Schweiziske deltagere ved OL i Salt Lake City 2002 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Alpint Skiløb | |||||
Styrtløb K | SUI | Sylviane Berthod | |||
Corinne Rey-Bellet | |||||
Catherine Borghi | |||||
Styrtløb M | SUI | Ambrosi Hoffmann | |||
Didier Cuche | |||||
Didier Defago | |||||
Franco Cavegn | |||||
Super G K | SUI | Sylviane Berthod | |||
Corinne Rey-Bellet | |||||
Catherine Borghi | |||||
Super G M | SUI | Didier Cuche | |||
Didier Defago | |||||
Tobias Grünenfelder | |||||
Paul Accola | |||||
Storslalom K | SUI | Fränzi Aufdenblatten | |||
Lilian Kummer | |||||
Sonja Nef | |||||
Corinne Rey-Bellet | |||||
Storslalom M | SUI | Michael von Grünigen | |||
Didier Cuche | |||||
Didier Defago | |||||
Tobias Grünenfelder | |||||
Slalom K | SUI | Sonja Nef | |||
Marlies Oester | |||||
Corina Grünenfelder | |||||
Slalom M | SUI | Urs Imboden | |||
Michael von Grünigen | |||||
Kombination K | SUI | Marlies Oester | |||
Catherine Borghi | |||||
Kombination M | SUI | Paul Accola | |||
Bruno Kernen | |||||
Didier Defago | |||||
Skiskydning | |||||
10 km M | SUI | Roland Zwahlen | |||
Jean Chabloz | |||||
Matthias Simmen | |||||
12,5 km forfølgelse M | SUI | Roland Zwahlen | |||
20 km M | SUI | Roland Zwahlen | |||
Jean Chabloz | |||||
Matthias Simmen | |||||
4x7,5 km M | SUI | Roland Zwahlen | |||
Dani Niederberger | |||||
Matthias Simmen | |||||
Jean Chabloz | |||||
Bobslæde | |||||
Toer K | SUI | Katharina Sutter | |||
Francoise Burdet | |||||
Toer M | SUI | Beat Hefti | |||
Martin Annen | |||||
Stefan Anderhub | |||||
Christian Reich | |||||
Firer M | SUI | Martin Annen | |||
Christian Reich | |||||
Stefan Anderhub | |||||
Beat Hefti | |||||
Silvio Schaufelberger | |||||
Urs Aeberhard | |||||
Guido Acklin | |||||
Cedric Grand | |||||
Langrend | |||||
10 km K | SUI | Laurence Rochat | |||
Natascia Leonardi Cortesi | |||||
15 km M | SUI | Reto Burgermeister | |||
5+5 km forfølgelse K | SUI | Brigitte Albrecht Loretan | |||
Laurence Rochat | |||||
10+10 km forfølgelse M | SUI | Patrik Mächler | |||
Reto Burgermeister | |||||
15 km K | SUI | Brigitte Albrecht Loretan | |||
Natascia Leonardi Cortesi | |||||
30 km M | SUI | Gion Bundi | |||
Patrik Mächler | |||||
Patrick Rölli | |||||
Wilhelm Aschwanden | |||||
30 km K | SUI | Natascia Leonardi Cortesi | |||
Laurence Rochat | |||||
50 km M | SUI | Wilhelm Aschwanden | |||
Reto Burgermeister | |||||
Patrick Rölli | |||||
4x5 km K | SUI | Brigitte Albrecht Loretan | |||
Laurence Rochat | |||||
Natascia Leonardi Cortesi | |||||
Andrea Huber | |||||
4x10 km M | SUI | Gion Bundi | |||
Patrik Mächler | |||||
Wilhelm Aschwanden | |||||
Reto Burgermeister | |||||
Sprint K | SUI | Andrea Huber | |||
Sprint M | SUI | Christoph Eigenmann | |||
Curling | |||||
Curling K | SUI | Luzia Ebnöther | |||
Laurence Bidaud | |||||
Mirjam Ott | |||||
Tanya Frei | |||||
Nadia Röthlisberger | |||||
Curling M | SUI | Christof Schwaller | |||
Marco Ramstein | |||||
Andreas Schwaller | |||||
Damian Grichting | |||||
Markus Eggler | |||||
Kunstskøjteløb | |||||
Individuelt K | SUI | Sarah Meier | |||
Individuelt M | SUI | Stephane Lambiel | |||
Isdans | SUI | Daniel Hugentobler | |||
Eliane Hugentobler | |||||
Freestyle | |||||
Pukkelpist K | SUI | Corinne Bodmer | |||
Pukkelpist M | SUI | Christian Stohr | |||
Spring K | SUI | Evelyne Leu | |||
Manuela Müller | |||||
Spring M | SUI | Martin Walti | |||
Christian Kaufmann | |||||
Kælk | |||||
Ener M | SUI | Stefan Höhener | |||
Reto Gilly | |||||
Nordisk kombineret | |||||
Individuelt M | SUI | Andreas Hurschler | |||
Andy Hartmann | |||||
Ronny Heer | |||||
Ivan Rieder | |||||
Sprint M | SUI | Andreas Hurschler | |||
Andy Hartmann | |||||
Ronny Heer | |||||
Josef Hurschler | |||||
Hold M | SUI | Ivan Rieder | |||
Ronny Heer | |||||
Andreas Hurschler | |||||
Jan Schmid | |||||
Skeleton | |||||
Individuelt K | SUI | Maya Pedersen | |||
Individuelt M | SUI | Felix Poletti | |||
Gregor Stähli | |||||
Skihop | |||||
Normal bakke M | SUI | Sylvain Freiholz | |||
Simon Ammann | |||||
Andreas Küttel | |||||
Stor bakke M | SUI | Sylvain Freiholz | |||
Marco Steinauer | |||||
Simon Ammann | |||||
Andreas Küttel | |||||
Hold M | SUI | Marco Steinauer | |||
Andreas Küttel | |||||
Sylvain Freiholz | |||||
Simon Ammann | |||||
Snowboard | |||||
Halfpipe K | SUI | Fabienne Reuteler | |||
Halfpipe M | SUI | Marcel Hitz | |||
Gian Simmen | |||||
Therry Brunner | |||||
Giant parallel slalom K | SUI | Steffi von Siebenthal | |||
Daniela Meuli | |||||
Milena Meisser | |||||
Nadia Livers | |||||
Giant parallel slalom M | SUI | Ueli Kestenholz | |||
Philipp Schoch | |||||
Simon Schoch | |||||
Gilles Jaquet | |||||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 2002 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske vinterlege - OL i Salt Lake City 2002 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||