Schweiziske deltagere ved OL i Sydney 2000 |
|||||||
Disciplin |
|
Deltagere |
|||
Atletik | |||||
800 m M | SUI | André Bucher | |||
Maraton M | SUI | Viktor Röthlin | |||
110 m hæk M | SUI | Raphael Monachon | |||
Paolo Della Santa | |||||
3000 m forhindringsløb M | SUI | Christian Belz | |||
4x400 m M | SUI | Nicolas Bäriswyl | |||
André Bucher | |||||
Alain Rohr | |||||
Laurent Clerc | |||||
Tikamp M | SUI | Philipp Huber | |||
100 m K | SUI | Mireille Donders | |||
200 m K | SUI | Mireille Donders | |||
1500 m K | SUI | Sabine Fischer | |||
Anita Weyermann | |||||
Maraton K | SUI | Daria Nauer | |||
Kano & kajak | |||||
K1 500 m M | SUI | Adrian Bachmann | |||
K1 1000 m M | SUI | Adrian Bachmann | |||
K1 slalom K | SUI | Sandra Friedli | |||
K1 slalom M | SUI | Mathias Röthenmund | |||
Cykling | |||||
Landevejsløb K | SUI | Yvonne Schnorf | |||
Nicole Brändli | |||||
Priska Doppmann | |||||
Landevejsløb M | SUI | Mauro Gianetti | |||
Oscar Camenzind | |||||
Marcus Zberg | |||||
Alex Zülle | |||||
Laurent Dufaux | |||||
Enkeltstart K | SUI | Nicole Brändli | |||
Enkeltstart M | SUI | Alex Zülle | |||
Individuel forfølgelse M | SUI | Franco Marvulli | |||
Pointsløb M | SUI | Bruno Risi | |||
Parløb M | SUI | Bruno Risi | |||
Kurt Betschart | |||||
Mountainbike M | SUI | Thomas Hochstrasser | |||
Christoph Sauser | |||||
Thomas Frischknecht | |||||
Mountainbike K | SUI | Chantal Daucourt | |||
Barbara Blatter | |||||
Udspring | |||||
3 m spring M | SUI | Jean Delaloye | |||
3 m spring K | SUI | Catherine Maliev-Aviolat | |||
Synkron 3 m spring K | SUI | Catherine Maliev-Aviolat | |||
Jaqueline Schneider | |||||
Ridning | |||||
Dressur individuelt | SUI | Patricia Bottani | |||
Francoise Cantamessa | |||||
Daniel Ramseier | |||||
Christine Stückelberger | |||||
Dressur hold | SUI | Francoise Cantamessa | |||
Daniel Ramseier | |||||
Patricia Bottani | |||||
Christine Stückelberger | |||||
Ridebanespringning individuelt | SUI | Willi Melliger | |||
Beat Mändli | |||||
Ridebanespringning hold | SUI | Beat Mändli | |||
Markus Fuchs | |||||
Willi Mellinger | |||||
Leslie McNaught | |||||
Fægtning | |||||
Kårde individuelt K | SUI | Gianna Hablützel-Bürki | |||
Diana Romagnoli | |||||
Sophie Lamon | |||||
Kårde individuelt M | SUI | Marcel Fischer | |||
Kårde hold K | SUI | Gianna Hablützel-Bürki | |||
Diana Romagnoli | |||||
Sophie Lamon | |||||
Sabel individuelt M | SUI | Laurent Waller | |||
Gymnastik | |||||
Individuelt M | SUI | Dieter Rehm | |||
Gulv M | SUI | Dieter Rehm | |||
Spring på hest M | SUI | Dieter Rehm | |||
Bensving M | SUI | Dieter Rehm | |||
Ringe M | SUI | Dieter Rehm | |||
Barre M | SUI | Dieter Rehm | |||
Reck M | SUI | Dieter Rehm | |||
Trampolin individuelt M | SUI | Markus Wiesner | |||
Judo | |||||
