Schweiziske deltagere ved OL i Athen 2004 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | SUI | André Bucher | |||
5000 m M | SUI | Christian Belz | |||
Maraton M | SUI | Viktor Röthlin | |||
400 m hæk M | SUI | Cedric El-Idrissi | |||
Hammerkast M | SUI | Patrick Suter | |||
800 m K | SUI | Anita Bragger | |||
20 km kapgang K | SUI | Marie Polli | |||
Højdespring K | SUI | Corinne Muller | |||
Stangspring K | SUI | Nadine Rohr | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | SUI | Simon Fäh | |||
K1 1000 m M | SUI | Simon Fäh | |||
K1 slalom K | SUI | Nagwa El Desouki | |||
K1 slalom M | SUI | Michael Kurt | |||
C1 slalom M | SUI | Ronnie Dürrenmatt | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | SUI | Priska Doppmann | |||
Barbara Heeb | |||||
Nicole Brändli | |||||
Landevejsløb M | SUI | Marcus Zberg | |||
Martin Elmiger | |||||
Rubens Bertogliati | |||||
Fabian Cancellara | |||||
Gregory Rast | |||||
Enkeltstart K | SUI | Karin Thürig | |||
Priska Doppmann | |||||
Enkeltstart M | SUI | Fabian Cancellara | |||
Rubens Bertogliati | |||||
Individuel forfølgelse K | SUI | Karin Thürig | |||
Parløb M | SUI | Franco Marvulli | |||
Bruno Risi | |||||
Mountainbike M | SUI | Ralph Näf | |||
Thomas Frischknecht | |||||
Christoph Sauser | |||||
Mountainbike K | SUI | Katrin Leumann | |||
Barbara Blatter | |||||
Udspring | |||||
Tårnspring M | SUI | Jean Delaloye | |||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Silvia Ikle | |||
Daniel Ramseier | |||||
Christian Pläge | |||||
Dressur hold | SUI | Silvia Ikle | |||
Jasmine Sanche-Burger | |||||
Daniel Ramseier | |||||
Christian Pläge | |||||
Military individuelt | SUI | Marisa Cortesi | |||
Jennifer Eicher | |||||
Ridebanespringning individuelt | SUI | Christina Liebherr | |||
Ridebanespringning hold | SUI | Fabio Crotta | |||
Christina Liebherr | |||||
Markus Fuchs | |||||
Steve Guerdat | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt M | SUI | Marcel Fischer | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt K | SUI | Melanie Marti | |||
Individuelt M | SUI | Christoph Schärer | |||
Andreas Schweizer | |||||
Gulv K | SUI | Melanie Marti | |||
Bom K | SUI | Melanie Marti | |||
Forskudt barre K | SUI | Melanie Marti | |||
Gulv M | SUI | Andreas Schweizer | |||
Bensving M | SUI | Andreas Schweizer | |||
Christoph Schärer | |||||
Ringe M | SUI | Andreas Schweizer | |||
Barre M | SUI | Christoph Schärer | |||
Andreas Schweizer | |||||
Reck M | SUI | Christoph Schärer | |||
Andreas Schweizer | |||||
Trampolin individuelt M | SUI | Ludovic Martin | |||
Judo | |||||
Letvægt K | SUI | Lena Göldi | |||
Halv-mellemvægt M | SUI | Sergei Aschwanden | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt M | SUI | Niklaus Brünischolz | |||
Roning | |||||
Singlesculler K | SUI | Carolina Lüthi | |||
Singlesculler M | SUI | Andre Vonarburg | |||
Dobbeltfirer M | SUI | Simon Stürm | |||
Olivier Gremaud | |||||
Florian Stofer | |||||
Christian Stofer | |||||
Sejlsport | |||||
Star M | SUI | Enrico de Maria | |||
Flavio Marazzi | |||||
49er | SUI | Christopher Rast | |||
Christian Steiger | |||||
470 M | SUI | Simon Brügger | |||
Lukas Erni | |||||
Windsurfer K | SUI | Anja Käser | |||
Windsurfer M | SUI | Richard Stauffacher | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner M | SUI | Marcel Bürge | |||
Riffel tre positioner K | SUI | Gabriele Bühlmann | |||
Riffel liggende M | SUI | Marcel Bürge | |||
Luftriffel M | SUI | Marcel Bürge | |||
Luftriffel K | SUI | Gabriele Bühlmann | |||
Sportspistol K | SUI | Monika Rieder | |||
Cornelia Frölich | |||||
Silhuetpistol M | SUI | Nik Marty | |||
Luftpistol K | SUI | Monika Rieder | |||
Cornelia Frölich | |||||
Svømning | |||||
50 m fri stil K | SUI | Dominique Diezi | |||
50 m fri stil M | SUI | Karel Novy | |||
100 m fri stil K | SUI | Dominique Diezi | |||
100 m fri stil M | SUI | Karel Novy | |||
200 m fri stil K | SUI | Hanna Miluska | |||
200 m fri stil M | SUI | Dominik Meichtry | |||
800 m fri stil K | SUI | Flavia Rigamonti | |||
100 m brystsvømning M | SUI | Remo Lütolf | |||
400 m medley M | SUI | Yves Platel | |||
4x100 m fri stil K | SUI | Seraina Prünte | |||
Marjorie Sagne | |||||
Nicole Zahnd | |||||
Dominique Diezi | |||||
4x200 m fri stil K | SUI | Flavia Rigamonti | |||
Hanna Miluska | |||||
Chantal Strasser | |||||
Nicole Zahnd | |||||
4x100 m medley K | SUI | Dominique Diezi | |||
Carmela Schlegel | |||||
Nicole Zahnd | |||||
Carla Stampfli | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | SUI | Magdalena Brunner | |||
Belinda Schmid | |||||
Tennis | |||||
Single M | SUI | Roger Federer | |||
Double M | SUI | Yves Allegro | |||
Roger Federer | |||||
Single K | SUI | Patty Schnyder | |||
Myriam Casanova | |||||
Double K | SUI | Myriam Casanova | |||
Patty Schnyder | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | SUI | Brigitte McMahon | |||
Nicola Spirig | |||||
Individuelt M | SUI | Reto Hug | |||
Sven Riederer | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley K | SUI | Nicole Schnyder | |||
Simone Kuhn | |||||
Beachvolley M | SUI | Paul Laciga | |||
Patrick Heuscher | |||||
Martin Laciga | |||||
Stefan Kobel | |||||
Brydning | |||||
Fri stil sværvægt M | SUI | Rolf Scherrer | |||
Græsk romersk weltervægt M | SUI | Reto Bucher | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 2004 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Athen 2004 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||