fenton
Ollie Schriver
Arthur Rothrock
Willis Lee
Lawrence Nuesslein
Fri pistol M
USA
Karl Frederick
Fri pistol hold M
USA
Michael Kelly
Karl Frederick
James Snook
Raymond Bracken
Alfred Lane
Silhuetpistol hold M
USA
Karl Frederick
Louis Harant
Michael Kelly
Alfred Lane
James Snook
Trap M
USA
Mark Arie
Trap hold M
USA
Horace Bonser
Jay Clark
Mark Arie
Frank Wright
Forest McNeir
Frank Troeh
Svømning
100 m fri stil K
USA
Ethelda Bleibtrey
100 m fri stil M
USA
Duke Paoa Kahanamoku
300 m fri stil K
USA
Ethelda Bleibtrey
400 m fri stil M
USA
Norman Ross
1500 m fri stil M
USA
Norman Ross
100 m rygcrawl M
USA
Warren Paoa Kealoha
4x100 m fri stil K
USA
Frances Schroth
Irene Guest
Margaret Woodbridge
Ethelda Bleibtrey
4x200 m fri stil M
USA
Pua Kele Kealoha
Perry McGillivray
Duke Paoa Kahanamoku
Norman Ross
Udspring
3 m spring M
USA
Louis Kuehn
3 m spring K
USA
Aileen Riggin
Tårnspring M
USA
Clarence Pinkston
Sølvmedaljer
Atletik
100 m M
USA
Morris Kirksey
200 m M
USA
Charles Paddock
800 m M
USA
Earl Eby
110 m hæk M
USA
Harold Barron
400 m hæk M
USA
John Norton
3000 m forhindringsløb M
USA
Patrick Flynn
10 km kapgang M
USA
Joseph Pearman
Højdespring M
USA
Harold Muller
Længdespring M
USA
Carl Johnson
Vægtkast M
USA
Patrick Ryan
Femkamp M
USA
Everett Bradley
Tikamp M
USA
Brutus Hamilton
Brydning
Fri stil fjervægt M
USA
Samuel Gerson
Fri stil sværvægt M
USA
Nathan Pendleton
Ishockey
Ishockey M
USA
Leon Tuck
Cyril Weidenborner
Raymond Bonney
Joseph McCormick
Lawrence McCormick
Frank Synott
George Geran
Frank Goheen
Anthony Conroy
Herbert Drury
Edward Fitzgerald
Roning
Firer med styrmand M
USA
Sherman Clark
Franz Federschmidt
Carl Otto Klose
Erich Federschmidt
Kenneth Myers
Skydning
Militærriffel stående 300 m hold M
USA
Willis Lee
Carl Osburn
Lloyd Spooner
Thomas Brown
Lawrence Nuesslein
Lille kaliber M
USA
Arthur Rothrock
Silhuetpistol M
USA
Raymond Bracken
Trap M
USA
Frank Troeh
Svømning
100 m fri stil K
USA
Irene Guest
100 m fri stil M
USA
Pua Kele Kealoha
300 m fri stil K
USA
Margaret Woodbridge
400 m fri stil M
USA
Ludy Langer
100 m rygcrawl M
USA
Ray Kegeris
Udspring
3 m spring M
USA
Clarence Pinkston
3 m spring K
USA
Helen Wainwright
Bronzemedaljer
Atletik
1500 m M
USA
Lawrence Shilds
110 m hæk M
USA
Frederick Murray
400 m hæk M
USA
August Desch
3 km kapgang M
USA
Richard Remer
Stangspring M
USA
Edwin Myers
Kuglestød M
USA
Harry Liversedge
Diskoskast M
USA
Augustus Pope
Hammerkast M
USA
Basil Bennet
Boksning
Weltervægt M
USA
Frederick Colberg
Brydning
Fri stil mellemvægt M
USA
Charles Johnson
Fri stil letsværvægt M
USA
Walter Maurer
Fri stil sværvægt M
USA
Frederick Meyer
Fægtning
Fleuret hold M
USA
Francis Honeycutt
Harold Rayner
Henry Beckinridge
Arthur Lyon
Robert Sears
Kunstskøjteløb
Individuelt K
USA
Theresa Blanchard
Polo
Polo M
USA
Arthur Harris
John Montgomery
Terry Allen
Nelson Margetts
Skydning
Militærriffel stående 300 m M
USA
Lawrence Nuesslein
Militærriffel liggende 600 m M
USA
Lloyd Spooner
Lille kaliber M
USA
Dennis Fenton
Fri pistol M
USA
Alfred Lane
Trap M
USA
Frank Wright
Løbende mål enkeltskud hold M
USA
Willis Lee
Carl Osburn
Lloyd Spooner
Thomas Brown
Lawrence Nuesslein
Svømning
100 m fri stil K
USA
Frances Schroth
100 m fri stil M
USA
William Harris
300 m fri stil K
USA
Frances Schroth
Udspring
3 m spring M
USA
Louis Balbach
3 m spring K
USA
Thelma Payne
Tårnspring M
USA
Haig Prieste
Informationen om USA ved de olympiske sommerlege ved OL i Antwerpen 1920 er baseret på de officielle olympiske rapporter og
Olympian Database
Olympics
Facts & Information
All-time Medal Table
Olympic Sports
Nations in the Olympics
Future Olympics
Copyright & Disclaimer
Sportsencyclo
Privacy policy