Halv-letvægt K | SUI | Isabelle Schmutz | |||
Ekstra-letvægt M | SUI | David Moret | |||
Halv-mellemvægt M | SUI | Sergei Aschwanden | |||
Moderne femkamp | |||||
Individuelt K | SUI | Florence Dinichert | |||
Roning | |||||
Singlesculler M | SUI | Xeno Müller | |||
Dobbeltsculler K | SUI | Caroline Lüthi | |||
Bernadette Wicki | |||||
Dobbeltfirer M | SUI | Andre Vonarburg | |||
Christian Stofer | |||||
Simon Stürm | |||||
Michael Erdlen | |||||
Letvægt dobbeltsculler K | SUI | Pia Vogel | |||
Kim Plugge | |||||
Letvægt dobbeltsculler M | SUI | Michael Gier | |||
Markus Gier | |||||
Sejlsport | |||||
Star | SUI | Renato Marazzi | |||
Flavio Marazzi | |||||
49er | SUI | Thomas Rüegge | |||
Claude Maurer | |||||
470 M | SUI | Simon Brügger | |||
Lukas Erni | |||||
Finnjolle M | SUI | Peter Theurer | |||
Windsurfer K | SUI | Anja Käser | |||
Skydning | |||||
Riffel tre positioner K | SUI | Oriana Scheuss | |||
Gabriele Bühlmann | |||||
Luftriffel K | SUI | Oriana Scheuss | |||
Gabriele Bühlmann | |||||
Silhuetpistol M | SUI | Michel Ansermet | |||
Svømning | |||||
50 m fri stil M | SUI | Christoph Bühler | |||
100 m fri stil M | SUI | Karel Novy | |||
400 m fri stil K | SUI | Flavia Rigamonti | |||
Chantal Strasser | |||||
800 m fri stil K | SUI | Flavia Rigamonti | |||
Chantal Strasser | |||||
100 m rygcrawl M | SUI | Philipp Gilgen | |||
100 m brystsvømning K | SUI | Agata Czaplicki | |||
100 m brystsvømning M | SUI | Remo Lütolf | |||
200 m brystsvømning K | SUI | Agata Czaplicki | |||
100 m butterfly M | SUI | Philippe Meyer | |||
200 m medley M | SUI | Yves Platel | |||
400 m medley M | SUI | Yves Platel | |||
4x100 m medley M | SUI | Karel Novy | |||
Philippe Meyer | |||||
Remo Lütolf | |||||
Philipp Gilgen | |||||
Synkronsvømning | |||||
Duet K | SUI | Madeleine Perk | |||
Belinda Schmid | |||||
Tennis | |||||
Single M | SUI | Roger Federer | |||
Single K | SUI | Miroslava Vavrinec | |||
Emmanuelle Gagliardi | |||||
Double K | SUI | Miroslava Vavrinec | |||
Emmanuelle Gagliardi | |||||
Triatlon | |||||
Individuelt K | SUI | Magali Messmer | |||
Brigitte McMahon | |||||
Sibylle Matter | |||||
Individuelt M | SUI | Jean-Christophe Guinchard | |||
Markus Keller | |||||
Reto Hug | |||||
Volleyball | |||||
Beachvolley M | SUI | Martin Laciga | |||
Paul Laciga | |||||
Brydning | |||||
Fri stil mellemvægt M | SUI | Gregory-Herve Martinetti | |||
Fri stil sværvægt M | SUI | Rolf Scherrer | |||
Græsk romersk fjervægt M | SUI | Beat Motzer | |||
Græsk romersk sværvægt M | SUI | Urs Bürgler | |||
* Listen ovenfor over Schweiziske deltagere ved OL i 2000 er endnu ikke komplet | |||||
Informationen om Schweiziske deltagere ved de olympiske sommerlege - OL i Sydney 2000 - er baseret på de officielle olympiske rapporter og Olympian Database | |||||