Østtyske deltagere ved OL i Lake Placid 1980 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Skiskydning | |||||
10 km M | GDR | Mathias Jung | |||
Klaus Siebert | |||||
Frank Ullrich | |||||
20 km M | GDR | Frank Ullrich | |||
Eberhard Rösch | |||||
4x7,5 km M | GDR | Mathias Jung | |||
Frank Ullrich | |||||
Eberhard Rösch | |||||
Klaus Siebert | |||||
Bobslæde | |||||
Toer M | GDR | Bogdan Musiol | |||
Hans-Jürgen Gerhardt | |||||
Meinhard Nehmer | |||||
Bernhard Germeshausen | |||||
Firer M | GDR | Roland Wetzig | |||
Bogdan Musiol | |||||
Meinhard Nehmer | |||||
Andreas Kirchner | |||||
Horst Schönau | |||||
Bernhard Germeshausen | |||||
Detlef Richter | |||||
Hans-Jürgen Gerhardt | |||||
Langrend | |||||
5 km K | GDR | Ute Nestler | |||
Barbara Petzold | |||||
Veronika Hesse | |||||
Marlies Rostock | |||||
15 km M | GDR | Alf-Gerd Deckert | |||
50 km M | GDR | Alf-Gerd Deckert | |||
10 km K | GDR | Veronika Hesse | |||
Carola Anding | |||||
Marlies Rostock | |||||
Barbara Petzold | |||||
30 km M | GDR | Alf-Gerd Deckert | |||
4x5 km K | GDR | Veronika Hesse | |||
Barbara Petzold | |||||
Carola Anding | |||||
Marlies Rostock | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | GDR | Anett Pötzsch | |||
Individuelt M | GDR | Hermann Schulz | |||
Jan Hoffman | |||||
Parløb | GDR | Sabine Baess | |||
Uwe Bewersdorff | |||||
Manuela Mager | |||||
Tassilo Thierbach | |||||
Kælk | |||||
Ener K | GDR | Ilona Brand | |||
Melitta Sollmann | |||||
Margit Schumann | |||||
Ener M | GDR | Bernhard Glass | |||
Hans Rinn | |||||
Dettlef Günther | |||||
Toer M | GDR | Norbert Hahn | |||
Bernd Hahn | |||||
Hans Rinn | |||||
Ulrich Hahn | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | GDR | Uwe Dotzauer | |||
Konrad Winkler | |||||
Ulrich Wehling | |||||
Günther Schmieder | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | GDR | Manfred Deckert | |||
Martin Weber | |||||
Stor bakke M | GDR | Henry Glass | |||
Hurtigløb på skøjter | |||||
500 m K | GDR | Karin Enke | |||
Christa Rothenburger | |||||
Cornelia Jacob | |||||
500 m M | GDR | Andreas Dietel | |||
Steffen Döring | |||||
1000 m K | GDR | Silvia Albrecht | |||
Christa Rothenburger | |||||
Karin Enke | |||||
1000 m M | GDR | Steffen Döring | |||
Andreas Dietel | |||||
1500 m K | GDR | Andrea Mitscherlich | |||
Sabine Becker | |||||
Silvia Albrecht | |||||
1500 m M | GDR | Andreas Dietel | |||
Andreas Ehrig | |||||
3000 m K | GDR | Andrea Mitscherlich | |||
Sabine Becker | |||||
Silvia Albrecht | |||||
5000 m M | GDR | Andreas Ehrig | |||
10000 m M | GDR | Andreas Ehrig | |||
Andreas Dietel | |||||
* Listen ovenfor over Østtyske deltagere ved OL i 1980 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Østtyske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Lake Placid 1980 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||